Modern toplum algılarına kurban gidicem

Evrendeki gizemlerden biridir bu. Bilim insanları çözmeye çalışıyor hala.
Kadın çalışınca kazancı yardımcıya ve makyaj malzemelerine gider ve hemen biter. Ama erkek tek maaşla evi geçindirir, hatta hızını alamaz gider ailesine yedirir, abisinin araba kredisine falan destek olur. Ööööyle bir bereket yani.
Kadının parası bereketsizdir. Ayda 2 defa temizlikçi çağırınca ve 2 ruj alınca biter :KK43:

Bana iş arkadaşım demişti ki -elbette xy kromozomlu- kadının çalıştığı zaten kıyafetine, bakımına gidiyor. Aslında boşa çalışıyor çoğu zaman. Aynı seviyede aynı maaşı aldığım kişi bu. Benim aldığım para hep çar çur oluyor. Ama aynı parayla kendisi ev almış araba almış vaktiyle, çocuk okutuyor ev geçindiriyor. Çünkü kadın kısmı anlamaz o işlerden gider bi maaşına bi çanta alır. Er kişiler hep aile bakar. Komik tek kelime ile.

İşte konudaki yorumlarda bambaşka fikirler var. Bunca itirazın nedeni de o zaten. İnsanlar kendi tercihlerinin sonuçlarına katlanmak yerine sonrasında da devlet desteği bekliyor ve istiyorlar.
O kısmı bilmiyorum hiç emek vermeyip kendi birikimini yapmayıp nasıl devletten destek alınıyor öyle bi şey mümkün mü onu bile bilmiyorum. Ben sadece kadının kararına saygı duymak lazım çerçevesinde yorumlar yaptım.

Konuya yaptığınız yorumlarda: Sanki 22 yıllık çalışma hayatınız sonrası, emekliliğe hak kazanarak çalışma hayatını bırakmamışsınız da 5 yıllık çalışma geçmişiyle, kendinizi dinlemeye karar vermişsiniz gibi yorumlarda bulunduğunuz için siz de bilinçli olarak yazılanları anlamak istemiyor olabilir misiniz ?

Ev hanımlarına cüzi bir miktarla devlet destekli isteğe bağlı sigorta primi ödeme ve emeklilik hakkı tanınması ile ilgili paylaşımda bulundunuz. Ben de neden olamayacağını ve hatta olmaması gerektiğini ifade ettim.
Ben cogu yorumumda zaten 22 yillik is hayatimi cok yakin bir zamanda sonlandirdigimi ifade ettim.

TBMM gundeminde boyle bir konunun olduğunu ifade ettim ama Meclis gundemine ben almadigim gibi prim destegini destekledigimi soylemedim ayni sekilde eyt de desteklemedigimi ifade ettim.
Calismayan bir kadinin isteye bagli yaparak primlerini ödemesini destekler nitelikte yorumlarim oldu.
Ama siz ısrarla kadının kendi odeyecegi primi bile kim kim kim odeyecek diye defalarca bana ve baska bir arkadasa daha sordunuz.
Kadin miras kalan evinden gelen kira ile öder , evinde is yaparak oder , esinden alir oder , ailesinden alir oder sizi ilgilendirmez denildi yine anlatamadik size.

Daha baska nasil izah edebilirim inanin bilemedim.

Ya bize yetiyor ben öyle her gördüğüne imrenen biri deilim eşimde bı nevi öyle neden bu çok komikmis gibi bir algı oluşturdu anlamıyorum sen belki gezmek alışveriş yapmak istersin bende belki istemem yani bu tercih meselesi hayat görüşü diyerek alaycı bir tavirs ne gerek var
Ben seninle alay etmedim ki

