Modern toplum algılarına kurban gidicem

Valla 3 çocukla hiç çocuk çok farklı inşallah nasip olur size de 3 çocukla ev işi ne diyeyim. Siz çalışmamaya sevk edin insanları
İnsanları çalışmamaya sevk eden üye 22 yıllık bankacılık / finans sektörü çalışması sonrası emekliliğe hak kazanmış olup; emeklilik yaşını beklerken çalışmamayı tercih etmiş. 22 yıl içerisinde kişisel birikimi de olmuştur illa ki.

Kendisinin yorumlarından etkilenerek, işi bırakıp; evde oturmayı düşünenler varsa tekrar düşünsün.

İnsanları çalışmamaya sevk eden üye 22 yıllık bankacılık / finans sektörü çalışması sonrası emekliliğe hak kazanmış olup; emeklilik yaşını beklerken çalışmamayı tercih etmiş. 22 yıl içerisinde kişisel birikimi de olmuştur illa ki.

Kendisinin yorumlarından etkilenerek, işi bırakıp; evde oturmayı düşünenler varsa tekrar düşünsün.
Zaten o üye ile aynı yaşıtız. Çok şükür bende 2 ev 2 araba artı 3 çocuğum için bir birikim yaptım ama şu dönemde mümkün değil çalışmamak. Her şey çok kötüye gidiyor. İnsanın çocuğu yokken işini bırakmasını anlamıyorum

Zaten o üye ile aynı yaşıtız. Çok şükür bende 2 ev 2 araba artı 3 çocuğum için bir birikim yaptım ama şu dönemde mümkün değil çalışmamak. Her şey çok kötüye gidiyor. İnsanın çocuğu yokken işini bırakmasını anlamıyorum
Asıl çocuk varken veya düşünülüyorsa işi bırakmak çılgınlık ...Eğitim parayla, dengeli beslenme parayla, sağlık parayla,oyuncak,bez,mama, üst baş,kitap,kurs, dershane...Bizim ülkemizde çocuk demek para demek maalesef

3 çocukla uğraşmak mı yoksa kapı duvar banyo silmeli ev temizliği mi dersen 3 çocuğu seçmem.
Ben ev işini de sevmem. :) Çocuğum da yok.
Ama bir tane yeğenim var. 2 yaşında kendisi, koltuk tepelerinden atlayarak oyun oynuyor. Kafasını patlatmasın diye geldiklerinde 2-3 saat peşinde dolaşıyorum. Evdeki tüm kapıları silmek daha az stresli bir uğraş bence. :)

Sizlerle cok farkli yerlerden bakıyoruz konuya.
Ben illa evde otursun kimse demiyorum
Calismak isteyen calissin
Ama evli olup , is hayatinda asiri yogun mesaili çalışıp tükenen , disardaki isine ek olarak evinde de çalışan ve yorulan kadın cok istediyse isten cikabilir diyorum.
Burada yaratilan algi maalesef yine kadini ezen bir algi. Ne var canim ev temizliginde , yemeginde , bunlar ev hanimi olan kadinlar icin belki gunlere saatlere yayildigi icin zor olmayabilir fakat calisan kadının yardimci alma imkanı yok ise bütün bunlari maalesef ki izinli olduğu gunlerde kendisinin yapması gerekiyor. Esi de yapsin diyenler evet haklilar ama yapmayan bir es var ise çözüm bosanmak midir ? Ki konuya yorum yapan bir cok kadinin da evde bu isleri ustlendigini belli baska konulardaki yorumlardan anlıyorum.
Evin bir sorumlulugu var , o sorumluluk evde yasayan kişilere ait evet fakat kadin sadece bu sorumluluğu alıp butun bu sorumluluk altinda ezildigi için bu sefer antideprasan kullanim orani artisa geciyor çünkü cok yogun kaygi ve yetemem duygusu ile yaşıyor.
Bunun çözümü kadinin is hayatindan cikmasi mi tabi ki değil ama devam etmesi halinde daha ciddi klinik tablolar da çıkabilir.
Secim yine kadının elinde.

