Kurban bayramı konusu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dönüşte de etler ve kaynananız sizinle gelmeyecek mi? Eşinizin planı siz, eşiniz, etler ve kaynananız üzerine mi kurulu. Siz de ana yemeğin garnitürü müsünüz?
Ne yapayım eda ? Cidden soruyorum bakın bende bunaldım. İnanın ailesiyle uğramakta istemiyorum ne yapayım ? Benim bu 2. Kurbanda gidişim olucak sürekli laf huzursuzluk evimi de boğuyor. Eşim ben elimden geleni yapıyorum memnun edemiyorum seni diyor ne yapayım ? Anan baban gelmeyecek istemiyorum yetti diyim mi ? Dönüşte bilet yokmuş pahalıymış gına geldi beni bırak dedim eşimde uğricaz gidicez zaten diyor. Başıma ağrı girdi.

Kızlar bende sizin gibi düşünüyorum. Darlamamaları için şuan birşey yapmam lazım ? Anne baştan söylüyorum etim de etim diyip darlicaksan kendin getir desem ? Ne bilyim buzluk alsınlar arabada kalsın ? Eşime söyleyim et lafı duyarsam gelmem bak uyarıyorum diye ? Benzini giderken biz atalım diyorum kızlar. Ya da onlar mı atsa ilk ?
Uğranmazsa biner otobüse abime kendim giderim. Zaten gitmeden eşime söulicem abimle konuştum böyle olucak diye yani elimden geleni yapıyorum. Eşimde aynı kafa çünkü onların evladı :)
Eşin senin için fedakarlık yapmıyor seni manipüle ediyor. Kaynananla konulmana filan da gerek yok. Eşine söylersin her gün et muhabbeti, annenin bastırmasından yoruldum. Ben abimlerde kalacağım, istiyorsan sen de kalırsın istemiyorsan gidersin. Başka kimseyi de misafir edemez yengem hamile. Otobüs ile 13 saat yol giden etler şimdi benim derdim mi oldu? Aynı apartmanda oturuyoruz, sizlere uyum sağlıyorum, olağanüstü bişey yapmış gibi davranma bana lütfen. Fedakarlık derken benim yaptıklarımı da gör, ben yoruldum nefes almak istiyorum. Aradaki dengeyi kurmazsan yüzyüze bakamayacak hale geleceğiz bunu mu istiyorsun dersin. Biraz da eşin düşünsün.

Cinnet geçirdim geçen eve de geç gittim bi filtre kahve içip güzelce pasta yiyip sonra işte kocam abinlere uğrarız dedi ama ana babasını da atmıyor 😂😂
Af buyurun ama diyelim ki köye gittiniz bayramın 2. günü abinize gidemiyor musunuz? İlla köye giderken veya dönüşte eşinizle mi uğramanız gerekiyor?

Ne yapayım eda ? Cidden soruyorum bakın bende bunaldım. İnanın ailesiyle uğramakta istemiyorum ne yapayım ? Benim bu 2. Kurbanda gidişim olucak sürekli laf huzursuzluk evimi de boğuyor. Eşim ben elimden geleni yapıyorum memnun edemiyorum seni diyor ne yapayım ? Anan baban gelmeyecek istemiyorum yetti diyim mi ? Dönüşte bilet yokmuş pahalıymış gına geldi beni bırak dedim eşimde uğricaz gidicez zaten diyor. Başıma ağrı girdi.
Gitmesinler o zaman. Köyde kesilmezse kurban kabul olmuyor mu? Sadece kendi istekleri diye sizi yok sayıyorlar. Eşin net değil, seni manipüle ediyor. Evet onların çocuğu onlar gibi düşünüyor ama sizi eş olarak seçtiyse size saygı göstermek ve uyum sağlamak zorunda. Aynı apartmanda oturuyorsunuz diye her akşam beraber misiniz? Neden bu kadar iç içesiniz. O zamanda sen de annemler diye tuttur. Bir akşam onun annesine gidiyorsanız bir akşam senin annene gidin. Böylece empati yapmayı öğrensin eşin. Evlendiniz diye sizi köklerinizden söküp almadı. Eş de olsa sınırını bilecek.

