Kurban bayramı konusu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Eşin hiçbişey ayarlamamış. Ne şiş yansın be kebap. İki tarafı da idare etmeye çalışıyor. Annesine net konuşmuyor annesi de bu yüzden durup durup çemkiriyor. Yerinizde olsam hiç seslenmez otobüs biletimi alırdım, eşim hadi dediğinde de size iyi yolculuklar ben biletimi aldım abimlete gidiyorum, ikide bir karar değiştirmenizden, eylerim benden kıymetli olmasından bıktım derdim. Bayramı abimle yengemle geçirir evime dönerdim. Gelen etlere de elimi sürmem, pişirmem ve yemem. Madem herkes istediğini yapıyor benden de böyle.
Şuan sakin kalmayalım. Eşimle konuşup dönüşte gidip kalacağız et demeyin bana geriliyorum rahat rahat oturamıcaksam giderken bırak ben çok ciddiyim bu konuda zaten temizlikte yapılcak laf gidesim yok tuz biber olur demeyi düşünüyorum. Kaynanamlarada aynı ciddiyette olmam lazım.

Kanaryacığım, neden üzülüyorsun hala, gayet vakarlı duracak hiç oralı olmayacaksın. Senin istediğin o-la-cak 🥳🥳🥳🥳 sen dur. Onlar şimdi düşün taşın kaşın modundalar. Şimdi sana kehanetimi bildiriyorum. Siz bayrama giderken abine uğrayacaksınız. Dönüşte olmayacak o iş 😁 etleri riske atamazlar 🤣

Ha iş bayram dönüşüne kalırsa abine söylersiniz size buz hazırlar abinlerde buzları değiştirir öyle devam edersiniz. Ya da onlar o soğutucuyu alacaklar 😁

Yerinde olsam cevap vermeye tenezzül etmem bile, onlar konuşurken ya odadan çıkarım ya başka tarafa bakarım. Bırak kocan uğraşsın. Sonuç olarak sen abini göreceksin ona şüphen olmasın.
Biraz rahatladım. Tutuştular abime gidicem diye saldırıyorlar. Kaynanam etin lafını ediyor temizlik diyor benzin diyor dert oldu ailem. Ay zemheri 2 kere etlermi bozmayın diye bağırdı bir geldiler bana kendin getir o zaman dicekken koca bir of çıktı ağzımdan.

İşte eşin bunu istiyor Kanaryacım ya!

Tamam abime gitmiyorum diyeceksin o da sen gitmek istemedin diyecek!

Kayınvalide evinde temizlik yapmayacaksan, eşin de buna izin vermezse kafana niye takıyorsun ki?

Benim kayınvalide de bir sürü insan sayar şu bekliyor gitmediniz, görmediniz, düğün var, nişan var vs. Hiç umursamam, he iyi bakarız derim. Çünkü biliyorum kocam ben istemezsem asla ısrar etmez, annesine de işimiz çıktı der.

Gerçekten evlenmeden önce etler nasıl taşınıyormuş?
O değil de yazdım yine yazayım eşinin kanarya ya olan uyumu yada alttan alması yada tamam deyip kanaryanın yanında olması bir gün biticek çünkü sürekli eşinin ailesiyle ilgili sıkıntı yaşaması eşinin her seferinde sen nasıl istersen demesi bir gün biticek
Her şeyi takıyor sorun ediyor ve bence gereksiz
Iyi yada kötü oda ailesi ve adamında istekleri var yılda bir 3 günlüğüne köye gitmek ki kanarya abisinde kalicakmis bu kadar sorun olmamali
Ne bileyim

Kanaryacigim bak en basa donelim. Burada benim ya da Ayse'nin yazdigi seni etkilemesin. Siz esinle ayni hayat gorusune sahipsiniz ve evlendiniz dogru mu? Bu yasananlar sana garip gelse en basindan o kv.nin agzinin payini verir miydin evet. Sen hep alttan almayi gormus ve bunu yapmissin. Aman kotu olmayalim demissin. Yani sen esini oldugu gibi sevmissin, esin de senin anlayisli halini sevip evlenmis dogru mu?

Bu gun gelinen nokta ise sen bir seyleri gormeye baslamissin ve degisiyorsun. O yuzden keskin gecisler yapmak yerine yumusatarak ilerlemen dogru evet buraya kadar bir problem yok. Cunku esin de seni boyle tanimamis. Sen degistin demek de onun hakki. Sen hatalari bastan yapmissin.

