Modern toplum algılarına kurban gidicem

80/90 kuşağının bakış açısı bu. Haklı oldugu taraflar var , kadınların ezilmemesi gerektiği kendi ayaklarının üstünde durmalarının normal ve gerekli oldugu bu topluma sonradan öğretildi. Annelermizin olumsuz tecrübeleri ve bunlara şahit olmamız mutlaka kendimizi güvenceye almamız konusunda bize rehber olan deneyimler oldu. Ama dünya değişiyor ben özlelikle Z kuşağında bu mutlaka evin dışında çalışmalıyım, 8/5 mesaim olmadı algısının yok olmaya başladığını gözlemliyorum. Dünyada da eğer eşine geröekten güvenşyorsa, evini geçindiyorsa erkek kadın çalışmıyor ve bu çok normal. Avrupada bile kadınlar minijob denilen haftada 3 gün 4/5 saat çalışılan modelde çalışıp geri kalan zamanı ailesine evine ayırıyor . Bence mental olarak en sağlıklısı bu keşke türkiyede de bu model olsa ben minijoba geçerdim.

Ayrıca ev içi emek neden aşağılanıyor . Bugün ev temizliğine kadın çağırsak, yemek yapmaya birini tutsak, çocuk varsa bakıcı bulsak ya da kreşe versek kaç tl tutuyor ? Bunların hepsini evde kadın yapıyor ve eşlerde bunun farkındaysa ve “Allah razı olsun karıcım evi çekip çeviriyosun karnımız sayende sağlıklı yemeklerle doyuyor, (varsa) çocugumuza çok güzel bakıyorsun” diyenilecek bir eşse evde çalışmak da son derece önemli ve zordur. Her kadında ev çekip çeviremiyor bu arada, basit bi iş değil. Evi temizle dekore et, temiz tut, yemek yap vs. Beceremeyen kişileri gördüm yani. Bence kendini kötü hissetme , seni paradan vurmaya çalışanlara “Allah a şükür ihityacımı yok olursa girer çalışırım şimdi keyfim yerinde “ de geç hiç ciddiye alıp cvp verme fazla :)
Günde üç kere biri atom altı parçacık keşfetmiş gibi farklı şeyler yazdığını sanarak aynı nuh nebiden kalma fikirleri döküyor ortaya bu konuda 😂

Anne baba kızın arkasındays

allah aşkına 3 çocuk annesi uzman dişhekimiyim. Düzenli her gün gelen yardımcım ameliyat olduğu için 1 ay evin her işi eşimle bendeydi. Düzenli yapıldığı takdirde hiç te zor değil. Cılkını çıkardılar ev işi zor diye. Yine 1 haftadır yazlıkta tatildeyim. Gene her iş benle eşimde çocuklar küçük artı havuz deniz var. Hiç te abartıldığı gibi değil. Yeni doğan bebeği olanları hariç tutuyorum tabi
Ailenizin üzülmesi normal. Benim de 3 çocuğum var. Maddi olarak sıkıntımız yok ama ben çok yoruluyorum. Akşam 7 de işten gelip saat 10 a kadar hiç oturmuyorum. Sadece çocuklarla ilgileniyorum ev işi falan yapmıyorum. Annemde ben yorulduğum için üzülüyor. Hala arada der ne gerek vardı da 3 çocuk yaptın diye. Sonuçta siz de annenizin evladısınız

Bu yorumunuz baska bir konuya yaptiginiz yorum sanırım. Normalde konu dışına tasimam ya da baska konulardaki yorumlari getirmem ama konuya yaptiginiz usteki yorumunuzla baska konuya yaptiginuz yorumlar birbirinden farkli olunca merak ettim doğrusu hangisi gerçek dusunceniz?

