Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet altın konusunda cidden karısmıyorlar, bunu takdır ediyorum, cogu yerde her durumda ilk akla gelen kadının takıları olur ve satıp harcamadan rahat etmezler
Bence oylede olmali. Karadenizlide olsaydim altinlarima dokunulmasini istemezdim. Kürt bir ailenin kziiyim esimin benden aldigi bilezikelri bizimkiler sinirlendi bir sene icinde yine bana aldilar. Altin bizimkilerin zaafi. Ama evlendim daha iyi anliyorum aniden esime birsey olsa benden aldigi altinlarim benim bir nebze garantimdi. Herseyi dusunmek lazim hayatta. Aniden isi biraktim kenara attigin uc bes ceyregin yarimim beni kurtardi diyebikirim bizimkielr altini her zmana garanti görürler. Ve hep derler kenarda kiyida en az uc altinin olsun kocan dahi bilmesin. Ahhshshshshs😂

Bence oylede olmali. Karadenizlide olsaydim altinlarima dokunulmasini istemezdim. Kürt bir ailenin kziiyim esimin benden aldigi bilezikelri bizimkiler sinirlendi bir sene icinde yine bana aldilar. Altin bizimkilerin zaafi. Ama evlendim daha iyi anliyorum aniden esime birsey olsa benden aldigi altinlarim benim bir nebze garantimdi. Herseyi dusunmek lazim hayatta. Aniden isi biraktim kenara attigin uc bes ceyregin yarimim beni kurtardi diyebikirim bizimkielr altini her zmana garanti görürler. Ve hep derler kenarda kiyida en az uc altinin olsun kocan dahi bilmesin. Ahhshshshshs😂
Kocadan mal kaçırmak olarak gecıyor hukukta. Ogrenırse şaaak bosanma sebebi, eli guclu olur
İyi gizle.

Trabzonluyum. Olmaz diyorum. Net.

Olmamalı.

Zorlama işlere gerek yok gerçekten. Gidip bir japonla evlenin, bir yeni zelandalı ile evlenin daha çok uyarsınız birbirine.

Karadeniz ile doğu taban tabana zıt.

Ben aileme bir kürt ile evlenmek istediğimi söyleyemezdim bile. Siz ilk müzik kürtçe olacak diyorsunuz. Tövbeler olsun.

Kürt arkadaşlarım var. Üniversitede her çeşit arkadaşım oldu. Ama kürtler kadar bana farklı gelen olmadı.

Ben bu kadar ciddi bir riske giremezdim. Burası trabzon. Burda kürtçe konuşana anlayış göstermeye zorlanan insanlar için kürtçe müzik filan çılgınca geldi bana.

Evet halayda sorun yok ama dans müziği demesi bana fazla bişeyi kanıtlamak gibi geldi. Yani kürtlerin tercih etmediği şey için kırılırım demesi beni manüpüle etmek için olduğunu düşündüm.
Böyle bir şey için kırılacaksa bırak kırılsın. Senin seçtiğin şarkı olmazsa da sen kırılacaksın , sen üzüleceğine o üzülsün 🤷🏼‍♀️ iki Kürt arkadaşımın düğününe gitmiştik onlarda bile ilk şarkı Türkçeydi. Seninde dediğin gibi çok istiyorlarsa sonrasında 1-2 halay şarkısı çalınır o kadar

