Modern toplum algılarına kurban gidicem

Cevap veriyorum evet.
Bakın bir kadın işi ve evi arasında kaygı bozukluğu geliştirecek, antidepresan kullacak seviyeye geliyorsa ve adam camış gibi hiçbir işe el atmıyorsa boşansın o kadın. Çünkü bu adam hem bencil hem de acımasız. Kadın dayanamayıp işten çıkınca da ekonomik şiddet gösterecek belki, belki kadını aşağılayacak işi yok diye, çocukları olsa kadın evde diye çocuğu günde 15dk sevip çocuk ve evle ilgili ne varsa kadına yükleyecek. Böyle bir insan ne koca olmayı ne baba olmayı haketmiyor.

Kadın ev ve işten dolayı çok yoruluyor diyelim. Kadın zararlı çıkıyor bu denklemden. İşi bırakınca belki sorumluluk anlamında rahat ediyor biraz ama bu sefer maddi gücünü kaybetti, manevi olarak da güçsüz ve muhtaç pozisyona geçti. Yine zararda. Oysa ki o kocaya tekmeyi vursa hem fazladan temizlik yemek vs bilumum ev işlerinden yırtıyor hem de maddi gücü elinde kalmış oluyor. Kazançlı çıktı bu işten:KK70:

Bir diğer konu da şu. Çalışan kadın evine yardımcı alamıyor demişsiniz. İki çalışanın olduğu bir evde aylık 2500-3000 tl civarında bir para yardımcıya ayrılamiyor. Ama kadın işi bırakınca ev geçiminde sıkıntı olmuyor. Benim bu matematiği aklım almadı. Kadının gücü yok falan değil aslında. Kadının kocası yardımcıyı gereksiz görüyor, karımın canına yazık demiyor, işi ne hem çalışsın hem ev işlerini yapsın diye düşünüyor. Yapamıyorsa da işi bıraksın benim işime gelir, oh her gün çeşit çeşit pasta börekler tatlılar yaptırırım diye bakıyor olaya.
Aylik 17bin aliyor kadin adam da bir o kadar etti 34 35. Cocuk var kira min 10 bin. Ayda 2500 3000 yardimciya ayrılmıyor birebir örnek matematiği anladınız mı?

Bir diğer konu da şu. Çalışan kadın evine yardımcı alamıyor demişsiniz. İki çalışanın olduğu bir evde aylık 2500-3000 tl civarında bir para yardımcıya ayrılamiyor. Ama kadın işi bırakınca ev geçiminde sıkıntı olmuyor. Benim bu matematiği aklım almadı.

Evrendeki gizemlerden biridir bu. Bilim insanları çözmeye çalışıyor hala.
Kadın çalışınca kazancı yardımcıya ve makyaj malzemelerine gider ve hemen biter. Ama erkek tek maaşla evi geçindirir, hatta hızını alamaz gider ailesine yedirir, abisinin araba kredisine falan destek olur. Ööööyle bir bereket yani.
Kadının parası bereketsizdir. Ayda 2 defa temizlikçi çağırınca ve 2 ruj alınca biter :KK43:

Siz finanse etmiyorsanız siz niye dert ettiniz . Ben çalışıyorum ve aldığım maaşı bahsettiğim doktora yapan arkadaşa vermiyorum. Banane yani. Eşi verir annesinden bi şey kalmıştır vs.
Hayir yok bu uyeye anlatamazsiniz
Kim kim kim diye sorar da sorar , nerden mi biliyorum bana da aynısı yapti :)

Siz finanse etmiyorsanız siz niye dert ettiniz . Ben çalışıyorum ve aldığım maaşı bahsettiğim doktora yapan arkadaşa vermiyorum. Banane yani. Eşi verir annesinden bi şey kalmıştır vs.
Çalışmayan ve üretime bilinçli olarak katılmayanların finansmanını eşleri veya aileleri sağlasın diyorsunuz yani. 😏

Evet ben de bunu kast ediyorum, full time çalışma düzeni evinde vakit geçirmek isteyen ya da çocukları olan kadınlar için bazen eziyet olabiliyor çalışan biri olarak söylüyorum bunu . Kadınlar çalışmasın evde otursun bu en ideali diyecek birş değilim elbette :) isteyen çalışır istemeyen çalışmaz , hobisine vakit ayırır paraya ihtiyacı yoksa ya da doktorasını bile yapar ki bi tanıdığım var öyle , eşi çalışıyor kendi doktora yapıyor . Karşı çıktıgım şey çalışmayı bilinçli olarak tercih etmyen kadınların aşağılanması, eleştirlmesi anlamsız ve çağ dışı buluyorum bu durumu

