Küçük birikimlerden büyük yatırımlara

Günaydın hanımlar
Şimdi kafamı kurcalayan iki şey var kızım işin 6 aydır bes hesap açmıştım o devam ediyor kirada bi evimiz var kira getirisini sizce bankadan altın mı almalıyım yoksa normal birikim için onu da dahil etmeli miyim
Yani her ay birikim miktarına kira dahil olsun mu yoksa onu da farklı bi hesapta mı biriktirmeliyim
Bir de ikinci çocuk mevzusu neye göre karar vermeliyim ilerde aman ben yaşlanırsam bi kişiye yük kalmasın diyen arkadaşlarım var bu şekilde mi düşünmeliyim yani biraz saçma geliyor bu düşünce sanki
Karar veremiyorum çünkü doğumdan korkuyorum gene sezeryan olmuştum ama zor geçmişti

Günaydın hanımlar
Şimdi kafamı kurcalayan iki şey var kızım işin 6 aydır bes hesap açmıştım o devam ediyor kirada bi evimiz var kira getirisini sizce bankadan altın mı almalıyım yoksa normal birikim için onu da dahil etmeli miyim
Yani her ay birikim miktarına kira dahil olsun mu yoksa onu da farklı bi hesapta mı biriktirmeliyim
Bir de ikinci çocuk mevzusu neye göre karar vermeliyim ilerde aman ben yaşlanırsam bi kişiye yük kalmasın diyen arkadaşlarım var bu şekilde mi düşünmeliyim yani biraz saçma geliyor bu düşünce sanki
Karar veremiyorum çünkü doğumdan korkuyorum gene sezeryan olmuştum ama zor geçmişti
Günaydın canım
Yaş kaç?

Kiradaki evden öncelikle bazı sorularım var eşinle ortak birikim mı yapıyorsunuz
Eşinden gizli ya da ayrı ayrı birikimleriniz var mı gizli olmasa bile
Evdeki mali işler nasıl dönüyor biraz bilgi alalım senden ona göre yorum yapmak isterim

Günaydın canım
Yaş kaç?

Kiradaki evden öncelikle bazı sorularım var eşinle ortak birikim mı yapıyorsunuz
Evdeki mali işler nasıl dönüyor biraz bilgi alalım senden ona göre yorum yapmak isterim
Yaş 36
Birikimler ortak
Herkes bi şeyleri ödüyor sonra kimde ne kalırsa en son yatırım yapıyoruz yani kiradaki eve ayrı bi altın hesabı açıp kira orda mı toplansa yoksa gene yatırım yaptığımız miktarın üstüne mi eklesek

Yaş 36
Birikimler ortak
Herkes bi şeyleri ödüyor sonra kimde ne kalırsa en son yatırım yapıyoruz yani kiradaki eve ayrı bi altın hesabı açıp kira orda mı toplansa yoksa gene yatırım yaptığımız miktarın üstüne mi eklesek
O zaman ortak birikime kirayı ekle gitsin

Ayrıca fiziki altın alma taraftarıyım ben ekonomi ortamına güvenmiyorum

Bir örnek bu aralar çok sık karşılaşıyorum bankamatikten para çekememeye

En son akşam başıma geldi annemin maaş hesabından anneme para çekecektim olması bankamatikte para yoktu

Demem o ki ülkede ne zaman ne yaşanır bilinmez
En güzeli yatırımın birikimin el altında olanı diye düşünüyorum hayırlısı

Öncelikle aracı sattirmamakmiyi olmuş.esinizi bukadar çok çalışmaya iten nedir elbette borç varsa yada ödemeleriniz birşeyler alındıysa eee genciz öderiz deyip çalışılmalı ama.okuyunca Allah yardımcın olsun kardeşim dedim..valla Allah parayı da kadına versin diye dua ediyorum .herşeyi becerebiliyoruz Allah'ın izniyle ..çocuk ev iş aile bakımı daha ne ola..o bakıma tur a da git çocuk kaç yaşında bilemedim ama önce free de takilabilmek gerekli. Maddende birikimmsart bunu ben gibi müsrif biri diyor ama gerekli vallahi.. Allah'ım güzel günler vere
Bizim biri kirada iki evimiz bir arabamız vardı kamyonla araç iki oldu.Eşimin öyle haftanın yedi günü çalışmasını gerektirecek bir durumda değiliz.Mecburiyet yok.Emekliliğide var.Evde dört kişiyiz.Babam, oğlum ,eşim ve ben.Oğlum üniveristeyi bitirdi sayılır.Eskiden kiradaydı artık yanımıza taşındı.Onunda öyle pek bir masrafı yok.