Zuzu o daha sıkıntı. Giderken anne babası olucak arabada uğrayamazmışız kurban varmış bayram namazı varmış. Olay çıkardım iyi o zaman başbaşa olduğumuzda birlilte gideriz beni bırak ben gelmiyorum da dedim. Yoruldum sinmedim gidicem benimde planım var senin ailene göre hareket edemem de dedim. Eşimde tamam dönüşte gidicez dedi annesi de demiyor ki tamam ayarlarız yok illla laf edicek huzursuzluk çıkarıcak.
Siz kibar davranıyorsunuz,sorun bu.
Buna da birşey diyemem her insanın mizacı farklı olmadıgınız biri gibi davranmanızda başka sorunlara yol açar.
Ama insanların bize nasıl davranacagını biraz da biz belirliyoruz diye düşünüyorum,saygı sınırlarını açmadan sınırlarınızı çizebilirsiniz umarım.

Kesinlikle programlarında garnitürsünüz. Hatta şu an onların programını bozan, ayakbağısınız. O kadar sinirlendim ki? Kaynananızın o tepkisi üzerine ben gitmiyorum köye falan, ne haliniz varsa görün, giderken beni abimlere bırak, etleriniz bozulmasın gönülünüz olsun diye abimle el gibi bşr çay kahve içmek için görüşmeyeceğim. Dönüşte de ister alırsın almayacaksan da ben dönerim. Ne bu et de et yetti artık der kapıyı çeker çıkarım.
O kadar doğru ki. Programlarını bozan ayak bağıyım. Sinirliyim eda eşimin hataları olsada Ramazanda istediğimi yaptı tatile gidicez yani tek bir olaya bakıp kırıp dökmek istemiyorum. O tepkiyi vermem lazım bana çok yardımcı oldunuz. Gücümü toplamalıyım.

Sizin bu mesajınıza bir kaç şey daha ilave etmek istiyorum. Bence haklı olarak eşinin ailesine tahammülü kalmamış ve artık tepkileri de hiç yerinde değil, sunshine ın dengeleri şaşmış bence. Tepki vermesi gereken şeye tepki vermeyip, tepki vermeyeceği yerde sinirleniyor, bu yüzden nerede nasıl davranması gerektiğini bilmiyor yazdım. Örnek veriyorum bir önceki konuda babaya alınan tansiyon aleti, ablaya alınan pastaya tepki verilirken, bu konuda susuyor. Kesinlikle eşiyle arasında bir iletişim kopuklugu var, ya hanımefendi kendini yeterince iyi ifade etmiyor, ya da eşi onu ciddiye almıyor, zaten eşi ciddiye almıyorsa ailesi neden ciddiye alsın. Bu yüzden bence kesinlikle terapiste gitmeliler. S Sunshine1 lütfen yazdıklarımı dikkate alın, bu şekilde devam ederseniz stres dolu bir evlilik hayatınız olur.
İletişim kuramıyorum çok doldum.

O kadar doğru ki. Programlarını bozan ayak bağıyım. Sinirliyim eda eşimin hataları olsada Ramazanda istediğimi yaptı tatile gidicez yani tek bir olaya bakıp kırıp dökmek istemiyorum. O tepkiyi vermem lazım bana çok yardımcı oldunuz. Gücümü toplamalıyım.
Esasında herşey çok net. Sorun senin manipüle edildiğini görmeyip duygu sömürüsüne kapılman. Sen manipüle edildiğini kabul etmediğin sürece ne eşine ne ailesine karşı net olamazsın. Eşin planlı programlı davranıp senin elini kolunu bağlıyor. Çok güzel duygu sömürüsü yapıyor. Yaşadığın sıkıntıların sebebi kayınvaliden görümcen yada başkası değil sadece eşi. Eşin nasıl isterse sen öyle yaşıyorsun. Silkelenip kendine gelmeden bu şekilde devam eder. Geçmiş olsun sana.

Ben olsam giderken beni abime bırak bi çay içip siz devam edin derim. Etini keser bayramın ikinci günü gelir beni alırsın derim. Bin tane insanla bayramı geçirmem (tabi abinin eşi senden rahatsız olmayacaksa, bayramı senle geçirmek istiyorsa). Dönüşte çoluk çombalak et .öt bir sürü insan bahanesiyle beraber seni rahatça oturtmazlar orda. Ya da köy mü ne mememde giderim ordan otobüse biner ya da arabaya el koyar kendim abime geçerim. Ben gideceğim diye baştan da kaynana kafasına yazarım. Önemli olan ne? Kendi huzurun. Sen ne yapmışsın aman huzurumuz kaçmasın alirıza bey demişsin. Ne olmuş huzurun kalmamış. Plan yapıcı olunca huzurun yerine gelir.

