Modern toplum algılarına kurban gidicem

Ben devlet desteklesin dedigim tek bir yorumumu alıntılar misiniz lütfen?
Bu yasa kadar gelmiş kv dem var , belki sizin de anneniz var hic çalışmamis bu yasa kadar calismadan gelen kadinlar ya da erkekler için devletin kisinin kendi cebinden cikartarak odemis oldugu isteye bagli sigorta ödemeleri var dedim , bir uye israrla bu tarz durumlarin bile olamayacağını yazdigi icin ben de o zaman o yasa kadar gelmis olan hatta bir kac yorum once yazdigim gibi çalışma hayatinda olup anne olup cocuguna bakacak kimsesi olmadığı icin isten ayrilan kadin icin isteye bagli prim odemesi disinda nasil desteklenmeli diye sordum. Dikkatinizi cekerim bu durumda kisi kendi primini kendisi ödüyor, emeklilik sartlari ise bagkir sartlari ile ayni , yani calisan kadin suan icin maksimum 7.250 gun prim gunu oduyorsa isteye bagli odeyen kisi bagkur sartlarinda 9.000 gun prim odemesi yapiyor ve skg dan emekli olan kisiden daha az maas aliyor.
Israrla bunu yazıyorum ama anlasilamiyorum.
“İsteğe”…

22 yıllık finasçı evet 😂😂😂

Ben devlet desteklesin dedigim tek bir yorumumu alıntılar misiniz lütfen?
Bu yasa kadar gelmiş kv dem var , belki sizin de anneniz var hic çalışmamis bu yasa kadar calismadan gelen kadinlar ya da erkekler için devletin kisinin kendi cebinden cikartarak odemis oldugu isteye bagli sigorta ödemeleri var dedim , bir uye israrla bu tarz durumlarin bile olamayacağını yazdigi icin ben de o zaman o yasa kadar gelmis olan hatta bir kac yorum once yazdigim gibi çalışma hayatinda olup anne olup cocuguna bakacak kimsesi olmadığı icin isten ayrilan kadin icin isteye bagli prim odemesi disinda nasil desteklenmeli diye sordum. Dikkatinizi cekerim bu durumda kisi kendi primini kendisi ödüyor, emeklilik sartlari ise bagkur sartlari ile ayni , yani calisan kadin suan icin maksimum 7.250 gun prim gunu oduyorsa isteye bagli odeyen kisi bagkur sartlarinda 9.000 gun prim odemesi yapiyor ve skg dan emekli olan kisiden daha az maas aliyor.
Israrla bunu yazıyorum ama anlasilamiyorum.
TBMM'nin gündeminde ev kadını olan kadınlar için isteğe bağlı sigorta primlerinde devlet desteği konuşuluyor

Yalniz devlet sigorta priminin tamamini odemiyor , asgari ucrete karşılık gelen prim odemesi icin bir miktar destekte bulunuyor

Az prim ödesin az maaş alsın temasındaki yorumlar da var. 10 bin emekli aylığı ile mi geçinecek? İşte bunu konu sahibi gibiler düşünecek. Biz değil

Bu yorumum dışında baska yorumlarimi okumus olsaydınız zaten sorumun muhattabinin bireyin kendisi degil de devlet olduğunu anlamis olurdunuz.

Bu yasina kadar calismadan gelen ev hanimlarinin emekli olmalarinin saglanmasi amacıyla devletin isteye bagli prim ödeme sistemi var , baska bir site uyesi ısrarla o prim sistemini sorgulamaya kalkınca ben de kendisine bu soruyu yönelttim.

Rica edeceğim "isteye bağlı" yazıp durmayın. isteğe bağlı
Sırf bu yüzden bile kendinize dair verdiğiniz bilgilerden ötürü ciddi kuşkularım oluştu. 22 yıllık iş hayatınızda hiçbir şey yazışmada görmediniz mi?

Az prim ödesin az maaş alsın temasındaki yorumlar da var. 10 bin emekli aylığı ile mi geçinecek? İşte bunu konu sahibi gibiler düşünecek. Biz değil
Bunlar benim yorumum degil , TBMM gundemindeki konular , ben demis miyim acaba evet cok güzel bir destek bu ya da kadinlar bu destekten faydalansin ve calismasin seklinde sizin tabir ettiginiz gibi konuyu destekleyici bir yorumum olmus mu?

