Lohusa evinde kalan kayınpederim

Her güzel şeyin içine eden biri illaki bulunur zaten
Yerinizde olsam eşim arada kalmasın, üzülmesin diye giderdim sanırım. Ama istesemde samimi olamazdım.
Sağlıkla büyüsün bebeğiniz.

siz haklısınız size karşı düşüncesizce hareket etmiş ısrarcı olmuşlar.
ama bu bir süreçti geçti üstelemeyin gidin konuşun yumuşarlar torunlarını görünce kalplerine merhamet gelir.
sizin güzel davranışınızın karşılıgını eşinizden alacaksınız en önemlisi bu
hayırlı evladınız olsun

Ayrıca doğumdan sonra cümbür cemaat niye herkes sizde kalmış onu anlamadım ben ya valla iyi dayanmışssınız
Annemin kalmasi zaten gerekliydi. Kayinvalidemle gorumcem de ayri bireyler degiller, ayni yatakta yatan iki kafalı tek vucutlar resmen :KK70: kv gelip gorumcemin gelmemesi sozkonusu bile olamazdi. Onlarin da torunu hevesle geldiler iste

Üzüldüm gerçekten kötü gunler yasamissin ama düşünüyorum da benim eşim de aynı şekilde davranırdı anne babaya git denmez ki... Bence sen tavir koyma eşini de daha fazla üzme senin için görüşüyorum annenlerle diyebilirsin. Çocuğunu yalnız gönderme onun annesi sensin yanında ol birlikte gidip biraz oturup dönün.

Senin yasadiklarinin tipkisinin aynisini bende yasadim. Kv kp tam bir ay kaldilar evimde. Yiyip icip keyiflerine baktilar adam akilli bir faydalarida olmadi. Sezeryanli halimle ne cektim bir yandan dikis agrilari diger yandan bebegin bakimi birde onlarin dirdiri eklenince sinir krizi gecirdim bende bir sefer. Sancilar yuzunden inlemistim bir kere onunla ilgili cok acimasiz bir sekilde laf sokmustu bana esimin yaninda esimde onu destekleyince cok ama cok zoruma gitti. Oturdum saatlerce hungur hungur agladim salak gibi. Ustune birde dolduruyorlardi esimi oda ustume grliyordu. Aklima geldikce nefretim katlaniyor. Ama arsizliga verdim kendimi ve o kadar iyi geldiki bu :). Yaptiklarinin acisini cikariyorum evlerine geldim sadece bebegimle ilgileniyorum kafami dinliyorum yemek derdi yok temizlik derdi yok. Hic birseye elimi atmiyorum. Evimdeyken cevap vermiyordum misafir olduklari icin simdi birsey soylediklerinde iyi bozuyorum ikisinide. Parayi cok sevdikleri icin bilerek masrafa sokuyorum onlari bebegin mamasi bitti bezi bitti diye. Bir damla suyun hesabini yapan insanlar olduklari icin her gun dusa girip uzun uzun kaliyorum. Dogalgazin hesabini yapiyorlar peteklerin derecesini yukseltmem canlarini yakiyor bende inadina daha cok yukseltiyorum bebek usur diyorum. Kaynanam cayin bile hesabini yapiyor ornegin cay demliyor bir bucuk kasiktan fazla koymuyor bende iki uc katini koyuyorum kac kasik koydun diyor su kadar diyorum deliriyor :KK53: Bana bunlar cok iyi geldi inanin ilac gibi oldu :). Daha baska seyler bulsam onlarida yapacam icimi iyice sogutmam lazim :KK55:

Kesinlikle haklisin ama tabiki git baktin surat asiyorlar erkenden kalkar gelirsiniz esin sana ne guzel destek olmus onuda uzme gitmeyerek

Havalar soğuk zaten 40ı falan boşver eşin açmazsa konuyu sen hiç açma, otur evinde. Sen zaten adım atmışsın mesaj yollamışsın soğuk davranan onlar