Ben sana biraz anlatıyım o zaman, zaten 7/24 ev işi sende. Nişanlın kesin ya aile apartmanı diyecek ya da aynı mahallede ev tutacak. Kesinnnlikle anahtar verecek çat kapı girer çıkarlar bazen bilmezsin bile girdiklerini hiç girdik çıktık demezler. Bir de arkadaşım inanmıyordu ama düğünden önce yataklarının altına muska koymuşlar sonrasında kız bulmuştu ama attı çöpe gitti ne olduğunu bilmiyoruz. İlk aydan itibaren çocuk çocuk torun torun lafı çıktı ve 4. ayda artık hamile değilsen sen kısırsın kesin dediler büyük olay koptu halbuki kız korunuyordu. Eşine dememiş ama korkmuş tepkisinden gizlice korunmaya karar vermiş o da. Çocuğu olmuyor da olabilirdi bundan kime ne değil mi. Neyse kv si ve görümceleri sürekli eve temizliğe gel işte salça yapıyoruz gelmek zorundasın falan yapıyorlardı ama hala anlamıyorum kış ortasında ne salçası mesela. En büyük şikayeti de evliliklerinin ilk haftasında tüm teyzeleri ( insaf edip sadece teyzeleri gitmiş dayılar ya da baba tarafı yok) misafirliğe gelmiş evine 6 teyze ve her birinin 5-6 çocuğu var yarısının torunu bile var ev curcuna. Misafirler gittiğinde ise kp kv kalıcaz demişler evleri 5 dk olmasına rağmen kalmışlar ertesi gün akşam yemeğini de güzelinden hazırlattırıp kendilerini ağırlatıp öyle gitmişler. Tabi o kadar misafire yemek temizlik çay kahve ancak o kadar kişi içinden bir tane yardım eden yok meğer gelin ne ne değil görelim beceriksiz mi değil mi diye yapmışlar. Sonrasında bunun da lafını yapmışlar beceriksizsin sen diye. Malamat olmak lafını onlardan duymuştum :KK70: Kp yanında asla oturtmamışlar. Düğün günü bunu ben de hatırlıyorum hatta videoya almıştık şansa kadere. Kız açık diye gelinliğin üstünden salonun ortasında kafasına eşarp geçirmeye çalışmışlardı. Saçını falan mahvetmişlerdi ağlamıştı. Zaten maksimum 6 ay dayandı boşanma süresi evliliğinden uzun sürdü.
Anlattıklarınız çok çok kötü , arkadaşınız için çok üzüldüm ama bu şekilde tüm doğu ve güneydoğuyu etiketlemeniz de yanlış. Eşimde bende doğma büyüme antepliyiz. Biz işimiz gereği İzmir’de yaşıyoruz ancak ailelerimiz antepteler. İkimizinde bırak çekirdek ailelerini akrabalarında , arkadaşlarında dahil bu anlattıkların gibi insanlar yok. Bu anlattığın insanların kafası çok bambaşka bilmiyorum nereliler ama bu tarz kadını yok sayan insanlar İzmir’de de var maalesef. Bir kaç kişi yüzünden genelleme yapmayın lütfen.

kürtsünüz ve gidip ülkücü çerkes bir adamla mı evlendiniz, iç anadolu çerkesi olduğuna göre muhtemelen kayseri-sivas uzunyayla çerkesi... ülkenin ennnn milliyetçi gruplarından birisi

ablacım kusura bakmayın da yürek mi yemiştiniz?

ha çerkes kendi müziğiyle kafkas oynar sıkıntı yok
karadenizde hemşinli ya da laz, megrel kendi diliyle çalsa oynasa yine sıkıntı yok

nedense bir kürtlerin dili batıyor caaaanım ülkeme.

ben buna katılmıyorum ya

Kürtçe bilgim iyidir bi sürü dengbeji de dinlerim (kürt değilim) ben etnik müziklerin çoğunu dinliyorum, Kelt müziği de dinliyorum.

ama nişanda ilk dans olarak ne alaka yani? uygun değil ki?

fakat çocuğum olsa babası da Kürt olsa Zilan koycam dese düşünebilirim -zilan biraz fazla sert fonetik olarak ama buluruz yani güzel fonetikli bir isim

Ülkenin yarısının ismi arapça
şurada adı öztürkçe olan 3 kişiyi zor buluruz...ben de dahil adım arapça.
Aleyna gibi anlamsız bir arapça edatı isim olarak koyuyorlar sıkıntı yok, güzel anlamı olan Küretçe isim neden sıkıntı?

