kpss hakkında, çok mutsuzum ve çok bunaldım

Muhtemelen 80 üstü bir puan alıp kurum sınav ve mülakatlarına girmeye hak kazanacaksınız, merak etmeyin ve strese girmeyin.

Mezun olduğumda bir kaç kurum mülakatından elenen biri olarak o kurumlarda da ne yazık ki referans (!) Dönüyor...
Ben de mesela kesinlikle alana girmem, iki kere girdik elendik yeterli dedim aynı şekilde hakimlik sınavında da 2 kere girdim yazılı puanım da iyiydi ama ne yazık ki mülakattan elendim. Ben artık kpss'ymiş sınavmış çoktan bırakmış biri olarak şunu diyebilirim, hiç bir meslek/gelir/statü sağlığından kıymetli değil.
Hatta en rahat en stressiz ne yapabilirim diye düşünüyorum muhtemelen önümüzdeki sene içinde serbest avukatlığı da bırakacağım, tek derdim eldeki dosyaları bitirmek.

Sağlığın kıymetli olduğunu biraz geç anladım ama anladım, öğrenciyken konsantrasyon artırmak için uyumamak için mesela abuk sabuk ne varsa tüketirdik, neyin hırsıysa... Ya da hakimlik sınavı olsun kpss alan olsun ve hatta ALES YDS , tüm sınavlar için ne kadar strese girerdim. Kendi stresim yetmiyor gibi çevrem için de stres yansıtan biriydim. Geçmişe bakınca ya ne gereği varmış bu kadar kendimi yormaya, diyorum...
Hayat kısa, mutlu olmaya bak derim ve mutluluk hiç bir zaman meslek değil. Meslek/Statü bunlar birer araç belki.. hatta belki mutluluğa araç değil aksine mutsuzluğa sebep..
Strese girme sağlıklı beslen, düzenli uyu, zararlı alışkanlıklar edinme, sevdiklerine ve kendine çokça zaman ayır.
Her şey olacağı yere varır
KPSS için bence uzmanlıkların kendi sınavlarına katılacak puanı alırsın.

tüm bunlar çok hoş da
aileden yana sanırım huzurlu değil
benim yeni mezun zamanlarımda da babamın bana verecek 5 lirası yoktu mesela

ailede huzuru ve/veya maddi gücü olmayan insanlar hele hele günümüzde nasıl yapacak bu dediklerinizi merak ediyorum...ki şimdiki belli bölümlerden/okullardan mezun gençler için 6 gün çalışmak 2-3 sene asgari almak filan zaten büyük mesele, yapmıyorlar. böyle çalışmanın eziyet olduğunu düşünüyorlar.

siz evlisiniz eşiniz nispeten iyi kazanıyor biliyorum
ama
eşi olmayan
ailesinin durumu olmayan
hatta ailesi de olmayan genç insanlar var, nasıl olacak mesela?

Hiç belli olmaz. Alanın etkisi büyük. Alandan çok iyi yaparak derece yaptım kendi alanımda. Bu bir sıralama sınavı puana takılmayın. Ben 85 puan almıştım geçen sene benm sıralamamdaki 93 puan almıştı. Ağlayın ve unutun full motivasyon alana girin. Gk gy vasattı benim bu arada.

P3 ve alandan kaç almıştınız acaba yazarsınız bana da moral olur. Dünden beri alan tekrarı yapıyorum önüme bakmaya çalışacağım artık…

Dediklerimde maddiyata dayalı bir şey tavsiye etmedim aslında, strese girmeden neler yapabilir bunlara odaklanmak lazım. Ya sevdiği alana ya yıpranmayacağı işlere yönelebilir insan. Konu sahibi için ben uzmanlıklara puanın yeteceğini düşünüyorum çünkü zaten o kurumlar kendi sınavlarını ve mülakatlarını yapıyorlar. Eninde sonunda hiç bir kurum olmadı diyelim ki olmama ihtimali var, oldurmak için çok aşırı çalışmanın tüm hayatı buna adamanın gereği var mı hakikaten?
Hele hele sonucu mülakata bağlı ve mülakat puanının da olmadığı sınavlar için yıpranmayın umarım olur ama olmazsa da illa ki maddi imkansızlık varsa ve paraya ihtiyaç varsa kolay yoldan düz memurluk da olsa deneyin. En azından maaşınızı alıyorken sınavlara hazırlanmak daha rahat olur sonuçta gelirim var diyebilirsiniz.

