Lohusa evinde kalan kayınpederim

Haklısınız sabrınız içinde tebrikler
Böyle biseyi ilk kez duyuyorum
Kv ya da görümcenizle bu durumu paylaşsanız belli onlar bi konuşma yolunu bulur
Kiminle konusma yolu bulacak? Kp evden çıkarken bi problemi yoktu ki, elini optum o da bebegi optu. Allaha ismarladik dedi. Ananin niye yuzu asik falan dedi. Yani kapilari carpip cikan, sorunu uzatan zaten kv.
Eminim kv gidip, ya kız emziriyor falan rahat edemiyor sen eve git dese, yuzde yuz eminim giderdi

Kiminle konusma yolu bulacak? Kp evden çıkarken bi problemi yoktu ki, elini optum o da bebegi optu. Allaha ismarladik dedi. Ananin niye yuzu asik falan dedi. Yani kapilari carpip cikan, sorunu uzatan zaten kv.
Eminim kv gidip, ya kız emziriyor falan rahat edemiyor sen eve git dese, yuzde yuz eminim giderdi
Bu şekilde devam ederse sizin rahatsızlığınızı dile getirmeniz gerek bu dönemde siizn rahatınız önemli haliyle

Detaylıca anlatmak istiyorum, o yüzden biraz uzun olacak, okuyanlara şimdiden teşekkürler.

5 yıllık evliyim, eşimle hiç sorunumuz yok. Kayinvalidemlerle de zaman zaman sorunlar yaşadık. Ama hiç bir zaman yüzyüze bir polemiğimiz olmadı, hep arkadan arkaya söylendik birbirimize gibi birşey yani. O surat astı, ben gelip gitme sıklığını azalttım vs. Yani karşılıklı bir tartışmamız olmadı. Hic bir zaman saygıda kusur etmedim, bu bakımdan vicdanım çok rahat.

Torun torun diye kendilerini parçaladılar, verdik müjdesini. 5 yıldır bana bir kez eline sağlık bile demeyen kadın, torunun hevesine bana da sevgi gösterir oldu. Bebeğe hediyeler aldılar, hayaller kurdular. Ben de istedim ki, bu süreçte hem ilişkilerimiz güçlensin, hem de bebeğim kalabalık aile icinde sevgiyle büyüsün. Gidip gelmeler çoğaldı, beraber alışverişler yaptık, bebek hevesini beraber paylaştık yani.