Benim is hayatindan cikmama gelirsek sayet evet asiri ama asiri yogun mesai kavramı olmayan bir iste calistim yillarca ve bu beni artık bir seylere yetememe duygusu ile basbasa birakti.
Evet maddi olarak elhamdülillah cok güzel imkanlarim var , bu imkanlarim olmasa is hayatindan cikabilir miydin bu kadar yogun stres ve is baskisi olan isimden ayrılir daha az stres faktoru ile bogusabilecegim baska bir alana gecerdim.

Son düzenleme:
Asıl çocuk varken veya düşünülüyorsa işi bırakmak çılgınlık ...Eğitim parayla, dengeli beslenme parayla, sağlık parayla,oyuncak,bez,mama, üst baş,kitap,kurs, dershane...Bizim ülkemizde çocuk demek para demek maalesef
Şimdi asgari ücret alan insan için bir şey diyemem gerçekten. Bakıcıya vereceği daha fazla . Kendi bakar anlarım ama çocuk yokken ayrılmayı anlayamıyorum. En azından bir tazminatı olur çıkarken

Ayrıca ev içi emek neden aşağılanıyor . Bugün ev temizliğine kadın çağırsak, yemek yapmaya birini tutsak, çocuk varsa bakıcı bulsak ya da kreşe versek kaç tl tutuyor ?

Çalışan insanların evinde bu işleri kim yapıyor sanıyorsunuz? Herkesin 7/24 yatılı çalışanı mı var evinde?
Çalışan insanlar bu işleri akşam ve hafta sonu yapıyorlar üstelik.

Bizde yemekleri genelde eşim yapar ve benim için çok kıymetli verdiği emek. Ama "Ben yemek yapıp çamaşır yıkamak için işi bırakacağım" dese önce kahkahayı basar, sonra aşağılarım yani kusura bakmasın.

Bu bilgiyi nereden edindiniz bilemiyorum fakat Avrupa'da birkaç ülkede görünen mini job motivsyonu ile buradaki çalışmayan kadın motivasyonu kesinlikle farklı zeminlere sahip. Hiç de sizin aktardığınız gibi evine ve ailesine adanmak için yapılmıyor. Bazı ülkelerdeki vergi yükü ve bazı çalışma saatlerinin artışına oranla maaşın eşitlik göstermemesi gibi sebeplerle çlışma saatlerini düşük tutmayı tercih ediyor insanlar (evet, erkekler de tercih ediyor.)
Zaten lafa "Avrupa'da" diye başlamak başlı başına bilisiz bir tutum. Sanki Avrupa tek bir ülkeymiş gibi değerlendirmek yanlışa sürüklüyor. Avrupa'da bazı ülkelerin ikincil bir işi legal zemine oturtması ve buna teşvik etmesi durumu varken tüm dediklerinizi kaldırıp çöpe atabiliriz.
Siz niye bu kadar sinirlendiniz ? :) ben çalışan bir kadınım, çalışan kadınların çalışmayı bilinçli şekilde tercih etmeyen kadınlara olan üstenci be tarihi geçmiş bakış açısını eleştirdim o kadar .Ayrıca çalışmama tercihinde “saygılı ve bilinçli eş” faktörünün altını çizdim. Siz kaldırıp çöpe istediğiniz size uymayan şeyi atın umrumda değil :)

Kusura bakmayin ama ev temizliği ve 2 kap yemek yapmayı beceremeyen evlenmesin zaten. Evlilik Rio karnavalı değil sonuçta, sorumluluk alıyoruz.