Eşim eski işimden bıktım artık yapmak istemiyorum dedi.Zorunlu nedenlerden yapıyordu 16 sene çalıştı.Biz ama ayın nerdeyse 15 günü evdeydin 15 günde senelik iznin vardı dedik .Bir işin oldumu mesai gününü değiştirebiliyordun dedik.Yok dedi. Birde evliliğimizin başından beri kendi işimi kurmak istiyorum kendi işimin patronu olmak istiyorum diyordu.

O kadar kafaya koymuştuki kiradaki evi satıp kamyon alacağım bu işi yapacağım diyordu dört beş sene önce.Sen delimisin hazır ev satılırmı ne olacağı belli olmayan bir iş için dedim.Ev parasıda çarçur olcak yenisinide alamayacaksın dedim izin vermedim.Çocuk gibi kafası basmıyor.Hop diye ticarete atılma peşinde.Ben olmasam elindekileride kaybederdi.

Yalnız böyle aptal saptal fikir ve hareketlere maruz kaldığım için tahammül seviyem azaldı .Eskisi gibi sakin kalamıyorum .

Bu kamyon konusunda çok tartıştık.Dertsiz başına dert açıyorsun ne ihtiyacın var dedik .Babam konuştu olmadı ben konuştum olmadı.İşe girmeden önce pazar günü tatil günümüz dedi,benzin parasını onlar ödüyormuş dedi ama öyle değilmiş.Oda farklı olduğunu sonradan öğrendi.E benim iznim cumartesi pazar senin pazartesi nasıl olacak dedim.

Ben ona evle ilgili ihtiyaçları ben ödemek istemiyorum demiştim.Yeter artık herşey bende sen sadece faturaları ödüyorsun oda toplasan 5000 tl birşey demiştim.Konut kredisi bende, çocuğun masrafları bende .market pazar bende,hastane masrafı bende tatile gitsek gezmeye gitsek onun parasınıda ben ödedim yoksa gitmiyordun dedim yeter artık dedim.Erkek olarak senin ödemen gerekiyor ben birikim yapacağım dedim.Bozuldu mozuldu bende tatile giderken benzin parasını ödüyorum dedi.Neyse neden bu işi istiyorsun dedğimde daha çok para kazanmak istiyorum çünkü senin ih ve evin ihtiyaçlarını karşılamak için dedi.Ama aldığı paralar kamyonun arızasına sigortasına benzinine ,ödediği krediye gidiyor.Bize yine birşey düşmüyor.Bir sene borcum bitene kadar idare et diyor.Bende de tahammül kalmadı.Bu saçmasapan düzene tahammül edemiyorum.Eskiden evdeydi iyi kötü biraradaydık artık oda yok.

Merhaba hanımlar.. sabah nöbetten çıktım.. evde kahvaltı derken 10 da yattım... saat 16 gibi uyandım.. komşumun iğnesi vardı..komşuya gittim..komşularla çay muhabbet biraz uzadı... az önce akşam yemek yedim.. mercimek çorbası.. salata ve patlıcan kızartması ..hadi cay yaptim..buyrun gelin..

Önceki 3 sayfa konuşmaları daha okuyamadım.. kusura bakmayın
Kolay gelsin

Selaaaam
Yazamıyorum gezmekten
İyisinizdir inşallah
Sıcak ve kalabalık en sevmediğim iki şey burda🤣🤣
Cocuklar yoruluyorlar ama mutlular
Insanin evi gibisi yokmuş
Cuma gelsin hemen🤣
İyi tatiller.Ne güzel ,stresinizi atıp gelirsiniz.Tatil yorucu olsa da ,ortam değiştirmek ,yeni şeyler keşfetmek hepimize iyi gelen ,mutlu eden ,farkındalık kazandıran şeyler.Bu yıl hiçbir yere gidemedim.Ben de sıkıldım.Benim yerime de gezin.

