Kültür farkı olan iki kişinin nişanı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben soyle duymuştum, eskıler 2 isim seciyorlarmış sıkıntı yasadıkları için, kayıttakı bizim kullandıgımız isimlerden, kendi aralarında Zilan Berivan, Evindar gibi isimler oluyormus, dogru mu bilmiyorum
Bizim Kürt komşularımız da vardı, hala var. Banyonun havalandırmasından seslerini duyuyoruz bazen. Yaşlı bir teyze Kürtçe konuşuyor evde, yine bizim bildiğimiz isimlerle sesleniyor ailedekilere. Ama sizin dediğiniz gibileri de vardır muhakkak.

Milliyetçi olunca kürtçeye tepki göstermek zorundalar mı? Onu anlamadım. Sonuçta bu insanların dili bu, tükçe de söylenir kürtçede söylenir. Damat ingiliz olsaydı ingilizce şarkı söylenemez mi diyeceklerdi?
Ayrıca nişan kız tarafının ise kendi aralarında yapsınlar madem, nişanı kendileri yapıyor diye diğer tarafı yok sayamazlar.
Eger uç nokta milliyetcilerse buyuk sikinti bile cikarabilirler. Ne dugunler nasil bitiyor Allah korusun. Sakin demeyin aman bu yuzden kavga cikarmi.....hele ki su donem. Valla sikinti ben konu sahibini uyardim bizim Kürtlerde az degil ceneleri durmuyor karsi taraflarda sikinti onlarda her zmaan karadenizliler cok fevridir. Aklina gelen aninda elleri cebine gider. Sonunda her iki taraf pisman oluyor bak bunlar inan yasanan seyler kimse hafife almasin. Suan zateb amac kendi icimizde birbimizi karistirmak. Aklimiz olsa ki bunu her iki taraf icinse diyorum bunlar suan dunyada sorun bile degil. Her zaman derim kimse sadece kürtleri kinamasin karadenizlilerde bizim deniz gormus halimiz 😅 ya bos seyler aslinda bakilinca. Ben kendi karnimi diyurmanin cocugumu iyi yetistirmenin derdine dusmusum banane bilmem kimin baskanindan kimin kurtce sarkisindan kimin iktidarindan ya. Param olsa cocugumu alir norvecte yasarim kocamda ailemde onun aileside ne hali varsa gorsun 😂😂

Bir dilde olan şarkıyla dans etmek demek ailenizi yok saymak demek değil. Binlerce insan var İngilizce şarkıyla dans eden kimse de aaa bizi ezdi geçti Türkçe çalmadı diye anlamsız yorumlar yapmıyor. Nedense iş Kürtçeye gelince başka bir şeye dönüyor konu. Alt tarafı bir dil bu kadar rahatsız olmaya gerek yok. Bu sizin kararınız olsun sadece mesela şarkıyı beğenmediğiniz için ya da anlamadığınız için haklı gerekçelerle istemeyebilirsiniz ama Kürtçe dans şarkısında akrabalarım rahatsız olur çok haklı bir gerekçe değil bana göre 😊
Ben rahatsız olmam ki. Anneme gelip saçma sapan şeyler söylenmesin demek istiyorum. Akrabalarımı çok görmüyorum. Annem çok emektar, kimse gelip laf söylemesin isteğim sadece bu.

Bizim Kürt komşularımız da vardı, hala var. Banyonun havalandırmasından seslerini duyuyoruz bazen. Yaşlı bir teyze Kürtçe konuşuyor evde, yine bizim bildiğimiz isimlerle sesleniyor ailedekilere. Ama sizin dediğiniz gibileri de vardır muhakkak.
Bu daha cok gecmişte, dillerini konusamadıgı, kurtce sarkı soyleyince ayaklarından yaralandıgı zamanlarda..