Ben 3 4 aylık evliyim ve çalışıyordum
Bayramdan önce işten çıktım bunun sebebi iş yeri değil tamamen çalışmak istemiyor oluşumdur
Zaten 17 yaşından beri nerdeyse pandemi dışı de aralıksız çalışıyorum
Bunu ilk eşime soyledim maddi olarak sorun yaşar miyiz ve bu durumu nasıl karşılıyorsun diye belki sadece kendi çalışmak tüm maddi yükü sirtlamak istemez diye
O da bana zaten ben yüksek bir maaş alıyorum (neredeyse 3 asgari ücrete denk geliyo) maddi olarak sorun olmaz sıkıldığında da istediğin zaman tekrar girer çalışırsın bu sana bağlı dedi
Bende o hafta işten çıktım şimdi evime ve eşime daha fazla vakit ayırıyorum kendime daha fazla vakit ayırıyorum hobilerime yıllardır yapmak isteyip yapamadığım şeylere (kitap yazmak gibi,takı yapmak gibi, örgü ve dikiş kursu)
Neyse sorun şu bunu kime desem koca parası yiyorsun yani diyor ya Allah aşkına ben zaten yıllarca çalıştım şimdi evime bakıyorum tertemiz yemeği dışardan değil evde yapıyorum eşim gerçekten de çok mutlu ki bende öyleyim bana kendi ablam bile koca parası yicem diye uğraşma çalış kendi ayaklarınin üstünde dur adamın parasini yeme gibi laflar etti bunları alaycı bir dil ile dediği için tavsiye grubuna sokamadim anlamıyorum ev hanımı olmak çok mu kötü ben çekirdek citleyip sabah programı izlemiyorum ki dikiş kursuna gidiyorum takı yapıyorum evime özen gosterio yeni tarifler deniyorum bunun neyi kötü herkes koca parası yiyorsun yani diyor da koca benim kocam sen mi yicen ben yicem tabi ki de kocamın parasını
Sizene milletten canınız nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşayın. Evet koca parası yiyorum çok zevkli deyin gülün sizde ciddiye bile almayın. Ayrıca koca parası yemek nedir ya o senin artık eşin olmuş tabiiki parasını yiyeceksin senin paran benim param diye bişey mi var. Koca parası yiyorsun diye aşağılayan insanları gerizekali olarak görüyorum ben. O senin kocan kocaaan yeri gelir parasinida yersin yeri gelir maddi olarak destekte olursun kimseyi ilgilendirmez bu. Ayrıca adam sorun etmemiş canın nasıl istiyorsa demis millete ne oluyor. Otur kız evde millete inat essek gibi çalışanlara inat koca parası yeyip gez kudursunlar boşver 😂😂😂

Sizlerle cok farkli yerlerden bakıyoruz konuya.
Ben illa evde otursun kimse demiyorum
Calismak isteyen calissin
Ama evli olup , is hayatinda asiri yogun mesaili çalışıp tükenen , disardaki isine ek olarak evinde de çalışan ve yorulan kadın cok istediyse isten cikabilir diyorum.
Burada yaratilan algi maalesef yine kadini ezen bir algi. Ne var canim ev temizliginde , yemeginde , bunlar ev hanimi olan kadinlar icin belki gunlere saatlere yayildigi icin zor olmayabilir fakat calisan kadının yardimci alma imkanı yok ise bütün bunlari maalesef ki izinli olduğu gunlerde kendisinin yapması gerekiyor. Esi de yapsin diyenler evet haklilar ama yapmayan bir es var ise çözüm bosanmak midir ? Ki konuya yorum yapan bir cok kadinin da evde bu isleri ustlendigini belli baska konulardaki yorumlardan anlıyorum.
Evin bir sorumlulugu var , o sorumluluk evde yasayan kişilere ait evet fakat kadin sadece bu sorumluluğu alıp butun bu sorumluluk altinda ezildigi için bu sefer antideprasan kullanim orani artisa geciyor çünkü cok yogun kaygi ve yetemem duygusu ile yaşıyor.
Bunun çözümü kadinin is hayatindan cikmasi mi tabi ki değil ama devam etmesi halinde daha ciddi klinik tablolar da çıkabilir.
Secim yine kadının elinde.

