Montignac Diyeti Deneyimlerimiz

selam kızlar dun kosturmaktan yazamadım

dun hastanede tansıyonum dusuk cıkınca annem dıyetı bıraktırdı bana ama ne guzel 1,5 kg vermıstım ben mafoldumben
amelıyattan sonra tekrar devam edıcem ınsallah :Saruboceq:

selam canım .....

kopyaladıgın yazımda dada belirtigim şekilde canım karbonhidratlarla proteinler bereber alınıyor .... menu derken hangi baş sayfadakilerinimi kasdediyorsun ...?bu konuda dikatin için teşekürler . menü çok ilk sayfada ...ilk verdigim menüde evet baklagileri yazmayı atlamışım galiba . ama 2. verdigim menüde spagetide yazıyor baklagilde.....

anladıgım kadarıyla senin aklında karbonhidrat olarak sedece ekmek kalmış ...evet ekmek karbonhidrat ve doymuş yaglı proteinlerle yenmiyor çünkü ekmegin kan şekeri oranı tam buğday olda bile baya yüksek 45. kavaltı hariç diger ögünlerde ondan yenmiyor ....fakat ekmek vazgeçilmez bir besin o yüzden sabah kavaltıda bol bol öneriliyor ama yanında kan şekerini düşürecek yeşil sebzelerle birlikte ....

fakat tek karbonhidrat ekmek deyil ki. spagetti ve kuru baklagiler.. hatta protein agırlıklı bir çok besinin içindede karbonhidrat var... besinlerin yapısı geregi ayırt etmek mümkün deyil zaten ...
montignac kitabın hala varsa . bi sayfaında şu yazıyor bu beslenme biçiminde iki

çeşit yemek var birisi purotein ve yag agırlıklı bu ögünde karbonhidrat az tutuluyor çünkü karbonhidratların kan şeker oranları yüksek kan şekride yüksek oluncada o ögünde yenen yaglar deppo ediliyor .....

birdiger yemek menüsü ise. karbonhidratlarla purotein agırlıklı bu şekildeki bir ögündede yag miktarı azaltılıyor hatta doymuş yaglar 0 lanıyor .
o yüzden karbonhidrat yedigimizde doymuş yag oranına bukadar çok dikkat ediyoruz ... eger ögünlerde ekmek yemiş olsak .proteinlerdedi yağ depolamaya geçiyor .. vede montide proteinler vaz geçilmez bir yiyecek ki o yüzden her ögünde süt ürünü tüketiyoruz ....

eger diger sayfalardaki menülerimize göz attı isen spagetiyi sık yedigimizi .. ve baklagillerede önem verdigmizi .. ayrıca bazı akşamlar ekmekli (kavaltı şeklinde) ögünlerimiz oldugunu görülür ..

anladıgım kadarıyla sen diger ögünlerde ekmege takılmışsın o seni zorluyor galiba .
ekmegi bende çok seviyorum inan ekmek yemeyince doymam sanıyordum ama bi süre sonra alışılıyor inan ...:1hug:
umarım sorunun cevabını verebilmişimdir ... başka takıldıgın nokta varsa sorabilrsin canım ....olumunekankayizsmile

3.MESAJDAKı. ıLK SAYFADAKı MENÜ ÖRNEGı.

önerilen kavlatı ....

tam bugday ekmegi ..
marmelet (şekersiz)
domates, salatalık vs.
çay yada yagsız süt..yada peynir.....

öglen yemegi...

sebze yemegi .yada çorbası ..
et (tavuk .balık. kırmızı et) doymuş yaga dikkat ...
salata ..
yogurt yada yagsız peynir ...

akşam ...

bazan balık yada tavuk . yada baklagil.. yada spagetti .. (bu 3 ünden biri bereber degil dikkat.)
sebze .
salata.
yogurt .süt ..peynir (peynir ve süt yagsız)..

ARA:

sabah kavaltıdan önce ve akşam yapmadan meyve yenebilir ( yasaklılar dışındakiler..)
YATARKENDE SÜT ıÇıLEBıLıR ...