Kendi ailem de, esimin ailesi de ayni sehirdeyiz. Kendi ailemle ayni sitede oturuyorum. Doğum oldu. 2 gece hastanede kaldım. Esimin ailesi benim evimde kaldılar, hastaneye gidip geldiler. Sonra ben evime çıktım, kayinvalide kayınpeder gorumce bizim evde kaldilar. Tabii benim annem de var.
9 ay boyunca eşime dedim ki, bak lohusa evinde erkek olmaz, baban bizde kalmasın. Çünkü biliyorum huylarını. Tamam söylerim ben dedi, doğuma yakın söylemiş de. Tamam demişler.
Ama işler öyle olmadı. Ben salaş, pijamalı, sezeryanli, oturup kalkamıyorum. Uzaniyorum mesela, kp odaya giriyor, kalkmak zorunda kaliyorum, ölsem yatamam onun yaninda. Içim dışım dikiş, cok zorlandım. Tesetturluyum, kp yanında pijamalı vs durmaktan hoşlanmıyorum. 2 3 gün kaldı, güzellikle eşime dedim ki, artık baban gitsin yine gelir. Eşim de, sen haklısın ama ben de babama git diyemem benzeri şeyler söyledi.
Bu arada aptal kafam, iyilik guzellik olsun diye, bebeği hiç sakınmadım. Oraya yatirmayin, bunu giydirmeyin vs demedim. Kv ve gorumcemin kaldığı odada yatırdım bebeği. Ben yatak odamda yattım. Ağladıkça geldim emzirdim, onlara verdim. Gaziyla, altiyla vs onlar ilgilendi. Hep onlarin odasında yattı bebek.
Annem hiç rahat edemedi, sabah erkenden evine gitmek zorunda kalıyordu, kp falan kahvaltı edebilsin diye. Her sabah uyaniyorum, annem nerede, evine gitti diyorlar.
7.gun bizde adettir, bebeğin ismi kulağına okunur ezanla. Özendim, hazirlik yaptim ailemi çağırdım. Sizin de davet etmek istediğiniz kim varsa edin dedim, gerek yok dediler.
O gün kalktım, annem yine gitmiş. Eşime mesaj attım güzellikle. Eşim de dedi ki, sabah işe giderken babama gel dedim gelmedi, öğlen aradim yanima gel dedim gelmedi. Eşim de arada kalsin istemiyorum cok üzülüyordum.
Ben odada bebegi emzirirken, kp geldi. O kadar rahatsiz oldum ki, 7 gunluk lohusayım tepem attı. Başladım ağlamaya, içim boşaldi resmen. O anda eşim işten geldi, ne oldu dedi. Baban ben emzirirken odaya daldı dedim, rahat edemiyorum dedim. Tek bir cumle kurdum, "rahat edemiyorum". Görmedi vs dediler.
Tabii daha hamilelikten beri uyardigim şey başıma gelince iyice sinirlendim! Kv, filmgibi o zaman biz gidelim sen annenle otur dedi. Hic cevap vermedim, keske verseydim.
Ben ağır birsey söylemedigim icin, o an söylendi bitti diye düşünüyorum. Birsey yok gibi devam ettim güne.
Aksam misafirler geldi, suratı beş karış oturdu, kimseyle konuşmadı, aileme rezil etti beni. Şok oldum Herkes gidince de hazırlandı gittiler. Yine bebegi kucagima aldim, kapıya kadar uğurladım. Evden sanki biri ölmüş gibi feci bir şekilde çıktılar. Eşim oyle gitmelerine cok üzüldü. Günlerce gözüm yaşlı bunu konuştuk.
1 hafta sonra kandil mesaji attim. 2 hafta sonra gorumcemin dogum gununde mesaj attim. Tek kelime soğuk cevaplar falan.
Bu arada kayinpederim 55 yaşında genç ve sağlıklı bir insan. Kv sürekli onu bırakıp annesinde kalir günlerce. Yani kp evde yalniz kalamıyor diye bir durum yok. Benim babam 70 yaşını geçti, annem onu yalniz bıraktı geldi neticede hayatta 1 2 kez olan şeyler.

Gelin bizi evden kovdu diye kıyametler koptu tabii. Eşim sen haklısın diyor. Ama onlar da annem babam, boyle dargin kalmasin aramiz diye ekliyor.

Simdi kirkimiz cıktı. Eşim bebeği el opturmeye götürmek istiyor. Ama ben gitmeyelim dersem de ısrar etmez yani. Büyüklük bende kalsın, mesafeli şekilde gidip geleyim mi? Surat asıp iyice asabımı bozar mı? Hayatımın en hassas günlerinde kocamla arama sıkıntı sokan, günlerce beni ağlatan insanlarla görüşmemek icin gecerli bir sebep bulmuşken, bir süre daha görüşmesem mi?
Evet onların da ilk ve tek torunu. Gormek ve sevmek hakları. Ama bu torunun da bir annesi var, onu ezip geçerlerse torunlarından da vazgeçmiş olacaklarını neden idrak edemiyorlar?
Not: aynı sehirdeyiz yaklaşık 1 saat aramız. Gorumcem bekar ve arabaları var
Kayinpeder geçin herhangi biri sizin izniniz olmadan odanıza nasıl girebilir bunu yapan insan anlayışsızın önde gidenidir.Sizin yerinizde olsam odamdan çıkmazdım evladımıda yanımda yatırırdım tamam sevsinler ama orası senin evin odanda bari rahat ol bebeğimle vakit geçir kırk mevlidi zamanı gelmiş ne planlıyorsunuz çağıracak mısın onları senin yerinde ben olsam ne yapardım inan bilmiyorum bende eşimin ailesiyle görüşmüyorum senin gibi kavgam gürültü olmadı hiç ama durum bu ve bu durumu değiştirmeneye kararlıyım.