Benim is hayatindan cikmama gelirsek sayet evet asiri ama asiri yogun mesai kavramı olmayan bir iste calistim yillarca ve bu beni artık bir seylere yetememe duygusu ile basbasa birakti.
Evet maddi olarak elhamdülillah cok güzel imkanlarim var , bu imkanlarim olmasa is hayatindan cikabilir miydin bu kadar yogun stres ve is baskisi olan isimden ayrılir daha az stres faktoru ile bogusabilecegim baska bir alana gecerdim.
Çok haklısınız da niye o zaman bu kadınlar 50-60 yaşına geldiklerinde nasıl destekleyeceğiz diye bize soruyorsunuz? Biz desteklemek istemiyoruz.

Çok haklısınız da niye o zaman bu kadınlar 50-60 yaşına geldiklerinde nasıl destekleyeceğiz diye bize soruyorsunuz? Biz desteklemek istemiyoruz.
Bu yorumum dışında baska yorumlarimi okumus olsaydınız zaten sorumun muhattabinin bireyin kendisi degil de devlet olduğunu anlamis olurdunuz.

Bu yasina kadar calismadan gelen ev hanimlarinin emekli olmalarinin saglanmasi amacıyla devletin isteye bagli prim ödeme sistemi var , baska bir site uyesi ısrarla o prim sistemini sorgulamaya kalkınca ben de kendisine bu soruyu yönelttim.

Bu yorumum dışında baska yorumlarimi okumus olsaydınız zaten sorumun muhattabinin bireyin kendisi degil de devlet olduğunu anlamis olurdunuz.

Bu yasina kadar calismadan gelen ev hanimlarinin emekli olmalarinin saglanmasi amacıyla devletin isteye bagli prim ödeme sistemi var , baska bir site uyesi ısrarla o prim sistemini sorgulamaya kalkınca ben de kendisine bu soruyu yönelttim.
Ben de bu yorumum dışında başka bir yorumumda devletin biz vatandaştan ayrı olmadığını yazmıştım. Devlet çalışacağı yaşta hobilerine zaman ayıracak kadınları yaşlanınca destekleyecekse bunu maaşı eline geçmeden vergi kesintisi yapılan çalışanlardan alıp onlara vererek yapacak. Hem ev hem iş koşturup emekli olan kadının biriktirdiği emekli maaş havuzundan alacak. Çalışmayan kadın-erkek belli bir yaştan sonra zor duruma düşmesin diye burada sayfalarca çalış yazıyoruz. Ama yok illa çalışmam kocamın parası diyene de afiyet olsun, sonra devlet bize baksın demek yok diyoruz. Çünkü devlet o emekli maaşlarını hokus pokus yapıp çıkartmıyor.

Primini bir çalışan gibi tam öder, emekli olur. İster babası ödesin, ister komşusu bana ne? Devlet desteğine ne gerek? Buradaki konu tam ödemesi. Aman şu kadarını devlet ödesin, gününü kısalım olmasın.

Ben de bu yorumum dışında başka bir yorumumda devletin biz vatandaştan ayrı olmadığını yazmıştım. Devlet çalışacağı yaşta hobilerine zaman ayıracak kadınları yaşlanınca destekleyecekse bunu maaşı eline geçmeden vergi kesintisi yapılan çalışanlardan alıp onlara vererek yapacak. Hem ev hem iş koşturup emekli olan kadının biriktirdiği emekli maaş havuzundan alacak. Çalışmayan kadın-erkek belli bir yaştan sonra zor duruma düşmesin diye burada sayfalarca çalış yazıyoruz. Ama yok illa çalışmam kocamın parası diyene de afiyet olsun, sonra devlet bize baksın demek yok diyoruz. Çünkü devlet o emekli maaşlarını hokus pokus yapıp çıkartmıyor.