Senin goremedigin su sen hala nasil net olunur bunun cevabini kendi icinde cozebilmis degilsin. Konu acman da bundan. Konu ac gel sor onda da sorun yok. Fatma sana fikrini yazacak, ben sana fikrimi yazacagim sen boyle net olacaksan o netlik sende olmaz. Yani karsi tarafa gecmez o netligin cunku sen olmazsin.

Bak bu aile seni cok fazla sindirmis. mesela bunlar senin karakterine cok aykiri seyler olsaydi hop orada bir duracaksiniz derdin. Sen hala sinirlenip icine atiyorsun. Icine atmayacaksin. Saygini, cizgini bozmadan sakince lafini soyleyeceksin. Bir durusun olacak. Bu saygisizlik ya da seviyenin dusmesi degildir, kalp kirmak hic degildir. Sen kv.nin yanagindan makas alirsan, o zaman ben koye gelmiyorum diye takilirsan kimse seni takmaz. Dik durmak boyle bir sey degil.

Kayinvalidenin dun aksam bagirmasi yine esinin sınır cizemeyip net olmamasindan. Yani sizdeki problem tek tarafli degil. Ikinizin de ailelerinizden gordugu bir evlilik modeli var. O yuzden cift terapisti yorumunu dikkate al dedim sana. Ikinizin karakterleri de cok iyi niyetli. Boyle olursaniz ne esini ne seni kimse takmaz. Gelen bagirir giden bagirir. Sen duzeltecegim derken sinir hastasi olursun. Sen aklibasinda birisin, saf biri de degilsin ama susuyorsun bu da ozguven de dahil karakter ve yetisme tarzi biraz. Sen degisirsen dunya degisir. Ise kendinden basla. Gerekirse bireysel terapi al ama bir yerden basla. Kendi dogrun, kendi mantigin olsun.

Hicbirimizin evlenirken evlilik tecrubemiz yoktu. Dogrusunu yanlisini kimseye danismadan ilerledik. Danissaydik o evlilik bizim istedigimiz gibi olmaz fikir danistigimiz kisinin istedigi gibi bir evlilik olurdu. Ben fevri biriyim mesela konu acsam biri cikip bana seni de kimse cekmez diyebilir. Bunu demesinden daha dogal bir sey yoktur cunku hepimiz farkli karakterlerdeyiz ve hepimizin dogrusu farklidir. O yuzden sana her zaman kendi dogrunla ilerle diyorum.
Çok yoruyorum sizi de üzülüyorum böyle vaktinizi aldığım için. Ne kadar utanarak açtım bilemezsiniz. Eşimle böyle evlendik o yüzden ilk başlardaki keskin geçişlerim sen kötü birisin adı altında sonuçlandı ve eşimle buz gibi olduk. Şuan sakin geçişler yapmaya çalışıyor ve kendimden ödün vermiyorum. Ben bunu size sormadan da düşündüm ne yani et varsa gidemicek miyim giderim bırak beni diye de çıkıştım.

Kayınvalidem bağırıyor ya o an bir enerjim gidiyor tıkanıyorum. Şimdi ben bunda da arıza çıkarırsam eşim ailemden ne istiyorsun diyebilir bi sığamadılar diyebilir sevmiyorsun diyebilir çok yanlış anlaşılabilirim. İstediğim benimde ailem var ve onların eti planı umrumda değil gideceğim. Yanlış mı yaptım ?

Çözüm öneriniz nedir ? Sıkıştım kaldım kızlar. Elimden gelen bu gidemiyorum ileriye. Gitmeden konuşurum eşimle et lafı duymak istemiyorum dolap alsınlar sıkıldım ya da bırak bak tekrar uyarıyorum derim ne yapayım? Giderkende saat geç oluyor iki ucu boklu değnek.
Bu bayram köye gitmeye ikna olmuşsunuz daha fazla fikir değiştirmeyin. Eşiniz abine uğrarız demiş bu konuda da sıkıntı yok ama sıkıntı nerede başlar biliyor musun? sen burada bizlerin yazdıkları ile kendini doldurup sürekli bu kurban bayramı mevzusunu eşinin önüne getirip durursan sonunda eşin sana resti çekebilir. en son nasıl karar verdiyseniz öyle kalsın daha fazla üstüne gitme. hem bu sene tecrübe etmiş olacaksınız. Eğer eşiniz verdiği sözde durmazsa seneye reddetmek için geçerli bir bahaneniz olacak.

şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; tavır koyuyorum çizgi çekiyorum diyorsunuz ama sizde göstermiş olduğunuz tavırlarınızda tutarlı değilsiniz. Eşinize kaç haftadır abimde kalacağım baskısı yapıyordun adam tamam dedi bu seferde yük olmayalım yemek yer çay içer kalkarız diyorsunuz. Geçen gün ki konuda kv denizin evine uğrama konusunda da bu şekilde davranmıştınız.

Dönüşte de annesi ve etleri sizinle olacak. Neden o kadar yol gidip abinize el gibi bir saatliğine uğruyorsunuz. Neden kaynananız bokunuz kurumasın diye sürekli dibinizde. Bir nefes alın ya. Nedir bu et de et. Kurban eti sizin abinizden daha önemli resmen. Bayramsa size de bayram, sizin de abiniz saygıyı hak ediyor. Alsın etlerini mübarek olsun…
Ne yapmalıyım ? Annen baban gelmiyor kalsınlar banane mi diyim ? Bu gerginlikle onu da dicem ama gelin şeytan olucak aile mazlum ve gelinin istemediği kaynana kayınpeder olucak

Ağzınıza sağlık. Hayır sert olmayacak elimden geleni yapıyorum birdaha bayram aynı şeyleri yaşamamak için. Ailem burda ramazanda akrabalarımı gezdim annemle eşimde o yüzden kurbanda gitmek hakkım diyor. Abim de ailemde ve ben oraya gideceğim ister tek ister onlarla. Kendileri utansın peşimizden gelirlerse.

Bu da geliyor aklıma kararsız kaldım. Kaynanama eşimle kavga ediyoruz köy konusundan geçen senede gidemedik arabada kızın vardı falan desem mi ? Doldum artık.
Kv ile konuşurken "geçen senede X bizimle olduğu için uğrayamadık. Bunca yolu gelip kardeşimi göremeden geri dönünce üzülüyorum. Ben onu kırmamak adına üzülmeyi göze almışken o benimle dalga geçer tarzda konuşunca çok kırıldım. Ama bir şey söylemek istemedim. Ben sizinle ilgili bu kadar hassas davranırken aynı hassasiyeti bende bekliyorum" diye daha yumuşatarak söyleyebilirsin.

Çok yoruyorum sizi de üzülüyorum böyle vaktinizi aldığım için. Ne kadar utanarak açtım bilemezsiniz. Eşimle böyle evlendik o yüzden ilk başlardaki keskin geçişlerim sen kötü birisin adı altında sonuçlandı ve eşimle buz gibi olduk. Şuan sakin geçişler yapmaya çalışıyor ve kendimden ödün vermiyorum. Ben bunu size sormadan da düşündüm ne yani et varsa gidemicek miyim giderim bırak beni diye de çıkıştım.

Kayınvalidem bağırıyor ya o an bir enerjim gidiyor tıkanıyorum. Şimdi ben bunda da arıza çıkarırsam eşim ailemden ne istiyorsun diyebilir bi sığamadılar diyebilir sevmiyorsun diyebilir çok yanlış anlaşılabilirim. İstediğim benimde ailem var ve onların eti planı umrumda değil gideceğim. Yanlış mı yaptım ?
Sen mi kötü biriymişsin?

Merhabalar :) Abinin evinin buzlugu boş ise ya da derin dondurucu varsa oraya koyarsınız o süre zarfında . Ama hep birlikte gitmeniz ne kadar uygun onu bilmiyorum.
Anası onu da kabul etmiyor neden sinirlendim sanıyorsunuz ? Mırın kırın etti kocam abartma ilk defa mı getiriyorsun et dedikçe de susmadı.