Valla aynısını yazan çok üye olmuş o yüzden dimdirekt yazayım, İspanyolca, İngilizce, Hintçe Kürtçeyle aynı kategoride değil tabi ki niye derseniz burdaki yorumlardan da görüldüğü üzere bizim toplumda Kürtler horlanıyor, ayrımcılığa uğruyor. Burdaki nişanlı İspanyol olsaydı, ilk çocuğumuza İspanyolca isim koyalım deseydi üyeler ay cnmmmm ne romantik ben baylıyıorum İspanyol isimlerine yazacaklardı, nişanlı Kürt olunca isim koyması da müziği de varlığı da battı herhal olay bundan ibaret :KK51:
Buna verecek çok güzel cevaplarım var da ban yemek istemiyorum şahsen.

ya biz Kürt değiliz, etrafta kürt köyü bile yok

bizim köyde yaşlı kesimin %80inin kullanılan adıyla nüfusta kayıtlı olan şey başkadır. bi kısmı lakap bunların ama direkt şey de va adı behçet köylü alirıza diyor, böyle alakasız örnekler de var.
benim kuşağımda bile var böyle örnekler. hatta işte kütük köyde olduğu için asker yoklaması köye gelmiş mesela okuyor çocuk daha (uzatmış filan) köylü düşünüyor bu isimde kim var ki bizim diye, çünkü köyde bilinen adı başka. vs.
benim bile nüfus cüzdanımdaki tarih doğru değil, adım babane adı olduğu için doğru ama :KK70:

sanıyorum senin olayın kentsoylu ailelerden bahsediyor olman. taşrada işler başka.

Onlar da bana karşı çok sevecen. Babası annesi kızı üzme demiş. Babası benimle konuştu kızımız olcaksın diye. İçine girince farklı mı olur bilemem.
Yok Allah var bak net siyleyeyim eskisi gibi degil eskiden bir oturulurmus gelinle falan ama cok cok eskidendi o. Simdi ben kendi gelinlerimizden yola cikayim istediklerini giyenler var bizde gelin rizeli ciddi anlamda bie karis etekle geliyor evet yani aile binasi bizim hani bazen kendi anneside diyor hos olmuyor tatilde giyinsin ama yaslilar var mahalle ortami olan bir yer boylede giyilmez dedi mesela kendi kizina. Karismiyoruz altinlarini babam aldi evinide verdi esyalarinida aldi. Kardeslerimide uyardi mesela eslerinizin bilezikelrine aksesuar takilarina dokunmayin ama borcunuz olursa ceyrekti ataydi paraydi onlara ben karismam benden bu kadar dedi. Ayni sekilde hak gecmesin diye banada bir daire verdi. Malesfeki dugunumu bile babam yapti diyebilirim esim ulkcuu ailesi elit kisiler diye gecindi toplasan dugunde uc masayi dolduramadilae. Bizimkiler dugun altin konusunda iyilerdir. Gelinleri dolgun kollarinda altin olsun isterler hep Jjshshsjsjssj 😂😂😂 bizimki benim altinlari bir hafta sonra saatti araba icin. Benim taraf kiyameti kopardi kadinin altinimi alinirmi kolundan bilezikmi cikardilar utanmadan dedi ailem 🥲

a onu hiç bilmiyordum -Arapça isim karşıtlığını

yaşlı kesimde yok çünkü yasaktı bebişim :KK70: yazdıramıyordun o ismi. ülkemiz öyle tatlı minnoş bir ülke değil malum. yasaktı koyamıyordun Kürtçe isim, nüfus memuru yazmıyordu. başın belaya giriyordu.

ben de çocuğuma (olsa) sivri isim koymam bu arada, ya da ideolojik isim koymam o noktada da dediğin şeyi anladım. bence de hiiiiç gerek yok.

ama Kürtçe sıradan herhangi bir isme o gözle bakmıyorum. Serhildan koymuyoruz yani...
Evet muhtemelen yasak diye koymamıştır birçoğu zamanında. Hiç olmasa da olurmuş Botan nedir ya ahsjsjjs aslında böyle dalga geçiyorum ama normalde asla önyargılı davranmam. Online proje hazırlamıştık Türkiye’nin birçok ilinden katılımla. Benim proje sunucum Gazel adlı bir Suriyeli öğrencimdi. Grupta Velat diye de Kürt bir öğrencim vardı. Çocukları ben seçtim, hazırladım, Kabataş Erkek Lisesi de dahil on şehirden iyi okullardan arkadaşları oldu bu proje sayesinde. Mezun oldular, hala görüşürüz. Ama herkes böyle bakmıyor bu olaya. Algılarımızı o kadar iyi yönetmişler ki eğitimli insanların bile gözünde Kürt=molotof olabiliyor bazen.