Rica edeceğim "isteye bağlı" yazıp durmayın. isteğe bağlı
Sırf bu yüzden bile kendinize dair verdiğiniz bilgilerden ötürü ciddi kuşkularım oluştu. 22 yıllık iş hayatınızda hiçbir şey yazışmada görmediniz mi?
Baskaca vuracak yeriniz olmadigi icin siz de haklısınız, sesli klavye ile yazıyorum ayrıca.

Bunlar benim yorumum degil , TBMM gundemindeki konular , ben demis miyim acaba evet cok güzel bir destek bu ya da kadinlar bu destekten faydalansin ve calismasin seklinde sizin tabir ettiginiz gibi konuyu destekleyici bir yorumum olmus mu?

Yani gerçekten alttan alta neyi desteklediğinizi anlamadığımızı sanmanız çok ilginç

Sizene milletten canınız nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşayın. Evet koca parası yiyorum çok zevkli deyin gülün sizde ciddiye bile almayın. Ayrıca koca parası yemek nedir ya o senin artık eşin olmuş tabiiki parasını yiyeceksin senin paran benim param diye bişey mi var. Koca parası yiyorsun diye aşağılayan insanları gerizekali olarak görüyorum ben. O senin kocan kocaaan yeri gelir parasinida yersin yeri gelir maddi olarak destekte olursun kimseyi ilgilendirmez bu. Ayrıca adam sorun etmemiş canın nasıl istiyorsa demis millete ne oluyor. Otur kız evde millete inat essek gibi çalışanlara inat koca parası yeyip gez kudursunlar boşver 😂😂😂
Çalışan insanların evde oturan insanlari görünce kuduracagini düşünmek nasıl bir vizyonsuzluk? 😂😂😂

Anladım, gerçekten zorlu bir dönemden geçiyorsun. Eşinle bu durumu paylaşmış olman önemli, çünkü ilişkinizde açık iletişim çok önemli. İşten ayrıldığın için biraz endişeli olabilirsin, ancak eşinin seni desteklediğini ve maddi endişelerin olmadığını söylemesi rahatlatıcı. Yeni bir döneme girmiş olabilirsin, ancak önemli olan şeyin senin mutluluğun olduğunu unutmaman. Bunu kime söyleyeceğini düşünüyorsun, belki güvendiğin bir yakın arkadaşınla bu durumu paylaşmak rahatlatıcı olabilir. Etrafındaki destekleri almak da önemli. Ve hobilerine zaman ayırmak da harika bir fikir, kendine yeni bir denge ve mutluluk getirebilir. Ne dersin?

Üşenmedim bende yapay zekaya sordum :KK70:
Okurken bir an ne diyor dedim 😂😂😂 neyse son cümle rahatlattı...

Soyler misiniz ben de ogrenmis olurum destekledigim şeyi.
Sizin bahsettiğiniz şey devlet çalışmamış kadınlara prim desteği versin ya da daha az gün sayısı ile düşük ücretle emekli etsin... Bizde diyoruz ki 'devlet 1/3 oranında primi neden bizim vergilerimizle hiç çalışmamış kadına destek olarak versin?' Düşük maaşlı emeklilik olunca da bir süre sonra 'maaşlar çok düşük, iyileştirme yapılsın' diye ayaklanıyor millet. Sonrasında normal emekli seviyesine çekiliyor. Eee bu durumda farkı kadının kocası mı karşılıyor halk mı? Deli gibi vergi öderken, vergimin en doğru şekilde kullanmasini istemem yanlış mı?

Yoksa bahsettiğiniz isteğe bağlı emeklilik mantıklı. Hem devlet desteği yok, hem gün sayısı yüksek.

Sizin bahsettiğiniz şey devlet çalışmamış kadınlara prim desteği versin ya da daha az gün sayısı ile düşük ücretle emekli etsin.
Bu benim fikrim degil ki , bu suan icin gundemde konusulan bir konu bunu desteklemedigimi defalarca söyledim zaten , daha az gun sayisi ile dusuk ucretle emekli etsin de demedim , kadin çalışır sartlari karsilar 3.600 gunden ya da yeni sistemde 4.500 gunden emekli olabilir.
Daha az gun sayısı ile emekli edecekse de daha fazla prim odesin derim ben ayrıca. Suan nasil kendi odemesi ile sgk sartlarindan daha fazla prim gun odemesi yapacaksa az gun icin de daha fazla tutar odemesi gerekli.