iyi de kızın ailesiyle sorunu var
sizin ne güzel etrafınızda stresinizi yansıtacağınız birileri varmış...durum böyle değil ki çoğumuz için
bu kız istiyor ki makul saatleri olan işi olsun, maaşı olsun evlensin gitsin filan...hepsi birbirine bağlı bunların da.

yani huzurlu bir aile ortamında bulunmayan bir insan nasıl stres yapmayacak ben onu çözemedim?
dese ki ailem/eşim takma diyor destekliyor, maddi sorunum yok zaten boşver seneye de denersin vs. denir.

ben size zaten bunu sordum
ailesinden desteği ve maddi gücü olmayan insanlar nasıl stres yapmayacak ne öneriyorsunuz mesela diye.

strese girmeden neler yapabilir, dediğiniz ne mesela?
benim alanım olmadığı için bir fikrim de yok açıkçası.

Hakkınızda hayırlı olan tüm hedeflerinize en kısa zamanda ulaşırsınız inşallah.

O kadar doğru söylediniz ki çok duygulandım ve üzüldüm kendime

Birkaç arkadaşın varsa beraber 1+1 eve çıksanız aynı zamanda da özelde çalışıp tecrübe kazansan daha iyi olmaz mı sonuçta ev ortamın huzurlu değilmiş bu şekilde daha çok psikolojin bozulacak

P3 ve alandan kaç almıştınız acaba yazarsınız bana da moral olur. Dünden beri alan tekrarı yapıyorum önüme bakmaya çalışacağım artık…
10 yıl oldu yaklaşık. Alanımdan 50 soruda 48 yapmıştm bir anda uçurdu puanı. Tarih falan berbattı yoksa. 100 küsürüncü Oldm alanımda tam onu da hatırlamıyorm maalesef

10 yıl oldu yaklaşık. Alanımdan 50 soruda 48 yapmıştm bir anda uçurdu puanı. Tarih falan berbattı yoksa. 100 küsürüncü Oldm alanımda tam onu da hatırlamıyorm maalesef
Çok iyi yapmışsınız tebrik ederim büyük başarı Artık alanda 40 soru çıkıyor çıkmışlarda baya iyi yapıyorum umarım cumartesi de öyle olur.

O kadar doğru söylediniz ki çok duygulandım ve üzüldüm kendime
sizi üzmek için söylemedim
ben seneler önce mezun olmama rağmen yeni mezun zamanlarımda çok stresliydim, ailemin durumu yoktu ben ilk çocuğum. filan.
ben yeni mezun zamanlarımı gnelde yurtdışında geçirdim. stajlarımı da yurtdışında yapmıştım. iyi bir okuldan mezunum aldığım eğitimin ekmeğini yedim hep, hala da yiyorum.

sizi anlıyorum ama alanınız bana uzak, nasıl bir fikir verebilirim bilemiyorum.

yine de siz şu anda kısa süreli hedeflere odaklanmalısınız bence
daha alan sınavına girmemişsiniz sakin kalmaya ve o sınava kadar bir şey düşünmemeye çalışın, sınava girin sonra düşünürsünüz.

Pardon ama kpss de ne isiniz var, ozel sektorde cok rahat is bulabirsiniz
Yazılım mühendisi erkek arkadaşım iki aydır büyük şehirde iş bulamiyo

Çok ilginç yazlımcının iş bulamaması. İlk yıl az ücret bile olsa girsn sonra o kadar çok fırsat çıkıyor ki ama o sektöre bi girmek lazım.
İki yıl deneyimli. İnanın anlayamıyoruz artık kariyer şifresini alıyorum ben basvuruyorum her gordugume ama piyasa çok berbat alım yok başkası soylese inanmazdım bizzat kendim yaşıyorum. Elektirik elektronik mühendisi otomasyon yazılımında uzmanlasti. Liseden de meslek lisesinden elektirik elektronik bölümü mezunu düz teknikerliğe bile razı şuan ama onda bile bulamadı. Artık tanıdıkları falan araya sokuyoruz açıkçası o kadar darda.

Bı de ilk yılında asgarinin bir tık üstünü aldı zaten

Beni sinirimden stresimden çatlatan sorudur kendisi, hazırlayan emeği geçen Allah’ından bulsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…