Canım çok sağol cevabın için. Ekmek dışında karbonhidratlar olduğunu biliyorum. Ama ne benim ilk kopyaladığım menulerde ne de senin şimdi kopyaladıklarında ana öğünlerde protein-karbonhidrat birarada değil. Menülerin üstünden anlatırsam:

salata ..

Burada karbonhidrat yok. Yanılıyor muyum?

bazan balık yada tavuk . yada baklagil.. yada spagetti .. (bu 3 ünden biri bereber degil dikkat.)
sebze .
salata.

Burada ise karbonhidrat seçeneği var, baklagil ya da spagetti. Ama bunlardan birini yersek yanında et, balık, tavuk vs. yok. Yoğurt peynirde de protein var ama onlar pek doyurmuyor beni.

Yani sanırım ben doğru anlamışım. Et yersem yanında ekmek veya spagetti yiyemiyorum. Örneğin kıymalı spagetti yiyemiyorum, yağsız peynir vs. ile yiyebiliyorum.

Yani hem et, hem karbonhidrat hakkımız var ama aynı öğünde değil diye anlıyorum. Doğru mu anlamışım? Bu arada baklagille et yiyebiliyor muyuz? Mesela etli kuru fasülye?

Ben Montignac'ın 3 kitabını okudum. ılkini okuduğumda sanırım 1997 yılındaydı. 13 yıl önce. Ve o zamanki kitapta havuç tamamen yasaktı. Pişmiş pişmemiş ayrımı yoktu. Salatadan ayıracağım diye canım çıkardı. Sonra sanırım bazı yeni araştırmalar ışığında değişiklikler oldu. En son aldığım kitapta (4-5 sene önce) havucu pişmiş-pişmemiş diye ayırıp çiğ olanda problem olmadığını yazıyordu. Bir arkadaşla çok güldük. ıkimizde çiğ havuç için çok kasmıştık zamanında. ılk kitabından farklı başka şeyler de vardı ama aklımda en çok havuç kaldı.

En son başka kitabı çıktı mı bilmiyorum. Hani siz yakından takip ediyorsunuz diye size sorayım dedim şu protein-karbonhidrat konusunu. Havuçta olduğu gibi onda da değişiklik var mı diye. Ama sanırım en son okuduğum kitaptaki gibi devam ediyor, bir değişiklik yok.

Son düzenleme:
Canım çok sağol cevabın için. Ekmek dışında karbonhidratlar olduğunu biliyorum. Ama ne benim ilk kopyaladığım menulerde ne de senin şimdi kopyaladıklarında ana öğünlerde protein-karbonhidrat birarada değil. Menülerin üstünden anlatırsam:

salata ..

Burada karbonhidrat yok. Yanılıyor muyum?

sebze .
salata.

Burada ise karbonhidrat seçeneği var, baklagil ya da spagetti. Ama bunlardan birini yersek yanında et, balık, tavuk vs. yok. Yoğurt peynirde de protein var ama onlar pek doyurmuyor beni.

Yani sanırım ben doğru anlamışım. Et yersem yanında ekmek veya spagetti yiyemiyorum. Örneğin kıymalı spagetti yiyemiyorum, yağsız peynir vs. ile yiyebiliyorum.

Yani hem et, hem karbonhidrat hakkımız var ama aynı öğünde değil diye anlıyorum. Doğru mu anlamışım? Bu arada baklagille et yiyebiliyor muyuz? Mesela etli kuru fasülye?

Ben Montignac'ın 3 kitabını okudum. İlkini okuduğumda sanırım 1997 yılındaydı. 13 yıl önce. Ve o zamanki kitapta havuç tamamen yasaktı. Pişmiş pişmemiş ayrımı yoktu. Salatadan ayıracağım diye canım çıkardı. Sonra sanırım bazı yeni araştırmalar ışığında değişiklikler oldu. En son aldığım kitapta (4-5 sene önce) havucu pişmiş-pişmemiş diye ayırıp çiğ olanda problem olmadığını yazıyordu. Bir arkadaşla çok güldük. İkimizde çiğ havuç için çok kasmıştık zamanında. İlk kitabından farklı başka şeyler de vardı ama aklımda en çok havuç kaldı.