Sizin bahsettiğiniz şey devlet çalışmamış kadınlara prim desteği versin ya da daha az gün sayısı ile düşük ücretle emekli etsin... Bizde diyoruz ki 'devlet 1/3 oranında primi neden bizim vergilerimizle hiç çalışmamış kadına destek olarak versin?' Düşük maaşlı emeklilik olunca da bir süre sonra 'maaşlar çok düşük, iyileştirme yapılsın' diye ayaklanıyor millet. Sonrasında normal emekli seviyesine çekiliyor. Eee bu durumda farkı kadının kocası mı karşılıyor halk mı? Deli gibi vergi öderken, vergimin en doğru şekilde kullanmasini istemem yanlış mı?

Yoksa bahsettiğiniz isteğe bağlı emeklilik mantıklı. Hem devlet desteği yok, hem gün sayısı yüksek.
Ya da devlet illa prim destegi vermek istiyor ise bunun yerine daha az tutarda prim odemesi ile daha fazla gun sayisi primi mecbur kılabilir, bunu daha önce bir yorumda bahsetmis olabilirim.

Abartmak mi? Sizce vergilerle yapılmıyorsa nerden yapılıyor bu sosyal kurum odemeleri , masrafları?
Haftada en az üç kez veliler için sosyal yardım başvuruları dolduruyorum. Sigorta primi desteğine kadar gitmeye gerek yok, zaten çalışmak istemeyen insanları destekliyoruz sürekli vergilerimizle.

Haftada en az üç kez veliler için sosyal yardım başvuruları dolduruyorum. Sigorta primi desteğine kadar gitmeye gerek yok, zaten çalışmak istemeyen insanları destekliyoruz sürekli vergilerimizle.
Bın kalem sosyal yardım ödemesi var zaten, belediyeden ayrı, valilikten ayri bakanlıktan ayrı yardım alıp , yeşil kart kullanıp, bunlar iptal olmasın diye evini arabasıni kayninin üstüne yapan 5 çocuklu bı kadın burda konu açmıştı geçen gün...Ben evdeki tek çocugumdan bile bazı şeyleri kısarken, maaşımdan her ay küt diye kesilen binlerce lirayla bu kadına ve çocuklarina bakiyorum işte...

Aldığınız karar size ait elbette artı ve eksilerini düşünmüşsünüzdür. Çocuk vs gibi bir engel olmadıktan sonra bir kadının çalışması taraftarıyım. Söylenme şekli tabi ki düzgün olmalı. Ama çok uzun ara verirseniz tekrar işe giremeyebilirsiniz. Yeni açacağınız yerde bir şekilde çalışın derim. İnsanız ne olacağımız meçhul sigortanız mutlaka olsun. Belli bir birikiminiz de. Belki şuan ki hobilerinizden bir iş edinebilirsiniz. Belli ki eski işinizi sevmeyerek mecburiyetten yapmışsınız. Bir nebze soluklanın. Sonra yoluna koyarsınız. Bu süreçte insanların laflarına kulak asmayın. Bizim insanımız eleştiri makinası gibi😊. Mutlaka gelecek planınız olsun.

Bende bir gariplik var ama güzel yazmış diyordum yapay zeka sözleri bunlar. Neyse böyle mutlu oluyorsunuz demek ki . insAllah cümle kurma yeteneğinizi kaybetmezsiniz.

Ben de bu üyenin yorumlarını garip karşılıyordum.
Bir farklı pozitiflik falan... "herhalde forumda pozitif bir tutum sergilemek istiyor" demiştim.
Yapay zeka olabileceği aklıma gelmemişti valla.
Hani ne bileyim, ödevlerde falan alışkınız da forum yani burası.
İlginç :KK14:

Bın kalem sosyal yardım ödemesi var zaten, belediyeden ayrı, valilikten ayri bakanlıktan ayrı yardım alıp , yeşil kart kullanıp, bunlar iptal olmasın diye evini arabasıni kayninin üstüne yapan 5 çocuklu bı kadın burda konu açmıştı geçen gün...Ben evdeki tek çocugumdan bile bazı şeyleri kısarken, maaşımdan her ay küt diye kesilen binlerce lirayla bu kadına ve çocuklarina bakiyorum işte...
Zaten sıkıntı burda başlıyor Piraye. Sosyal devlet olmak güzel bir şey ama kaynaklar doğru insanlar için kullanıldığında. Keşke böyle fırsatçılar için çok çok ağır cezalar gelse.