Eşim kalalım abinde 1 2 gün dedi ama kalırken babası da olucak o yüzden nalet ettim. Misafirim bir de misafir mi götürücem dedim. Ohoo kaynanamın umrundamı benim abim ? 30 sene görmiyim umrunda olmaz.
Temizliklede işim olmaz birdaha da gitmem eşim huyumu biliyor. Benim hatam birlikte gidelim benzinde koyucaklar diyince olur demiştim dönüşte de abimde kalırız. Eşim kabul etti ama baskı yapıyorlar.
eşiniz sizi tanıyorsa zaten 1-2 gün ailesi ile birlikte abinlerde kalmak istemeyeceğinizi bilir ve ben teklif ettim sen kabul etmedin der.
oğlu arabası ile köye kadar gelmiş ve aynı yere tekrar dönecekler ise sizce etleri bırakıp anne babasına da siz otobüsle gidin demesi mantıklı mı? emin olun siz de annenize "biz kocamla 1-2 gün gezeceğiz siz otobüse binin gidin" diyemezsin. 2 yıllık evlisin bunlar sana tecrübe olsun, bundan sonra birşeyi kabul ederken enine boyuna düşün.

Dönüşte otobüsle 1 gün erken çıkıp tek başınıza abinize geçin, ertesi gün sizi oradan alsınlar. Şuan da en mantıklı çözüm bu görünüyor. Değilse o kadar kişi hamile kadına da zorluk olacak, zaten eşiniz de onlara uyup daha çok sinir edecek sizi.

Dönüşte otobüsle 1 gün erken çıkıp tek başınıza abinize geçin, ertesi gün sizi oradan alsınlar. Şuan da en mantıklı çözüm bu görünüyor. Değilse o kadar kişi hamile kadına da zorluk olacak, zaten eşiniz de onlara uyup daha çok sinir edecek sizi.
Eğer böyle birşey olursa evet gitmeyi düşünüyorum bırakıp.

Iyi de sen eşinle anlasmissin kanarya sorun çıkacak birşey yok . Adamla uğraşma . Kaynana laf sok beni sıkıp durma aileme giderken size hesap mı vereceğim yeter artık de laflarını sok sustur otuttur. Senin şu an eşinin yaptığı bir durum yok ki

Benim anlamadiğım bukadar varlıklı bi aile nasıl oluyorda kendilerine bi araba alamiyor? Hem kendileri alamiyor hem kızları. İlginç yani. Bunca yıldır arabasız nasıl yaşamışlar köye nasıl gidip gelmişler anlamayan bir benmiyim??
Her konunuz araba, benzin parası, köy….
İstiyorsunuzki cici gelin rolünüz bozulmasın, diğer türlü dilimin ucuna geldi, tam söyleyecektim sölemedim falan olmazdı.
Çat diye o an söylerdiniz.
Ben olsam çoktan offf bıktım sizin et muhabbetinizden derdim.
Benim arabamamı güvendinizde kurban kesiyorsunuz derdim…
Şimdiye kadar nasıl yapiyordunuz yine öyle yapın derdim…
Bayramda nereye kime gideceğime ben kendim karar veririm derdim….
Derdimde derdim yani.
Ama siz diyemezsiniz.
Çünkü derlerki hem evimizde oturuyorsun hem herşeye laf ediyorsun.
Bunu sizde biliyorsunuz.
Şimdi orası eşiminde onlar verdide ben istemedim ile başlamayın, haticeye değil neticeye bakalım onların evinde kira vermeden oturuyormusunuz? Kendi eviniz diye görüyormusunuz? Evet. Onlarda o yüzden sizin arabayı kendi arabaları gibi görüyorlar. Al-ver dengesi bi nevi.
Hangi konuyu açarsanız açın, durum buna çıkacak.

Benim anlamadiğım bukadar varlıklı bi aile nasıl oluyorda kendilerine bi araba alamiyor? Hem kendileri alamiyor hem kızları. İlginç yani. Bunca yıldır arabasız nasıl yaşamışlar köye nasıl gidip gelmişler anlamayan bir benmiyim??
Her konunuz araba, benzin parası, köy….
İstiyorsunuzki cici gelin rolünüz bozulmasın, diğer türlü dilimin ucuna geldi, tam söyleyecektim sölemedim falan olmazdı.
Çat diye o an söylerdiniz.
Ben olsam çoktan offf bıktım sizin et muhabbetinizden derdim.
Benim arabamamı güvendinizde kurban kesiyorsunuz derdim…
Şimdiye kadar nasıl yapiyordunuz yine öyle yapın derdim…
Bayramda nereye kime gideceğime ben kendim karar veririm derdim….
Derdimde derdim yani.
Ama siz diyemezsiniz.
Çünkü derlerki hem evimizde oturuyorsun hem herşeye laf ediyorsun.
Bunu sizde biliyorsunuz.
Şimdi orası eşiminde onlar verdide ben istemedim ile başlamayın, haticeye değil neticeye bakalım onların evinde kira vermeden oturuyormusunuz? Kendi eviniz diye görüyormusunuz? Evet. Onlarda o yüzden sizin arabayı kendi arabaları gibi görüyorlar. Al-ver dengesi bi nevi.
Hangi konuyu açarsanız açın, durum buna çıkacak.
Evet parası neyse verelim benzin parasıni falan susun işimizi yapin olarak bakıyorlar aynen mesele bu bence de