Primini bir çalışan gibi tam öder, emekli olur. İster babası ödesin, ister komşusu bana ne? Devlet desteğine ne gerek? Buradaki konu tam ödemesi. Aman şu kadarını devlet ödesin, gününü kısalım olmasın.
Ben hic bir yorumumda bahsettiginizi söylemedim ve savunmadim zaten.
Isteye bagli prim sisteminde kisinin kendi sgk priminin parasini kendisinin odemesini gerektigini ki suan ki düzen de bu şekilde ve odedigi bu prime istinaden emekli olup alacagi maasinin zaten kendisinin odemis olduğu kendi parasi oldugunu soyledim , hatta annemin bir arkadasindan ornek verdim , evde is yaparak sgk ya gitti ve isteye baglasini baslattirdi ve 3.600 günden emekli olup düşük maas almaya basladigini soyledim.
Ama bir uye israrla , bu bahsettigim durum icin bile hayır olmaz nidalari atinca sordum peki , kadin çalışmak istemedigi halde emekli olmak istiyorsa basla nasil desteklenmeli.
Haklisiniz kadin hem is hem ev kosturup yoruluyor ve yipraniyor ama olaya bir de suradan bakalim , bir sure calismis ama anne olunca cocuguna bakan kimse olmayınca isten çıkmış bir annenin emekliligini düşünüp isteye bagli olarak prim ödemesini mümkün kılan bir sistem var .

Ben hic bir yorumumda bahsettiginizi söylemedim ve savunmadim zaten.
Isteye bagli prim sisteminde kisinin kendi sgk priminin parasini kendisinin odemesini gerektigini ki suan ki düzen de bu şekilde ve odedigi bu prime istinaden emekli olup alacagi maasinin zaten kendisinin odemis olduğu kendi parasi oldugunu soyledim , hatta annemin bir arkadasindan ornek verdim , evde is yaparak sgk ya gitti ve isteye baglasini baslattirdi ve 3.600 günden emekli olup düşük maas almaya basladigini soyledim.
Ama bir uye israrla , bu bahsettigim durum icin bile hayır olmaz nidalari atinca sordum peki , kadin çalışmak istemedigi halde emekli olmak istiyorsa basla nasil desteklenmeli.
Haklisiniz kadin hem is hem ev kosturup yoruluyor ve yipraniyor ama olaya bir de suradan bakalim , bir sure calismis ama anne olunca cocuguna bakan kimse olmayınca isten çıkmış bir annenin emekliligini düşünüp isteye bagli olarak prim ödemesini mümkün kılan bir sistem var .
Şu an ben de ücretsiz izindeki bir anneyim zaten. Siz finans sektöründesiniz sanırım. Bu dediğiniz sistemde normal bir çalışana denk prim mi ödüyorlar ve halihazırda yürürlükte mi? Eğer öyleyse tamam. Devlet zaten yapacağını yapmış? Daha ekstra ne yapsın?

Şu an ben de ücretsiz izindeki bir anneyim zaten. Siz finans sektöründesiniz sanırım. Bu dediğiniz sistemde normal bir çalışana denk prim mi ödüyorlar ve halihazırda yürürlükte mi? Eğer öyleyse tamam. Devlet zaten yapacağını yapmış? Daha ekstra ne yapsın?
Hayirli olsun bebeginiz , saglikla huzurla büyütmek nasip olsun inşallah 🥰
İsteye bagli prim ödeyen biri aylik 6.400,68-TL'lik sgk primi ödüyor ve hali hazirda yururlulukte , hatta isteye bagli odeyen kisiler Bagkur kapmasinda degerlendirilirler kisi emeklilik hakki kazanmasina belli bir sure kals sgk sistemine gecis yapması istnir cunku bagkur odeme prim gunu 9.000 gundur. Suan icin normal bagkur calisanlarinin da (isteye baglidan bahsetmiyorum ) sgk çalışani gibi prim günlerinin 7.000 e dusurulmesi gundemde.
Bir is veren çalışan işçisine asgari ucretten ödemesi halinde 7.500 -TL odeme yapıyor, bu tutarin icinde iscinin issizlik maasi adina ayrilan prim odemesi de oluyor tabi.

Bende evimde kendimle başbaşa vakit geçirmeyi çok seviyorum hobilerim çoktur ve zevk verir bana hep. Ancak uzun süreli olduğunda ne yazıkki bu durumda rutine dönüyor ve cazibesini kaybediyor. Ben işimi sevdiğim içinde olabilir tabii ama ücretsiz annelik iznim bittiğimde kafesten salınan kuş gibi hissetmiştim inanılmaz bunalmıştım günlük rutinlerden. Maddi kısmı da var ama ben en çok manevi olarak körelmemek, sosyal olmak adına kadının çalışması taraftarıyım. Yineliyorum: işini sevmek kaydıyla. Bence sizinde sorununuz işinizdi. Bir süre kafa dinleyin sonrasında bir mecburiyet olmadığı için sevdiğiniz bir iş bulursunuz bence.

