Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

Gecmis olsun. Nasil 1 senede bukadar fark olur hayret dogrusu. Gecen sene yapilan biopsi yanlis ozaman? Bu laboratuvarlarda malesef yaniltiyor. Banada bi yer cin2 baska yer cin1 dedi. Bekliyoruz iste baska yapabilecegimiz bisey yok malesef. Insallah iyi haberler alirsiniz
Ben de aynı soruyu sordum doktora geçen sene gebeyken biyopsi yaptığı için gebelikte rahim ağzı içeriye dönük olduğunu ve gebeliğe zarar vermemek için çok fazla derinden parça almadğını o yüzden patolojide çıkmamış olabileceğini söyledi ama bunu bana ozaman söylemiş olsaydı o gebeliğim düşükle sonlandıktan sonra tekrar kontrole gider ikinci kez hamile kalmayı düşünmezdim. Nasıl olsa biyopsi temiz çıktı diye gebe kalmamda sakınca yoktur diye düşündüm :KK43:

Senin ilk doktorun eksikliği var bence kendi fikrim bu leep yapmaliydi çünkü orda olusmaya baslamis bir iş on iş olmuş
Lezyonları ilk gördüğünde hamileydim o yüzden sadece biyopsi yaptı ama o biyopsi sonucu da sadece kronik enfeksiyon ve yara olarak gelmişti. Tam bir sene sonra cin 3 gibi bi tabloyla karşılaştım maalesef :KK43:

Ben de aynı soruyu sordum doktora geçen sene gebeyken biyopsi yaptığı için gebelikte rahim ağzı içeriye dönük olduğunu ve gebeliğe zarar vermemek için çok fazla derinden parça almadğını o yüzden patolojide çıkmamış olabileceğini söyledi ama bunu bana ozaman söylemiş olsaydı o gebeliğim düşükle sonlandıktan sonra tekrar kontrole gider ikinci kez hamile kalmayı düşünmezdim. Nasıl olsa biyopsi temiz çıktı diye gebe kalmamda sakınca yoktur diye düşündüm :KK43:
Gittin doktor diplomatik olarak ne derecedeydi canım yani araştırma yapıyorum

Gittin doktor diplomatik olarak ne derecedeydi canım yani araştırma yapıyorum
Ege Üniversitesinde jinekoloji onkoloji cerrahisinde doçent. Şu an bütün hikayeyi başından bildiği için yine aynı doktorda devam ediyorum. 8 şubata gün aldım leep yapacak.

Yok korkma benimde normal kadın doğumcum böyle bir sonuc verdi bana ben içim rahat diyildi teyzemin ısrarıyla onkoloji doktoruna da gittim cin 3 çıktı kansere ramak vardi yani eyer ilk doktor dinleseydim belki kanser olacaktım
Çok teşekkür ederim. Akrabaya soylerim. Hastane işlerini pek aceleye getirmez ama çocukları için en azından daha temkinli yaklaşır inşallah.

33 yaşındayım 4 yaşında bir kızım var sürekli kardeş diyor kaybettiğim bebeğimden sonra benim de içim yanıyor tekrar olsun istiyorum inşallah kurtulurum bu illetten..
Allah bağışlasın canım yanlız sen hemen suan bağışıklığa yüklen ve leep olduktan 6 ay ilk simir temiz gelirse inşallah çocuk için çalışma ya başla yanlız %100 dikiş attir bence başka kayıp yaşama

4 tip ayni anda nasil olur, bunlar yuksek olanlarmi??.. bende 16 var ve dusuk risklli olanda var.. sigil yapan turden, o kendiliginden gitti 4 ay icinde, .. 16 en riskli diye biliuyorum ve kafaya yemek uzereyim..kendime kotu hissediyorum..
tez zamanda insallah geldikleri gibi giderler...
merhaba bende tip 16 evet en yüksek tip. ben Ocak 8 de konizasyon ile rahim ağzını aldırdım şimdi patoloji sonucunu bekliyorum doktorun demesi eğer sonuçlar tekrar pozitif yani cerrahi sınırlarını geçmiş olarak gelirse 1 ay sonra tekrar ameliyat ile rahmin yarısı alınacak siz neler yaşadınız

Canım ben geçen sene hpv 16 olduğumu öğrendim ve yine aynı ay hamile kalmıştım doktor kolposkopiyle baktığında lezyonlar olduğunu söylemişti fakat daha sonra düşük yaptım ve kürtaj oldum ama rahimin içine bulaşmadı bulaşmaz da çünkü hpv nin tutunduğu hücre yapısı epitel hücreler o da rahim ağzında var sadece o yüzden rahat olabilirsin.
Canim emin misin kurtajda kullandikalri aletlerle falan rahim icine hpv bulasmis olamaz mi?o fa bebege zarar verirse ileriki hayatinda.cok korkuyirum

Canim emin misin kurtajda kullandikalri aletlerle falan rahim icine hpv bulasmis olamaz mi?o fa bebege zarar verirse ileriki hayatinda.cok korkuyirum
Öyle bişey olsa kürtaja gerek kalmaz eşinle birlikte olduğunda da rahimin içine bulaşırdı. Hpv rahimin içine bulaşmıyor onun tutunduğu hücreler dediğim gibi epitel hücre rahim ağzı vajina vulva buralara tutunuyor oralardan beslenebiliyor sadece. Hpvli olanlara sadece normal doğum önermiyorlar bebek rahim ağzından geçerken ozaman bebeğe bulaşma durumu olabiliyor.

