Küçük birikimlerden büyük yatırımlara

Bizim biri kirada iki evimiz bir arabamız vardı kamyonla araç iki oldu.Eşimin öyle haftanın yedi günü çalışmasını gerektirecek bir durumda değiliz.Mecburiyet yok.Emekliliğide var.Evde dört kişiyiz.Babam, oğlum ,eşim ve ben.Oğlum üniveristeyi bitirdi sayılır.Eskiden kiradaydı artık yanımıza taşındı.Onunda öyle pek bir masrafı yok.

Eşim eski işimden bıktım artık yapmak istemiyorum dedi.Zorunlu nedenlerden yapıyordu 16 sene çalıştı.Biz ama ayın nerdeyse 15 günü evdeydin 15 günde senelik iznin vardı dedik .Bir işin oldumu mesai gününü değiştirebiliyordun dedik.Yok dedi. Birde evliliğimizin başından beri kendi işimi kurmak istiyorum kendi işimin patronu olmak istiyorum diyordu.

O kadar kafaya koymuştuki kiradaki evi satıp kamyon alacağım bu işi yapacağım diyordu dört beş sene önce.Sen delimisin hazır ev satılırmı ne olacağı belli olmayan bir iş için dedim.Ev parasıda çarçur olcak yenisinide alamayacaksın dedim izin vermedim.Çocuk gibi kafası basmıyor.Hop diye ticarete atılma peşinde.Ben olmasam elindekileride kaybederdi.

Yalnız böyle aptal saptal fikir ve hareketlere maruz kaldığım için tahammül seviyem azaldı .Eskisi gibi sakin kalamıyorum .

Bu kamyon konusunda çok tartıştık.Dertsiz başına dert açıyorsun ne ihtiyacın var dedik .Babam konuştu olmadı ben konuştum olmadı.İşe girmeden önce pazar günü tatil günümüz dedi,benzin parasını onlar ödüyormuş dedi ama öyle değilmiş.Oda farklı olduğunu sonradan öğrendi.E benim iznim cumartesi pazar senin pazartesi nasıl olacak dedim.

Ben ona evle ilgili ihtiyaçları ben ödemek istemiyorum demiştim.Yeter artık herşey bende sen sadece faturaları ödüyorsun oda toplasan 5000 tl birşey demiştim.Konut kredisi bende, çocuğun masrafları bende .market pazar bende,hastane masrafı bende tatile gitsek gezmeye gitsek onun parasınıda ben ödedim yoksa gitmiyordun dedim yeter artık dedim.Erkek olarak senin ödemen gerekiyor ben birikim yapacağım dedim.Bozuldu mozuldu bende tatile giderken benzin parasını ödüyorum dedi.Neyse neden bu işi istiyorsun dedğimde daha çok para kazanmak istiyorum çünkü senin ih ve evin ihtiyaçlarını karşılamak için dedi.Ama aldığı paralar kamyonun arızasına sigortasına benzinine ,ödediği krediye gidiyor.Bize yine birşey düşmüyor.Bir sene borcum bitene kadar idare et diyor.Bende de tahammül kalmadı.Bu saçmasapan düzene tahammül edemiyorum.Eskiden evdeydi iyi kötü biraradaydık artık oda yok.
Ne desem bilemedim

Ablacım mesajını tekrar okudum
Ben yanlış algılamışım sanki doğacak olan 2. Çocuğu birine emanet etmek fikri vs gibi

Mesele anlaşıldı sizler yaşlandığınızda sizin tek evlada yük olmamanız meselesinden bahsedilmiş

Yarının ne getireceği hiç belli olmaz o sebeple belirsizlikler üzerine sanki kesin olacakmış gibi hesaplar yapmaya hiç gerek yok bence

Zira ister tek evlat olsun ısterse 5 evlat olsun ben evlat üzerine hayal kurulması taraftarı değilim evlat vicdanlı ise zaten gereğini yapar
Ama kendi ilgilenir gerek bakıcı tutar öylesi vs
O kadar haklısınız ki sadece evlat da değil ,hiç kimse üzerinden gelecekle alakalı plan yapamayız.Zaman bize ne gösterir bilemeyiz. Ben kendi adıma Rabbime sığınıyorum.