Bir işin değerli , yapılmaya değecek olması için illa zor mu olması gerekiyor ? Kadın ev içi emek üretmek istiyorsa, o şekilde yaşamak istiyorsa öyle yaşar . İsterse doktoralı olsun çalışmak istemiyorsa hangi cüretle “sen niye çalışmıyosun, niye okudun?” Gibi başkalarının hayatına müdahele eden cümleler kuralım ? Kadının kadına yaptıgı eziyettir bu kusura bakmayın. Bilinçli bir eşle birlikte olan bilinçli olarak çalışmak istemeyen kadınlar için söylüyorum bunu.

Çalışmayı tercih etmeyen kadınları aşağılayamam elbette o başka bir boyut. Ama "bence" yaptıkları yanlış.

Evde vakit geçirmek, doktora yapmak, rahat etmek vs kulağa güzel geliyor ilk duyulduğunda yalan yok.
Ama biraz daha düşününce şu geliyor benim aklıma. Burada sözü geçen çocuk, ev işi, rahat etmek, eğitimine devam etmek vs gibi sebeplerden nerdeyse hiçbir erkek işini ve ekonomik özgürlüğünü bırakmıyor. Çocuk var işi bırakayım, işi bırakayım doktora yapayım diyen adam ben görmedim duymadım instagramdaki bir iki örnek dışında. Neden böyle oluyor hiç düşündük mü? Çünkü para güçtür arkadaşlar. Hem maddi güçtür, hem manevi güçtür. Erkekler kendi iktidar alanlarından asla vazgeçmiyor ama bizler onlara diyoruz ki al benim kontrolüm sende olsun. Hiç öyle aman ben çalışmıyorum ama kontrolüm eşimde değil demesin kimse. Evet rahat yaşayan çalışmayan kadınlar olabilir ki ben de bir senedir onların arasındayım geçici olarak. Bizim özgürlük alanımız onların kırmızı çizgisine, sınırına dokunmuyor da o yüzden özgürlük veriyorlar. Yarın bir gün sınıra dayandığınız senaryoda eşinize muhtaçsanız ne o sınırı esnetmek için pazarlık payınız olur ne de sınırı komple söküp gitme cesaretiniz.

Hayir yok bu uyeye anlatamazsiniz
Kim kim kim diye sorar da sorar , nerden mi biliyorum bana da aynısı yapti :)
Konuya yaptığınız yorumlarda: Sanki 22 yıllık çalışma hayatınız sonrası, emekliliğe hak kazanarak çalışma hayatını bırakmamışsınız da 5 yıllık çalışma geçmişiyle, kendinizi dinlemeye karar vermişsiniz gibi yorumlarda bulunduğunuz için siz de bilinçli olarak yazılanları anlamak istemiyor olabilir misiniz ?

Ev hanımlarına cüzi bir miktarla devlet destekli isteğe bağlı sigorta primi ödeme ve emeklilik hakkı tanınması ile ilgili paylaşımda bulundunuz. Ben de neden olamayacağını ve hatta olmaması gerektiğini ifade ettim.

İki çalışanın olduğu bir evde aylık 2500-3000 tl civarında bir para yardımcıya ayrılamiyor. Ama kadın işi bırakınca ev geçiminde sıkıntı olmuyor. Benim bu matematiği aklım almadı. Kadının gücü yok falan değil aslında. Kadının kocası yardımcıyı gereksiz görüyor, karımın canına yazık demiyor, işi ne hem çalışsın hem ev işlerini yapsın diye
2 haftada bir tam gün gelen yardımcım bana günlük 2.000 tl ye geliyor + bunun günlük sigortasini da ödüyorum bana gunlugu 3.000 tl den fazlaya denk geliyor , her hafta tam gun gelmesi halinde aylık 15.000 tl gibi bir butceye denk gelir ki bu butceyi ayiramayan insanlar olabilir.
Es konusunda haklisiniz ama maalesef ki bir cok kadin boşanmaya henuz hazir degiller.

