Kurban bayramı konusu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşin yapmam deyince o zaman bende yapmam demek değil mesele canım sen zaten yapmayacaksın tutun birini yaptırın ben kenfi işimi zor yapıyorum diyeceksin . Senin kayınvalide ve görümce hep cemkiriyor zaten sende sakin ve net bir şekilde sürekli had bildireceksin . Oysa sen geciştiriyorsun sonra sindiremeyip buraya yazıyorsun. Sorun sizin maddi ilişkilerinizde zaten onlar parası neyse vereyim benim dediğimi yapmak zorunda kalacaklar bakış açısına sahipler ev konusunda da aynı sıkıntı vardı . Gücünün yetmeyeceği bir durum yok Kanarya sen yoksa patliyacagim diyorsun mesele patlamak değil mesele herkesin birşey söylerken biraz olsun cekinmesi . Eşin de aynı şekilde senden çekinmiyor . Sen onunla istediğin kadar kavga et bunlar çözüm değil . Net ve sakin olmalısın laf mı soktu anında o lafı geri ağzına sokacaksin ki bı daha birşey söylerken duyacağı şeyi de düşünecek bunu sadece kayın ailen için düşünme
Enerjim çok düştü konuşucak halim kalmadı yoruldum çünkü nalet gelsin köylerine diyip gitmeyeceğim o kadar bunaldım.

Benim eşim de evliliğimizin ilk yıllarında yaptı bir kaç kere. Beni annesi ile evde bırakıyor o abisi ile çıkıyordu. Kışa denk gelen bir bayramda hiç seslenmeden termal otelde tek kişilik tatil ayarladım. Bayrama gideceğiz diye hazırlanıyoruz ama ben ayrı çanta hazırlıyorum. Neden ayrı çanta hazırlıyorsun dedi sen beni insan yerine koymayıp fikrimi sormadan otomatiğe alınmış gibi davranıyorsun ya her bayramda bu sefer ben de senin gibi davranıyorum tatile gidiyorum dedim. Küstü. Bayram sonrası eve dönünce elimi bırakıp ayağımı öptü, elli kere özür diledi. Ben de termal otelin tadını çıkardım, dinlendim, kitap okudum uyudum. Üstünden o kadar çok zaman geçti gala daha nereye gittin diye soramıyor konuyu açmamak için 😂
Bence çok iyi yaptınız.İşte böyle bir ders lazım kanaryanın eşine. Benimde eşimin bayramda izni var. O da 2gün.Bunun harici hiç izni yok. Yıllık izindede kışa izin veriyorlar. Bende yeni evli sayılırım. Evlendigimden beri tatile gitmedik.Geçen bayram tatil istiyordum, ancak hava serindi. Denize gidemeyecektik.Bende tamam sonraki bayram gidelim dedim.Eşimin tarafındaki çogu kişiye gittik. Bayram ev gezmesi ile geçti. Ama sıkıldım baya da. Eşime dedimki, bidaha bayram kesin tatile gidiyoruz. Yoksa ben ya annemle gidecegim tatile ya da memlekete gidecegim. Eşimin arkadaşı da şey diyor. Aaa anne baba eli öpmeden olur mu, gitmeyin bayramda biryere. Ama başka iznimizde yok. Neyse eşim müdürden izin aldı. Bayramda inşallah mugla ya tatile gidiyoruz. Oteli ayarladım. İnşallah ocak ayında da sonraki bayramın tatilini ayarlayacagım. Demem o ki, başta nasılsa öyle gider. Ben eş tarafından kimseyi alıştırmıyorum. Sonra her bayram beklenti olmasın.

Selam kızlar iyi geceler. İçimi döküp uyumak istedim eski konu nasıl ekleniyor bilmiyorum ama özet geçmek gerekirse 2 senelik evliyim ve eşim memleketini çok seviyor ailesi burda. Kendi adına köye gitmeye karar verdiği için biraz rest çekmiştim özür dileyip düzelttik. Abimler yolumuzun üstü 1 saat farkediyor yoldan çıkınca ve burdan 600 km haliyle gitmişken görmek istiyorum.
Eşimin ailesi memlekette kurban kesiyor. Evlendiğimden andan beri de köy köy diye darlamalarından gına geldi. Bizim adımıza karar vermeleri biz gideriz siz kızımla gelirsinz arabayla demeler geçen seneki ramazan ayındaki kapanmada taciz etmeler. Eşim ilk başlarda abine gideriz dese de sonradan ailesinin etleri olucağını söylediğimde aa evet gidemicez dedi. :) bende yoo beni bırakırsın ben giderim dönüştede al diye tavrımı koydum. Geçen sene de uğrayamadım arabada görümce eşi vardı dönüşte de kardeşi eşi yiğeni. Ben bu iç içe aile yapısını anlamıyorum ama 30 senedir normali bu geçen sene sesimi çıkarmadım ama bu sene çıkarıcağım hala oluyorum :)