Arapça koyunca oluyor Kırmanci olunca neden sıkıntı?
Yürekliyim 🤣🤣🤣 teşekkürler

Anlattıklarınız çok çok kötü , arkadaşınız için çok üzüldüm ama bu şekilde tüm doğu ve güneydoğuyu etiketlemeniz de yanlış. Eşimde bende doğma büyüme antepliyiz. Biz işimiz gereği İzmir’de yaşıyoruz ancak ailelerimiz antepteler. İkimizinde bırak çekirdek ailelerini akrabalarında , arkadaşlarında dahil bu anlattıkların gibi insanlar yok. Bu anlattığın insanların kafası çok bambaşka bilmiyorum nereliler ama bu tarz kadını yok sayan insanlar İzmir’de de var maalesef. Bir kaç kişi yüzünden genelleme yapmayın lütfen.
Antep güneydoğuda ama konu dışı bence böyle mevzularda. Çünkü büyük çoğunluğu Türk.

Merhaba,

Gerçekten benim ve erkek arkadaşımın tarafından empati kurduğunuz yorumlara ihtiyacım var.

Ben karadeniz bölgesinden, kendi çekirdek ailem daha ılımlı olmakla beraber ülkücü bir akraba grubuna sahibim.

Erkek arkadaşım da doğu kültüründe büyümüş, aileside o gelenekte yaşayan tam tersi bir kültüre sahip.

Başında ben bunları anlattım. Nasıl olacak dedim. O da bunun önemli olmadığını, önemli olanın bizim sivri olmamamız ve konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerektiği dedi. Saygı duyduk birbirimize. Onun ailesi beni, benim ailem onu sevdi.

Düğün, nişan yapmayacaktık. Ben annemi kırmamak adına nişan yapmaya karar verdim.

Bana nişan dans müziği atmış, kürtçe. Benden de birşey olaun dedi. Sonra dedi ki kırılırım hani bu müzik olmazsa. Bende dedimki dans müziği o olmaz, tamam benim için ama aile yapımı bilmiyor musun?
Oda bir bozuldu bu duruma. Neyse demedim say vs dedi. Bende bana bunu söylememen gerekirdi. Ben herşeye anlayışlıyım sen bunu söyleyerek bana vicdan yaptırıyorsun dedim.

Sizce bu konuda kim haklı? Olay canımı sıktı çok. Moralim bozuldu. Kimsenin kültürüne karşı değilim asla ama sonuçta ben de sessiz sakince herşey bitsin istiyorum. Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Karadenizli nenelerin bir sözü vardır . Git köyüne köyüne,köyünün köpeğine; varma elun beyine var köyünün köpeğine... Nenelerimizz evlilikte aynı kültürün ve alışkanlıklarımızın önemli bir husus olduğuna dikkat çeker . Farklı kültürlerden evlenip de çok güzel geçen evlilikler var buna bir şey diyemem ama bunu bile bozulan adamla bilemedim …..

Trabzonluyum. Olmaz diyorum. Net.

Olmamalı.

Zorlama işlere gerek yok gerçekten. Gidip bir japonla evlenin, bir yeni zelandalı ile evlenin daha çok uyarsınız birbirine.

Karadeniz ile doğu taban tabana zıt.

Ben aileme bir kürt ile evlenmek istediğimi söyleyemezdim bile. Siz ilk müzik kürtçe olacak diyorsunuz. Tövbeler olsun.

Kürt arkadaşlarım var. Üniversitede her çeşit arkadaşım oldu. Ama kürtler kadar bana farklı gelen olmadı.

Ben bu kadar ciddi bir riske giremezdim. Burası trabzon. Burda kürtçe konuşana anlayış göstermeye zorlanan insanlar için kürtçe müzik filan çılgınca geldi bana.

