Montignac Diyeti Deneyimlerimiz

hayır canım peynir yasak deyil tam tersine .her ögünde mutlaka süt ürünü yemek gerek bu diyette .. yanlız özelikle peynirin ve sütün yağsızı olması lazım ..
kavaltıdada ekmekle peynir yiyoruz fakat layt alırken bile yag oranına mutlaka dikkat etmek lazım bir çok layt peynir % 20 yağlı akannehir ben kavaltıda bimde buldugum % 2 yağlı layt peyniri kulanıyorum ..... yogurtta pek fark etmiyor ama normal yada yarım yaglı kulana bilirsin ...
zeynepcim merhaba... mesajının içinde cevap vereyim . ama pek kavrayamamışsın henüz.:1hug:[/QUOpek değil aebencim sanırım hiç kavrayamadım henüz yalnız şunu belirtmek istiyorum tavuğu zaten derisiz yağsız tavada yaptım ama akşam ekmek yememem gerekiyormuş ben bir dilim buğday ekmeğiyle yedim peki diyelim mesela bir tabak nohut yedik bunun içinde eti veya kıyması salçası bunlara rağmen ekmeksiz serbestmi yani

Kızlar bendeki en son kitaba baktım. Yedikçe Zayıfla ve İnce Kal, 3. Basım, 2004.

100 ve 101. sayfalarda 2 tane tablo vermiş. Glusid Ağırlıklı Kahvaltı ve Tuzlu Kahvaltı diye iki ayrı tablo.

Ekmekli (entegral, tam buğday vs.) kahvaltıda önerilenler şekerisiz marmelat var mesela. Ama önerilenlerde olmasa da şekersiz fındık ezmesi kabul edilebilenlerde yazıyor. Şaşırdım ve sevindim valla. Ne güzel.

Bu ekmekli kahvaltıda protein alacaksanız önerilenler yağsız peynir, yağsız yoğurt. Önerilenlerde yazmayan ama kabul edilebilenlerde yazanlar tam yoğurt, %15 yağlı peynir vs. Haliyle zeytin ezmesi de oluyordur.

Ama yumurta, sosis veya jambon yiyecekseniz ekmek yenilemiyor. Ama balık yiyecekseniz kızarmış entegral ekmek yenebiliyormuş. İçinizde kahvaltıda balık yiyen var mı bilmiyorum tabii :) Balığın farklı olması bahsettiğiniz doymamış yağ meselesinden olsa gerek.

Bir de şöyle bir not var tabloda: Ekmekle doymuş yağlardan sakının: Şarküteri, yumurta, peynir. Peynir için burada niye böyle yazmış bilmiyorum. Bir önceki ksayfada ekmekli kahvaltıda izin verildiği yazıyordu.

Neyse, özetle, monti benim aklımda kalandan daha kolay bir diyetmiş. Ben en çok ilk kitabın etkisinde kaldığımdan aklımda daha katı kalmış sanırım. Bunu öğrendiğime çok sevindim. Hepinize montili günler.

selam monticiler bende bugünkü menümü veriyorum

sabah : 1 elma, peynir, zeytin, domates, 3 dilim ekmek
öğlen : misafirim vardı vakit bulamadım büyük bardak yağsız süt içtim
akşam : tavuk, yoğurt, salata, 2 kaşık taze fasulye

gece: 1 elma, fıstık

yatmadan önce süt içtim. hepinize iyigeceler...

hoşafta görür patron şimdi senin bagırsaklar hur hur :roflol:yapıyodur:asigim: iki gündün yiyosun hoşafları benim de canım çekti :içelim: guya ikinci aşama yapıyosun nerde kaçamak lar yok çaktımadan verecen kiloları demi seni seniCADIARZUŞeniz
:roflol: kaçamakmı istiyorsun honda işte sana kaçamak , dünkü menüme gece çok küçük bir dl. yaş pasta eklendi....ohaoldumsmile zannımca bu kocaman bir kaçamaktı :roflol:
..kızmın dogum günüydü...opuyorumnanaktan

dilek10020.jpg

aebenim kuşburnu marmelatını yaptım ama anam ağladıakannehir ne zor şeymiş öyle içinede kuru incir ekledim güzel oldu aslında kuru erikle incir de güzel olur kuşburnu kadar
cokacimcoook akşamı kahvaltı yaptım marmelatla 1.buçuk dilim ekmekle yoğurt zeytin bol marol krem peynirde yedim :mymeka: ama arkasında %20 daha az yağlı yazıyo bilemedim zaten % 0 yağlı peynir bulmak zor ama gerçi sen bimde var demişsin bi bakem:hulya:
Sen hamarat hatunsun yaparsın kıs ...kaydirigubbakcemile3 afiyet olsun ....