En son başka kitabı çıktı mı bilmiyorum. Hani siz yakından takip ediyorsunuz diye size sorayım dedim şu protein-karbonhidrat konusunu. Havuçta olduğu gibi onda da değişiklik var mı diye. Ama sanırım en son okuduğum kitaptaki gibi devam ediyor, bir değişiklik yok.

merhaba bisey sorabilirmiyim ? Sanirim montiyi sizde uygulamissiniz bazi seyleri degisiklige ugrasada...sorum kilo verebildinizmi ? cevabiniz icin tskler....

bugünkü menüm,bugün proteini bol almisim yarin sebzeli yerim artik !
sabah
1 elma
3 dilim ekmek,peynir,marmelat,findik ezmesi

öglen
tavuk haslama,salata yogurt

aksam
tavuk döner,salata,yogurt (disardaydim vaktim yoktu )

ara
1 elma,1 portakal azda badem

merhaba canım sen bu fındık ezmesini nerden alıyosun bi marka verebilirmisinolumunekankayizsmile

canim ben avusturyada yasiyorum.Burada dogal ürünler satan biryeden aliyorum annemin bana yaptigi sekersiz marmelatla harika bir tadi oluyorcokacimcoook orada bulabilirmisin bilmiyorum ama markasini yinede vereyim GRANOVITA 100% findik ezmesi yaziyor üzerinde...

merhaba bisey sorabilirmiyim ? Sanirim montiyi sizde uygulamissiniz bazi seyleri degisiklige ugrasada...sorum kilo verebildinizmi ? cevabiniz icin tskler....

Verdim tabii. O zaman 10 kilo fazlam vardı ve 2-3 ayda hepsini verdim. Sonra bir ara yine yaptım. Yine 10 kilo fazlam vardı yine 2-3 ayda 10 kilo verdim. Ama adam "bunu bir hayat tarzı yapın" diyor. Ben onu yapamadım. Pilav falan neyse de ekmeksiz tavuk vs. kastırıyor beni.

Verdim tabii. O zaman 10 kilo fazlam vardı ve 2-3 ayda hepsini verdim. Sonra bir ara yine yaptım. Yine 10 kilo fazlam vardı yine 2-3 ayda 10 kilo verdim. Ama adam "bunu bir hayat tarzı yapın" diyor. Ben onu yapamadım. Pilav falan neyse de ekmeksiz tavuk vs. kastırıyor beni.

canim bu konu hakkinda tecrüben var anladigim kadariyla...biraz bahsedebilirmisin neler yaptin mesla örnek bir menü verebilirmisin?Yedigin yiyeceklerin miktarina dikkat ettin mi?

İyi akşamlar arkadaşlar,regl dönemim başladı,kendimi balon gibi hissediyorum:roflol:
Bugünkü menüm
SABAH yağsız tost+yeşillik+3 zeytin
ÖĞLEN kereviz yemeği+salata+yoğurt
ARA %70 kakaolu çikolatadan birkaç parça+ 4+5 tane kuru erik:kedi:
AKŞAM et+salata+peynir
GECE meyve +kefir olacak
Şu dönemi kazasız atlatırsam çok mutlu olucam.Bugün önümde pastalar,kurabiyeler vardı ama yemedim.Çikolatam ve eriklerim yetti bana....:umursamaz: SEVGİYLE KALIN:....

canim bu konu hakkinda tecrüben var anladigim kadariyla...biraz bahsedebilirmisin neler yaptin mesla örnek bir menü verebilirmisin?Yedigin yiyeceklerin miktarina dikkat ettin mi?

