Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Canım ben geçen sene hpv 16 olduğumu öğrendim ve yine aynı ay hamile kalmıştım doktor kolposkopiyle baktığında lezyonlar olduğunu söylemişti fakat daha sonra düşük yaptım ve kürtaj oldum ama rahimin içine bulaşmadı bulaşmaz da çünkü hpv nin tutunduğu hücre yapısı epitel hücreler o da rahim ağzında var sadece o yüzden rahat olabilirsin.

Öncelikle herkese hepimize çok çok geçmiş olsun kızlar inşallah bu belayı hepimiz başımızdan savabiliriz.
Ben geçen sene de yazmıştım ikinci çocuk düşünmeye başladığımızda ketemde smear aldırdım ve sonuç hpv 16 ve ascus çıktı iki ay sonra tekrar smear yapıldı bu sefer asc-h çıktı bunun üzerine ege üniversitesi jinekolojik onkolojiye gittim ama o ay hamile olduğumu öğrendim doktor kolposkopide lezyonlar gördüğünü biyopsi yapılması gerektiğini söyledi ben de kabul ettim 6 haftalık hamileyken biyopsi oldum ve sonuç kronik endoservisit ve ektropion yani rahim ağzında yara olarak çıktı çok sevindim tabi doktorum da 4 ayda bir smear verirsin takip ederiz dedi neyse ben iki hafta sonra düşük yaptım ne yzıkki ve kürtaj oldum sonra 4 ay sonra tekrar smear verdim ve o ay tekrar hamile olduğumu öğrendim smear sonucum hgsıl çıktı çok korktum ama gebeliğimi takip eden doktor takip edicez 3 ay sonra tekrar smear alcaz dedi fakat ne yazık ki 16 haftalıkken bebeğimi kaybettim rahim ağzı kasılmalarla açıldı ve çok acı bi şekilde resmen küçücük bi bebek doğurdum sonra bi süre doktor falan görmek istemedim psikolojik olarak toparlandıktan sonra bir ay önce tekrar jinekoloji onkoloji doktoruma gittim kolposkopiyle tekrar baktı ve çok fazla lezyon olduğunu görünüşe göre en az cin 2 seviyesinde olduğunu söyledi hemen biyopsi yaptı toplam 6 parça aldı ve hepsi cin 3 geldi yarın biyopsi sonucumla ilgili görüşmeye gidicem. Kolposkopiyle bakarken bu lezyonların tek bir işlemle temizlenmeyebileceğini söylemişti çok moralim bozuk tam bir sene kaybetmiş oldum bu süreçte geçen sene yine ocak ayında yapılmıştı biyopsi ve temiz gelmişti nasıl bi anda cin 3 e kadar çıktı hiç anlamadım. Tekrar bebek sahibi olmayı çok istiyorum çok korkuyorum bu illetten kurtulamacağım diye

Canım inşallah kurtulursun emin ol hepimiz korkuyoruz ama biraz zaman geçince sakinliyoruz

Sakin ol aklı selim düsün. Olan olmuş artık eşin istermiydi böyle olmasini? Vicdan sahibi biri ise emin ol kendi kendini yiyiyordur. Diyelimki boşandin ne olacak? Çok gencsin ve hayat devam ediyor. Sende hpv varken yeni biriyle birlikte olup ona bu virusu bulastirmayi içine sindirebilecekmisin? Kesinlikle hayir. Hpv vucuttan atilmaz ama bastirilip uyku moduna alinabilir. Cin icinde leep koter vs var. Bunlar cocuk yapmanizada engel degil. O yuzden sana nacizane tavsiyem kendinede esinede hayati zehir etmeden olani kabullenip kaliteli yasamaya baslaman ve gerekli tedavileri yaptirip hemen cocuk sahibi olman :)

Gecmis olsun. Nasil 1 senede bukadar fark olur hayret dogrusu. Gecen sene yapilan biopsi yanlis ozaman? Bu laboratuvarlarda malesef yaniltiyor. Banada bi yer cin2 baska yer cin1 dedi. Bekliyoruz iste baska yapabilecegimiz bisey yok malesef. Insallah iyi haberler alirsiniz

Merhaba hanimlar,gecen ay konizasyon olmustum cin3 cikmisti.Bugun ameliyat sonrasi ilk kontrolum oldu, yaram iyilesmis hersey normal.Alinan parcadan sonuclar temiz cikmis kanser degil yani.Hepsini kesmis dr tum rahim agzini.Ilersi icin neye dikkat edecegimi sordugumda rahim agzini komple aldigi icin sadece 6 ayda bir smear dedi.Iki tip yuksek riskli hpv varmis bu arada bende. Defalgyn sordum hic duymamis hatta,benden ilac ismini not etmemi istedi,arastiracakmis.Bence hayatinizi zindan etmeyin , gunluk yasantiniza oldugu gibi devam edin.Kontrollerinizi duzenli yaptirin ve doktorlariniza guvenin.

Cok sevindim gecmis olsun :)

Oleyyy kuzummmmmm çok sevindim geçmiş olsun bitmiş olsun inşallah artık bebisinin keyfini çıkar kontrollerini de sakın ihmal etme

Tesekkurler hanimlar,sizlerde korkmayin biraz bosverin.Ahcc kullanmak faydali olabilir ama emzirdigim icin almayacagim suan.Defalgyn bana gore bir ticaret oyunu.Bu ilac avrupada uretiliyorsa belcikada nasil bilinmiyor anlamadim.Maddi dutumlariniz iyiyse kullanin zarari yoktur herhalde ama parasal sikinti olacaksa hic zorlamayin bence.

Arkadaşlar merhaba smear testim de ASCUS çıktı doktor fitil verdi testi tekrarlayalım dedi.Zaten pireyi deve yapan birisiyim.Lütfen bu konuda bilgimiz varsa Benimlede paylaşın

Senin ilk doktorun eksikliği var bence kendi fikrim bu leep yapmaliydi çünkü orda olusmaya baslamis bir iş on iş olmuş

Bana ilk devlet hastanesi kadın doğum hpv 18 cın 1 dedi eve git 6 ay sonra gel dedi ama kalbim okadar rahatsizdiki anlatamam kalkıp onkoloji prof Ali Ayhan a gittim teyzemin ısrariyla sonuç cin 3 in situ yani kansere ramak varken eyer ilk doktoru dinleseydim belki kanser olacaktım

Amacım korkutmak değil ama iyi doktor çok önemli arkadas lar gerçekten

Iliski de kanama acıma vs yapmadı mi?

Geçmiş olsun elifcim

arkadaşlar biliyosunuz benim rahim ağzı koterizasyon işlemim vardı ama benim içime sinmedi leep yapalım dedim . Leep olacak işlemim şimdi leep kanama riski var yazdı doktor . Kanama yaşayan var mı ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…