eşiniz sizi tanıyorsa zaten 1-2 gün ailesi ile birlikte abinlerde kalmak istemeyeceğinizi bilir ve ben teklif ettim sen kabul etmedin der.
oğlu arabası ile köye kadar gelmiş ve aynı yere tekrar dönecekler ise sizce etleri bırakıp anne babasına da siz otobüsle gidin demesi mantıklı mı? emin olun siz de annenize "biz kocamla 1-2 gün gezeceğiz siz otobüse binin gidin" diyemezsin. 2 yıllık evlisin bunlar sana tecrübe olsun, bundan sonra birşeyi kabul ederken enine boyuna düşün.
Ona da sinirlendim? Binip gitsin anne babası neden takılıyorlar ki ? Bizde ayrı aileyiz sonuçta. Neden ben abimden mahrum kalıyorum?

Evet parası neyse verelim benzin parasıni falan susun işimizi yapin olarak bakıyorlar aynen mesele bu bence de
Evet durum bu zatende.
Bunca yıldır ilk kez kurban kesmiyorlardı ya? Şimdiye kadar nasıl yapmışlar acaba oraya cidden takıldım ben.
Kurban etinide bir ilden diğer ile taşımakta ayrı bi saçmalık bana göre ama neyse

Ne yapmalıyım ? Annen baban gelmiyor kalsınlar banane mi diyim ? Bu gerginlikle onu da dicem ama gelin şeytan olucak aile mazlum ve gelinin istemediği kaynana kayınpeder olucak
Deme. Sen bilirsin kocadım, haklısın Kocacık. Sen mutlu huzurlu ol bana yeter kocacım de.
İlk başta ne konuştunuz, kayınvaldenlerle beraber köye gideceksiniz, gidişte yada dönüşte abinlere uğrayacaksınız. Anlaştınız eşinle. Sonra taksit taksit kaynanan isteklerini arttırdı. Temizlik yapılacak, etler bozulur uğranmasın bir yere demeye getirdi. Hayatta etler bozulur diye bağırdığını söylediniz. Arabada görümcem ve çocuğu da olacak dediniz, görümcenizin incileri mi dökülüyor. Annesi ona bişey diyemiyor da size gelince mi bağırıyor. Siz zaten kayınvaldenle aynı apartmanda oturmuyor musunuz? Bayramda da köye gidiyorsunuz, eşinizle anlaşmışsınız, ben vazgeçtim demek olmaz, annesinden bir farkın olmaz. Ama sen rica etmişsin abinlere uğramak için, kalmak bile istemiyorsun, yengen doğun yaparken gidip kalacağını söylüyorsun. Bu kadarına da saygı göstersin eşin. Ben geçen bayram şunu yaptım, ben bunu yaptım deyip manipüle etmesin. Siz zaten aynı apartmanda oturarak yapacağınızı yapmışsınız. Kendi yaptıklarını dev aynasında görmesin. Eşiniz otursun sizin annenizle aynı apartmanda. Annesi kıyameti koparır di mi? Ben iç güveysi miyim der eşiniz di mi?
Aynı ilde yaşarken bunları yaşıyorsunuz. Eşiniz tayin olup gittiğinizde ne olacak. Her bayram sadece kaynananıza ve köye mi gideceksiniz? Sizin anneniz, abiniz, hiçkimseniz yok mu?
Eşinizle yaptığınız programa bu uyun, ses çıkarmayın, kendinizi doldurmayın. Ama geleceğinizin nasıl olacağını da görün. Köye gittikten sonra baktınız abinize gitmeye imkan olmayacak, binin otobüse gidin, eşinizde dönüşte uğrayıp sizi alır ve abinizi görür bir kahvelerini içer.
Manipülasyona uğradığınızı görmediğiniz sürece bu günleri mum ile ararsınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X