Yok yiyecek miktarı sınırsız. Ben şöyle yapıyordum:

Sabah:
Tam buğday ekmeği
Çok çok az yağlı peynir (neredeyse %0 yağlı, zor bulmuştum)
Meyvenin kendisiyle tatlandırılmış reçel
domates, salatalık
fruktozlu çay (fruktozun glisemik endeksi 20. bazı arkadaşlar şeker yasak demiş nedenini anlamadım. fruktoz serbestti ama sadece karbonhidratlarla)

veya

Yumurta, zeytin, salatalık, domates

Öğle:
ıstediğim sebze veya et yemeği (içinde patates, mısır, havuç olmayacak)
Salata

veya

Tam buğday unundan makarna, salça, Çok çok az yağlı peynir

veya mercimek çorbası (bu sonra kötüler listesine girdi sanırım. ben ilk okuduğumda problem yoktu) ve ekmek (ikisi de karbonhidrat)

Arada istediğim kadar meyve yiyordum (ama muz vs hariç tabi). Yemeklerden 15 dakika önce veya proteinli yemeklerden 3, karbonhidratlı yemeklerden 2 saat sonra yiyordum meyveyi.

Tabii hiçbirşeye beyaz un, şeker vs. koymuyordum.

Spor olarak da arada en fazla 3 gün ara verecek şekilde 45 dakika koşuyordum. En az 45 dakika olması gerektiği yazıyordu.

Bu şekilde her defasında kısa sürede tüm fazla kilolarımı vermiştim. Ama dediğim gibi bu sistemde bence zor olan şey hayat tarzı yapmak.

Ben şu an başka birşey yapıyorum. Etle ekmek yiyorum ama glisemik endeksi düşürmek için beraberinde bol salata yiyorum. Biliyorum ben eskiden Montignac yaparken böyle birşey duyunca çıldırırdım. Ama napıyım kızlar şu an yapamıyorum. Monti benim için en fazla 2-3 ay yapılabilecek birşey. Ama benim son aldığım kilolarla 30 kilodan fazla kilom vardı (şimdi 12 kilosunu verdim). 2-3 ayda gidecek şey değil. Toplamda 1 yılda falan vereceğim. Ben bir yıl monti yapabilecek sabırda değilim. O yüzden. Yoksa bence yapabilen herkes yapsın montiyi.

Son düzenleme:
canim ben avusturyada yasiyorum.Burada dogal ürünler satan biryeden aliyorum annemin bana yaptigi sekersiz marmelatla harika bir tadi oluyorcokacimcoook orada bulabilirmisin bilmiyorum ama markasini yinede vereyim GRANOVITA 100% findik ezmesi yaziyor üzerinde...

canım teşekürederim ama sanırım yoktur burda annenin marmelat tarifini yazabilirmişin şimdiden teşekürleryerimsenibenŞeniz

menüm
1 incir limonlu su

2dilim ekmek marmelat yogur zeytin

1 tabak kuru fasülye marol süt tarçınlı

1 tabak yeşil mercimek salatası 1 kaşık yoğurt

yerfıtığı badem 1elmaa.s

iyi geceler sultancım nasılsınopuyorumnanaktan

cok sükür tatlım iyiyim bugün sende en var ne yokolumunekankayizsmile

yok kız var daha çıkolatam sabahları canım hiç peynir zeytin çekmiyo değişik şeyler arıyolülülülülülü

he anlasıldı seninki tamamen duygusal desene bnm kardesimde sofrda zeyin peynir varsa hiç bişy yok gibi geliyomussempatiksalakcinni

hiç söleme böle bi hata nasıl yaptım hala anlamıs degilim noödu bana ya sen 3 hafta dikkt et sonra birden moral bozuklugyla hiç tereddüt etmeden ye baklavayı:kedi:[/QUO

tatlım ben gidip yatıyım gözlerim fena halde ağrıyo uykusuzluktanmıdır pc demidir

neyse canım sana iyi geceler rüyanda ye tatlıları Şenizlülülülülülü

hiç söleme böle bi hata nasıl yaptım hala anlamıs degilim noödu bana ya sen 3 hafta dikkt et sonra birden moral bozuklugyla hiç tereddüt etmeden ye baklavayı:kedi:[/QUO

tatlım ben gidip yatıyım gözlerim fena halde ağrıyo uykusuzluktanmıdır pc demidir

neyse canım sana iyi geceler rüyanda ye tatlıları Şenizlülülülülülü

tamam cnm hayırlı geceler bnde kacar aman deyip aebn rüyamda yedgimi bile duymasınsempatiksalakcinni

X