Alternatif ne? Kadın işi bıraktı toplamda eve gelen 17? Kira yine var çocuk yine var.
İşte demissiniz ya ayda 2500 3000 temizlikciye ayrilamiyor diye ayrilamiyor fırsat olmuyor o parayla neler yaparım diyip kendi yapıyor kadın. Zaten kocası 17bin alan kadın işi bırakamıyor ki. Kocası insafa gelirse ' yardim' ediyor.

Size ne ya hu ? Başkaları 8/5 çalışmak zorunda değilse bu biz çalışmak zorunda olanları neden bu kadar rahatsız ediyor söyler misiniz ? Dünyada herkes eşit şartlarda doğmuyor. Avantajlı kesimlerde var , babasından annesinden ev ya da evler kalan ve böylece kira ile geçinen , eşi çok iyi şartlarda çalışan ve bu sayede evine yanda av ve çocguna vakit ayırmak İSTEYEN . Bir sürü farklı yaşam formu var . bunu görmek neden bu kadar zor?

Şanslı doğanlar evet çalışmak zorunda değil tabi ki ne güzel. Ama eşi çok iyi şartlarda çalışan dediğiniz zaman işler değişiyor işte. Onu anlatmaya çalışıyoruz.
Benim yakında iznim bitiyor ve ise dönüyorum. Benim çalışmam bize maddi zarar yazıyor öyle saçma bir durumdayız detaya girmeyeyim.
Fakat eşim işten çıkarılabilir özel sektörde çalışıyor, eşimin başına bir şey gelebilir Allah korusun, ayrilabiliriz yine Allah korusun ama bu seçeneğin olduğunu bilme rahatlığından da vazgeçemem.

Sizlerle cok farkli yerlerden bakıyoruz konuya.
Ben illa evde otursun kimse demiyorum
Calismak isteyen calissin
Ama evli olup , is hayatinda asiri yogun mesaili çalışıp tükenen , disardaki isine ek olarak evinde de çalışan ve yorulan kadın cok istediyse isten cikabilir diyorum.
Burada yaratilan algi maalesef yine kadini ezen bir algi. Ne var canim ev temizliginde , yemeginde , bunlar ev hanimi olan kadinlar icin belki gunlere saatlere yayildigi icin zor olmayabilir fakat calisan kadının yardimci alma imkanı yok ise bütün bunlari maalesef ki izinli olduğu gunlerde kendisinin yapması gerekiyor. Esi de yapsin diyenler evet haklilar ama yapmayan bir es var ise çözüm bosanmak midir ? Ki konuya yorum yapan bir cok kadinin da evde bu isleri ustlendigini belli baska konulardaki yorumlardan anlıyorum.
Evin bir sorumlulugu var , o sorumluluk evde yasayan kişilere ait evet fakat kadin sadece bu sorumluluğu alıp butun bu sorumluluk altinda ezildigi için bu sefer antideprasan kullanim orani artisa geciyor çünkü cok yogun kaygi ve yetemem duygusu ile yaşıyor.
Bunun çözümü kadinin is hayatindan cikmasi mi tabi ki değil ama devam etmesi halinde daha ciddi klinik tablolar da çıkabilir.
Secim yine kadının elinde.

Benim is hayatindan cikmama gelirsek sayet evet asiri ama asiri yogun mesai kavramı olmayan bir iste calistim yillarca ve bu beni artık bir seylere yetememe duygusu ile basbasa birakti.
Evet maddi olarak elhamdülillah cok güzel imkanlarim var , bu imkanlarim olmasa is hayatindan cikabilir miydin bu kadar yogun stres ve is baskisi olan isimden ayrılir daha az stres faktoru ile bogusabilecegim baska bir alana gecerdim.
Eee evet boşanmaktır.
Kadın çalıştığı halde tüm yükü ona yığan erkek bencildir,erkeği bir adım önde görür,erkek işi,kadın işi diye ayırır her şeyi ne gerek var öyle biriyle evli olmaya?
Ama çözüm boşanmak değil işi bırakmak olmalı size göre demek ki.
Ya da öyle sürdürsün emekli olana kadar kadın.
Erkek de işten gelsin tvnin karşısında sırtını kaşısın çok yoruldum bugünlük işim bitti diye.
Evlenmesin öyle erkek bence ya yaşasın tek ya da onu öyle yetiştiren aile kafası ile ailesiyle yaşasın.
İnsanın içi de almaz eli ayağı tutuyorken kendi hayatını idame ettirecek becerisi ve yeteneği olmayan insanı ya.
Parası vardır bol bol yapabildiği halde yapmaz orasını bilemem

“vay ben ne işler yapıyorum ya, bunun için para alsam üfff nebçim para almam gerekir kocamdan, sayemde tasarruf ediyor" demiyorum.” Evet siz demiyorsunuz ben de demiyorum ama bu söyleyen , bundan mutlu olan yüzbinlerce kadın olabilr . Kendi tercihi ile diplomasını duvara asıp evinde vakit geçirmek isteyebilir. Geri kalan herkese de saygı duymak düşer , topa tutmak değil.