Allah bağışlasın canım yanlız sen hemen suan bağışıklığa yüklen ve leep olduktan 6 ay ilk simir temiz gelirse inşallah çocuk için çalışma ya başla yanlız %100 dikiş attir bence başka kayıp yaşama
Aynen dediğin gibi yapmayı planlıyorum ben de

Öncelikle hiç korkmanıza gerek yok. Benim smear sonucu HSIL çıkmıştı hemen kolposkopi yapıldı ve sonuç netleşince leep konizasyon yapıldı. Bu süreçte sizi anlayan, duygularınızı paylaşabildiğiniz ve işinin ehli bir doktor bulmalısınız ki içiniz benimki kadar rahat olsun. Operasyon nazik ve becerikli bir elde yapılmalı ki serviksiniz deforme olmasın ve olabildiğince ince bir parça alınsın. Ben Prof. Dr. Cemil Akgül'e sonsuz güvenimi o süreçte kazanmıştım. Kendisinin Bakırköy'de muayenehanesi var. Neyse operasyonda çıkarılan parça cin 3 idi. Üzerinden 4 ay geçti ilk smearimi aldım. Yine HSIL çıktı. Yine kolposkopi, durum aynı. Bu olabiliyor. Tekrar leep yapıldı mecburen fakat alınan parça patalojide temiz çıktı. Bu durumda smear ve kolposkopi yanlış sonuç vermiş oldu. Ama hiçbir doktor bu testlerden sonra bu sonuç çıkarsa sizi riske atmaz ve o operasyonu yapar. Nitekim iki buçuk yıl oldu bunlar geride kalalı. Korkmayın gelip geçer. Aa bir de operasyondan sonra aşı oldum bende HPV 16, 51,53 vardı yanlış hatırlamıyorsam. Hepsi yok oldu. Hpv testlerim temiz geliyor. Düzenli kontrollerimi ihmal etmiyorum tabii.

arkadaşlar biliyosunuz benim rahim ağzı koterizasyon işlemim vardı ama benim içime sinmedi leep yapalım dedim . Leep olacak işlemim şimdi leep kanama riski var yazdı doktor . Kanama yaşayan var mı ?

Kanama oluyor ama öyle büyütülecek bir şey değil. Ben iki kere leep konizasyon oldum. Hiç korkmana gerek yok. Genel anestezi ile yapılmıştı. Çıkınca ağrı falan da olmuyor. Kanama oluyor çünkü o bölge çok geç iyileşen bir yapıya sahip. Her gün petle gezdim 1 ay kadar. İkinci operasyon 5 ay sonra olduğu için biraz daha uzun sürdü kanama, doktoruma söyledim bir ilaç verdi, kanama durdu.

Öncelikle hiç korkmanıza gerek yok. Benim smear sonucu HSIL çıkmıştı hemen kolposkopi yapıldı ve sonuç netleşince leep konizasyon yapıldı. Bu süreçte sizi anlayan, duygularınızı paylaşabildiğiniz ve işinin ehli bir doktor bulmalısınız ki içiniz benimki kadar rahat olsun. Operasyon nazik ve becerikli bir elde yapılmalı ki serviksiniz deforme olmasın ve olabildiğince ince bir parça alınsın. Ben Prof. Dr. Cemil Akgül'e sonsuz güvenimi o süreçte kazanmıştım. Kendisinin Bakırköy'de muayenehanesi var. Neyse operasyonda çıkarılan parça cin 3 idi. Üzerinden 4 ay geçti ilk smearimi aldım. Yine HSIL çıktı. Yine kolposkopi, durum aynı. Bu olabiliyor. Tekrar leep yapıldı mecburen fakat alınan parça patalojide temiz çıktı. Bu durumda smear ve kolposkopi yanlış sonuç vermiş oldu. Ama hiçbir doktor bu testlerden sonra bu sonuç çıkarsa sizi riske atmaz ve o operasyonu yapar. Nitekim iki buçuk yıl oldu bunlar geride kalalı. Korkmayın gelip geçer. Aa bir de operasyondan sonra aşı oldum bende HPV 16, 51,53 vardı yanlış hatırlamıyorsam. Hepsi yok oldu. Hpv testlerim temiz geliyor. Düzenli kontrollerimi ihmal etmiyorum tabii.
Aşı olduğunuzda yas kaçtı çocuk varmı varsa ne zaman oldular yoksa neden yok geçmesine sevindim benimde temiz geliyor gerci ama aşı olmadım tup bebek yaptim icin

Aşı olduğunuzda yas kaçtı çocuk varmı varsa ne zaman oldular yoksa neden yok geçmesine sevindim benimde temiz geliyor gerci ama aşı olmadım tup bebek yaptim icin
Bunlar 30 yaşımda oldu. Aşıyı da o zaman oldum. Çocuk yok maalesef bu konular kapanınca denemeye başladık ama olmadı. Sebebi de bulundu yine aynı doktoruma gittim. Tüplerimde nodüller olduğu belirlendi. Tedaviye başladı. Sanırım benim de tüp bebeğe çıkacak yolum...

X