Benim kendi babam bile ben rahat edeyim diye hastaneden ciktigim gun eve gitti ve baska sehirde yasiyoruz. Annem kaldi. Kp de 2 3 gun kaldi o da gitti, kv kaldi annemle beraber (onlar da baska sehirde), kp nin yanina bi hosgeldin demeye ciktim bi de fotograf cekildik o kadar. O halde bi de insanlari mi cekicem bi yandan bebege adapte olma sureci bi yandan dikis acisi. Cook iyimser buldum sizi. Bence gitmeyin, cok dusuncesizler hatalarini anlamazlar mesafe koymazsaniz.

Ben olsam gitmem. Lohusa kadının evine çöreklenen, rahat vermeyen atsız insanlardan nefret ederim. Ne demek ya odaya dalmak? Böyle şeyler okudukça sinirlerim tepeme tepeme çıkıyor. Bende kp ile sıkıntılıyım, suratını görmekten sesini duymaktan nefret ediyorum resmen. Şahsi düşüncem beni sevmeyen/saymayan benim doğurduğumu da sevmesin bir zahmet. (Tabii ki sevmek zorunda değil, ama bunu belli etmesine gerek yok. Bu anlamda diyorum.)

İşsiz güçsüz aylak bir kp bence gitmeyin araya mesafe girmiş. Her torunu özledim diye çıkıp çıkıp gelirler daha kapı çalma adabı olmayan ve bu durumu normal gören aileden uzak durun. Arada telle konuşun ama gitmeyin.

hastane odasına bile erkek girince sinir olurum ben.
kadın lohusa sonuçta.
bebek emzirecek, üstü başına hakim olamaz.
erkeğin ne işi var derim böyle yerde?
bir de aynı şehirde yaşayan kayınpederin gelip lohusa evinde kalması ne demekmiş?
tam bir cahillik.
evet ilk ve tek torunsa belki hevesleri olabilir.
ama hevesler doğru düşünmemize ve gerektiği gibi davranmamıza engel olmamalı.
ben olsam giderdim eşim için ama onlar surat yaparsa bende mesafemi korurdum.:KK12:

Lohusalik yasamadim ama tahmin edebiliyorum zorluklarini. Kp evet dusunememis , kv de bir bayan olarak esine durumu anlatip gonderebilirdi. Ayrica ameliyatli degilsiniz cumbur cemaat bakim yapilacak bir durumunuz yok. Sizin anneniz kâfi ydi.. Olan olmuş eşiniz size hak veriyorsa (ki bu guzel birsey destek olmasi) sizde ailesiyle kirginligi uzatmayin

F filmgibi sizde ve anlattiklarinizda kendimi gordum
Gitmeyin
Zira giderseniz yuz buluyorlar,astarini istiyorlar
Ben gerizekali gibi gitmistim. Esimi dinlemeyerek. İstedim ki iyi iliskiler kuralim. Ama olmadi daha beter oldu. Sonra kestirdim attim. Yok size torun dedim.2 senedir kafam rahat.

Gitme.
Bu demek değil ki hiç gitmeyeceksin,ama bir süre gitme,bebeğine odaklan,dinlenmene bak.Gidince laf sokar,soğuk davranirlarsa üzülürsün,sütün de etkilenir.Bebegi özleyen varsa gelsin görsün.

Ben böyle tüm sülalenin gelip lohusa evine yerleşmesine karşıyım.Keşke doğumdan önce ayarlasaydiniz.Mesela ilk 10 gün annem kalacak yanımda,sonra kayınvalide bir hafta falan tamamdır.Bu nedir böyle kayınpeder görümce anne hepsi bir arada aşırı saçma olmuş.