Yalnız kızlar birşey diyeceğim.Kuzenim 23 senelik evliydi geçen hafta boşandı dedim ya bende eşinin ne kadar hatalı davrandığını kuzenimin haklı olduğunu söylemiştim. Eşim bundan etkilenmiş herhalde o günden beri bir değişik davranıyor.Pazartesi izin günün işe gidipte geç kalma bir yerlere gideriz ya da evde dinlenirsin hergün iş iş olmaz diyordum.İşe gitmemeye başladı.Akşam seni yemeğe götüreyimmi demeye başladı dünde işten çıkmıştım yürüyerek geliyordum aradı nerdesin arabayla layımmı dedi.Eve yaklaştığım için yok dedim arabayla almaya gelmişti.Normalde rahatından ödün vermezdi.Korktu galiba
Güzelllllllllll
Enişte bey aklını başına devşirsin ve de böyle devam etsin
Kesinlikle etrafında yaşanan bu hikayelerden etkilenmiştir 😊

O kadar haklısınız ki sadece evlat da değil ,hiç kimse üzerinden gelecekle alakalı plan yapamayız.Zaman bize ne gösterir bilemeyiz. Ben kendi adıma Rabbime sığınıyorum.
Evet ablacım iyiki Allah var ve de Allah yar
Rabbim hepimize iman selameti versin
Allah gereğini yapar kuluna yol gösterir 😊

Buraya ara vermeden bir kere yazmıştım sanırım Şubat ayı idi.Pazara ve markete gitmiştim aldığım eşya fazla oluncada onu aramıştım arabayla beni almaya gel diye oda banyo yapacağım gelemem demişti.2 saat durakta beklemiştim otobüs gelmemişti aksi gibi 4-5 taksi durağını aramıştım onlarda gelmemişti şansa en son aradığım taksi almaya gelmiştide eve gidebilmiştim.Otobüs durağında sinirden ağlamıştım o gün.8000 TL lik alışveriş yapmıştım poşetlerim çoktu üstüne bu muamele.O bencilliklerini ve merhametsizliğini düşününce şimdi bu şekilde davranmaşı şaşırtıcı geliyor.Kafasına saksı düşmüş gibi.

Buraya ara vermeden bir kere yazmıştım sanırım Şubat ayı idi.Pazara ve markete gitmiştim aldığım eşya fazla oluncada onu aramıştım arabayla beni almaya gel diye oda banyo yapacağım gelemem demişti.2 saat durakta beklemiştim otobüs gelmemişti aksi gibi 4-5 taksi durağını aramıştım onlarda gelmemişti şansa en son aradığım taksi almaya gelmiştide eve gidebilmiştim.Otobüs durağında sinirden ağlamıştım o gün.O bencilliklerini ve merhametsizliğini düşününce şimdi bu şekilde davranmaşı şaşırtıcı geliyor.Kafasına saksı düşmüş gibi.
Ben bu hikayeyi hiç unutmadım biliyor musun 😔
Laf arası annemle bundan bahsetmiştim de kadıncağızı sinir boğmuştu

Günaydın hanımlar
Şimdi kafamı kurcalayan iki şey var kızım işin 6 aydır bes hesap açmıştım o devam ediyor kirada bi evimiz var kira getirisini sizce bankadan altın mı almalıyım yoksa normal birikim için onu da dahil etmeli miyim
Yani her ay birikim miktarına kira dahil olsun mu yoksa onu da farklı bi hesapta mı biriktirmeliyim
Bir de ikinci çocuk mevzusu neye göre karar vermeliyim ilerde aman ben yaşlanırsam bi kişiye yük kalmasın diyen arkadaşlarım var bu şekilde mi düşünmeliyim yani biraz saçma geliyor bu düşünce sanki
Karar veremiyorum çünkü doğumdan korkuyorum gene sezeryan olmuştum ama zor geçmişti
Ben yaşlanırsam bir kişiye yük olmasın onun için kardeş olsun fikri çok saçma.Zaten bana baksın diye bazıları çok çocuk yapıyor.Onun garantisi yok ki.Tamamen çocuğun vicdanına kalmış birşey yeri geliyor beş çocuk oluyor beşide bakmıyor.Tek çocuk bakıyor.

Dışarıdakiler mantıksız bana kalırsa.Siz kendinizi hazır hissediyormusunuz?Uykusuz kalacaksınız bez değiştirmesi,doktoru vs. sabır isteyen süreçler.

Birde ilerde okul olarak devletemi gidecekler özelemi gidecekler.Eğer biri gidiyorsa ayrı gayrı olmaması için öbürünüde göndermeniz gerekir.

Ekonomi geçmiş yıllara göre daha zor.Bebek kıyafetinden tut mamasına kadar herşey pahalı.Ama dersinizki hem maddi olarak hem manevi olarak hemde fiziksel olarak hazırım yapacaksanız hemen yapın. Çünkü ara çok açıldıkça kardeşler arasındaki iletişimde zor oluyor hemde yaş ilerledikçe bebeğin bakımıda insana zor geliyor.