Eşin daha ne yapayım diyormuş ya, aslında hiçbir şey yapmıyor. Annesinin ağzını kapatamıyor. "Anne beraber gideriz ama biz dönüşta kanaryanın abisine uğrayacağız. Belki kalabiliriz, kalmasak da sabah erken gider uzunca vakit geçiririz, kanarya da sürekli gidemiyor abisine. Siz planınızı ona göre yapın." cümlesini kuramadığı sürece eşin seni sadece manipüle ediyor canım.

Canım her mevzuda susmamazlik diye bir şey olmamalı zaten, susulacak şey var konuşulacak şey var, mesela bu konuda, abinize mi gitmek istiyorsunuz, eşinize belirtin ve arabayla madem annenler gidecek, o zaman giderken beni abimlere bırakın dönüşte de alın diyin, bunu bile yapmıyorlarsa otobüsle uçakla gidin, saygınızı bozmadan kayinvalideye de sesiniz çıksın biraz, eşiniz sizi düşünmüyor, bencillik yapıyor. Ne desem bilemedim.
Eşime söyledim bıram madem öyle diye daha 3 gün oldu tartışalı. Kendi adımıza plan yapınca gelirm de dedim çözüm olarak dönüşte gidicez dedi.
Günaydın Kanaryacım.

Her zaman diyorum canım ya, iş eşinde bitiyor.
Eşin köyü çok seviyor, yılda bir diyor, çok da haksız sayılmaz cidden yılda birse. Ama orada temizlik yapmak, et kesmek, iş yapmak bana göre değil de sistem bu şekilde işliyorsa, baştan kabul edilmişse, yani; dün kayınvalide evinde bulaşıkları makineye dizdiysen, bugün “aaa ben yerimden kalkamam” diyemezsin.
Köye değil abine gitmek istiyorsan eşinin aaa ben “eşimsiz bir yere gitmem” lafına kanma, madem sensiz bir yere gitmiyor, beraber abiye gidin madem. Onu kabul etmez di mi eşin?

Neyse…
Canım benim
Bence köye git, boşuna arıza çıkarma, gidelim gitmeyelim, az kalalım, çok kalalım, bu sıkıcı konuşmalardan çok yıpranıyorsun, üzülüyorum.

Bu arada eşin de biliyor aslında geleceğini de senin kararınmış gibi sonuçlansın diye bekliyor.

Bayramda köye git. Bayram sonrası da abilere gidersiniz. Hem baş başa olur hem de etti, ottu lafı olmaz.
Lalem canım. Temizliği kabul etmedik zaten ben evde temizlik yapmıyorum kaynanamda yapamam eşimde müsade etmez. Eşime madem plan yapamıyoruz ben tek giderim dedim tek istemediği içinde dönerken birlikte gidicez diye çözüm sundu. Annesi et dedikçe de kızdı bilmiyorum arıza çıkarttıkça yoruluyorum sıkıldım arttık işlerinden. Tükendim pes edip abime de gitmeyeceğim

Eşime söyledim bıram madem öyle diye daha 3 gün oldu tartışalı. Kendi adımıza plan yapınca gelirm de dedim çözüm olarak dönüşte gidicez dedi.

Lalem canım. Temizliği kabul etmedik zaten ben evde temizlik yapmıyorum kaynanamda yapamam eşimde müsade etmez. Eşime madem plan yapamıyoruz ben tek giderim dedim tek istemediği içinde dönerken birlikte gidicez diye çözüm sundu. Annesi et dedikçe de kızdı bilmiyorum arıza çıkarttıkça yoruluyorum sıkıldım arttık işlerinden. Tükendim pes edip abime de gitmeyeceğim
Çok isabet olur abine de gitme. Eşin be yapacağının komutlarını verir sana. Eşim polis demiştin, eşin tayin olup başka şehre gidince de her bayram köyüne gidin, annenler abinler kim ki, hatta telefon etmek için de izin iste. Anan bunun için doğurdu okuttu seni zaten. Eşinin başı da arşa değer. Yeter ki huzursuzluk olmasın. Eşinlle konuşurken sözlerinin sonunda arz ederim demeyi de ihmal etme. İnsanın kendisine yaptığını kimse yapmaz.

