Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nasıl dışlanırım mesela? Benim ailem çok önemli, onun ailesi de önemli. Malesef vazgeçmemiz mümkün değil.
Mesela aile içinde muhtemelen Kürtçe konusuyorlar dir davetlerde de aynı şekilde başlarda sizin yanınızda dikkat etmeye çalışsalar da sonra kendi alisagelmisliklerine devam edecekler. Siyasi konuları acacaklar eşiniz ve ailesi açmada da akrabalar dan gelecektir. Siz artık bu yerlerde bulunmak istemeyeceksiniz kötü ihtimalle eşiniz size gitme yönünden baskı yapacak. İyi ihtimalle de bizim gibi siz gitmedikce kimse de sizi bir yere davet etmeyecek öyle öyle ailenin dışına çıkıyorsunuz.cunku tamamen farklı kültürden gelmiş birinin başka bir kültürü benimsemesi çok ütopik olur. Burda iş ikinizde bitiyor sürekli iki tarafta benim annem babam derse bir yıla bosanirsiniz. Bu yola cikacaksaniz annenizi babaninizi tüm alikanliklairinizi arkanızda bırakacaksınız her iki tarafta . Anne babayı silin demiyorum tabi ki ama onlardan bağımsız bir hayat kuramazsaniz çatışmalarinizin sonu gelmez

ayrılıkçı değilse = ne mutlu Türküm diyene mi der yani?
bu öyle siyah beyaz bir konu değil, tanıdığım hiçbir Kürt ayrılıkçı değil -hatta daha doğrusu tanıdığım tek ayrılıkçı Kürt ırak kürdü onlar ayrılmak istiyor ama bizden değil.
bu kadar kolay bir konu olsaydı biz 10 senede bir çözüm sürecine girip hala çözemiyor olmazdık herhalde bu meseleyi, değil mi?

Karşı çıktınız mı? Cevabı ne oldu?
Ben cok fevri ve inat bir insanim nisanliyken bu durumlar soeun olunca iki taraftda biraz kendini torpuledi. Bizimkilerinde hatasi var inadina inadina bazi seyleri esimin gozune sokar gibi yapip aman siz mutlu olun gibisine kenara cekiliyorlardi. Cok col falso verdim. Esimle kavgalar ettim ayrilma asamalarina geldim oda inat bir insan. Sanirsin ulkenin tek sahibi o kalmis. En son soyle cozdum olayi goeusmeyin dedim iki tarafta görüşmüyor arrik. Esimi aileme goturmuyorum kendimde onlara gitmiyorum kafam cok rahat. Ben ve esim evlendigimkz icin suçluyuz ve net. Aileler uç noktalarda ama evlat soz konusu oldugu icin susmalari gerekiyordu bazi seyleri gormemeliydi hadi biz hata ettik ama ben evladim icin susardim mesela. Onlar onu yapmadi. O yuzden kardesim zateb iyi yerlere gitmiyoruz açlik sefalet savas kapida. Napiyosaniz yapin dedim siyaset olayini esimle bitirdim

İşte aynı sebeplerden dolayı uğraşamam dedimya.

Eşiniz çok sert geldi. Konuşmayı yasaklamak ne yani. Ama şimdi bu noktada dans olayıda damara basmak. Hiç beklemediğim birşey duydum.

Ben sitede Arapça isim karşıtlığımla bilinirim yahu ahshhs. Bunları bana anlatma, sürekli dile getirdiğim şeyler. Yeni nesil anneler bana gıcık olur isim konularında bu yüzden. Çocuklarımın adı da öz Türkçe. Ve bu konuda da söyledim, Kürtçe isimlerin çoğunun anlamı güzel ama fonetiği kötü oluyor. Henüz çok beğendiğim bir Kürtçe isim duymadım. Bu isimler de ne hikmetse hiç yaşlı Kürtlerde yok, hep yeni nesil. Aynı bizimkilerin sonradan peyda ettiği dandik isimler gibi.

