Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben ılımlıyım ama ilk dans absürt.

Emojiye yorum yapacak kadar böyle şeylere düşkünsen ne demeye o kadar farklı bir kültürden isnanla evleniyorsun anlamıyorum. Hani sadece burada doğdum, siyasi hayat görüşü vs olarak nötrüm de akrabalara ters olur demek başka, bayrakli emojiye yorum yapacak kadar milliyetçi olmak başka. Bence bu iş olmaz.

Herkes bayrağını sevmek zorunda bence. Kendi kültürünü yaşamak ayrı şey. Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bayrak bizim ortak değerimiz.

Ülkücülük dışında sizinle bire bir aynıyız. 14 yıllık evliyim, bizim de tanışmada düğünde hiçbir problem çıkmadı gayet medeni bir şekilde evlendik. Bizden tarafta yine sorun yok ama eş tarafının artık kıskançlık, çekememezlik, cahillikleri yüzünden 14 yıl sonra hiçbiri ile görüşmüyorum. Çok sorunlar yaşadık onlar yüzünden. Ama size evlen evlenme diyemem benim çok sevdiğim çok iyi insanlar var. Eşimin ailesinin sorunlu olmasının nedeni Kürt olmaları değil kötü olmaları. Güzel bir şarkı ise dans müziği olacak neden olmasın. İkinizin arasında özel bir şarkı olur, ilk giriş müziği yaparsınız. Ama dayatma olursa illa bir Kürtçe şarkı olacak diye bu inatlaşmaya gider ve böyle devam eder.

Herkes bayrağını sevmek zorunda bence. Kendi kültürünü yaşamak ayrı şey. Sapla samanı karıştırmamak lazım. Bayrak bizim ortak değerimiz.
Görüp geçmek yerine yorum yapacak kadar herkes milliyetçi olmaz. Siz öylesiniz mesela ve bu ilişki asla yürümeyecek. Herkes bayrak görünce vov güzel bayrak diye yorum yapmaz, bu laflarınız da 90lar lafları. Baya baya aşırı uyumsuz iki kişisiniz ama şimdi bana bilenip asla dikkate almayacağınız için neyse diyorum ve gidiyorum.

Akşam bunu söyledim. Eğer bu zoruna gidiyorsa içselleştiriyorsan bu konuyu, gelecekte daha büyük sorunlar olacaktır. Biz farklılıklarımızı kabul ederek başladık ilişkiye dedim. Bu ilişkide bunlar sorunsa eğer bitirelim. Ne kendini bu yüke sok ne beni dedim. Evlenip boşanmak yada sorunlu bir evlilik istemiyorum.

Nisan muzigi bile sorunsa her sey sorun olur. Cocugunuz olsa Kurtce isim olsun benden bir sey olsun diyecek mesela, hep kendi kulturunu dayatmak isteyecek gibi geldi. Sorun etmeyecekseniz devam esin ama sahsen ben kendi kulturume bu kadar zit kulturden biriyle yapamazdim.

Duymak hoşunuza gitmeyecek ama müzik sorunu , sonradan doğacak olan sorunların kırıntısı olabilir ancak. Ben deneyimledim maalesef. Karşı taraf Doğulu olduğu için , ben İzmirli olduğum için kültür farkı inanılmazdı. Herkes kaldıramaz bu farklılığı. Kendimden çok ödün vermem gerekecekti ben de kaldıramadım , ayrıldım. Çok çok iyi düşünün lütfen . İki taraf da kendinden ödün vermeli. Bu da insanı çok yoruyor dümdüz yaşamak varken. Kendi kültürümden biri ile evlenince anladım evliliğin bu kadar karmaşık bir şey olmadığını...

Yok size bilenmedim. Sizde bir yerden bakıyorsunuz. Belki de benim bakamadığım bir yerden. Benim ülke için milli bir görüşüm var ırk için değil. Ben kendimi saklamadım hiç bir zaman. Ailesine de söyledim. Sizin kültürünüze saygı duyuyorum ama ben kendi kültürümden benliğimden vazgeçmem. Daha ne söyleyebilirim ki. Ayrıca siz konuyu okuyup, değer bulup kendi fikrinizi söylemişsiniz. Teşekkür ederim. Amacım zaten onaylanmak değil, nerde yanlış nerde doğru düşünüyorumu görmekti.

Kürtçede bu ülkenin dili. Ama malesef ben nişanda tek kişi değilim. Aileme yapıma malesef normal değil. Başında söyledim. Düğün yapmayacağız.
Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dili Türkçe'dir. Bu durum, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda açıkça belirtilmiştir. Anayasa'nın 3. maddesi şöyle der:

"Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir."

Bu madde, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dilinin Türkçe olduğunu ve bunun değiştirilemez olduğunu vurgular.

Dolayısı ile söylediğiniz cümle yanlış. Bu Kürtçe'ye özgü bir durum değil, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce falan da bu ülkenin dili değildir yani.

Kürtçe, Kürt kökenli insanların kullandıkları bir dil olabilir ama kesinlikle bu ülkenin bir dili değildir. Siz şimdi Almanya'ya gidip Burada çok Türk var, Türkçe de bu ülkenin dili diyebilir misiniz? Diyemezsiniz, aynı mantık. Ne kastettiğimi açıklamak için söylüyorum.

müzik konusuna yorum yapayım.
adam dans müziği gibi bişey için bile "benden" bişey olsun diyecek kadar içselleştirmiş
halbuki sizin "biz" olmanız gerekir, ben sen olmaz evlilikte
balık baştan kokmuş, bu ilişkinin ve evliliğin yürümesi çok zor

Sorun iki ailenin kültür farrkı değil sizin ailenin ırkçı olması.

Ülkenin tek resmi dili vardır ve Türkçe'dir. İnsanlar kendi aralarında kendi dillerini konuşabilir benim düşünceme göre.

İngilizce evrensel bir dil ve çok sayıda insan tarafından biliniyor.
Bütün dünyanın ortak dili ile bir azınlığın dilini nasıl kıyaslayabildiniz ilginç.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…