bügünkü menüm

1tane incir limolu sıcak su

2 dilim ekmek krem peynir zeytin zahter marol

1 tabak mantar sote tavukla havuç salatası ayran

kavaltı yaptım

fıstık yerim artık:eek:
afiyet olsun ......zemuszemusopuyorumnanaktan
bi kac gündr menülerimi veremedim kıslar hala tam kendime gelmiş degilim:kedi: bugünkü menümü vereyim

sabah

3 dl ekmekk.. 3 ks yogurt..az mermelat...3 zeytinn..2 parca has. karnıbahar..

ögle

1 porsiyon az has. salcalı ve maydonozlu spagetti..marull.yarım kase marmelatlı yogurt...

aksam

7 ksk pırasa yemegi..yarım kase yogurt....

ara

1 armut
alkisalkisalkis afiyet olsun sultanım ..
. spagetine fazla yağ koyma olurmu....yerimseniben

tavugu öyle yapman süper .alkisalkisalkis
zeynepcim baklıyatla et yemiyorum ben her ne kadar etde kıymada yagsız olsada mutlaka içinde doymuş yağ bulunduruyor . o yüzden ekmek ve bakliyatla yemiyorum .
ama nuhutun kan şekeri oranı yüksek deyil ekmek kadar . ne kadar depo olur veya olmaz emin deyilim :uhm:.ama ekmekle kesinlikle yemiyorum ....benim bünyem zor verdiginden dolayı ben bu diyeti sıkı bi şekilde yaptım ve arkadaşlarada kendi deneyimlerinden örnek ve tavsiye veriyorum.. ama her bünye farklıdır kıymalı spagetiylede güzel kilo veren arkadaşlar oldu ..:hulya:
salca. sogan. tuz.yağ. diger malzemeleri rahatlıkla katabilirsin yemeklerine.... yanında salata ve yogurtla normal dayana kadar yiyebilirsin . 1 tb. 2 tb.

Kızlar bendeki en son kitaba baktım. Yedikçe Zayıfla ve İnce Kal, 3. Basım, 2004.

100 ve 101. sayfalarda 2 tane tablo vermiş. Glusid Ağırlıklı Kahvaltı ve Tuzlu Kahvaltı diye iki ayrı tablo.

Ekmekli (entegral, tam buğday vs.) kahvaltıda önerilenler şekerisiz marmelat var mesela. Ama önerilenlerde olmasa da şekersiz fındık ezmesi kabul edilebilenlerde yazıyor. Şaşırdım ve sevindim valla. Ne güzel.

Bu ekmekli kahvaltıda protein alacaksanız önerilenler yağsız peynir, yağsız yoğurt. Önerilenlerde yazmayan ama kabul edilebilenlerde yazanlar tam yoğurt, %15 yağlı peynir vs. Haliyle zeytin ezmesi de oluyordur.

Ama yumurta, sosis veya jambon yiyecekseniz ekmek yenilemiyor. Ama balık yiyecekseniz kızarmış entegral ekmek yenebiliyormuş. İçinizde kahvaltıda balık yiyen var mı bilmiyorum tabii :) Balığın farklı olması bahsettiğiniz doymamış yağ meselesinden olsa gerek.
EVET taylor balıkta doymamış yag bol omega 3. şimdilerde herkes bu yagı kapsülüyle kulanıyor .o yüzden ben balık yedigimde yaglı olanını tercih ediyorum ve yağnıda balıkla birlikte tüketiyorum ...
2. aşamadada balıla ekmek yemegede izin var ...ama bu örnege göre 1. aşamdadada arada bir yenir gibi geliyor bana ....