Tatil anlayışlarımız farklı otele gidince ben otelde sürekli durmaktan sıkılırım etrafınıda gezmek isterim o bütün gün otelde kalmak ister .Birşey alsam ne gerek var der.Belkide tek takılmak daha iyi gelecek.
Kafanıza göre takılın.Keşke size uyum sağlayabilse birlikte daha güzel olurdu.Bazı şeyler istediğimiz gibi olmuyor.Size de iyi tatiller

Günaydın canım
Yaş kaç?

Özrenginciğim hepimizle ayrı ayrı ilgileniyorsunuz. Bize her konuda çok şeyler kattınız.Yazdıklarınızı dikkate alıyorum.Buradaki her mesajınız için emeğinize ,yüreğinize sağlık.Teşekkür ederim.

Yalnız kızlar birşey diyeceğim.Kuzenim 23 senelik evliydi geçen hafta boşandı dedim ya bende eşinin ne kadar hatalı davrandığını kuzenimin haklı olduğunu söylemiştim. Eşim bundan etkilenmiş herhalde o günden beri bir değişik davranıyor.Pazartesi izin günün işe gidipte geç kalma bir yerlere gideriz ya da evde dinlenirsin hergün iş iş olmaz diyordum.İşe gitmemeye başladı.Akşam seni yemeğe götüreyimmi demeye başladı dünde işten çıkmıştım yürüyerek geliyordum aradı nerdesin arabayla layımmı dedi.Eve yaklaştığım için yok dedim arabayla almaya gelmişti.Normalde rahatından ödün vermezdi.Korktu galiba

Tam vakti de abla tek çocuk olsa ne olur acaba 🤣
Ablacım mesajını tekrar okudum
Ben yanlış algılamışım sanki doğacak olan 2. Çocuğu birine emanet etmek fikri vs gibi

Mesele anlaşıldı sizler yaşlandığınızda sizin tek evlada yük olmamanız meselesinden bahsedilmiş

Yarının ne getireceği hiç belli olmaz o sebeple belirsizlikler üzerine sanki kesin olacakmış gibi hesaplar yapmaya hiç gerek yok bence

Zira ister tek evlat olsun ısterse 5 evlat olsun ben evlat üzerine hayal kurulması taraftarı değilim evlat vicdanlı ise zaten gereğini yapar
Ama kendi ilgilenir gerekirse bakıcı tutar vs

Son düzenleme:
Yalnız kızlar birşey diyeceğim.Kuzenim 23 senelik evliydi geçen hafta boşandı dedim ya bende eşinin ne kadar hatalı davrandığını kuzenimin haklı olduğunu söylemiştim. Eşim bundan etkilenmiş herhalde o günden beri bir değişik davranıyor.Pazartesi izin günün işe gidipte geç kalma bir yerlere gideriz ya da evde dinlenirsin hergün iş iş olmaz diyordum.İşe gitmemeye başladı.Akşam seni yemeğe götüreyimmi demeye başladı dünde işten çıkmıştım yürüyerek geliyordum aradı nerdesin arabayla layımmı dedi.Eve yaklaştığım için yok dedim arabayla almaya gelmişti.Normalde rahatından ödün vermezdi.Korktu galiba
Bir musibet bin nasihatten iyiymiş. Demek ki gözü korktu.Sizin de kendisinden ayrılabileceğinizi düşündü.İnşallah bundan sonra istediğiniz gibi davranır.

Tam vakti de abla tek çocuk olsa ne olur acaba 🤣

Günaydın hanımlar
kirayı ayrı bir şekilde altın al bence.Çünkü uygun bir fırsat olur ya da ihtiyaç altınını kullanırsın.Beste devlet katkısı olursa birşeye yarıyor belli bir sürede beklemen gerekiyor.

X