Annem fazla fazla cooook fazla anlayışlıdır. 5 yıllık evliyim, hala aksam esim geldikten sonra aramaz beni. Şimdi de bize geliyor gunduz, bebekle ilgileniyor. Aksam eşim işten çıktım diye arayinca, kosa kosa evine gidiyor. Hayatta en cok kullandigi cumle, siz rahat edin. Sen eşinle rahat hareket et, eşin ben varim diye belki ayaklarini uzatip yatamaz, dinlenmeye ihtiyaci varsa ben mani olurum vs diyen bir insan. Bu yuzden kp evde olunca annem hep ona rahatsizlik verdigini düşündü. Adam surekli kapi tikliyor, mutfaga gececegim tuvalete gidecegim vs diyor. Annem de hem rahatsiz oldu,hem rahatsız ediyor gibi hissetti. Gereksiz hassasiyet aslinda
Bende yaşadım aynı duyguları benim kv beni bırakmıyoduki annem baksın yinede söylüyodm bugün annem gelck o baksın diye şimdiki aklım olsa lohusayken bana annem baksın istiyorum diye direk neden söylemediysem kıskanıyolar işte

Fazla susmamak lazim
Her lafi eşe birakmamak lazim
Bakin her sekilde gelin kotu olur. En azindan diyecegimi derim, nasilsa demesem de ben kotu olacagim.
Sabredeceksem cocuguma sabrederim artik kv kp veya gorumceye degil. Kimseye toleransim kalmadi

Konuyu okuyunca kendi lohusalığım geldi aklıma. Kp odana gitme burada emziriver ne olucak mı demedi! Oturup kalkarken yavaş kalkıp oturuyordum dikişlerim patlamasın diye. Hayırdır kızım doğum yaptın diye niye ağır hareket ediyorsun ATEŞ gibi ol daha gençsin mi demedi! Allahım sonunda kurtuldum ama az çekmedim yani :KK43: Bence hiçte gitme mesafeni koy şimdilik. Sonra onların yaklaşımına göre hareket edersin

LOhusalık durumunda erkek analarına bişey oluyor anlamıyorum bebek bizim olayına mı giriyorlar nedir çözemedim ama yaşadım bende o durumları
Önemli olan eşinin tavrı ve bencede haklısın sonuna kadar ama kırgınlığı uzatan taraf sen olma eşin yanında bebeğin sağlıklı keyfini bozma yani
Git uçur kırkını dön gel evine bundan sonra sıra onlarda olacak gitmezsen eşinin gözünde haklıyken artık haksız duruma düşeceksin
Ben olsam uzatmam ama tabi karar sizin

Detaylıca anlatmak istiyorum, o yüzden biraz uzun olacak, okuyanlara şimdiden teşekkürler.

5 yıllık evliyim, eşimle hiç sorunumuz yok. Kayinvalidemlerle de zaman zaman sorunlar yaşadık. Ama hiç bir zaman yüzyüze bir polemiğimiz olmadı, hep arkadan arkaya söylendik birbirimize gibi birşey yani. O surat astı, ben gelip gitme sıklığını azalttım vs. Yani karşılıklı bir tartışmamız olmadı. Hic bir zaman saygıda kusur etmedim, bu bakımdan vicdanım çok rahat.

Torun torun diye kendilerini parçaladılar, verdik müjdesini. 5 yıldır bana bir kez eline sağlık bile demeyen kadın, torunun hevesine bana da sevgi gösterir oldu. Bebeğe hediyeler aldılar, hayaller kurdular. Ben de istedim ki, bu süreçte hem ilişkilerimiz güçlensin, hem de bebeğim kalabalık aile icinde sevgiyle büyüsün. Gidip gelmeler çoğaldı, beraber alışverişler yaptık, bebek hevesini beraber paylaştık yani.