Eşim bırakırım dese de bırakma taraftarı değildi. Karısını bırakamazmış olmazmış öyle gitmezmiş bensiz. Biraz laf yaptım kendi planlarımızı yapalım diye annemlerde aynı gün çıkıcak ben senin için herşeye yapıyorum diye demogoji yaptı. Uzatmayayım biraz tartıştıktan sonra gitmicem köye dese ki sonraki akşam gel hayatım bak şimdi köye gidiyormuyuz diyip durdu. Dönüşte uğrayalım istersen yatalım dedi. Lakin dönüşte anne babasıda olucak ya da sadece babası. Kendimi çocuk gibi hissediyorum velimle gidiyor gibi. Bir yanımda anne babayı bırakıp çıkmak olmaz sakin ol diyor. Eşime teşekkür ettim kapattım konuyu. Uyan gelir uymayan gelmez napalım dedi.

Akşam kayınvalideme uğradık. Mevzuyu biliyor olmalı ki etlermi bozmayın bana bakın diye çemkirdi. Kendin getir o zaman ? Ben sizin yüzünden neden kendi işlerimden kalıyorum ki ? Bi de tabi bi depo benzin atıcaklar köyleri ne 3 depo benzin gider. Kaynanam eşime benzin parasını atayımda sus dedi. Önceki konulara girmek istemiyorum ama bu lafları duydukça kendime hakim olamamaktan korkuyorum. Bi zahmet anne otobüsle gidin o zaman diyesim geliyor ya da etlerin için abime mi gitmeyeyim demek istiyorum dolduğum için.

Eşim elinden geleni yapıyor biliyorum yanlışları vardır elbet ama annesne saçmalama nolcak etlere buzluğu mu yok abisinin yol üstü desede susmuyor kadın. Çok gerginim kızlar. Birde tadilat pisliği var gitmeden ortam hazırlıyor eşime sen yerleri silersn karında bana yardım eder dedi :) eşimde işim olmaz dedi bende oo ben gelmiyorum köye diye takıldım. Zaten iznim 4 5 gün sağlıkçıyım temizlik neyse de neden şimdiden can sıkıyorsun ? Hala gerginim bir an önce geçsin kurban istiyorum. Kayınvalidem bir şey dese terslicekmişim gibi geliyor. Bir yandan da eşime mi söylensem ne dert oldu bi salmadılar bizi diye düşünüyorum. Köy mevzusu böyle çözümlendi eşimin ailesine göre hayat onlar ve onların akrabalarından ibaret. Onların köyü var sadece. Umurlarında olmaz gelinin tarafı annemi saymaz etmez geçen sene de görümcem dalga geçmişti abi bidahakine karını bırak köyde bakıp duruyor tabelaya diye. Oysaki onlardan dolayı gidemedim abime.
Yazmak istedim size önceki konumda çok destek oldunuz teşekkür ederm 💙
Açık açık eşinizle konuşun. Anneciğimden sonra sizinkilere gidileceğini kimsenin eşyasını ya da kendisini taşıyamıycağunızı açık açık söylesin herkes ona göre plan yapsın

Travma yaratacağına siz onlara travma olun 🤣bende başta öyleydim sonra baktım ki böyle hayat geçmez
Aslında şuan travma yaşayacağım pek şey yok. Çünkü aramızda iletişim yok. Aşırı bir mesafe var. Ama eskileri unutamıyorum.Geçen annem, kvnin annesi, kv kp falan çaya davet ettim.Neyse kız kardeşim şey dedi.Kvne çok soguk davranıyorsun dedi. Bazı şeyleri saklayamıyorum. Samimi olamıyorum.Ama şuan aşırı mutluyum.

