Kocama yemek beğendiremiyorum

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Some karadeniz problems bende ilk geldiğimde yaptığım yemeklere ya öyle yenir mi falan diyen arkadaşlarım şimdi bayıla bayıla yiyorlar sarmaları tatsız tuzsuz biz salçalı falan yaparız mesela ilginç bir şekilde lahana çorbası takıntıları var 🤣🤣🤣 muhtemelen sen üstüne düştükçe daha da nazlanıyor elleme bildiğini yap geç damak tadı gelişebilen ya da adapte olabilen bir şey alışır

Ya sütlaç tatlı pilav gibi geliyor
Ben pirinç pilavını da pek sevmem🙈

Kayınvalidem sütlacı aşureyi tuzlu yapıyor
Kabak tatlısını şekersiz 🤪

Bir de kiraz tuzlaması var onların😂😂ben onu yiyorum ama
Eltim de egeli Allah affetsin bu ne diyor sürekli 😂😂
Bak zorla yediriyolarsa 3 kere göz kırp anlarım diyor 😂😂
aşure zaten orijinalinde tuzlu bir yemek, şekerli bir tatlı değil.

düşünürseniz zaten nuh'un gemisinde yahut kerbela çölünde (artık neye inanıyorsanız) şeker olmadığı ortada, bugünkü anlamda şeker 1800lerden sonra ortaya çıkmış bi ürün. eski tariflerin hiçbirinde aslında şeker yok ki. yemeklerde şeker zaten yok, aşure de aslında yemek, tatlı değil ilk haliyle. tatlılarda ise bal veya direkt meyve var (türk mutfağı için incir, kayısı vs.). ekşi için de koruk, erik vs var. rafine şeker çok çok çooook sonra hayatımıza girmiş. reçeldir marmelattır vs bunlar daha 2 yüzyıllık ürünler en fazla.

ben yörüğüm. karadenizi biliyorum ama çocukken orada yaşadığım için, memleket olarak alakam yok, bizde de aşure tuzludur. yörük boyları aşureyi tuzlu hatta çoğu etli yapar. ananemler babaannemler de tuzlu, yemek mahiyetinde yapardı. bundan 50-60 sene önce bizde hala öyleymiş. ne noktada ve ilk nerede tatlıya dönmüş bilmiyorum. muhtemelen en geç dönenler arasındayız biz, çünkü 60 sene önce tam olarak yerleşik hayata geçmişiz. (o zamana kadar yaylak-kışlak düzeni varmış)

ha ama tatlısını daha çok sevdiğimiz için benim annem hep tatlı olarak yaptı. biz 30-35 senedir tatlı olarak tüketiyoruz.

kiraz tuzlamasını ilk duydum
biz vişneyi tuzlarız, "terletme" deriz. yapardık yani eskiden şimdi pek yapılmıyor sanırım.

karadenizde yaşarken hadi vişne yine bulunuyordu bu arada. (zaten vişnenin ana vatanı karadeniz, Çehov'a selam edelim), kirazı hiç hatırlamıyorum mesela.
bence karadenizin esas sıkıntısı meyveyi de bilmiyor olmalarıydı. kayısı ararsın yok, şeftali yok, muz filan manav işiydi zaten o zamanlar lükstü ama pazarda sadece kızılcık/kiren türü dağ meyveleri bir de klasik mancar, pazı filan olurdu. sinir olurduk memlekete gidince sebzeye meyveye doyardık...

İçli köfteyi nasıl yaparsıniz. Büyük, dışı etsiz içi kıymali olan mı yoksa küçük dışı etli içi iç yağ ile olandan mı?. Ben her ikisini de yapıyorum. Küçük içi iç yağlı olanı kardesimin sözünde menüye eklemiştik. Bazıları çok sevdi bazılari midesini bozdu 🙈
içyağı, kuyruk yağı, bamya filan bence sözde yapılcak şeyler değil

bamya bizde düğün yemeğidir bu arada ama bence %100 sevdiğini yediğini bilmediğin dışardan gelen kişilere yapılacak yemek değil
ha aynı yöre insanıdır onlar da yapıyor yiyordur, o ayrı. değilse mesela koyun etini, koyun yoğurdunu da yiyemeyen milyonlar var, bence davetlerde filan yapmamak lazım. özellikle arada mesafe, yol varsa sonra midesi bozuluyor yollarda rezillik -böyle şeyler yaşadığını bildiklerim var benim de.

mesela bir kuzen de antepli biriyle evli
düğün antepte oldu evde vs. ortamda sadece kaçak çay varmış kimsenin aklına Türk çayı demlemek gelmemiş kimse dememiş ki bu insanlar batıdan geliyor, kaçak içemezler.

kast ettiğim karadeniz, ya da batı-doğu vs. meselesi değil yani. böye cemiyet ortamında biraz ortayolcu ve feraset sahibi olmak lazım.