Olay aslında o öneriden çıktı.
Kadın çalışmamış hiç 68 yaşına gelmiş, napsın devlet desteklesin diyen üye var.
Biz de dedik ki ama bu çalışan kısmın üzerine ekstra vergi demek. Devlet sonuçta soyut bir kavram. Çıkarıp cebinden para veren bir insan değil ki.
Bir üye de şunu savunuyor: Ömrünce hiç çalışmasın, hobi hobi gezsin, evinde rahatça yatsın (istiyorsa yapsın) ama azıcık para vererek emekli olsun. Sebep? Biz aslında buna karşı çıktık.

Somut örnek vermek gerekirse: Konu sahibi çalışmasın. Kendi bilir. Bundan 40 yıl sonra diyelim ki eşi boşanmak istedi, birikimi yok, hiç çalışmamış yaşlanmış iş bulacak deneyimi tecrübesi yok, vrya kocası hasta oldu veya Allah korusun vefat etti. Böyle bir durumda yıllarca çalışan kesimin vergileriyle konu sahibi finanse edilmemeli. Her şeyden önce kul hakkı. Benim hakkım helal değil varsa böyle bir durum mesela.
Sürünür mü evsiz mi kalır aç mı kalır. Bunları sadece o düşünmeli. Devlet emekli etmemeli veya finanse de etmemeli. İş bulur o ayrı. O zaman bir üyenin dediği gibi 68ine gelmiş hiç çalışmamış napsın demeyecek işe girecek çalışacak
Ben bu öneriyi görmedim bile :) sadece başlık sahibinin kararına ablası çevresndeki eşi dostu alaycı yaklaşmış saygı duymamış buna üzülüp yorum yapmıştım 😁

Hayatınızın bu yeni dönemine adım atarken hissettiklerinizi çok iyi anlıyorum. Çalışma hayatınızda gösterdiğiniz başarı ve azimle gurur duymanız gerektiği gibi, şimdi evinize ve kendinize daha fazla vakit ayırmanın tadını çıkarıyor olmanız da son derece takdire şayan.

Eşinizle olan ilişkinizdeki karşılıklı anlayış ve destek, gerçekten çok değerli. Onun size duyduğu güven ve sevgi, evdeki huzurunuzu ve mutluluğunuzu artırıyor. Bu dönemde hobilerinize, ev işlerinize ve kendinize daha fazla zaman ayırmanız, yaşamınızın dengesini bulmanız adına harika bir adım. Ayrıca, yıllardır yapmayı hayal ettiğiniz şeyleri gerçekleştirme fırsatınızın olması da ne kadar özel bir durum.

Başkalarının alaycı ve olumsuz yorumlarına kulak asmamak bazen zor olabilir, ancak unutmayın ki sizin hayatınızı en iyi siz bilirsiniz ve neyin doğru olduğunu siz belirlersiniz. Eşinizle birlikte aldığınız bu kararı destekliyorum ve bu yolculukta sizi en içten dileklerimle kutluyorum. Ev hanımı olmanın, evinize ve ailenize verdiğiniz değeri ve özeni gösterdiğini unutmamalısınız.

Yaptığınız dikiş kursu, takı tasarımı ve yeni tarifler deneme gibi aktiviteler, hem sizi mutlu ediyor hem de yaratıcılığınızı besliyor. Bunlar, sizin çok yönlü ve yetenekli bir kadın olduğunuzu kanıtlıyor. Kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmek sadece maddi bağımsızlıkla sınırlı değildir; aynı zamanda duygusal ve zihinsel olarak da güçlü olmayı içerir ve siz bunu fazlasıyla başarıyorsunuz.

Siz ve eşiniz, birlikte kurduğunuz bu düzenle çok daha güçlü ve mutlu bir geleceğe adım atıyorsunuz. Lütfen kendinize inanmaya devam edin ve başkalarının ne dediğine aldırış etmeyin. Siz çok özel ve güçlü bir insansınız ve yaptığınız her şeyle gurur duymalısınız. Mutlu ve huzurlu günlerinizin devamını diliyorum. Her zaman kendinize iyi bakın ve hayatınızın tadını çıkarın.
Fal yorumu gibi olmuş 🤣( güzel ve moral verici bir yazı)

X