Katiliyorum.
Ben italyan eşimi rahatlikla aileye soktum. Köyde fink atiyor. Saçma bir şekilde eşimi sevimli buluyorlar, damat damat diye el üstünde tutuyorlar.
Amcamin kızı Kürt damat getirdi. 15 yıldır aile küs ve köye sokmuyorlar. Adami tanimak bile istemediler.
Karadeniz insanının kafasi farklı işliyor malasef :KK43:

Evet bizde Kürt yok yani Antep’te yaşayan Kürtler var ama onlar antepli değil aslında başka yerlerden gelmişler hep. Ama arkadaş Hatay’dan sonrasına sınır çizdim yazınca üzdü 🥲😅
Ülkesinin şehirlerini millet dizilerden tanıyınca böyle bir sonuç çıkıyor ortaya. Ne yapsın, Antep dizileri hep aşiretli, ağalı falan. 😁

Erkek arkadaşım da doğu kültüründe büyümüş, aileside o gelenekte yaşayan tam tersi bir kültüre sahip.

Başında ben bunları anlattım. Nasıl olacak dedim. O da bunun önemli olmadığını, önemli olanın bizim sivri olmamamız ve konuşmalarımıza dikkat etmemiz gerektiği dedi.
Ve sarki secimini yapti
Yani iki doğulu bile çalmıyor. Şimdi bu karadenizlilerin önünde bak nası çaldırdım demek için mi?
Sorun olmadı şimdiye kadar . Bunda kırılırım diyen yarın bir gün başka şey yapar mı ben ondayım.
Aslında eften püften derken bir ipucu gibi geldi bana.
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
-----
Evlenip mutlu olanlarda var ama.
Risk nedir? Risk budur.

Neden uyum sağlamak zorunda olan kişi o ki? Ben sizi haksız buldum açıkçası. Evet belki ilk dans müziği olmayabilir ama bir halay açmak isteyebilir o şekilde orta yol bulabilirsiniz.
Kültür farklılıkları varsa bunu aşacak olan ikinizsiniz sadece o değil, herkes biraz kendimden verip orta yolu bulmalı

Eger uç nokta milliyetcilerse buyuk sikinti bile cikarabilirler. Ne dugunler nasil bitiyor Allah korusun. Sakin demeyin aman bu yuzden kavga cikarmi.....hele ki su donem. Valla sikinti ben konu sahibini uyardim bizim Kürtlerde az degil ceneleri durmuyor karsi taraflarda sikinti onlarda her zmaan karadenizliler cok fevridir. Aklina gelen aninda elleri cebine gider. Sonunda her iki taraf pisman oluyor bak bunlar inan yasanan seyler kimse hafife almasin. Suan zateb amac kendi icimizde birbimizi karistirmak. Aklimiz olsa ki bunu her iki taraf icinse diyorum bunlar suan dunyada sorun bile degil. Her zaman derim kimse sadece kürtleri kinamasin karadenizlilerde bizim deniz gormus halimiz 😅 ya bos seyler aslinda bakilinca. Ben kendi karnimi diyurmanin cocugumu iyi yetistirmenin derdine dusmusum banane bilmem kimin baskanindan kimin kurtce sarkisindan kimin iktidarindan ya. Param olsa cocugumu alir norvecte yasarim kocamda ailemde onun aileside ne hali varsa gorsun 😂😂
Son cümlede koptum ama çok haklısınız

Bizim kürtlerde kadinnlar siyasiye pek bulasmaz erkeklerin cenesi durmuyor yoksa oyle hele yasli kadinlar falan hic onlardan korkma onlarin tek derdi altinlarini sakla gelin zayiifmi hadi hemen çocuk dogur 😂😂😂 ama orta yas kesimde bazi cahiller var hos onlar karsi tarafta da oluyor nato kafa nato mermer. Allahim dogu tayininde bir yere verilmistik tasina topragina hayran kaldim batiya gelirken agladim o kadar derim butun site memurdu bizdendi. Ama sansima garibanin yuzu gulermi. Tam karsi daireme memur degilde dogunun yerlisi vardi kendi eviydi. Kocasi melek kadinin cahilligi cikdirtiyodu insani. Habire bana ne zaman coxuk getirecen altinlarin 22 ayarmi hep bu kafadaydi. Yani kafa calismayinca calismiyor
Ay ben korkudan yok sahte falan derdim herhalde🤣🤣

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X