Modern toplum algılarına kurban gidicem

Yani benim kv dem 68 yasinda simdi bu kadin calışmamıs diyebilir misiniz ki hadi kalk çalış,
Yani sizin kvniz 68 yıl boyunca bir kez bile kocam ölürse boşanırsa ben naparım ne ederim ne ile geçinirim diye düşünmemiş. Biz neden onu "besleyelim"?

Evet kadın istemezse çalışmasın. Ama hayatı boyunca çalışan insanlar tabiri caizse toto yayıp oturan insanları da ileride beslemesin.

Gerçekten kul hakkı ya.

Kadın gerçekten ödemesi gereken, gerçek sigorta primini ödeyerek emekli olabilir. Yalnız burada yine küçük bir detay var; sigorta primini ödemek için de paraya ihtiyacı var.
Bir arkadaşım evinde patchwork yapıp satarak istege bağlasini ödüyor.
Baska bir arkadaşım evden amigurumi yaparak oduyor

biz de onu diyoruz zaten herkes kendi geleceğini düşünüyorsa madem çalışacak, ha keyfî bırakıyorsa buradaki konu sahibi gibi, eşine güveniyorsa ve hani bütün evlilikler de ‘ömürlük’ ya size göre, o zaman neyi garanti altına alacak eşinin maaşı yaşasa da ölse de var zaten . Eşinden ayrılma ihtimali durumunda da riski kendisi almış oluyor zaten, onda da ben neden 58 yaşına kadar çalışırken evde oturan insanın emekliliğini finanse edeyim?

Son düzenleme:
Merak etmeyin kayinpederim bunu düşünmus , sizin beslemenize gerek yok.

Ne güzel o zaman.
Kadın çalışmasın, el açıp beklesin belki kocam beni düşünür diye.
Kvniz güzel örnekmiş, eşi düşünmüş.
Eşi düşünmeyen veya konu sahibi gibi keyfi sebeple çalışmayan insanlar da yaşlılığını kendi düşünecek o zaman.

Nasıl istiyorsan öyle yaşa kime ne daha sonra yapamadiklarin için pişman olursun hatta bebek yokken gezin bol bol ,takma kimseyi herkes kendi hayatına baksın boşver

Ben mezajımda zaten devletin sigorta priminin tamamını ödediğini söylemedim.
Sadece son derece masum ve kadınlar lehine görünen bir politikanın bizimki gibi bir toplumda ne gibi tehlikleri beraberinde getireceğine dikkat çektim. Bence üzerinde dikkatle düşünülmesi gereken bir durum.

Ev hanımı bir güruh var ki kendi niteliksizliğine, tembelliğine, parazitliğine bakmaksızın çalışan kadınları eleştirir. Bunların kafasına vura vura şöyle söylemek isterdim , '' kendinin ne kadar acınası halde olduğunu görmeden, kendi ayağının üzerinde duran, kimseye eyvallahı olmayan kişiye mi acıyorsun ? yazık sana ''

Tuğla fabrikasından emekli olmuş rahmetli anneannemin sözleri aklımdan çıkmaz '' Kafam dinç, ellerim nasırlı , kalbim rahat, alnım ak ! ''

Ayrıca Türk kadının iş hayatına dahil olmasına dahil olmasına en büyük destek köy enstitüleriydi. Eşitti ve iyi bir mesleki eğitim almıştı her mezunu. Kapatılması ülkemin kadınlarının kaderi için öyle büyük talihsizlik oldu ki ev hanımlığını savunuyorlar.

Herhangi bir kadın istediği miktarda parası olsun - ki çalışmıyorsa o yine başkasının parası olacaktır - kendisini başkasının cebindeki paranın insafına bırakabilir mi ya da babasının/ kocasının o günkü keyfinin durumuna ?

Bir yerde kapıyı çekip gitmek istese ( baba evi veya koca evi farketmez ) durum ters gelse kendi ayaklarının üzerinde duramadığı için o kapının bekçisi olmayı gururları nasıl kabul ediyor ve kuyruğu dik tutma adına nasıl savunabiliyorlar anlayamıyorum.