Bir de şöyle bir not var tabloda: Ekmekle doymuş yağlardan sakının: Şarküteri, yumurta, peynir. Peynir için burada niye böyle yazmış bilmiyorum. Bir önceki ksayfada ekmekli kahvaltıda izin verildiği yazıyordu.
burda peynirin yağlısından bahsediyor sanırım bazı peynirlerin yağ oranları % 40 bile çıkıyor.ohaoldumsmile
bu diyet ilk başladıgımda bende bu yazılardan esinlenmiş peyniri yememiştim kavaltıda .... ama yogurdun yağlısına bile izin var (kaymak kısmı hariç) onunda yağ oranı %4 cıvarında . öyleyse buna izin varsa % 2. yağlı peynire niye izin olmasın dedim ve peynir yedim . kilo vermedede bi degişiklik olmadı yani aynı devam etti.

bak süttede öyle %0 yağlı süt o zamanlar olmadıgından amcam süt tozunu önermiş sık sık .. ama şimdi teknoloji gelişti % 0 yağlı sütler var.a.s
Neyse, özetle, monti benim aklımda kalandan daha kolay bir diyetmiş. Ben en çok ilk kitabın etkisinde kaldığımdan aklımda daha katı kalmış sanırım. Bunu öğrendiğime çok sevindim. Hepinize montili günler.
Toylorcum kitaplarımız aynı canım benimkide 3. basım 2004.Alfa yayıncılık .kaydirigubbakcemile5

selam monticiler bende bugünkü menümü veriyorum

sabah : 1 elma, peynir, zeytin, domates, 3 dilim ekmek
öğlen : misafirim vardı vakit bulamadım büyük bardak yağsız süt içtim
akşam : tavuk, yoğurt, salata, 2 kaşık taze fasulye

gece: 1 elma, fıstık

yatmadan önce süt içtim. hepinize iyigeceler...
AFİYET OLSUN BEYAZIM ....... ögleni atlaman dışında süper menü....alkisalkisalkisalkisalkisalkis

AFİYET OLSUN BEYAZIM ....... ögleni atlaman dışında süper menü....alkisalkisalkisalkisalkisalkis

hepinize günaydınlar

sağolasın ablacım, öğleni mecburen atlamak zorunda kaldım baya kalabalıktık çünkü. yukarıdaki diyeti az inceledim biraz montiyi andırıyor ama bazı şeyler değişik. misal ara öğün yapın diyor.yemek sonrası tatlı yerine meyve yiyin diyor ve üzümü düşük indeksliler arasına koymuş, sanırım bizde yasaktı.fazla da bakmadımda değişiklikler var işte.

hepinize günaydınlar

sağolasın ablacım, öğleni mecburen atlamak zorunda kaldım baya kalabalıktık çünkü. yukarıdaki diyeti az inceledim biraz montiyi andırıyor ama bazı şeyler değişik. misal ara öğün yapın diyor.yemek sonrası tatlı yerine meyve yiyin diyor ve üzümü düşük indeksliler arasına koymuş, sanırım bizde yasaktı.fazla da bakmadımda değişiklikler var işte.
evet beyazım bazı kuralları farklı .
vurgulamak istedigim glisemik endeksi ne gibi yararları var .. malum monti diyince farklı geliyor insanlara . ama tanınmış bir dr benzer yöntem önerince ve bu saglıkdır diyince herkes onaylıyor. ... bunu vurgulamak istedim ...:1hug:

daha önce bende incelemiştim bu doktorun yaklasımı gerckten ufak ayrıntılar dsında kesinlikle monti amcamla uyusuyor hatta bi sitede en saglıklı diyetler arasında gösterilmişti bu GI diyetikaydirigubbakcemile5

bu arada spagettimde sadece syundacok az yag koymustum ama acayip tokluk hissi verdi bana bi paketin yarısı sanıırm bi dahaki sefere paketi 3 e bölüp yapmalıyımcokacimcoook bu arada cok aramamın sonucunda spagettinin min 3 dk haslanacak oalnını buldum gecen sefer kepekli makrnayı 5 dk haslamama ragemn diri kalmstı ama bunda grckten 3 dk yeterli oldu :lepi:

daha önce bende incelemiştim bu doktorun yaklasımı gerckten ufak ayrıntılar dsında kesinlikle monti amcamla uyusuyor hatta bi sitede en saglıklı diyetler arasında gösterilmişti bu GI diyetikaydirigubbakcemile5