Karadeniz mutfağı hiç iç açıcı değil yazmadan edemiycem. Pide, mıhlama, lahana sarması dışında. Her tür mutfağa açığım. İc Anadolu, Ege, Güneydoğu, Akdeniz her mutfaktan hemen yaparım kendim doğuluyum. Ama Karadeniz yemekleri 🤢 eskiden karşı komşumuz vardı Ordu mu Giresun mu ordan bir yerdendi. Bir turşu kavurması yaparlardı bütün apartman kötü kokardı 🤢 20 yildan fazla oldu ama o koku hala burnumda öyle biseydi.

Bazı arkadaşlar karadeniz yemeklerini gömmüş:) demeyin öyle ya bizimkiler lahananın her türlüsü yapar 1 hafta yer öyle severler :KK70: mısır ekmeği fasulye turşusu yanına mısır ekmeği lahana dolması ayran miss :)) bende karadenizliyim yerim ama daha etciyim doğu mutfağına bayiliyorum damak tadi bana cok uygun el lezzetleri başka geliyor

Benim ailemde yeşili çok sever ama etide severler bazi yemekler yag, kuyruk yagi vs. eklerler..dogulu bir komsumuz var onun yemeklerinede bayiliriz 😋 her mutfagi seviyoruz biz.. benimde eşim doğulu karadenizde büyümüş o tarafın o yağlı yemeklerini bağırsak dolması falanağzına bile sürmez

E adam haklı?? Yanyana tava dediğiniz şeye baktım kuyruk yağı falan var içinde. Ben de yemem ağzıma bile sürmem. Tanıdığım çoğu kişinin de damağına hitap etmez ve karadenizli falan değiliz.
Normal yemekler yapsanıza. Kurufasulye, pilav, patates yemeği, fırında tavuk falan. Yanyana tavayı ilk kez duyuyorum mesela

E adam haklı?? Yanyana tava dediğiniz şeye baktım kuyruk yağı falan var içinde. Ben de yemem ağzıma bile sürmem. Tanıdığım çoğu kişinin de damağına hitap etmez ve karadenizli falan değiliz.
Normal yemekler yapsanıza. Kurufasulye, pilav, patates yemeği, fırında tavuk falan. Yanyana tavayı ilk kez duyuyorum mesela
En güzel fırın yemeklerinden biridir..sizin de damak tadınız gelişmemiş bence

Zıt kültürler de öyle oluyor eşim Adana Antep yöresinden ben egeliyim onlar et baharat yoğunluk ya kullanıyor bizde et sadece köfte olarak tüketilir. Sonra hep zeytinyağli. Eşim et yemediği zaman duymadığını söyler. Ortak bir yol bulduk. Genelde dışarıda yediğimiz ikimizin beğendiği yemekleri yapıyorum evde. Et yerine çoğunlukla tavuk yapıyorum bankada hafif geliyor .eti yemek olarak değilde daha çok sote yada fırında pişiriyoruz daha pratik oluyor. Yöresel yemeklerini pek yapmıyorum memlekete gidince ailesinde yiyiyor tavsiye ederim önce esnaf lokantaları na gidin bir kaç kez bakın neleri seviyor yada sevmiyor ona göre ortak yemekleri tercih ederseniz.damak tadına uymayan şeyleri de zorla sevemez zaten

Haksizlik yapmayalim lutfen,🥺
Mevsimine göre mezgit tava, istavrit, palamut ekşilisi, zargana aklıma gelmeyen balık türleri ki burada bir de taze denizden avlanip yenilir

off bayılırım çalar tavaya..
karadeniz garip bir durum var ilçeden ilçeye bile yemek kültürü değişebiliyor.
bence gömen arkadaşlar tek bir bölgesine ziyaret amaçlı gidenler.

Arkadaşım Karadenizli kayınvalidesinden güzel bir tarif öğrenmiş. Onu yaptı bize deneyelim diye. Pirinçle lapa kıvamında pilav yaptı. İçinde de doğranmış fasulye turşusu. Bir de sunum yaptı bize, kek kalıbına koydu onu, ters çevirip tabağa o şekilde çıkardı falan. Yemekte eksik olan tek şey sunumdu çünkü. 😐

margırıt dible yapmaya çalışıp içine etmiş gibi duruyor yalnız arkadaşın😂

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Kök yesin 😂 beğenmeyen kendisi yapsın konuyu sinir savaşına çevirmeye gerek yok. Umrumda olmaz 😃

X