Ailenizin üzülmesi normal. Benim de 3 çocuğum var. Maddi olarak sıkıntımız yok ama ben çok yoruluyorum. Akşam 7 de işten gelip saat 10 a kadar hiç oturmuyorum. Sadece çocuklarla ilgileniyorum ev işi falan yapmıyorum. Annemde ben yorulduğum için üzülüyor. Hala arada der ne gerek vardı da 3 çocuk yaptın diye. Sonuçta siz de annenizin evladısınız

Bu yorumunuz baska bir konuya yaptiginiz yorum sanırım. Normalde konu dışına tasimam ya da baska konulardaki yorumlari getirmem ama konuya yaptiginiz usteki yorumunuzla baska konuya yaptiginuz yorumlar birbirinden farkli olunca merak ettim doğrusu hangisi gerçek dusunceniz?
Ne demek istediğiniz anlamadım

Herkesin yaşlılıkta küçük de olsa bir emekli maaşı olması gerekir..emeklin yoksa ilerde evladin bile değer vermez..hayat sizin hayatınız, bir dönem ev hanımı olmak keyifli geliyorsa tadını çıkarın..ayrica koca parası yiyiyorsun demek kimseye düşmez, bu sizin hayatınız...ayrica 3 asgari ücret çok para da değil ki

Ne demek istediğiniz anlamadım

Şimdi anladım. Farkındaydanız ev işinden bahsetmedim. Çocuklarla ilgilenmekten bahsettim. Zaten yorumumda ev işinin abartıldığını yazmışım

Şimdi anladım. Farkındaydanız ev işinden bahsetmedim. Çocuklarla ilgilenmekten bahsettim. Zaten yorumumda ev işinin abartıldığını yazmışım

Ayrıca kadının çocuğu bile yok. Evde tüm gün bomboş

Haklısınız sadece 3 saat cocuklarla uğraşmak yoruyor buna ek olarak yapilan ev isleri ya da evle ilgili diger isler hic yormuyor insani

Valla haklısınız , her kadın değil erkekler de yapıyor...Benim erkek kardeşim bekâr mesela , yalnız yaşıyor, bu saydiklarinizin hepsini iş dönüşü gayet hızlı ve güzel yapıyor...O yüzden müstakbel gelinimiz "iv işi çık zır, çık inemli" derse epey bir gulecektir😂😂😂 bak ağziyla bile gülmez yemin ediyorum😂😂😂
Ev işini beceremeyen biri canı istemediği için becermiyor zaten. Merakı yoktur. Sevmiyordur. Ben bayıla bayıla yapmıyorum ordan biliyorum. Her gün aynı işler bana çok bayıcı geliyor. Akşama kadar evle yorulmadan bıkmadan uğraşanları sırf bu yüzden anlamıyorum. Ama şunu anlayabiliyorum, onlar da onu seviyor. Bazı kadınlar fazlaca eve dönük, bunu da anlayabiliyorum.

Valla 3 çocukla hiç çocuk çok farklı inşallah nasip olur size de 3 çocukla ev işi ne diyeyim. Siz çalışmamaya sevk edin insanları
Ablanın huyu o sanırım. Sorulan mantıklı sorulara, kendini sıkıştıran mesajlara yanıt vermeyip alakasız bir mesajı alıntılayıp alakasız bir yere çekiyor konuyu. Çok ciddiye almayın derim.

80/90 kuşağının bakış açısı bu. Haklı oldugu taraflar var , kadınların ezilmemesi gerektiği kendi ayaklarının üstünde durmalarının normal ve gerekli oldugu bu topluma sonradan öğretildi. Annelermizin olumsuz tecrübeleri ve bunlara şahit olmamız mutlaka kendimizi güvenceye almamız konusunda bize rehber olan deneyimler oldu. Ama dünya değişiyor ben özlelikle Z kuşağında bu mutlaka evin dışında çalışmalıyım, 8/5 mesaim olmadı algısının yok olmaya başladığını gözlemliyorum. Dünyada da eğer eşine geröekten güvenşyorsa, evini geçindiyorsa erkek kadın çalışmıyor ve bu çok normal. Avrupada bile kadınlar minijob denilen haftada 3 gün 4/5 saat çalışılan modelde çalışıp geri kalan zamanı ailesine evine ayırıyor . Bence mental olarak en sağlıklısı bu keşke türkiyede de bu model olsa ben minijoba geçerdim.

