Küçük birikimlerden büyük yatırımlara

Kafamda deli sorular.... dolar milyoneri acaba minimum ne kadar para ile başlamalıyım ya
Sepet yapman lazım sıfır bilgin varsa borsa biraz rüskli yarısı altın kalanı da borsada hisse belirle kendine 5-10 tane sağlam onlara dağıt
bi de kademeli al 20 bin paran varsa diyelim hepsini hemen alma 10 haftada 2 binlik alım yap vs
Vaden ne mesela
Yatırım adı üstünde ihtiyaç olmayan parayla yapılır
Beş yıl en az tutmak lazım diyorlar (ben tutamam ama tutmak lazım)
Temettücü Turgay’dan öğrendim bunları
Yatırım tavsiyesi değil tabi :)

Öyle yapıyorum crystal cola hissesi almıştım yaz boyu arttı arttı satmadım dibe vurdu sattım 1 hafta bekleseydim tavandı
Satarken de kademeli sat
%50 çıktı mesela yarısını sat
Ya da sıfır maliyet yap(kârı içerde bırak)
Ytd

Bunu her zaman mı duruma göre mi yapayım

Neden ki düşük miktarı mı çok uzun süre tutmalıyım?
Her zaman yapmak daha iyi ben öyle yapıyorum memnunum pat diye satınca mesela çıkmaya devam edince insan üzülüyor ama parçalı satınca içerde hissen var diyorsun üzülmüyorsun
Ya Türkiye’de yatırımcı olmak çok zor borsamız amazondaki kelebeğin kanat çırpmasından bile etkilendiği için
Ama beş yıl vadede genelde büyük ralliler gerçekleşmiş oluyor
Yatırım tavsiyesi değildir

Özel sektörde bütün arkadaşların elinde telefon renkli ekranlarda borsa takip ediyorlar hepsi birbirine şunu al şunu sat deyip duruyor ben anlamıyorum bu işlerden cahilim bu konuda sadece bakıyorum onlar öyle konuştukça... ozrengin e katılıyorum ben eski kafalıyım yatırım konusunda zor kazanıyorum helal olan kazancımı helal yolla değerlendirmek istiyorum zira senelerce borç ödemekten canım çıktı borçlu olunca ay geçmek bilmiyor birde özel sektör olunca insan strese giriyor önünü göremiyor şimdilerde maaştan elime kalan ne varsa çeyrek gram atmaya çalışıyorum ama şuda var borç olmayınca insan daha rahat gereksiz alışveriş yapabiliyor var olanın farklı rengini yada modelini de alıyorum ama borç olduğunda insan önce borcu ödeyip kalanla geçinmeye bakıyor

Bilgim sıfıra sıfır hiçbir şey bilmiyorum ama bir şeyler de yapmak istiyorum
Önce dersini çalışmalı bilgi sahibi olmalı sonra birikim yatırım tercihinde bulunmalısın aksi halde dibini bilmediğin suda boğulursun zira hayatımda yaptığım 2 adet hatrı sayılır hata var .Ben gereken dersi çıkardım şimdi o yüzden altın gayrimenkul alım seviyesine gelince toprak ev dükkan vs vs diyorum

Bir de akıldan çıkarılmaması gereken en önemli şey birikim yatırım işlerinin özü sabır
Ani hareketler, panik ve heyecanlı davranışlar her türlü yatırım aracında kaybettirir
Kısa orta ve uzun vadeli planlar olmalı
Ve ara ara o planlar günün şartlarına göre gözden geçirilmeli

Yatırım tavsiyesi değildir yazdıklarım

Bu bana göre değil ya ben en iyisi eskisi gibi normal devam edeyim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…