Z kuşağı gelişen teknoloji ve pandemi ile birlikte mekandan bağımsız çalışmayi öğrendi bence, bahsettiğiniz minijob olayı bununla tamamen alakasız. Ayrıca minijob dediğiniz şey ile ancak cep harçlığı çıkar, geçim olmaz; 500 Euro falan gibi komik bir rakam. Eşine güvenmekten ziyade full time çalışma imkanı olmayan kadınlar tercih ediyor. Örneğin küçük çocuğu olup, çocuk kreşte iken çalışma şansı olan anneler gibi gibi...
Evet ben de bunu kast ediyorum, full time çalışma düzeni evinde vakit geçirmek isteyen ya da çocukları olan kadınlar için bazen eziyet olabiliyor çalışan biri olarak söylüyorum bunu . Kadınlar çalışmasın evde otursun bu en ideali diyecek birş değilim elbette :) isteyen çalışır istemeyen çalışmaz , hobisine vakit ayırır paraya ihtiyacı yoksa ya da doktorasını bile yapar ki bi tanıdığım var öyle , eşi çalışıyor kendi doktora yapıyor . Karşı çıktıgım şey çalışmayı bilinçli olarak tercih etmyen kadınların aşağılanması, eleştirlmesi anlamsız ve çağ dışı buluyorum bu durumu

Çalışan insanların evinde bu işleri kim yapıyor sanıyorsunuz? Herkesin 7/24 yatılı çalışanı mı var evinde?
Çalışan insanlar bu işleri akşam ve hafta sonu yapıyorlar üstelik.

Bizde yemekleri genelde eşim yapar ve benim için çok kıymetli verdiği emek. Ama "Ben yemek yapıp çamaşır yıkamak için işi bırakacağım" dese önce kahkahayı basar, sonra aşağılarım yani kusura bakmasın.
Size göre insanlar sadece yemek yapıp çamaşır yıkamak için mi evde kalmayı tercih ediyor 😂 böyle bir şey olamaz zaten. Ayrıca temizlikten de zevk alan insanlar olabilir kimseyi ilgilendirmez. 8/5 çalışmıyor diye , eğitimli olmasına rağmen çalışmayı tercih etmiyor diye kimse kimseyi aşağılayamaz. Ben bunu demek istedim (not: çalışan bir kadının 😁)

Valla haklısınız , her kadın değil erkekler de yapıyor...Benim erkek kardeşim bekâr mesela , yalnız yaşıyor, bu saydiklarinizin hepsini iş dönüşü gayet hızlı ve güzel yapıyor...O yüzden müstakbel gelinimiz "iv işi çık zır, çık inemli" derse epey bir gulecektir😂😂😂 bak ağziyla bile gülmez yemin ediyorum😂😂😂
Bir işin değerli , yapılmaya değecek olması için illa zor mu olması gerekiyor ? Kadın ev içi emek üretmek istiyorsa, o şekilde yaşamak istiyorsa öyle yaşar . İsterse doktoralı olsun çalışmak istemiyorsa hangi cüretle “sen niye çalışmıyosun, niye okudun?” Gibi başkalarının hayatına müdahele eden cümleler kuralım ? Kadının kadına yaptıgı eziyettir bu kusura bakmayın. Bilinçli bir eşle birlikte olan bilinçli olarak çalışmak istemeyen kadınlar için söylüyorum bunu.

Bir işin değerli , yapılmaya değecek olması için illa zor mu olması gerekiyor ? Kadın ev içi emek üretmek istiyorsa, o şekilde yaşamak istiyorsa öyle yaşar . İsterse doktoralı olsun çalışmak istemiyorsa hangi cüretle “sen niye çalışmıyosun, niye okudun?” Gibi başkalarının hayatına müdahele eden cümleler kuralım ? Kadının kadına yaptıgı eziyettir bu kusura bakmayın. Bilinçli bir eşle birlikte olan bilinçli olarak çalışmak istemeyen kadınlar için söylüyorum bunu.
Soyledikleriniz o kadar bu çağın ve ülkenin gerçeklerinin disinda ki cevap vermek gelmiyor içimden ama ben niyeyse bir de sizden buram buram yükselen bir testesteron kokusu alıyorum...Dilinizin erilliginden mi burnumun keskinliginden mi artık bilmem ama tam bir haydar abi kalemi yani...

Nasıl ? Barınma, gıda , temel ihtiyaçlar, genel sağlık sigortası vb ödemelerini kim finanse edecek ?

