Modern toplum algılarına kurban gidicem

Abla bazıları utanıp sıkılma nedir bilmiyor bizim gibilere var utanma. Kaynına kendini baktıran var ya. Ailecek bellemişler bi tane enayi afedersin, vermişler sırtına. Tonla konu açıldı burda bile öyle.
Kayına mı😵‍💫 tövbe estağfurullah kaynım bana niye baksın? Kayın, kayınvalide, kayınpeder kimse bakmasın, bakım demek söz hakkı demek, evlenirken eşya alan kayınvalide vb konularını da okuyoruz işte, bayramda gelmedi hizmet etmedi kavgaları çıkıyor.

Kayına mı😵‍💫 tövbe estağfurullah kaynım bana niye baksın? Kayın, kayınvalide, kayınpeder kimse bakmasın, bakım demek söz hakkı demek, evlenirken eşya alan kayınvalide vb konularını da okuyoruz işte, bayramda gelmedi hizmet etmedi kavgaları çıkıyor.
Ciddi ciddi öyle bir konu var, birinin nişanlısı yengesine bakıyormuş yıllardır, finansal koca resmen bu tabir için özür dilerim ama. O en son ayrılmıştı, inşallah geri dönmemiştir. O adam yengesinin A-Z her şeyine koştuğu sürece zor evlenir.

Ciddi ciddi öyle bir konu var, birinin nişanlısı yengesine bakıyormuş yıllardır, finansal koca resmen bu tabir için özür dilerim ama. O en son ayrılmıştı, inşallah geri dönmemiştir. O adam yengesinin A-Z her şeyine koştuğu sürece zor evlenir.
Ya Katip kimseyi kırmadan yazmak istiyorum çünkü herkesin hayat görüşü de yaşam tarzı da farklı, sana bana uymayan onların normali olabilir ama ben yetişkin birisinin kendi ailesinden dahi ev araba eşya günlük hayatını sürdürmek için maddi destek vs beklemesini garipsiyorum, ki kaynın veya kardeşin yengesine, kardeşine bakması ne bileyim, insanın ağırına gitmeli bence, benim de kaynım var kızımın bez parasını nasıl isterim🙄 düşünüyorum düşünüyorum isteyebilmek için kuracağım bir cümle bile bulamıyorum ☹️

o konuyu ben de hatırlıyorum çok çok eski bi konu da değil
nişanlının abisi vefat etmişti galiba yenge de çocuklarla ortada kalmıştı, o nişanlı da her şeylerine koşuyordu para falan veriyordu diye hatırlıyorum
bildiğin bakıyordu yani dul kalmış yengesi ve çocuklarına

Ya Katip kimseyi kırmadan yazmak istiyorum çünkü herkesin hayat görüşü de yaşam tarzı da farklı, sana bana uymayan onların normali olabilir ama ben yetişkin birisinin kendi ailesinden dahi ev araba eşya günlük hayatını sürdürmek için maddi destek vs beklemesini garipsiyorum, ki kaynın veya kardeşin yengesine, kardeşine bakması ne bileyim, insanın ağırına gitmeli bence, benim de kaynım var kızımın bez parasını nasıl isterim🙄 düşünüyorum düşünüyorum isteyebilmek için kuracağım bir cümle bile bulamıyorum ☹️

Mune bundan 8-9 sene önce biz de bazi sureclerden gectik maddi manevi, gidip hicte sevmedigim işlerde calistim. Anne babamdan kayinaileden bisey istemedim ama evli olmasam tek basima zor durumda olsam anne babamin imkanlarini kullanmaktan hic gocunmam cunku zaten bana yapildi, tek cocugum.

Bir de simdi de yurtdisina gidecegimiz icin calişacagim, Türkiyede calişmak zor bunu iş yapmak ve yorulmak manasinda soylemiyorum kafa olarak zor. Turkiyede masa başinda rahat iş yapmak yerine "gerekirse" yurtdisinda kuryelik yaparim kafam daha rahat olur.
Bunu dedim diye de yok aglayarak işe gittik biz zor demedik bilmem ne diyenler oluyor, olabilir en süper kadin onlar. Ben yapamadim.
Herkes mutlu oldugu yerde, mutlu oldugu sekilde calissin. Herkes gelecegini kendi dusunsun bir sekilde.

o konuyu ben de hatırlıyorum çok çok eski bi konu da değil
nişanlının abisi vefat etmişti galiba yenge de çocuklarla ortada kalmıştı, o nişanlı da her şeylerine koşuyordu para falan veriyordu diye hatırlıyorum
bildiğin bakıyordu yani dul kalmış yengesi ve çocuklarına
Marketine kadar görüyordu yengenin, bi de veletleri özel okula mi gidiyodu neydi tam hatırlamıyorum. Sorsan nişanlısına aşık olmuş. İşsiz kadına aşık mı olur acaba bu uyanıklar?