bu arada spagettimde sadece syundacok az yag koymustum ama acayip tokluk hissi verdi bana bi paketin yarısı sanıırm bi dahaki sefere paketi 3 e bölüp yapmalıyımcokacimcoook bu arada cok aramamın sonucunda spagettinin min 3 dk haslanacak oalnını buldum gecen sefer kepekli makrnayı 5 dk haslamama ragemn diri kalmstı ama bunda grckten 3 dk yeterli oldu :lepi:

sultancım kızma ama yarım paket makarna miktar bakımından normalmi? bende bir tutam atıyorum korka korka yiyorum. eğer iyiyse elimi korkak alıştırmayayım :teytey: 5 dak lık makarnanın markası ney bide. yasak değildir sanırım marka ismi vermek

Arkadaşlar merhaba,dün çok yoğundum giremedim....
AEBENCanım Allah yavrunu sana bağışlasın,hayırlı ömürler versin....
Dünkü menüm
SABAH 2 dilim buğday ekmeği+peynir+yeşillik
ÖĞLEN kereviz +yoğğurt+salata
ARA meyve
AKŞAM balık+salata+peynir
GECE 1 portakal+1 bardak kefir

BUGÜN ise
SABAH 2 dilim ekmek+peynir (yeşikllik yiyemedim,misafirlikteydim)
ÖĞLEN 3 kaşık pırasa+biraz balık+salata ve yoğurt
ARA meyve yerim
AKŞAM yeşil mercimek+ yoğurt yicem
GECE meyveopuyorumnanaktan

sultancım kızma ama yarım paket makarna miktar bakımından normalmi? bende bir tutam atıyorum korka korka yiyorum. eğer iyiyse elimi korkak alıştırmayayım :teytey: 5 dak lık makarnanın markası ney bide. yasak değildir sanırım marka ismi vermek

yok beyazım neden kızayımyerimseniben banada biraz fazla geldi:jeyyar: ama miktrı 1 porsiyon cıkıyo bilmiyorum ne derce dgru yarım paketi yememkafamçokkarıştı

miktar konusunda aeben daha iyi bilir sanırsam:lepi:

cnm selvanın şipsak makarnası min 3 dk yazıyor maketin üstünde denenmiş onaylanmstr:lepi:

ankara makarnanın var 3.4 dk.lık olanı ..
yok beyazım neden kızayımyerimseniben banada biraz fazla geldi:jeyyar: ama miktrı 1 porsiyon cıkıyo bilmiyorum ne derce dgru yarım paketi yememkafamçokkarıştı

miktar konusunda aeben daha iyi bilir sanırsam:lepi:

cnm selvanın şipsak makarnası min 3 dk yazıyor maketin üstünde denenmiş onaylanmstr:lepi:
kıs 500gr.lık deyilmi paketi .? nasıl yedin yarım paketi...kaydirigubbakcemile3 ben 500gr.lık bir paketi ya 3.e yada 4 de bölüyorum yani yetiyor .
miktar konusu iştahınıza kalmış kızlar .
makarnayı ekmek gibi düşünün her nekadar azda pişirsek soguk suylada yıkasak oranı 45 o yüzden 1.aşamada yanında kanşekerini süşürecek ya domates mantar vs sosla yada bol salatayla dengelemek lazım .yerimseniben

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba,dün çok yoğundum giremedim....
AEBENCanım Allah yavrunu sana bağışlasın,hayırlı ömürler versin....
Dünkü menüm
SABAH 2 dilim buğday ekmeği+peynir+yeşillik
ÖĞLEN kereviz +yoğğurt+salata
ARA meyve
AKŞAM balık+salata+peynir
GECE 1 portakal+1 bardak kefir

BUGÜN ise
SABAH 2 dilim ekmek+peynir (yeşikllik yiyemedim,misafirlikteydim)
ÖĞLEN 3 kaşık pırasa+biraz balık+salata ve yoğurt
ARA meyve yerim
AKŞAM yeşil mercimek+ yoğurt yicem
GECE meyveopuyorumnanaktan
olumunekankayizsmile sağğol canım cümlemizin bebelerine.:Saruboceq:

gene harika menüler ne diyim canım afiyet olsun ...alkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkisalkis

X