He ben böyle ılımlıyım diye yine de bir Kürtle evlenmeyi tercih etmezdim o ayrı. O bambaşka bir konu. 🤣

İşiniz zor gibi görünüyor. Ben şahsen hiç uğraşamam böyle şeylerle. Kimseyi memnun etmeye çalışamam. O yüzden size tavsiye veremiyorum. Başarılar🌸
Bizim kürtlerde kadinnlar siyasiye pek bulasmaz erkeklerin cenesi durmuyor yoksa oyle hele yasli kadinlar falan hic onlardan korkma onlarin tek derdi altinlarini sakla gelin zayiifmi hadi hemen çocuk dogur 😂😂😂 ama orta yas kesimde bazi cahiller var hos onlar karsi tarafta da oluyor nato kafa nato mermer. Allahim dogu tayininde bir yere verilmistik tasina topragina hayran kaldim batiya gelirken agladim o kadar derim butun site memurdu bizdendi. Ama sansima garibanin yuzu gulermi. Tam karsi daireme memur degilde dogunun yerlisi vardi kendi eviydi. Kocasi melek kadinin cahilligi cikdirtiyodu insani. Habire bana ne zaman coxuk getirecen altinlarin 22 ayarmi hep bu kafadaydi. Yani kafa calismayinca calismiyor

ya biz Kürt değiliz, etrafta kürt köyü bile yok

bizim köyde yaşlı kesimin %80inin kullanılan adıyla nüfusta kayıtlı olan şey başkadır. bi kısmı lakap bunların ama direkt şey de va adı behçet köylü alirıza diyor, böyle alakasız örnekler de var.
benim kuşağımda bile var böyle örnekler. hatta işte kütük köyde olduğu için asker yoklaması köye gelmiş mesela okuyor çocuk daha (uzatmış filan) köylü düşünüyor bu isimde kim var ki bizim diye, çünkü köyde bilinen adı başka. vs.
benim bile nüfus cüzdanımdaki tarih doğru değil, adım babane adı olduğu için doğru ama :KK70:

sanıyorum senin olayın kentsoylu ailelerden bahsediyor olman. taşrada işler başka.
Yok yav babam da köylüdür, lakap var ama böyle çift isim olayı pek yok bizimkilerde. Tek tük var, hiç yok diyemem. Belki yöreye göre de değişiyordur.

Buna verecek çok güzel cevaplarım var da ban yemek istemiyorum şahsen.
Buradakiler niye şu an üç maymunu oynuyor anlamadım. Herkes o kadar her şeyden habersiz gibi konuşuyor ki demin molotof yazarken herhalde linçlenirim diye düşündüm ahsjsjjs