Ailemin parası (babamın 3 dairesinden edindiği kira gelirleri, annemin tarlaları) beni hiç ilgilendirmez, o onların parasıdır deyip kendi paralarıyla beni susturabilecekleri her noktada çalıştım. Mis gibi de ayaklarımın üzerinde durmak için tırmalıyorum, her sabah 04:30'da kalkıp ders çalışıyorum. 06:00 evden çıkıyorum ve servise binerek işe gidiyorum. Anne ve babamın emeğinin üzerine konamam. Yıllarca çalışmaktan ayaklarının tabanı su toplamış irin dolu anneciğimin emekli maaşını mı yiyeyim ? Gözleri ileri derecede bozuk muhasebeci babamın maaşına mı göz dikeyim ? Sabahlara kadar dikiş dikmiş bir günde 5 prova yapmış güneşe bakamayan babaannemin tarlalarına mı göz dikeyim yoksa tuğla fabrikasında gece vardiyalarında çalışmaktan parmakları ters dönmüş avcunu kapayamayan annenannemin maaşına mı?
Cinsiyetten bağımsız çalışmayı sevmeyen insanlar asalak insanlar sınıfsızdır. Net.

Çalışmayan kadınlar baba / eş parasıyla kendisine ufak tefek şeyler alabilen kadınlar çok güzel manipüle edilmişler. Çalışmayan kadınların zihinsel gelişimi mümkün değildir, gelecek nesiller açısından oldukça sıkıntılıdır. Geleneksel kodları baz alsanız da almasanız da durum vahimdir. Kadına olan olursa devlete olan olur, ülkenin geleceğine olan olur, kalkınma olmaz.

Evin dışında çalışmak demek, para kazanmak demek. Para kazanmak da kendine güven demek. Güç sahibi olmak demek. Çaresiz kalmamak, boyun eğmemek demek. Bir kadın niye bunu istemez? Niçin bir erkeğe her anlamda bağlı olmak ister? Onun vereceği paraya, sevgiye , öneme mahkum olarak yaşamayı tercih eder? İnanılmaz gurur kırıcı.

Eğitim fırsattır, ayrıcalık değil. Çalışma hayatında yer alabilmek üretime katılmak için üniversite mezunu olmak gerekmiyor. Evleninceye kadar baba parası, sonra koca parası, boşanmış yine koca / baba parası ve şimdi de anne ve dede parası yiyenler..

Şu da var ki erkek için kadının cüzdanı bir cazibe unsuru halini almışsa kadının omzu da ağlama duvarı oluyor. Böylesi de çok fena.

Tek bir gün çalışmadan sadece sigorta primi ödeyerek emekli olanla 20-25 sene çalışıp emekli olan memur aynı emekli maaşını alıyor şu an. Hak mı adalet mi?
Kafalar çok değişik çalışıyor gerçekten. Bir de ev hanımlarını maaşa bağlama olayı vardı bir ara. İşin komiği hak görüyorlar. Çalışan annelere kreş desteği olarak verilecek 3 kuruş para için demediklerini bırakmamışlardı bir yerde. Neden çalışana veriliyormuş asıl bize verilsin onların maaşı var zaten diye kreş desteğini çalışmayan anneye verecekmiş, mantığa bakar mısın? Çalışanın iş yerinde verdiği emek karşılığı aldığı maaşla devletin hiçbir şey yapmadan vereceği yardımı bir tutuyorlar. Diyor ki e ben de evde emek veriyorum. Evde yaptığın temizliğin, yemeğin, yıkadığın çamaşırın kendinden ve aileden başka kime ne faydası var da devlet sana para verecek?

Mağazada çalışma teklifi gelse çok muhtaç olanlar hariç kimse başvurmaz zaten. Benzer yerde çalışmak istese rahat iş bulur ama o paraya o kadar sürünmeye değmez.

Eşinden ayrılma ihtimali durumunda da riski kendisi almış oluyor zaten, onda da ben neden 58 yaşına kadar çalışırken evde oturan insanın emekliliğini finanse edeyim?
Kadınların evliliği 4/4’lük devam da edebilir, çalışmıyor diye eşi kadına para verene kadar binbir takla da attırmıyor olabilir ama çok farklı bir örnek vereyim, komşumun oğlu bir iş kazası geçirdi ve az kalsın ölüyordu yaklaşık 1 yıl yatağa mahkum kaldı defalarca ameliyat geçirdi fizik tedavi gördü, eğer eşi çalışmıyor olsaydı ve komşumun maddi imkanları yetersiz olup da oğlu ve gelinini o 1 yıllık süreçte maddi olarak desteklemiyor olsaydı ne olacaktı?

