Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kimse kimseye neden kürtçe konuşuyorsunuz demiyor ki. Yada ben Türküm de de demiyorum. Olay sakin geçsin kafasındayım. İstediği gibi kürtçe konuşuyor ayrıca. Irkçı olsam bunu kabul etmeyıp ayrılırım.

Ülkenin tek resmi dili vardır ve Türkçe'dir. İnsanlar kendi aralarında kendi dillerini konuşabilir benim düşünceme göre.
kendi aralarında konuşabilirler o ayrı konu. siz kürtçe de bu ülkenin dili dediniz. "ülke" kelimesini kullandınız.
bu durumda kürtçe, bu ülkenin dili olmuyor. ülke sınırları içinde yaşayan bir kesimin dili oluyor.
almanya örneğinde söylediğim mantık.

Kürtçede bu ülkenin dili. Ama malesef ben nişanda tek kişi değilim. Aileme yapıma malesef normal değil. Başında söyledim. Düğün yapmayacağız.
Bu ulkenin dili Turkce. Sizin mantiginizla Arapca da bu ulkenin dili, neredeyse Kurt kokenli insan kadar multeci var artik. Kavramlari karistirmamakta fayda var. Bu diller bu ulkede farkli etnik kokenli insanlar tarafindan kullanilmakta ama bu ulkenin dili degiller.

Ülkede yaşayan insanların dili demek istedim. Resmi tek dilimiz var o da Türkçe'dir.

Tamamda şimdi dürüst olalım. Neden kürtçe bir sorun yaratıyor?
ya bence biraz empati yapmak lazım. Kendinizi onun yerine koyun. Aynı şeyleri Türkçe için diyor olsaydı nişanlonız bu forumda böyle konuşulur muydu? Yoksa insanlar, "ailem kızar bahanesiyle seni ezmek istiyor kimliğini silmek istiyor" diye mi yorum yapardı burada?
Bence ilk dans müziğiniz ne Türkçe ne Kürtçe olsun madem. Yoksa adil değil.

Tamamda şimdi dürüst olalım. Neden kürtçe bir sorun yaratıyor?
Sorun yaratmıyorsa, sizin için bu bir sorun değilse neden konu açtınız ? Nişana da boşu boşuna masraf yapmayın, direkt düğün yapın olsun, bitsin.

Yalnız evlendikten sonra da bu yazdıklarınızı hatırlayın. Bilerek ve isteyerek bu yola çıktığınızı, adamın düşüncelerini sizden hiç saklamadığını unutmayın. Yıllar sonra kimseye "ben bilmiyordum vb" demeyin.

Gayet başkasının kültürüne karşısınız, çekindiğinize göre aileniz de saygılı insanlar değil.

Edit: Sadece dans müziği için konuşuyorsak yorumum değişebilir.

Ben yaratmıyor demiyorum. Neden ingilizce yaratmıyorda kürtçe sorun yaratıyor diyorum yapılan yoruma ithafen. Sebepleri var yani ülkemizde. Hanımefendi fraznsızca oluyor da kürtçe neden olmuyor sorunca yazdım onu.

İşte orda ince bir çizgi var.

Ben olsam vazgeçerim. Sorun müzik değil. Sorun kültürün çok zıt olması. Şimdiden bu toplara girilirse evlenince düşünemiyorum. Çocuğun ismi vs vs .

Aileniz nasıl kabul etmiş onu anlamadım . Sanırım siz diretmişsiniz. Benim babam olsa asla razi gelmez. Nereye de gidersen git der. Katı çizgisi vardır. Çok iyi bir insandır. Kendisini de çok severim :)))

Bacım bu iş olmaz. Yani olamaz.