Eşinin seni haklı bulmasının da hiç bir anlami yok.Çunku hiç bir şeyi degistirememis, boş boş anlıyorum haklısın demek bir çözüm değil.En azından annesiyle kardeşiyle konuşabilirdi.

Kendilerine eğlence aramışlar. Kayınpederin ne işi var evinde ne saçma. Anneler dışında kimseyi almadım eve lohusayken,sadece benim istediğim arkadaşlarım geldi vs.. hiç uğraşamam kayınpeder,misafir falan..

Belki biraz daha sakinleşebilirsin ama sen onların olduğu gibi olma. Sen iyi ol Allah bilsin. Sizi anlıyorum. Kendi başıma gelmesede hemcinsisiz. Hassasiyetler aynı. Kayınpederin kalması çok çok uygunsuz. Bizde kayınpeder baba odaya bile girmez lıhusayken bi süre. Ama siz onlar gibi olmayın. Siz saygıda kusur etmeyin. Yarın gelmedi etmedi dediklerinde içiniz rahat olsun. Ne ekerseniz onu biçersiniz. Şimdiye kadar Ne güzel saygıda kusur etmemişsiniz. Bundan sonra da yapmayın bence. Diğer türlü eşinizlede aranız bozulur. Eşiniz sizin ailenize yapsa daha fenası olurdu. Nihayetinde o da ana baba. Atsan atılmaz satsan satılmaz

Kendinizi üzmeyin sonuçta emziriyorsunuz bebek bakıyorsunuz, lohusa insanın en çok dinlenmeye ihtiyacı oluyor yani hadi kv anne bebek bakımına ve ev işlerine yardımcı oluyor hem de kadın oldukları için daha rahat olabilirsiniz ama erkeklerin o dönemde evde olmaması gerektiğine inanıyorum. Regl dönemlerimiz bile ne kadar zor geçebiliyorken. Lohusayken bir yandan kanamanız, dikişleriniz var, bir yandan bebek emzirmek zorundasınız, göğsünüz yara olabiliyor sutyen kullanamıyorsunuz doğru düzgün. Dikişten dolayı oturup kalkmak sıkıntı oluyor, herkesin önünde yatabilmek de ciddi rahatlık gerektiriyor. Şuan ikinci bebeğime hamileyim ve ilkinden edindiğim tecrübelerle bana yardım amacıyla gelmeyen hiçbir misafiri kabul etme zorunluluğum yok. Bebek görmek isteyen 2 ay sonra da görebilir ben o kadar işimin arasında bir de misafir ağırlamakla uğraşmamalıyım. Yardıma gelecek kişi de öncelikle benim rahatımı düşünecek, düşünmüyorsa da uzak dursun zaten yardımdan çok zarar verir. Kardeşim kalmıştı bir süre yanımda, birşey istemiştim banyo yaptırırken, kocana söyle o yapsın gelince dedi. Ben kardeşlerimi yaz tatillerinde vs misafir eder ağırlardım her sene kendi evleri gibi kaldıkları yerdir yani ilk kez gelmiyordu. Gece bebek uyutmadığı halde sabah kalkıp kahvaltıyı ben hazırlıyordum, eşim zaten işe gidiyordu kahvaltı etmeden birşey beklemiyordu. İnsanların da gerçek yüzlerini görüyorsunuz aslında, lohusa depresyonu deniyor ya, onun sebebi çevrenizde sizin zor durumda olmanızı umursamayan insanları görmeniz, siz bütün çabanız ve iyi niyetinizle davranmış olsanız dahi, iyi gün dostu olanlarını görebiliyorsunuz tek tek. Bu da tabi ki depresyona sokar bir insanı.