Marketine kadar görüyordu yengenin, bi de veletleri özel okula mi gidiyodu neydi tam hatırlamıyorum. Sorsan nişanlısına aşık olmuş. İşsiz kadına aşık mı olur acaba bu uyanıklar?
Her şeye tamam da babasız kalmış çocuklara velet demek biraz çirkin sanki.

Her şeye tamam da babasız kalmış çocuklara velet demek biraz çirkin sanki.
Yani, evet biraz kötü olmuş, ama çocuklarla doğrudan alakası yok, nasılsa bakan eden var diye o kadar abartana laf. Anası babası başında kaç tane çocuk o kadar imkana erişebiliyor, kaç kadının nazı o kadar geçiyor kocasına diye bi düşünüyorum bazen. Bazı şeyler çok şaşırtıyor beni. Neden diyorsun yani ne uğruna?

Yani, evet biraz kötü olmuş, ama çocuklarla doğrudan alakası yok, nasılsa bakan eden var diye o kadar abartana laf. Anası babası başında kaç tane çocuk o kadar imkana erişebiliyor, kaç kadının nazı o kadar geçiyor kocasına diye bi düşünüyorum bazen. Bazı şeyler çok şaşırtıyor beni. Neden diyorsun yani ne uğruna?
Konuyu bilmiyorum o yüzden yorum yapmadım zaten o kısımlara. Ama çocukların bir günahı yok, onları katmadan yardırın 😂

Konuyu bilmiyorum o yüzden yorum yapmadım zaten o kısımlara. Ama çocukların bir günahı yok, onları katmadan yardırın 😂
Buldum şimdi biri 16 biri 19 yaşındaymış. Çocuğun büyüğü 2.kere üniversite sınavına giriyormuş, bizim kızın nişanlısı bey sadece yüzde 50 burslu yerler yazmasına izin vermiş. Elaleme babası yazdırmıyo ya o bölümleri jffjjfjf, bi de bu kısıtlanmış hali ha, adam bıraksa full özel üniversite yazacaklar.

eşini kaybetmiş geline aile olarak destek olmaları, onu yalnız bırakmamalı çok hoş bir davranış
ama her şey dozunda olmalı. bütün masrafını bakımını üstlenmek hiç doğru değil
ha aile milyonerdir o zaman kimsenin gözüne batmaz.
ama o yengenin çalışıp belini doğrultması gerekiyordu

Ayrıca her yorumumda diyorum, kadın ister çalışır ister çalışmaz kendi tercihi. Ama tercih yaparken sonuclari bizi bağlamalı, ben çalışmamayi tercih ettim diye neden imtiyaz bekliyorum...neden çalışanlar bana destek olmak zorunda?
Mükemmel bir yorum yapmışsınız, tebrik ediyorum.
Herkesin kendi hayatı, seçimleri hepimiz yetişkin bireyler olarak kendimiz yapıyoruz. Bunun sonuçlarını yaşarken de bir "yetişkin" olarak kendimiz düşünmeliyiz. Hiç tanımadığımız insanlar bizim seçimlerimizin sonuçlarından etkilenmemeli.
Ortalama 22-23 yaşından sonra ne yaptıysak kendi hanemize yazılıyor. Ona göre yaşayacağız işte, bunu ne kadar kolay idrak edersek o kadar iyi.
Ben çalışmak istemiyorum demek bir seçim, yargılamak bize düşmez. Ama 60 yaşında maddi açıdan zorluk yaşamak da bu seçimin bir sonucu oluyor.

Tartışmalara bakıyorum, mesajların temelinde kocası bırakmışsa ya da ölmüşse kadının çaresiz kalacağından, babasına-kayın pederine-kaynına-erkek kardeşine muhtaç olan kadınlardan, bunlara muhtaç olacağına devlet desteğinin olması gerektiğinden bahsedilmiş? Ancak bu devlet desteği nedense maddi yardım olarak düşünülmüş hep.