Bir de isim konusu nişandaki ilk dans müziğinden çok daha önemli bir konu. Bunu kabul eden onu da kabul eder, tekrar söylüyorum. Çocuğumun muhtemelen beğenmeyeceği ve ben burdayım diye bas bas bağıran bir ismi olsun istemem. Eşim ve abisi isim dezavantajı yüzünden çokça mağdur olmuş mesela. Böyle bir şeyi çocuğuma yaşatmak istemediğim için eşimin önerdiği isimleri kabul etmedim, daha ılımlı bir isim koydum. Bunları da sık sık dile getiririm burada. Kürtçe isimler de aynı o isimler gibi sivri, ben olsam tercih etmem. Çünkü burası Türkiye.

Birsürü düğün var ailelerin birbirine girdiği, kavga çıkan. Hatta biyerde okumuştum, kızın akrabalarından biri 1,5 saattir kürtçe dinliyoruz, halay çekiyorsunuz. Biraz da bizim şarkılarımız çalsın demiş. Vay sen misin bunu diyen. Ne olaylar ne olaylar.

Bir dilde olan şarkıyla dans etmek demek ailenizi yok saymak demek değil. Binlerce insan var İngilizce şarkıyla dans eden kimse de aaa bizi ezdi geçti Türkçe çalmadı diye anlamsız yorumlar yapmıyor. Nedense iş Kürtçeye gelince başka bir şeye dönüyor konu. Alt tarafı bir dil bu kadar rahatsız olmaya gerek yok. Bu sizin kararınız olsun sadece mesela şarkıyı beğenmediğiniz için ya da anlamadığınız için haklı gerekçelerle istemeyebilirsiniz ama Kürtçe dans şarkısında akrabalarım rahatsız olur çok haklı bir gerekçe değil bana göre

yalnız bu konuda ben yanlış anlamadıysam
kızın ailesinin olduğu yerd yaşayacaklar
kız özelde çalışıyor erkek memlekerine gidebileceği bir iş yapmıyor

siz galiba eş ailesnin memleketinde ya da akrasının çok olduğu bir yerdesiniz, burada öyle durum yok -ya da planlanmıyor.

yani hani özelde izni yılda 14 gün en fazla kaç sefer gidip kaç davete katılabilir? muhtemelen onun yaşadığı yerde eş ailesinden kimse olmayacak ki? öyle uzaktan senede 1-2 düğünle de zaten içlerine giremez hep misafir olarka kalır.

ve fakat durup dururken bu şarkı işi çıkmış
ne alaka bu şarkı ilk dans için?

bunu yapan yarın illa benim ailem, neden senin memleketinde yaşıyoruz o zaman olur dedim ama yapamıyorum buraya alışamadım vs vs derse al başına belayı

Ne alakası var, haksız mıyım diye sordum. Kimse birbirini yemiyor ki. Sadece böyle birşeyde var demek istedim size.
Bakin evlenip çok mutlu olanlar var ama hem siz benim ailem hem o benim ailem diyor bu durumda evlenip mutlu olanı görmedim. Bir tercih yapmanız lazım. Sizin durumunuzda her ikiside olmayacak

Ben soyle duymuştum, eskıler 2 isim seciyorlarmış sıkıntı yasadıkları için, kayıttakı bizim kullandıgımız isimlerden, kendi aralarında Zilan Berivan, Evindar gibi isimler oluyormus, dogru mu bilmiyorum

a onu hiç bilmiyordum -Arapça isim karşıtlığını

yaşlı kesimde yok çünkü yasaktı bebişim yazdıramıyordun o ismi. ülkemiz öyle tatlı minnoş bir ülke değil malum. yasaktı koyamıyordun Kürtçe isim, nüfus memuru yazmıyordu. başın belaya giriyordu.

ben de çocuğuma (olsa) sivri isim koymam bu arada, ya da ideolojik isim koymam o noktada da dediğin şeyi anladım. bence de hiiiiç gerek yok.

ama Kürtçe sıradan herhangi bir isme o gözle bakmıyorum. Serhildan koymuyoruz yani...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…