Benden önce doğum yapan bir arkadaş bile yemek yapamadığı için ben de kaldı bir iki gün inanın zor durumda olmasam daha da kalırdı ama benim bebeğim uyusa onunki ağlıyordu. Yani lohusayken bile başkasına bakacak gücü bulabildim ben, gücümün yetmediği yer insanların bencilliği ve anlayışsızlığı oldu, kaç kere ağlattılar hatırlamıyorum hiçbiri de hormonlardan dolayı değildi. Ben o insanlardan uzaklaştım, evim de uzakta. İkinci doğumuma daha var ama Allah bir kolaylık verir diyorum, kimseyi de istemiyorum. Maddi durumum el verirse temizlik için kadın alacağım, bunun dışında doğum öncesi buzluğa yemek alıp koyacağım hazırda pişirebileceğim. En önemlisi kimsenin rahatı ve mutluluğu benden ve bebeğimden önemli olmayacak. Kendimi ikinci plana atıp ay insanlar üzülmesin diye kendimi paralamayacağım, çünkü yeri geliyor onlar sizi çok güzel üzebiliyor. Tabi ki tecrübe olmadan olmuyor ama belki yeni annelere biraz destek olur diye yazmak istedim. Siz de kendinizi suçlu hissetmeyin, düşünceli biri zaten lohusa kadının evinde durmaz, uyarmaya gerek kalmazdı.

Hayır şimdi o kayınpeder orda kaldı da ne oldu bir şeye yardım mı etti lohusa kadına ne yardımı dokunabilir ki bir adamın kalmasını bende çok yersiz buldum

Detaylıca anlatmak istiyorum, o yüzden biraz uzun olacak, okuyanlara şimdiden teşekkürler.

5 yıllık evliyim, eşimle hiç sorunumuz yok. Kayinvalidemlerle de zaman zaman sorunlar yaşadık. Ama hiç bir zaman yüzyüze bir polemiğimiz olmadı, hep arkadan arkaya söylendik birbirimize gibi birşey yani. O surat astı, ben gelip gitme sıklığını azalttım vs. Yani karşılıklı bir tartışmamız olmadı. Hic bir zaman saygıda kusur etmedim, bu bakımdan vicdanım çok rahat.

Torun torun diye kendilerini parçaladılar, verdik müjdesini. 5 yıldır bana bir kez eline sağlık bile demeyen kadın, torunun hevesine bana da sevgi gösterir oldu. Bebeğe hediyeler aldılar, hayaller kurdular. Ben de istedim ki, bu süreçte hem ilişkilerimiz güçlensin, hem de bebeğim kalabalık aile icinde sevgiyle büyüsün. Gidip gelmeler çoğaldı, beraber alışverişler yaptık, bebek hevesini beraber paylaştık yani.