Kendi ailem de, esimin ailesi de ayni sehirdeyiz. Kendi ailemle ayni sitede oturuyorum. Doğum oldu. 2 gece hastanede kaldım. Esimin ailesi benim evimde kaldılar, hastaneye gidip geldiler. Sonra ben evime çıktım, kayinvalide kayınpeder gorumce bizim evde kaldilar. Tabii benim annem de var.
9 ay boyunca eşime dedim ki, bak lohusa evinde erkek olmaz, baban bizde kalmasın. Çünkü biliyorum huylarını. Tamam söylerim ben dedi, doğuma yakın söylemiş de. Tamam demişler.
Ama işler öyle olmadı. Ben salaş, pijamalı, sezeryanli, oturup kalkamıyorum. Uzaniyorum mesela, kp odaya giriyor, kalkmak zorunda kaliyorum, ölsem yatamam onun yaninda. Içim dışım dikiş, cok zorlandım. Tesetturluyum, kp yanında pijamalı vs durmaktan hoşlanmıyorum. 2 3 gün kaldı, güzellikle eşime dedim ki, artık baban gitsin yine gelir. Eşim de, sen haklısın ama ben de babama git diyemem benzeri şeyler söyledi.
Bu arada aptal kafam, iyilik guzellik olsun diye, bebeği hiç sakınmadım. Oraya yatirmayin, bunu giydirmeyin vs demedim. Kv ve gorumcemin kaldığı odada yatırdım bebeği. Ben yatak odamda yattım. Ağladıkça geldim emzirdim, onlara verdim. Gaziyla, altiyla vs onlar ilgilendi. Hep onlarin odasında yattı bebek.
Annem hiç rahat edemedi, sabah erkenden evine gitmek zorunda kalıyordu, kp falan kahvaltı edebilsin diye. Her sabah uyaniyorum, annem nerede, evine gitti diyorlar.
7.gun bizde adettir, bebeğin ismi kulağına okunur ezanla. Özendim, hazirlik yaptim ailemi çağırdım. Sizin de davet etmek istediğiniz kim varsa edin dedim, gerek yok dediler.
O gün kalktım, annem yine gitmiş. Eşime mesaj attım güzellikle. Eşim de dedi ki, sabah işe giderken babama gel dedim gelmedi, öğlen aradim yanima gel dedim gelmedi. Eşim de arada kalsin istemiyorum cok üzülüyordum.
Ben odada bebegi emzirirken, kp geldi. O kadar rahatsiz oldum ki, 7 gunluk lohusayım tepem attı. Başladım ağlamaya, içim boşaldi resmen. O anda eşim işten geldi, ne oldu dedi. Baban ben emzirirken odaya daldı dedim, rahat edemiyorum dedim. Tek bir cumle kurdum, "rahat edemiyorum". Görmedi vs dediler.
Tabii daha hamilelikten beri uyardigim şey başıma gelince iyice sinirlendim! Kv, filmgibi o zaman biz gidelim sen annenle otur dedi. Hic cevap vermedim, keske verseydim.
Ben ağır birsey söylemedigim icin, o an söylendi bitti diye düşünüyorum. Birsey yok gibi devam ettim güne.
Aksam misafirler geldi, suratı beş karış oturdu, kimseyle konuşmadı, aileme rezil etti beni. Şok oldum Herkes gidince de hazırlandı gittiler. Yine bebegi kucagima aldim, kapıya kadar uğurladım. Evden sanki biri ölmüş gibi feci bir şekilde çıktılar. Eşim oyle gitmelerine cok üzüldü. Günlerce gözüm yaşlı bunu konuştuk.
1 hafta sonra kandil mesaji attim. 2 hafta sonra gorumcemin dogum gununde mesaj attim. Tek kelime soğuk cevaplar falan.
Bu arada kayinpederim 55 yaşında genç ve sağlıklı bir insan. Kv sürekli onu bırakıp annesinde kalir günlerce. Yani kp evde yalniz kalamıyor diye bir durum yok. Benim babam 70 yaşını geçti, annem onu yalniz bıraktı geldi neticede hayatta 1 2 kez olan şeyler.

Gelin bizi evden kovdu diye kıyametler koptu tabii. Eşim sen haklısın diyor. Ama onlar da annem babam, boyle dargin kalmasin aramiz diye ekliyor.

Simdi kirkimiz cıktı. Eşim bebeği el opturmeye götürmek istiyor. Ama ben gitmeyelim dersem de ısrar etmez yani. Büyüklük bende kalsın, mesafeli şekilde gidip geleyim mi? Surat asıp iyice asabımı bozar mı? Hayatımın en hassas günlerinde kocamla arama sıkıntı sokan, günlerce beni ağlatan insanlarla görüşmemek icin gecerli bir sebep bulmuşken, bir süre daha görüşmesem mi?
Evet onların da ilk ve tek torunu. Gormek ve sevmek hakları. Ama bu torunun da bir annesi var, onu ezip geçerlerse torunlarından da vazgeçmiş olacaklarını neden idrak edemiyorlar?
Not: aynı sehirdeyiz yaklaşık 1 saat aramız. Gorumcem bekar ve arabaları var
valla bu konuları okuyunca kendi kayınpederimden ve babamdan Allahr azı olsun diyorum benim bebe doğdu annem kaynanam ve görümcem kaldırlar beni çok bunaltmadılar Allah var.Kayınpeder ve babam çocuk 20 günlük falandı geldiler ,iki tarafında ilk torunu aşırı bir heves vardı evet ama burda lohusa memeleri dışarda gezen dikişli bir anne vardı.bunu idrak edemeyen adamlara yeminle deliriyorum.sizin en büyük hatanız net konuşmamak olmuş ben daha doğum gerçekleşmeden babamla kayınpederime gelmemelerini ilettim valla.onlar da saygı duydular bunun tartışmasına dahi girmediler.
Edit:ne yaşadıysanız gelmiş geçmiş eşinize size karşıt olabileceği bir malzeme vermeyin gidin evladınızla oraya bir kaç saat oturup dönün.
kadinpederinizin lohusa bir bayanin evinde kalamasi kadar sacma birsey yok. Benim Kayinbabam hastede bile odama girmek istemedi ben gel cocugu gör dedimde öyle girdi. Bende sizi anlamiyorum yok annem yok görümcemmyok su bu ne gerek var bukadar kalabaliga herkes evine gitsin