O yüzden müdahele etmek istemedim. Tabikide tapulu malları değilim ama kaynanam öyle görüyor. Bana diyorki bileğine şundan alında köyde tak. Gösterş yapıcak. Kendi ailemden ödün vermemek için uğraşıyorum günlerdir zaten tükendim. Doğuma gidip kalıcam yoldan geçerkende görmek istiyorum hepsi bu.
Eşimde çözüm olarak dönüşte uğricaz etleri dolaba koyarız dedi kaynanam onada çemkiriyor. Şuan gidicez zaten ben annesni
Travma yaratacağına siz onlara travma olun 🤣bende başta öyleydim sonra baktım ki böyle hayat geçmez
İşte hayat felesefem. Bana travma yaratacak kişiye ben travma yaratırım 😂😘

Kayınvaliden bencilmiş bunu anladım anlattığından. Hanımefendinin etleri bozulmasın diye ben zor gördüğüm abime gidemeyeceğim. Elbet vardır bir çare etler için size mi güvenmiş yani. Ya aksilik olsaydı ve gidemeseydiniz. Kendisi dönerken getirsin. Kocandada azıcık bencillik var seninde aile hayatını düşünmesi gerekiyor. Sana sabır diliyorum ben bile sinirlendim :)
Bi de bana sorun. Yiyorum eşimi haftalardır o da bunaldı hevesim benimde kalmıyor ben nasıl mutlu edicem diyor ya da ben iyi iletişim kuramıyorum eşim tarafından memnuniyetsiz olarak algılanıyorum. Ramazanda senin aileni gezdik gittik ses çıkarmadım birbirimize anlayışlı olmalıyız diyor. Benim içinde böyle ayarlama yapıp anlatınca tamam abime gitmek istiyorum giderken dönerken uyar bana dedim.

Sıkıştım kaldım muvahhis. 30 senelik alışkanlık ve benim zorlanmam çok normal. Giderken saat uymuyor gece denk geliyor dönüşte kahvaltımızı yapıp öğlen akşam takılıp yola öyle çıkmayı düşünüyorum etler içinde buzluk alsınlar ya da abimlerin dolaba koyarız beni ilgilendirmez. Zaten biri daha bana et desin cinnet geçiricem doldum artık o yüzden geldim buraya çok mantıklı yorumlar yazıyorsunuz. Sorun yaptığımda uğrayacağız zaten derdin ne görüceksin zaman yok olucak. Bunaldım. Dün de dedi abisine gidicez diye hemde çekinmeden kaynanam dururmu çemkirdi.
Anne baban dönüşte gelmesin diyemiyorum kendimi kötü hissediyorum. Yengemlere de yük olmak istemem ama bir yanda da eşim 1 kere olan birşey için çok sıktın canımızı diyor. Çatlicam orta yerimden.
Köye gitmek senede 1 oluyor da abine sürekli mi gidiyorsun sanki? Ne demek zaman yok. Zaman yok diye feragat edilecek olan niye senin abin? Köyde 1 gün eksik kalsın muhterem kocan madem zaman yok?

Abinde kal kanarya. Ben abimde kalmak istiyorum de. Planı ona göre yapsınlar. Sen yengeme yük olmayayım falan dedin ama kalmayacaksan da kalacağım de. Kayınpederin takılmasın peşine etlere de dolap alsınlar.

Dönerken kp sizle gelecek etler sizle gelecek mecbur mu yengen? O adamın yanında rahatça abinle yengemle muhabbet edebilecek misin? Senin istediğin kadar vakit geçirebilecek misin? Gittiğine değecek mi? Hepsinin cevabı hayır.

Bence erkeğe seçenek sunulmalı. Tabi iki seçenekte bizi hoşnut etmeli. Biz bir önceki bayram tatile gitmedik.O kadar çok akraba gezdik ki, bütün gün ev gezmesi ile geçti. Bu bayram eşim para yok diye mırın kırın etti.Neyse eşime seçenek sundum. Ya benimle tatile gel ya da annemle gideyim ben. Aşırı bunaldım çalışmaktan. Sonuçta bayram için tatile gidecegiz. Ama eşim hayır deseydi, annemle giderdim biryerlere. Sende eşine iki seçenek sun derim
Sundum ? Abime gidicem ya bırakırsın ya da giderken dönerken gideriz beni ilgilendirmez dedim. Eşim ayarladı ailesine sinir oldum sorun orda.