Kanaryam geçen yılda bu konunun bir benzerini açtın hatta buna benzer pek çok konu
Arkadaşlar yine hep aynı şeyleri yazacaklar çünkü aynı şeyler
Çoğu konuna yorum yaptım hatta özelden konuştuk
Hep diyorum ki eşin uyumlu seni arada bırakmıyor ama bazende olması gerekenler oluyor bayramlar yada özel günler gibi
Esin köyü yılda bir istiyor bir kaç günlüğüne oda biraz rahat ol onun için tamam de yılın diğer günleri sana uyan bir esin var bunuda unutma
Birazda sen bunları bu kadar dert yapma sen
2 yıl olmuş evlilik aileyle de evlilik oluyor
Bir şekilde bayramlarda ailelere gidiliyor
Artık bunu kabullenen
Ilk günlerden bu günlere esin hep senden yana oldu sana karşı saygısızlığı yada zorbalığı olmadı
Hatırlıyorum her gün kv de yemek mevzusu vardı onu hallettiniz
Dediğim gibi bayram yada özel günler de bir arada olmayı herkes ister sen aileni istersin eşinde kendi ailesini yani bu uyumu doğru yolu bulmak gerekiyor biraz alttan almak gerekiyor
Evet hep eşim uyumludur benden yanadır bunu söyleyip hakkını yediğimi söylüyor Parem ama ben abime gideceğim. Bunu yapmazsam ailesi gelinin ailesnden bizede diyip planlar yapıcak. Seneye köye yerleşince kızı damadı takılıcak.

Ya tamam yeni gelinlik bitti artik.dipdibe olmak zorunda degilsiniz her bayram seyranda.Esin su konuda hakli senede 1 defa köyüne gitmek istiyor anlarim.Varsin gitsin o.Sen de ne yapmak istiyorsan yap.Bunu esine kabullendirmelisin.Tatilin azmış .Hepi topu 3 - 4 gununu boyle ziyan etme.Bi sal beni allahasskina de esine de sensiz bisey yapamiyorum ne ya.

İşte eşin bunu istiyor Kanaryacım ya!

Tamam abime gitmiyorum diyeceksin o da sen gitmek istemedin diyecek!

Kayınvalide evinde temizlik yapmayacaksan, eşin de buna izin vermezse kafana niye takıyorsun ki?

Benim kayınvalide de bir sürü insan sayar şu bekliyor gitmediniz, görmediniz, düğün var, nişan var vs. Hiç umursamam, he iyi bakarız derim. Çünkü biliyorum kocam ben istemezsem asla ısrar etmez, annesine de işimiz çıktı der.

Gerçekten evlenmeden önce etler nasıl taşınıyormuş?

Belki biraz sert olacak ama aileni sen saydırmadığın için saymıyorlar.
Ne zamanki o planların içine aileni eklersen, bu bayramıda benim ailemle geçireceğiz dersen, etleri biz alamayız aileme uğrayacağız diye red edersen bir sonraki planlarda mutlaka size sorulur.
Kırk yılda bir gideceğin aile evinde kuyruk gibi kayın ailenin işi ne ayrıca.
Siz onların köyüne giderken kendi ailenizden birilerini peşine takıyor musunuz?

O hadsiz görümceye "evet planlarımızda vardı ama arabada sen olduğun için abin istemedi, o yüzden gerildik biraz" diye bozardım sanırım.
Ağzınıza sağlık. Hayır sert olmayacak elimden geleni yapıyorum birdaha bayram aynı şeyleri yaşamamak için. Ailem burda ramazanda akrabalarımı gezdim annemle eşimde o yüzden kurbanda gitmek hakkım diyor. Abim de ailemde ve ben oraya gideceğim ister tek ister onlarla. Kendileri utansın peşimizden gelirlerse.

Bu da geliyor aklıma kararsız kaldım. Kaynanama eşimle kavga ediyoruz köy konusundan geçen senede gidemedik arabada kızın vardı falan desem mi ? Doldum artık.

Evet hep eşim uyumludur benden yanadır bunu söyleyip hakkını yediğimi söylüyor Parem ama ben abime gideceğim. Bunu yapmazsam ailesi gelinin ailesnden bizede diyip planlar yapıcak. Seneye köye yerleşince kızı damadı takılıcak.
Son kararınız bumu eşinle konuşup bu kararı aldınız mı
Yani sen abimler de esin köyde olucak öylemi?
Böyle Konuşup anlastinizsa ne güzel yine esin uyumlu ilk konundan bu yana biliyorum baştan bu yana asla seni zorlamadı
O yüzden kendine sıkıntı yapıyor ve bence sorun ediyor takıyorsun
Yanı sürekli böyle olursan eşinin sana karşı uyumda biter kanaryam
Maalesef biraz onun dediği biraz senin dediğin bide sürekli eşinin ailesiyle ilgili şikayet şikayet cidden esin sana karşı eskisi gibi de olmaz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X