Çok haklısınız iyi sabretmişsiniz ama bence gidin.siz üzerinize düşeni yapın.esinizin ailesi sonuçta.ilerde bir sıkıntı olursa vicdanınız rahat olur.adım attım diye.

Detaylıca anlatmak istiyorum, o yüzden biraz uzun olacak, okuyanlara şimdiden teşekkürler.

5 yıllık evliyim, eşimle hiç sorunumuz yok. Kayinvalidemlerle de zaman zaman sorunlar yaşadık. Ama hiç bir zaman yüzyüze bir polemiğimiz olmadı, hep arkadan arkaya söylendik birbirimize gibi birşey yani. O surat astı, ben gelip gitme sıklığını azalttım vs. Yani karşılıklı bir tartışmamız olmadı. Hic bir zaman saygıda kusur etmedim, bu bakımdan vicdanım çok rahat.

Torun torun diye kendilerini parçaladılar, verdik müjdesini. 5 yıldır bana bir kez eline sağlık bile demeyen kadın, torunun hevesine bana da sevgi gösterir oldu. Bebeğe hediyeler aldılar, hayaller kurdular. Ben de istedim ki, bu süreçte hem ilişkilerimiz güçlensin, hem de bebeğim kalabalık aile icinde sevgiyle büyüsün. Gidip gelmeler çoğaldı, beraber alışverişler yaptık, bebek hevesini beraber paylaştık yani.

Kendi ailem de, esimin ailesi de ayni sehirdeyiz. Kendi ailemle ayni sitede oturuyorum. Doğum oldu. 2 gece hastanede kaldım. Esimin ailesi benim evimde kaldılar, hastaneye gidip geldiler. Sonra ben evime çıktım, kayinvalide kayınpeder gorumce bizim evde kaldilar. Tabii benim annem de var.
9 ay boyunca eşime dedim ki, bak lohusa evinde erkek olmaz, baban bizde kalmasın. Çünkü biliyorum huylarını. Tamam söylerim ben dedi, doğuma yakın söylemiş de. Tamam demişler.
Ama işler öyle olmadı. Ben salaş, pijamalı, sezeryanli, oturup kalkamıyorum. Uzaniyorum mesela, kp odaya giriyor, kalkmak zorunda kaliyorum, ölsem yatamam onun yaninda. Içim dışım dikiş, cok zorlandım. Tesetturluyum, kp yanında pijamalı vs durmaktan hoşlanmıyorum. 2 3 gün kaldı, güzellikle eşime dedim ki, artık baban gitsin yine gelir. Eşim de, sen haklısın ama ben de babama git diyemem benzeri şeyler söyledi.
Bu arada aptal kafam, iyilik guzellik olsun diye, bebeği hiç sakınmadım. Oraya yatirmayin, bunu giydirmeyin vs demedim. Kv ve gorumcemin kaldığı odada yatırdım bebeği. Ben yatak odamda yattım. Ağladıkça geldim emzirdim, onlara verdim. Gaziyla, altiyla vs onlar ilgilendi. Hep onlarin odasında yattı bebek.
Annem hiç rahat edemedi, sabah erkenden evine gitmek zorunda kalıyordu, kp falan kahvaltı edebilsin diye. Her sabah uyaniyorum, annem nerede, evine gitti diyorlar.
7.gun bizde adettir, bebeğin ismi kulağına okunur ezanla. Özendim, hazirlik yaptim ailemi çağırdım. Sizin de davet etmek istediğiniz kim varsa edin dedim, gerek yok dediler.
O gün kalktım, annem yine gitmiş. Eşime mesaj attım güzellikle. Eşim de dedi ki, sabah işe giderken babama gel dedim gelmedi, öğlen aradim yanima gel dedim gelmedi. Eşim de arada kalsin istemiyorum cok üzülüyordum.
Ben odada bebegi emzirirken, kp geldi. O kadar rahatsiz oldum ki, 7 gunluk lohusayım tepem attı. Başladım ağlamaya, içim boşaldi resmen. O anda eşim işten geldi, ne oldu dedi. Baban ben emzirirken odaya daldı dedim, rahat edemiyorum dedim. Tek bir cumle kurdum, "rahat edemiyorum". Görmedi vs dediler.
Tabii daha hamilelikten beri uyardigim şey başıma gelince iyice sinirlendim! Kv, filmgibi o zaman biz gidelim sen annenle otur dedi. Hic cevap vermedim, keske verseydim.
Ben ağır birsey söylemedigim icin, o an söylendi bitti diye düşünüyorum. Birsey yok gibi devam ettim güne.
Aksam misafirler geldi, suratı beş karış oturdu, kimseyle konuşmadı, aileme rezil etti beni. Şok oldum Herkes gidince de hazırlandı gittiler. Yine bebegi kucagima aldim, kapıya kadar uğurladım. Evden sanki biri ölmüş gibi feci bir şekilde çıktılar. Eşim oyle gitmelerine cok üzüldü. Günlerce gözüm yaşlı bunu konuştuk.
1 hafta sonra kandil mesaji attim. 2 hafta sonra gorumcemin dogum gununde mesaj attim. Tek kelime soğuk cevaplar falan.
Bu arada kayinpederim 55 yaşında genç ve sağlıklı bir insan. Kv sürekli onu bırakıp annesinde kalir günlerce. Yani kp evde yalniz kalamıyor diye bir durum yok. Benim babam 70 yaşını geçti, annem onu yalniz bıraktı geldi neticede hayatta 1 2 kez olan şeyler.