Soyledikleriniz o kadar bu çağın ve ülkenin gerçeklerinin disinda ki cevap vermek gelmiyor içimden ama ben niyeyse bir de sizden buram buram yükselen bir testesteron kokusu alıyorum...Dilinizin erilliginden mi burnumun keskinliginden mi artık bilmem ama tam bir haydar abi kalemi yani...
Tabii öyle gelmesi çok normal o kadar iyi anlıyorum ki … iyi geceler

Size göre insanlar sadece yemek yapıp çamaşır yıkamak için mi evde kalmayı tercih ediyor 😂 böyle bir şey olamaz zaten. Ayrıca temizlikten de zevk alan insanlar olabilir kimseyi ilgilendirmez. 8/5 çalışmıyor diye , eğitimli olmasına rağmen çalışmayı tercih etmiyor diye kimse kimseyi aşağılayamaz. Ben bunu demek istedim (not: çalışan bir kadının 😁)

Ev içi emeği çalışmamayla bağdaştırarak öven sizsiniz. Öyle düşünen siz oluyorsunuz bu durumda 🙄

Ev içi emek şöyle böyle dediğiniz şeyler hepimizin her gün yaptığı işler. Açlıktan ölmemek ve pisliğe gömülmemek için herkes yapıyor ya hani, ay şöyle emek böyle emek diyecek bir şey yok yani ortada.

Çamaşır astığım için "vay ben ne işler yapıyorum ya, bunun için para alsam üfff nebçim para almam gerekir kocamdan, sayemde tasarruf ediyor" demiyorum.
O da yerleri süpürünce "hadi yine iyisin köftehor, bugün de paran cebinde kaldı" demiyor. Bunların maddi karşılığı olduğunu düşünen sizsiniz. Sanırsın çalışan herkesin evinde bir katya var.
Çoğu insan dümdüz yaşıyor. Hayat böyle sonuçta. Çamaşır, bulaşık, yemek falan.
Çalışan kadın-erkek herkes yapıyor bunları ama bir tek ev hanımlığından bahsederken öne sürülüyor bunlar nedense.

Canım istemiyor çalışmıyorum desin geçsin yani o zaman. Yok yemeğe para gidiyor, yok temizliğe para gidiyor, ay kocamla ilgilenemiyorum diyen konu sahibi. Bunu çok fazla söyleyen var zaten.
Adamlar bütün gün işteyken nasıl ilgileniliyor onu da henüz çözemedim. Telepatiyle adama bağlanıyorlar galiba. İşte bunlar hep aşk.

Ne var canim ev temizliginde , yemeginde , bunlar ev hanimi olan kadinlar icin belki gunlere saatlere yayildigi icin zor olmayabilir fakat calisan kadının yardimci alma imkanı yok ise bütün bunlari maalesef ki izinli olduğu gunlerde kendisinin yapması gerekiyor. Esi de yapsin diyenler evet haklilar ama yapmayan bir es var ise çözüm bosanmak midir ?

Cevap veriyorum evet.
Bakın bir kadın işi ve evi arasında kaygı bozukluğu geliştirecek, antidepresan kullacak seviyeye geliyorsa ve adam camış gibi hiçbir işe el atmıyorsa boşansın o kadın. Çünkü bu adam hem bencil hem de acımasız. Kadın dayanamayıp işten çıkınca da ekonomik şiddet gösterecek belki, belki kadını aşağılayacak işi yok diye, çocukları olsa kadın evde diye çocuğu günde 15dk sevip çocuk ve evle ilgili ne varsa kadına yükleyecek. Böyle bir insan ne koca olmayı ne baba olmayı haketmiyor.

Kadın ev ve işten dolayı çok yoruluyor diyelim. Kadın zararlı çıkıyor bu denklemden. İşi bırakınca belki sorumluluk anlamında rahat ediyor biraz ama bu sefer maddi gücünü kaybetti, manevi olarak da güçsüz ve muhtaç pozisyona geçti. Yine zararda. Oysa ki o kocaya tekmeyi vursa hem fazladan temizlik yemek vs bilumum ev işlerinden yırtıyor hem de maddi gücü elinde kalmış oluyor. Kazançlı çıktı bu işten:KK70:

Bir diğer konu da şu. Çalışan kadın evine yardımcı alamıyor demişsiniz. İki çalışanın olduğu bir evde aylık 2500-3000 tl civarında bir para yardımcıya ayrılamiyor. Ama kadın işi bırakınca ev geçiminde sıkıntı olmuyor. Benim bu matematiği aklım almadı. Kadının gücü yok falan değil aslında. Kadının kocası yardımcıyı gereksiz görüyor, karımın canına yazık demiyor, işi ne hem çalışsın hem ev işlerini yapsın diye düşünüyor. Yapamıyorsa da işi bıraksın benim işime gelir, oh her gün çeşit çeşit pasta börekler tatlılar yaptırırım diye bakıyor olaya.

Nasıl ? Barınma, gıda , temel ihtiyaçlar, genel sağlık sigortası vb ödemelerini kim finanse edecek ?
Size ne ya hu ? Başkaları 8/5 çalışmak zorunda değilse bu biz çalışmak zorunda olanları neden bu kadar rahatsız ediyor söyler misiniz ? Dünyada herkes eşit şartlarda doğmuyor. Avantajlı kesimlerde var , babasından annesinden ev ya da evler kalan ve böylece kira ile geçinen , eşi çok iyi şartlarda çalışan ve bu sayede evine yanda av ve çocguna vakit ayırmak İSTEYEN . Bir sürü farklı yaşam formu var . bunu görmek neden bu kadar zor?

Size ne ya hu ? Başkaları 8/5 çalışmak zorunda değilse bu biz çalışmak zorunda olanları neden bu kadar rahatsız ediyor söyler misiniz ? Dünyada herkes eşit şartlarda doğmuyor. Avantajlı kesimlerde var , babasından annesinden ev ya da evler kalan ve böylece kira ile geçinen , eşi çok iyi şartlarda çalışan ve bu sayede evine yanda av ve çocguna vakit ayırmak İSTEYEN . Bir sürü farklı yaşam formu var . bunu görmek neden bu kadar zor?
Kim finanse edecek ? "Size ne, bize ne" si yok bunun.

Ev içi emeği çalışmamayla bağdaştırarak öven sizsiniz. Öyle düşünen siz oluyorsunuz bu durumda 🙄

Ev içi emek şöyle böyle dediğiniz şeyler hepimizin her gün yaptığı işler. Açlıktan ölmemek ve pisliğe gömülmemek için herkes yapıyor ya hani, ay şöyle emek böyle emek diyecek bir şey yok yani ortada.

Çamaşır astığım için "vay ben ne işler yapıyorum ya, bunun için para alsam üfff nebçim para almam gerekir kocamdan, sayemde tasarruf ediyor" demiyorum.
O da yerleri süpürünce "hadi yine iyisin köftehor, bugün de paran cebinde kaldı" demiyor. Bunların maddi karşılığı olduğunu düşünen sizsiniz. Sanırsın çalışan herkesin evinde bir katya var.
Çoğu insan dümdüz yaşıyor. Hayat böyle sonuçta. Çamaşır, bulaşık, yemek falan.
Çalışan kadın-erkek herkes yapıyor bunları ama bir tek ev hanımlığından bahsederken öne sürülüyor bunlar nedense.

Canım istemiyor çalışmıyorum desin geçsin yani o zaman. Yok yemeğe para gidiyor, yok temizliğe para gidiyor, ay kocamla ilgilenemiyorum diyen konu sahibi. Bunu çok fazla söyleyen var zaten.
Adamlar bütün gün işteyken nasıl ilgileniliyor onu da henüz çözemedim. Telepatiyle adama bağlanıyorlar galiba. İşte bunlar hep aşk.
“vay ben ne işler yapıyorum ya, bunun için para alsam üfff nebçim para almam gerekir kocamdan, sayemde tasarruf ediyor" demiyorum.” Evet siz demiyorsunuz ben de demiyorum ama bu söyleyen , bundan mutlu olan yüzbinlerce kadın olabilr . Kendi tercihi ile diplomasını duvara asıp evinde vakit geçirmek isteyebilir. Geri kalan herkese de saygı duymak düşer , topa tutmak değil.

X