Ayrıca ev içi emek neden aşağılanıyor . Bugün ev temizliğine kadın çağırsak, yemek yapmaya birini tutsak, çocuk varsa bakıcı bulsak ya da kreşe versek kaç tl tutuyor ? Bunların hepsini evde kadın yapıyor ve eşlerde bunun farkındaysa ve “Allah razı olsun karıcım evi çekip çeviriyosun karnımız sayende sağlıklı yemeklerle doyuyor, (varsa) çocugumuza çok güzel bakıyorsun” diyenilecek bir eşse evde çalışmak da son derece önemli ve zordur. Her kadında ev çekip çeviremiyor bu arada, basit bi iş değil. Evi temizle dekore et, temiz tut, yemek yap vs. Beceremeyen kişileri gördüm yani. Bence kendini kötü hissetme , seni paradan vurmaya çalışanlara “Allah a şükür ihityacımı yok olursa girer çalışırım şimdi keyfim yerinde “ de geç hiç ciddiye alıp cvp verme fazla :)
Kusura bakmayin ama ev temizliği ve 2 kap yemek yapmayı beceremeyen evlenmesin zaten. Evlilik Rio karnavalı değil sonuçta, sorumluluk alıyoruz.

Z kuşağı gelişen teknoloji ve pandemi ile birlikte mekandan bağımsız çalışmayi öğrendi bence, bahsettiğiniz minijob olayı bununla tamamen alakasız. Ayrıca minijob dediğiniz şey ile ancak cep harçlığı çıkar, geçim olmaz; 500 Euro falan gibi komik bir rakam. Eşine güvenmekten ziyade full time çalışma imkanı olmayan kadınlar tercih ediyor. Örneğin küçük çocuğu olup, çocuk kreşte iken çalışma şansı olan anneler gibi gibi...

Ablanın huyu o sanırım. Sorulan mantıklı sorulara, kendini sıkıştıran mesajlara yanıt vermeyip alakasız bir mesajı alıntılayıp alakasız bir yere çekiyor konuyu. Çok ciddiye almayın derim.
Valla hangi mesajı alıntıladı bilmiyorum. Ben ev işinin çok zor olmadığını yazdım hatta yazımda küçük çocuğu olanları ayrı tuttum. Ama çocukları kreşe giden ya da çocuğu olmayanlar da bir zahmet ev işi şöyle zor demesinler ya. Gerçekten abartılıyor

Anladım, gerçekten zorlu bir dönemden geçiyorsun. Eşinle bu durumu paylaşmış olman önemli, çünkü ilişkinizde açık iletişim çok önemli. İşten ayrıldığın için biraz endişeli olabilirsin, ancak eşinin seni desteklediğini ve maddi endişelerin olmadığını söylemesi rahatlatıcı. Yeni bir döneme girmiş olabilirsin, ancak önemli olan şeyin senin mutluluğun olduğunu unutmaman. Bunu kime söyleyeceğini düşünüyorsun, belki güvendiğin bir yakın arkadaşınla bu durumu paylaşmak rahatlatıcı olabilir. Etrafındaki destekleri almak da önemli. Ve hobilerine zaman ayırmak da harika bir fikir, kendine yeni bir denge ve mutluluk getirebilir. Ne dersin?

Üşenmedim bende yapay zekaya sordum :KK70:

Çok da şeyapma ,He he de geç 😁
Valla bana giren çıkan yok zaten. Hepi topu 50 k ellerine geçen. Bir çocuk olsa görürüm ben. Yani çocuk olsa anlarım işten çıkmasını çünkü evdeki yardımcıma neredeyse sigorta dahil 30 k ödüyorum. Ama çocuk yok yok ev işi yok yemek diye işten çıkmayı anlamıyorum. Çalış işte çocuk olana kadar , aldığın parayı koy altına en azından sonra rahat et. Ama bu kafada çok hastam var benim. Çoğu lise mezunu çalışmak zor geliyor. Evlenene kadar çalışıp evlenince işten çıkıyorlar

X