Gelin bizi evden kovdu diye kıyametler koptu tabii. Eşim sen haklısın diyor. Ama onlar da annem babam, boyle dargin kalmasin aramiz diye ekliyor.

Simdi kirkimiz cıktı. Eşim bebeği el opturmeye götürmek istiyor. Ama ben gitmeyelim dersem de ısrar etmez yani. Büyüklük bende kalsın, mesafeli şekilde gidip geleyim mi? Surat asıp iyice asabımı bozar mı? Hayatımın en hassas günlerinde kocamla arama sıkıntı sokan, günlerce beni ağlatan insanlarla görüşmemek icin gecerli bir sebep bulmuşken, bir süre daha görüşmesem mi?
Evet onların da ilk ve tek torunu. Gormek ve sevmek hakları. Ama bu torunun da bir annesi var, onu ezip geçerlerse torunlarından da vazgeçmiş olacaklarını neden idrak edemiyorlar?
Yaptıkarı, düşüncesiz davranışları hoş değil. İnan birçok insan bu sorunları belki de daha fazlasını yaşıyor. Kp ve kv lerde çok farklı bir psikoloji oluyor. Anlamaya çalışmak ve kendini ikna etmek yerine, eşinin mutlu olması için bence birlikte gidin. Ama çok sık görüşmeyin. Ben amaçlarının seni rahatsız etmek olduğunu sanmıyorum. Belki ilk torun heyecanı, belki düşünemediler.. Ayrıca bebeğin için de iyi olabilir. Ninelerimi ve dedelerimi (rahmetli olmuşlar) hiç görmemiş biri olarak çocuklar için onların önemli olduğunu düşünüyorum.

Ben de yaşadım bunları sen dua et normal gelmiş benimki bı iki bira atıp geliyordu eşim düşünüp durdu bişey de diyemedi bende en son kaynanma bana içkili gelmesin dedim kaynana anlayacak biri değil aslında ama
Eltimlere gidebiliyomusunuz bu şekilde dediğimde bı daha içkili gelmedi (ben karnım burnumdayken yaşadım )

Ben olsam giderim çocuğuma kocama kakarakikiri yaparım mutluyum diye onlara yüz vermem

Şimdi gidip somurtursan herkese mutlu olurlar ama şen şakrak olursan daha da kudururkar bence

Haklısınız sabrınız içinde tebrikler
Böyle biseyi ilk kez duyuyorum
Kv ya da görümcenizle bu durumu paylaşsanız belli onlar bi konuşma yolunu bulur

Gitme
Eğer gidersen gerçekten sen suçluymuşsun ve bunu kabul etmişsin gibi davranacaklar
Tecrübeyle sabit malesef..

X