O kısmı bilmiyorum hiç emek vermeyip kendi birikimini yapmayıp nasıl devletten destek alınıyor öyle bi şey mümkün mü onu bile bilmiyorum. Ben sadece kadının kararına saygı duymak lazım çerçevesinde yorumlar yaptım.

Olay aslında o öneriden çıktı.
Kadın çalışmamış hiç 68 yaşına gelmiş, napsın devlet desteklesin diyen üye var.
Biz de dedik ki ama bu çalışan kısmın üzerine ekstra vergi demek. Devlet sonuçta soyut bir kavram. Çıkarıp cebinden para veren bir insan değil ki.
Bir üye de şunu savunuyor: Ömrünce hiç çalışmasın, hobi hobi gezsin, evinde rahatça yatsın (istiyorsa yapsın) ama azıcık para vererek emekli olsun. Sebep? Biz aslında buna karşı çıktık.

Somut örnek vermek gerekirse: Konu sahibi çalışmasın. Kendi bilir. Bundan 40 yıl sonra diyelim ki eşi boşanmak istedi, birikimi yok, hiç çalışmamış yaşlanmış iş bulacak deneyimi tecrübesi yok, vrya kocası hasta oldu veya Allah korusun vefat etti. Böyle bir durumda yıllarca çalışan kesimin vergileriyle konu sahibi finanse edilmemeli. Her şeyden önce kul hakkı. Benim hakkım helal değil varsa böyle bir durum mesela.
Sürünür mü evsiz mi kalır aç mı kalır. Bunları sadece o düşünmeli. Devlet emekli etmemeli veya finanse de etmemeli. İş bulur o ayrı. O zaman bir üyenin dediği gibi 68ine gelmiş hiç çalışmamış napsın demeyecek işe girecek çalışacak

Siz niye bu kadar sinirlendiniz ? :) ben çalışan bir kadınım, çalışan kadınların çalışmayı bilinçli şekilde tercih etmeyen kadınlara olan üstenci be tarihi geçmiş bakış açısını eleştirdim o kadar .Ayrıca çalışmama tercihinde “saygılı ve bilinçli eş” faktörünün altını çizdim. Siz kaldırıp çöpe istediğiniz size uymayan şeyi atın umrumda değil :)

Yanlış bilgiler ile örnekleme yaptığınız için olabilir mi? Bi düşünün isterseniz.

Kadın çalışmamış hiç 68 yaşına gelmiş, napsın devlet desteklesin diyen üye var.
Ben devlet desteklesin dedigim tek bir yorumumu alıntılar misiniz lütfen?
Bu yasa kadar gelmiş kv dem var , belki sizin de anneniz var hic çalışmamis bu yasa kadar calismadan gelen kadinlar ya da erkekler için devletin kisinin kendi cebinden cikartarak odemis oldugu isteye bagli sigorta ödemeleri var dedim , bir uye israrla bu tarz durumlarin bile olamayacağını yazdigi icin ben de o zaman o yasa kadar gelmis olan hatta bir kac yorum once yazdigim gibi çalışma hayatinda olup anne olup cocuguna bakacak kimsesi olmadığı icin isten ayrilan kadin icin isteye bagli prim odemesi disinda nasil desteklenmeli diye sordum. Dikkatinizi cekerim bu durumda kisi kendi primini kendisi ödüyor, emeklilik sartlari ise bagkur sartlari ile ayni , yani calisan kadin suan icin maksimum 7.250 gun prim gunu oduyorsa isteye bagli odeyen kisi bagkur sartlarinda 9.000 gun prim odemesi yapiyor ve skg dan emekli olan kisiden daha az maas aliyor.
Israrla bunu yazıyorum ama anlasilamiyorum.

Son düzenleme:
X