Müzik konusunda sorun bence Kürtçe, İngilizce, Türkçe olması değil de, Kürtçe’nin fonetik olarak böyle bir durum için hiç uygun olmaması. Kaldı ki aileniz de, siz de milliyetçisiniz, Kürtçe dünyanın en güzel dans şarkısı dili olsa dahi sizin için sorun olur bu. Eşiniz size baskı yapmamalıydı, belli ki kendi kültürünü ezdirmeme kafasına girmiş şimdiden. İleride başka başka sıkıntılar da olabilir bu sebeple ilişkinizde. Benim eşim de Laz, Lazca bilir, aralarında da konuşurlar ama dans müziğimiz Lazca olsun dese kabul etmezdim çünkü ben o şarkıyı anlayamayacağım ama Türkçe veya İngilizce bir şarkı ile dans edersek ikimiz de o duyguya girebileceğiz. Nitekim İngilizce bir şarkı ile dans ettik ama gece boyunca çok eğlenceli horonlar oynadılar, bizim için güzel bir deneyimdi. Biz ikimiz de bu kadar aman kültürümüz şöyledir böyledir bağlılığına sahip olmadığımız için kültür farkı söz konusu bile olmadı ama sizde iki taraf da dediğim dedik gibi etnik kimliği konusunda. Ailesinden bir sıkıntı henüz görmedim diyorsanız iyice bi gözlemleyin, özellikle gelinlere yapılan muameleyi araştırın. Eşinizi biraz gergin buldum ama o hoş değil.

Ben yaratmıyor demiyorum. Neden ingilizce yaratmıyorda kürtçe sorun yaratıyor diyorum yapılan yoruma ithafen. Sebepleri var yani ülkemizde.
Sebeplerin ne olduğunu biliyorsanız, şu an tam olarak neyi soruyorsunuz ?

Bu topraklarda doğup, büyümesine rağmen ayrılıkçı mı değil mi biliyor musunuz diye dün sormuştum. "Ne mutlu Türk'üm diyene" der mi de demiştim. Hatta sorumu yadırgayanlar da olmuştu.

Olaydaki ironiye bakın, linke bir göz atın.
Fedon: Hem Türk'üm hem de şehit torunuyum

Ben yaratmıyor demiyorum. Neden ingilizce yaratmıyorda kürtçe sorun yaratıyor diyorum yapılan yoruma ithafen. Sebepleri var yani ülkemizde. Hanımefendi fraznsızca oluyor da kürtçe neden olmuyor sorunca yazdım onu.
Vallahi bana arapcadan baska dil batmiyor. İngilizce ortak bir dildir herkes bilse ogrenebilse keske. Kendim kürt asilli bir ailenin kiziyim Kürtçeyede karsi degilim cunku doguda hala yaslilar var turkce bilmeyen. Ama Türkiye tektir devlet tektir bayrak tektir. Kimse birsey kuramaz ulkeye. kimse ustunluk saglamasin. Konuya tekrar gelecek olursam yine soyluyorum kulturlerin bir olmasi lazim. Alevi aleviyle sunni sunniyle kürt kürtle Türk Türkle evlensin. Cunku bizim Turkiye sınırları iceridinde bunu sorun eden asiri uç insanlae var gereksiz sacma adamlar. Ornek en basta babam ve esim. Zit noktalar. Yani hintli biriyle evlensem daha rahat anlasirdim yada eşim gidip bir afrikali alsa daha iyi olurdu shshshsh ay yok esim kimseyle anlasamaz ya

Ben araştırdım, o benden üstün ama benim yanıma gelebiliyormuş. Kaldı ki ben memleketine gidemem orda iş olanağım yok.
Memleketine gitmeyecek zaten. Orta yerde buluşalım diyecek. Benim öğretmen arkadaşım Diyarbakırlı biri ile evlendi. Adam razı olmadı. İlla orta nokta olacak dedi. Batman'a tayin isteyip oradan ev tuttular. Ki Batman , Diyarbakır'a sadece 2 saat. Bunlar vazgeçmez. Çok acayip kültürleri var. Ben doğuda okudum. En az kardeş sayısı 6 idi. Vatandan konu açılınca azgınlaşıyorlar bir anda.
İyi düşün..

he sizin dediginizi ben o sekilde anlamamistim basta. iyi de siz icten ice ailenize hak veriyorsaniz bu is olmaz ki. calacak sarkinin dilini gectim, siz adamin kimligini silmeye calisiyorsunuz gibi geldi. adam bir paket, paketten istediginizi cikaramazsiniz. adamin oldugu gibi ailede kabul edilmesi lazim...

ay uzuldum acikcasi bu konuda okuduklarima vs. ispanyolca italyanca fransizca olsa milletin dibi duserdi simdi nasil yorumlar yapilmis.

bi de kultur diyorsunuz da kultur degil ki bu konuda dert. kultur mesela buyuk aile ayni evde yasamimi istiyorlar aileler bizde kalacakmis vs vs gibi bi sey olurdu. bu o da degil. konusulanlar dil, cocuga konulacak isim fln..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…