Abinize giderken uğradınız uğradınız dönerken uğrayacağınızın hayalini bile kurmayın. sıcaklar bastırmaya başladı hele temmuz ayında hava daha da sıcak olacak ve siz 12 saatlik yoldan arabanın bagajında et getireceksiniz. 3 saat gittikten sonra abinin yaşadığı şehre uğrayacaksınız o kadar eti nereye koymayı düşünüyorsunuz? abinizin dolabını düşünmüşsünüz de bakalım dolaplarında yer var mı?

size olacak olanı söyleyeyim, gidince mecbur evin bir kısmını temizleyeceksiniz. Bayram sabahı kurbanı kesersiniz zaten etlerin parçalanması akşamı bulur. eşiniz o saatten sonra sanmıyorum ki yola çıksın. size diyeceği şey çok yorgunum araba kullanacak halim yok, yarın sabah yola çıkarız diyecek siz de mecbur kabul edeceksiniz. ertesi gün yola çıkıp abinize uğrarsanız şayet huzursuz davranacaklar ailece "etler kokacak, bozulacak, eve gitsek de dinlensek" diye. eşinizde sizi bir kenara çekip hadi gördün abinleri zaten bayram onların da işleri vardır biz yola çıkalım söz bir daha ki sefere abinler de kalacağız diyecek siz de tıpış tıpış evinize döneceksiniz.
Çözüm öneriniz nedir ? Sıkıştım kaldım kızlar. Elimden gelen bu gidemiyorum ileriye. Gitmeden konuşurum eşimle et lafı duymak istemiyorum dolap alsınlar sıkıldım ya da bırak bak tekrar uyarıyorum derim ne yapayım? Giderkende saat geç oluyor iki ucu boklu değnek.

Yorumunuza katılıyorum zaten aşırı mutsuz oldum biliyorım anlıyorum ama eşim gitmeyeceğim köye senin için herşeyi yaptıkça yanında oldukça hakkımı yiyorsun ramazanda gitmedik bu sene gitmek hakkım zamanımız az üzüyorsun beni diyince uzatmak istemedim. Uğrama ne olucak gün yok takıldın kaldın da dedi ama benim kararımı görünce ayarlamak zorunda kaldı. Bırakıp alması daha kolay ona köydede kalır son ana kadar etlerede bişey olmaz ama aklım kalır diyor. Elim ayağım titriyor valla sinirdem tamamda dedim ne yapıcam bilmiyorum.
Pardon da nasıl hep senin yanında oluyor. Onun ailesi ile aynı apartmanda oturan sen, bokunuz kurumayan sen ama hep eşin senin yanında. Nasıl bir gözlükle bakıyorsunuz siz dünyaya. Aynı evde yaşayın, maaşınızı da kaynananıza görümcenize verin, sen bilirsin deyin herşeye bitsin sorunlarınız.

Kaynanamın izni uzarsa yok babası gelir bizle diye düşünüyorum. Eşimde babasına gelme demez zaten paramız yok diye ağlamadıkları kaldı. Tabi yok paraları ama kayananm kendine bilezik almış.
Biz kayıbçolarda kalacağız, siz daha önceki gibi etleri alıp otobüsle dönersiniz diyecek. Sanki daha önce yapmamışlar gibi nasıl bir talepkarlık

Sundum ? Abime gidicem ya bırakırsın ya da giderken dönerken gideriz beni ilgilendirmez dedim. Eşim ayarladı ailesine sinir oldum sorun orda.
Tamamda canım abine niye kvlere gideceksin.Senin yerinde olsam 1 gün önceden bilet alır giderdim. Çünkü senin gitmeni kv problem yapacak. Rahat rahat zaman geçiremeyeceksin. O yüzden biletini al, kesin çözüm.
Eve gelirken abine ugrasan, kv etlerim diye yaygara yapacak. En mantıklısı senin önden otobüsle gitmen

Yok canım abinlete uğrarsınız, sus payını verir eşin, bu arada kaynanan ve kayınpederin filan da yanınızda olacakları için sürekli hadi kalkalım hadi etler bozulacak diye söylenecekler. Uzaktan bir akrabaya uğrayıp çay kahve içmiş kadar oturmanıza izin verirler. Onların rahatı ve etleri sizin abinizle ilişkinizden daha önemli, çünkü benzin koydu kaynananız arabaya her istediği olacak.
Kızlar bende sizin gibi düşünüyorum. Darlamamaları için şuan birşey yapmam lazım ? Anne baştan söylüyorum etim de etim diyip darlicaksan kendin getir desem ? Ne bilyim buzluk alsınlar arabada kalsın ? Eşime söyleyim et lafı duyarsam gelmem bak uyarıyorum diye ? Benzini giderken biz atalım diyorum kızlar. Ya da onlar mı atsa ilk ?

Konu sahibine gore sorun kv ve kp ama.eşi de ayni kafa.Kurban sonrasi konu açar abimlere uğrayamadik diye.
Uğranmazsa biner otobüse abime kendim giderim. Zaten gitmeden eşime söulicem abimle konuştum böyle olucak diye yani elimden geleni yapıyorum. Eşimde aynı kafa çünkü onların evladı :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X