Kendi hayatı, istediği gibi yaşar tabii ki. Ama buradaki olay topa tutmak değil bence.
Buradaki kimse hobi olsun diye insanları yoldan çevirerek yakalarına yapışıp "çalışman lazıııımmm" diyerek sarsmıyordur eminim.
Ama bir kadın gelip burada böyle bir konu açıyorsa hiç kimse yürü be aslanım demez.
Konu sahibinin düşündüğü, düşünmediği, aklına bile gelmeyen ihtimaller hatırlatılır, nerede yanlış yaptığı söylenir.
Sonuçta karar yine kendisinin ama burası da pohpohlanma yeri değil.

2 haftada bir tam gün gelen yardımcım bana günlük 2.000 tl ye geliyor + bunun günlük sigortasini da ödüyorum bana gunlugu 3.000 tl den fazlaya denk geliyor , her hafta tam gun gelmesi halinde aylık 15.000 tl gibi bir butceye denk gelir ki bu butceyi ayiramayan insanlar olabilir.
Es konusunda haklisiniz ama maalesef ki bir cok kadin boşanmaya henuz hazir degiller.

Ben bütçeyi herkes verebilir demedim zaten. Çift maaşla verilemiyorsa, evde öyle bir matematik varsa o ev nasıl tek maaşla gecinebiliyor onu anlamıyorum. Yani şöyle olması gerekir yardımcıya verilen ücret > kadının maaşı.

İşte demissiniz ya ayda 2500 3000 temizlikciye ayrilamiyor diye ayrilamiyor fırsat olmuyor o parayla neler yaparım diyip kendi yapıyor kadın. Zaten kocası 17bin alan kadın işi bırakamıyor ki. Kocası insafa gelirse ' yardim' ediyor.

Buradaki arkadaşlar dedi ki kadin hem evde hem işte yoruluyor. O yüzden işi bıraksın.
Ben de diyorum ki işi bırakmasın eşi de el atacak ve yardımcı alacaklar.
Arkadaşlar da dedi ki yardımcı pahalı.
Ben de dedim ki yardimciya bütçe yoksa kadin işi bırakınca nasıl gecinecekler?
Yani kadının işi bırakması ve bırakmaması durumunu karşılaştırdım.
Kadının ekonomik sebeplerle işi bırakamaması ve aynı zamanda yardimci icin bütçenin kısıtlı olmasi ayrı bir konu elbette. Durum buysa ve eş de sorumluluk almıyorsa başka çözümler konuşulur: boşanma gibi.

Aylik 17bin aliyor kadin adam da bir o kadar etti 34 35. Cocuk var kira min 10 bin. Ayda 2500 3000 yardimciya ayrılmıyor birebir örnek matematiği anladınız mı?
Adam tek başına çalışınca 17 bin. Min kira 10bin çocuk var bilmem ne, e daha beter oluyo? Yani o 3bini ayırsa bile yine kârlı evde 2 asgari ücret olması. Bu da bi matematik, 2 asgari ücret-3bin > 1 asgari ücret 😁

Buradaki arkadaşlar dedi ki kadin hem evde hem işte yoruluyor. O yüzden işi bıraksın.
Ben de diyorum ki işi bırakmasın eşi de el atacak ve yardımcı alacaklar.
Arkadaşlar da dedi ki yardımcı pahalı.
Ben de dedim ki yardimciya bütçe yoksa kadin işi bırakınca nasıl gecinecekler?
Yani kadının işi bırakması ve bırakmaması durumunu karşılaştırdım.
Kadının ekonomik sebeplerle işi bırakamaması ve aynı zamanda yardimci icin bütçenin kısıtlı olmasi ayrı bir konu elbette. Durum buysa ve eş de sorumluluk almıyorsa başka çözümler konuşulur: boşanma gibi.
Haklısınız kadin işi bırakamıyor ev işini de yapmak zorunda kalıyor çevremdeki kadinlar böyle maalesef

X