Kadınların sadece eşten boşanma ihtimali yok, maddi manevi her şey yolunda giderken hayat size bir iş kazasıyla da gösterebiliyor yüzünü.

Ben de bir ev kadınıyım ama hiçbir kadına çalışma diyemem, kadın çalışmalı çünkü boşanma vs olmasa bile eşiniz size para konularında zulüm de etmese, bir kaza beklenmedik bir talihsizlik olduğunda evi maddi manevi döndürmek size kalıyor, ailenizden ya da eşinizin ailesinden para istemek ellerine bakmak birilerinin emri altında çalışmaktan daha ağır ve daha zor bence, boşuna denmemiş Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin diye, gün gelir aileniz dahi evinize aldığı bir ekmek için sizi yerin dibine sokar.

Öte yandan ev kadınlarına emeklilik konusunu konuşmuşsunuz, bence içinde çelişkiler barındıran bir sistem bu, devletin kasası halkın verdiği vergiler demek, milyonlarca ev kadınına emeklilik desteği demek de daha fazla vergi yükü.
Kaç kadın eşinden aldığı harçlıktan kenara para ayırıp da prim ödeyebilecek ki? Evde iş yaparak ödeme yapacaklar ise devlet diyor ki evden iş yapıyorsan gideceksin belediyeye ben evden iş yapıyorum diyeceksin sana bir açılış yapacaklar, vergini vereceksin faturanı keseceksin, e o zaman zaten ev kadını statüsünde olmuyor üreten vergisini veren biri haline dönüşüyorsun, ki evden düzenli iş yapıp fatura kesmeden satış yapan kadınlar varsa kusura bakmasınlar ama vergi verenlere haksızlık oluyor yaptıkları.

Aynen öyle Mune hanım. Dillendirmek istememiştim ölüm vs diye ama bir ton ihtimal var. Mesela geçen yıl gencecik dayım vefat etti, yengem çalışmasaydı çocuğuna kendine kim ne kadar destek olup da bakabilecekti? Her ihtimal düşünülmeli diye düşünüyorum hayat bu.

Benim annemin arkadasi evden yaptığı örgüler ile sgk ya basvurdu , evden is yapıyorum ve isteye baglimi ödemek istiyorum dedi , kadindan vergi adina ek bir sey alınmadı belediyeden, hatta evden çalıştığı için prim konusunda daha az ödeme yaparak emekli oldu , ve daha az odeme yaptigi icin de ve 3.600 gunden emekli oldugu icin de daha az emekli maasi aldi.

Başınız sağ olsun, Allah sabırlar versin.

Bana göre diyeyim, ben böyle düşünüyorum çünkü, bir hastalık, iş kazası vs bir durumda eşiniz çalışamaz hale gelmişse veya Allah göstermesin ölmüşse ailenizin eline bakmak bile çok ağır, ben baba bana para ver diyemem, bakın ev kadını olduğum halde böyle düşünüyorum ya da kayınpederime oğlunla evliydim bu da torunun bize bakmak zorundasın diyemem, ki hepsine Allah rahmet eylesin 30 yıldır evliyim bir kere bile bir tanesinden ekmek parası bile almadım, karşılarında boynumu büküp para beklemek yerine merdiven silerim daha iyi

Zira inanın bir kere bile yüzlerini asmasalar da siz kendinizi maddi yük olarak görüyorsunuz, karşılarında eziliyorsunuz.

Sizin arkadaşınız doğru olanı yapmış ama bu ülkede evden iş yapıp tek kuruş vergi vermeyen çok insan var, vergisiz kazançlar fark edilmiş olacak ki tespiti daha kolay olduğundan evden çalışıp sosyal medyadan satış yapanlar tespit edilmeye ve evlerine cezalar gönderilmeye başlandı.

Abla bazıları utanıp sıkılma nedir bilmiyor bizim gibilere var utanma. Kaynına kendini baktıran var ya. Ailecek bellemişler bi tane enayi afedersin, vermişler sırtına. Tonla konu açıldı burda bile öyle.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…