Allah'ım eğer ikinci evlilik nasip olacaksa penceremden penceremden arkadaşımın erkek versiyonu olsun onun gibi sabırlı merhametli vs
Çok amin 🤲
Erkekte en önemli şey merhamet bence ve güvenilir olması.Seni kendinden daha çok düşünmesi sevmesi.Yeniden evlenmek istiyorsan rabbim doğru kişiyi çıkarsın karşına🥰 hayırlı ise olsun hayırsızsa olmasın

Ben yaşlanırsam bir kişiye yük olmasın onun için kardeş olsun fikri çok saçma.Zaten bana baksın diye bazıları çok çocuk yapıyor.Onun garantisi yok ki.Tamamen çocuğun vicdanına kalmış birşey yeri geliyor beş çocuk oluyor beşide bakmıyor.Tek çocuk bakıyor.

Dışarıdakiler mantıksız bana kalırsa.Siz kendinizi hazır hissediyormusunuz?Uykusuz kalacaksınız bez değiştirmesi,doktoru vs. sabır isteyen süreçler.

Birde ilerde okul olarak devletemi gidecekler özelemi gidecekler.Eğer biri gidiyorsa ayrı gayrı olmaması için öbürünüde göndermeniz gerekir.

Ekonomi geçmiş yıllara göre daha zor.Bebek kıyafetinden tut mamasına kadar herşey pahalı.Ama dersinizki hem maddi olarak hem manevi olarak hemde fiziksel olarak hazırım yapacaksanız hemen yapın. Çünkü ara çok açıldıkça kardeşler arasındaki iletişimde zor oluyor hemde yaş ilerledikçe bebeğin bakımıda insana zor geliyor.
Dışarıdakiler derken anne babaya baksın diye ikinci çocuk yapılmasını yük tek kişide kalmasın diyenleri kastettim .O sebebi saçma buldum.Sizin kendi düşünceleriniz daha önemli .

Ben bu hikayeyi hiç unutmadım biliyor musun 😔
Laf arası annemle bundan bahsetmiştim de kadıncağızı sinir boğmuştu
kime söylesem sinir olurdu

Ama o kendince yine bahaneler bulmuştu ve özür dileyeceği yerde ben ona küsüp konuşmadığım için oda bana küsmüştü konuşmamıştı dört beş gün .

Yalnız kızlar birşey diyeceğim.Kuzenim 23 senelik evliydi geçen hafta boşandı dedim ya bende eşinin ne kadar hatalı davrandığını kuzenimin haklı olduğunu söylemiştim. Eşim bundan etkilenmiş herhalde o günden beri bir değişik davranıyor.Pazartesi izin günün işe gidipte geç kalma bir yerlere gideriz ya da evde dinlenirsin hergün iş iş olmaz diyordum.İşe gitmemeye başladı.Akşam seni yemeğe götüreyimmi demeye başladı dünde işten çıkmıştım yürüyerek geliyordum aradı nerdesin arabayla layımmı dedi.Eve yaklaştığım için yok dedim arabayla almaya gelmişti.Normalde rahatından ödün vermezdi.Korktu galiba
bazen korku iyidir 😁

İyi tatiller.Ne güzel ,stresinizi atıp gelirsiniz.Tatil yorucu olsa da ,ortam değiştirmek ,yeni şeyler keşfetmek hepimize iyi gelen ,mutlu eden ,farkındalık kazandıran şeyler.Bu yıl hiçbir yere gidemedim.Ben de sıkıldım.Benim yerime de gezin.
Teşekkür ederim 🥰
Çocuklarla çok zor oluyor
Yol uzun ve yoruluyorlar
Hava sicak ve nemli onlarda öyle yapınca tahammülüm azalıyor
Keşke önce kendim gelseydim dedim
Teşekkür ederim.🥰

Teşekkür ederim 🥰
Çocuklarla çok zor oluyor
Yol uzun ve yoruluyorlar
Hava sicak ve nemli onlarda öyle yapınca tahammülüm azalıyor
Keşke önce kendim gelseydim dedim

Teşekkür ederim.🥰
Işte gezmelere yanlış insanla ya da ınsanlarla gidiyorsun beni götürecektin hiç sesim çıkmazdı 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Bugün, Diyarbakır'da ikamet eden bir arkadaşım Denizli'den gelip Ankara'ya geçiyorlarmış
Memlekette olup olmadığımı sordu evdeyim buyrun gelin dedim yemek yer miyiz diye sordum tokuz dedi o zaman tatlı yeriz dedim zahmet etme dedi. Asla zahmet olmaz bekliyorum deyip evin konumunu attım.
Eve geldiler
Çay ve fırın sütlaç ikram ettim
1 saat muhabbet ettik ve yolcu ettim
Ayaklarına sağlık hayırlı huzurlu yolculukları olsun 😊

X