Mesela aile içinde muhtemelen Kürtçe konusuyorlar dir davetlerde de aynı şekilde başlarda sizin yanınızda dikkat etmeye çalışsalar da sonra kendi alisagelmisliklerine devam edecekler. Siyasi konuları acacaklar eşiniz ve ailesi açmada da akrabalar dan gelecektir. Siz artık bu yerlerde bulunmak istemeyeceksiniz kötü ihtimalle eşiniz size gitme yönünden baskı yapacak. İyi ihtimalle de bizim gibi siz gitmedikce kimse de sizi bir yere davet etmeyecek 😂😂😂 öyle öyle ailenin dışına çıkıyorsunuz.cunku tamamen farklı kültürden gelmiş birinin başka bir kültürü benimsemesi çok ütopik olur. Burda iş ikinizde bitiyor sürekli iki tarafta benim annem babam derse bir yıla bosanirsiniz. Bu yola cikacaksaniz annenizi babaninizi tüm alikanliklairinizi arkanızda bırakacaksınız her iki tarafta . Anne babayı silin demiyorum tabi ki ama onlardan bağımsız bir hayat kuramazsaniz çatışmalarinizin sonu gelmez
Nasil kavga cikar diyeyim. Dugunlere gideceksiniz neden kürtlerde dugun bitmiyor. Altinlarini mutlaka tak diyecekler. Aslinda bu guzel bir sey kayinvalide ozellikle soyler takilarini tak diye😀 halay cekilecek kurtce muzikler calacak varan bir hafiften sana gelecekler. Çocuk getirmiyormusun derler bizim oralarda varan 2. Falancanin dugunu var oglum onlar sana altin getirdi yani sende altin alacaksin demek bu 3. ( Ama kendi ailem cevrem bize takilan altinlari almadi gidilern dugunlerde kendileri aldilar bizden istenmedi her ailede olmayabikir ) Yani oyle kalmalar falan eskidendi hala varmi bilmiyorum. Bizim gelinler bizler artik calistigimiz icin kaynanalar falanda gelmek istemiyor. Diyieum ya aslinda bueda cok eski adetler sıralanmış aslinda oyke degil artik. Simdiki kurt evleri inanilmaz buyuk muhtesem dekarasyonlar. Kaynana evleride ayni sekilde. Yani artik kimse pek gidip gelmiyor. Ama yinede ben Türkle kürt evlenmesin derim

Buradakiler niye şu an üç maymunu oynuyor anlamadım. Herkes o kadar her şeyden habersiz gibi konuşuyor ki demin molotof yazarken herhalde linçlenirim diye düşündüm ahsjsjjs
Farkındayım da ban yemeye gerek yok. Herkes her şeyin farkında arkadaşlar demagojiyi manipülasyonu hamaseti (her neyse yaptığınız hangisiyse) bir kenara bırakın salak değiliz.

Yok Allah var bak net siyleyeyim eskisi gibi degil eskiden bir oturulurmus gelinle falan ama cok cok eskidendi o. Simdi ben kendi gelinlerimizden yola cikayim istediklerini giyenler var bizde gelin rizeli ciddi anlamda bie karis etekle geliyor evet yani aile binasi bizim hani bazen kendi anneside diyor hos olmuyor tatilde giyinsin ama yaslilar var mahalle ortami olan bir yer boylede giyilmez dedi mesela kendi kizina. Karismiyoruz altinlarini babam aldi evinide verdi esyalarinida aldi. Kardeslerimide uyardi mesela eslerinizin bilezikelrine aksesuar takilarina dokunmayin ama borcunuz olursa ceyrekti ataydi paraydi onlara ben karismam benden bu kadar dedi. Ayni sekilde hak gecmesin diye banada bir daire verdi. Malesfeki dugunumu bile babam yapti diyebilirim esim ulkcuu ailesi elit kisiler diye gecindi toplasan dugunde uc masayi dolduramadilae. Bizimkiler dugun altin konusunda iyilerdir. Gelinleri dolgun kollarinda altin olsun isterler hep Jjshshsjsjssj 😂😂😂 bizimki benim altinlari bir hafta sonra saatti araba icin. Benim taraf kiyameti kopardi kadinin altinimi alinirmi kolundan bilezikmi cikardilar utanmadan dedi ailem 🥲
Evet altın konusunda cidden karısmıyorlar, bunu takdır ediyorum, cogu yerde her durumda ilk akla gelen kadının takıları olur ve satıp harcamadan rahat etmezler

Neden ne kötülük var dedi. Bende benim için sorun yok ama akrabalar ileri seviye ülkücü dedim. Havası çalmasın demiyorum. Kürrtler bile çalmıyorken şu derece dansa uygun olmayan şarkı aklına nası geldi ne alaka onu sorguluyorum.
Erkeklik yapmak istemiş aslında olay şarkı vs değil
Bu nedenle bu evlilik olmaz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X