Bu tartışmaları gördüğümde bundan bir kaç sene önce girdiğim bir tartışma geldi aklıma. Küçük yaşta kız çocukları ile evlenmeleri nedeniyle hapse giren erkeklerin "eşleri" hapse girdiği için kadınların ortada kaldığı öne sürülerek affedilmesi ve hapisten çıkarılması savunuluyordu. Bu konuda çeşitli haberler vs var, benim tartıştığım kişi de "evlenmişler işte, çocukları olmuş, şimdi o adamı hapse atınca kadın ortada kalmış oluyor. kadının geliri yok, ne yapsın bu kadın, kocasının hapisten çıkması lazım ki ailesine baksın" diyordu. Yani kadının bakacak kimsesi olmadığı için "evlilik" adı altında tecavüzcüsüne mahkum edilmesini savunuyordu.
Ancak kadını çalışma yaşamına kazandırmak, kendi parasını kazanır hale getirmek ve böylece "evlilik" prangası ile tecavüzcüsüne mahkum olmadan yaşamasının önünü açmak bir çözüm olarak bile aklına gelmiyordu.

Buradaki tartışmalarda verilen örneklerin hepsinin altında da yine kadını erkeğe muhtaç bırakan ve çalışmasını seçenek olarak bile değerlendirmeyen bakış açısını görüyorum.
Mesela o 50-60 yaşına kadar çalışmayan kadınların el emeklerini paraya dönüştürebilecekleri vakıflar kurarak ihtiyaç halindeki kadınları bu vakıflara yönlendirmek ya da belirli mesleki eğitimler sonucunda iş bulmalarını kolaylaştıracak programlar geliştirmek kimsenin aklına gelen bir çözüm olmuyor.

Klişe bir cümle olacak ama eski bir çin atasözü "yardım etmek istiyorsan balık verme, balık tutmayı öğret" der. İşte, bunun yapılması lazım. Ama elbette ki böyle bir politika bağımsız kadınlar ortaya çıkarır. "Yardım edilen güçsüz kadınlar" ise her anlamda erkeklerin/erkek iktidarın tercih ettiği kadınlardır ne yazık ki.

Mune bundan 8-9 sene önce biz de bazi sureclerden gectik maddi manevi, gidip hicte sevmedigim işlerde calistim. Anne babamdan kayinaileden bisey istemedim ama evli olmasam tek basima zor durumda olsam anne babamin imkanlarini kullanmaktan hic gocunmam cunku zaten bana yapildi, tek cocugum.

Bir de simdi de yurtdisina gidecegimiz icin calişacagim, Türkiyede calişmak zor bunu iş yapmak ve yorulmak manasinda soylemiyorum kafa olarak zor. Turkiyede masa başinda rahat iş yapmak yerine "gerekirse" yurtdisinda kuryelik yaparim kafam daha rahat olur.
Bunu dedim diye de yok aglayarak işe gittik biz zor demedik bilmem ne diyenler oluyor, olabilir en süper kadin onlar. Ben yapamadim.
Herkes mutlu oldugu yerde, mutlu oldugu sekilde calissin. Herkes gelecegini kendi dusunsun bir sekilde.
Elbette imkanı elveren herkes evlatları için bir şeyler yapıyor, bizim toplumun kültürü bu yönde ama öyle evlatlar da var ki kazık kadar olmalarına rağmen çalışmak yerine anne babaya bana bakacaksın diyebiliyor yüzü kızarmadan, bir kuzenim var evlerden ırak, 40 küsür yaşında ama 18’lik yapmaz onun yaptığını, tüm gün evde yatıyor evde olmadığı zamanlar hatunlarla, o hatunlarla gezme tozma yeme içme onlara hediye alma vs tüm maddi yükü annesinin sırtına yüklemiş durumda, fosur fosur içtiği sigaranın parasını bile annesinden alıyor, ben utanırım şahsen, ki bir işverenin yanında aktif olarak çalışmışlığım yok ama dedelerim olsun babam olsun esnaflık yapmış insanlardı, okula giderken ya babama yardım ederdim veya dedemin sattığı ürünleri okulda satar harçlığımı çıkarırdım belki atla deve değildi ama ortaokul lise öğrencisini tatmin edecek miktarlardı.

Evet belki ülkemizde emeğinizin karşılığını alamıyorsunuz koşulları da zorlayıcı olabiliyor ama birilerinden isteyip boynunu bükmekten iyidir bence zira işverenin söyleyeceği ağır bir söz dokunmaz ama aileden duyduğunuz sözler ciğerinize oturuyor.

X