Kendi ailem de, esimin ailesi de ayni sehirdeyiz. Kendi ailemle ayni sitede oturuyorum. Doğum oldu. 2 gece hastanede kaldım. Esimin ailesi benim evimde kaldılar, hastaneye gidip geldiler. Sonra ben evime çıktım, kayinvalide kayınpeder gorumce bizim evde kaldilar. Tabii benim annem de var.
9 ay boyunca eşime dedim ki, bak lohusa evinde erkek olmaz, baban bizde kalmasın. Çünkü biliyorum huylarını. Tamam söylerim ben dedi, doğuma yakın söylemiş de. Tamam demişler.
Ama işler öyle olmadı. Ben salaş, pijamalı, sezeryanli, oturup kalkamıyorum. Uzaniyorum mesela, kp odaya giriyor, kalkmak zorunda kaliyorum, ölsem yatamam onun yaninda. Içim dışım dikiş, cok zorlandım. Tesetturluyum, kp yanında pijamalı vs durmaktan hoşlanmıyorum. 2 3 gün kaldı, güzellikle eşime dedim ki, artık baban gitsin yine gelir. Eşim de, sen haklısın ama ben de babama git diyemem benzeri şeyler söyledi.
Bu arada aptal kafam, iyilik guzellik olsun diye, bebeği hiç sakınmadım. Oraya yatirmayin, bunu giydirmeyin vs demedim. Kv ve gorumcemin kaldığı odada yatırdım bebeği. Ben yatak odamda yattım. Ağladıkça geldim emzirdim, onlara verdim. Gaziyla, altiyla vs onlar ilgilendi. Hep onlarin odasında yattı bebek.
Annem hiç rahat edemedi, sabah erkenden evine gitmek zorunda kalıyordu, kp falan kahvaltı edebilsin diye. Her sabah uyaniyorum, annem nerede, evine gitti diyorlar.
7.gun bizde adettir, bebeğin ismi kulağına okunur ezanla. Özendim, hazirlik yaptim ailemi çağırdım. Sizin de davet etmek istediğiniz kim varsa edin dedim, gerek yok dediler.
O gün kalktım, annem yine gitmiş. Eşime mesaj attım güzellikle. Eşim de dedi ki, sabah işe giderken babama gel dedim gelmedi, öğlen aradim yanima gel dedim gelmedi. Eşim de arada kalsin istemiyorum cok üzülüyordum.
Ben odada bebegi emzirirken, kp geldi. O kadar rahatsiz oldum ki, 7 gunluk lohusayım tepem attı. Başladım ağlamaya, içim boşaldi resmen. O anda eşim işten geldi, ne oldu dedi. Baban ben emzirirken odaya daldı dedim, rahat edemiyorum dedim. Tek bir cumle kurdum, "rahat edemiyorum". Görmedi vs dediler.
Tabii daha hamilelikten beri uyardigim şey başıma gelince iyice sinirlendim! Kv, filmgibi o zaman biz gidelim sen annenle otur dedi. Hic cevap vermedim, keske verseydim.
Ben ağır birsey söylemedigim icin, o an söylendi bitti diye düşünüyorum. Birsey yok gibi devam ettim güne.
Aksam misafirler geldi, suratı beş karış oturdu, kimseyle konuşmadı, aileme rezil etti beni. Şok oldum Herkes gidince de hazırlandı gittiler. Yine bebegi kucagima aldim, kapıya kadar uğurladım. Evden sanki biri ölmüş gibi feci bir şekilde çıktılar. Eşim oyle gitmelerine cok üzüldü. Günlerce gözüm yaşlı bunu konuştuk.
1 hafta sonra kandil mesaji attim. 2 hafta sonra gorumcemin dogum gununde mesaj attim. Tek kelime soğuk cevaplar falan.
Bu arada kayinpederim 55 yaşında genç ve sağlıklı bir insan. Kv sürekli onu bırakıp annesinde kalir günlerce. Yani kp evde yalniz kalamıyor diye bir durum yok. Benim babam 70 yaşını geçti, annem onu yalniz bıraktı geldi neticede hayatta 1 2 kez olan şeyler.

Gelin bizi evden kovdu diye kıyametler koptu tabii. Eşim sen haklısın diyor. Ama onlar da annem babam, boyle dargin kalmasin aramiz diye ekliyor.

Simdi kirkimiz cıktı. Eşim bebeği el opturmeye götürmek istiyor. Ama ben gitmeyelim dersem de ısrar etmez yani. Büyüklük bende kalsın, mesafeli şekilde gidip geleyim mi? Surat asıp iyice asabımı bozar mı? Hayatımın en hassas günlerinde kocamla arama sıkıntı sokan, günlerce beni ağlatan insanlarla görüşmemek icin gecerli bir sebep bulmuşken, bir süre daha görüşmesem mi?
Evet onların da ilk ve tek torunu. Gormek ve sevmek hakları. Ama bu torunun da bir annesi var, onu ezip geçerlerse torunlarından da vazgeçmiş olacaklarını neden idrak edemiyorlar?
Not: aynı sehirdeyiz yaklaşık 1 saat aramız. Gorumcem bekar ve arabaları var
Şu zamana kadar çok asil davranmışsınız sizin yerinizde olsam o ağarlığımı ve asilliğimi bozmaz seviyeli bir şekilde gider gelirdim

X