Kocama yemek beğendiremiyorum

Direkt damak zevki yok :) Bunun sebebinin hem doğal çeşitliliğin az olması hem de kadınların zorlu yaşam şartları olduğu söyleniyor. Dolayısıyla yemek kültürü gelişememiş..

Damak zevki yok derken?
Sizin için damak zevki olan yöre hangisi mesela? Patlıcan, biber ve bulgur üçlüsünün karişimindan 7473810010q83477 yemek çıkartan doğu bölgesimi?

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Biraz araştırıp onların yemeklerinden mi yapsan alışkanlık ve damak tadına uymaya bilir senin yemeklerin yöresel yapma mesele İnternette bir tarif yap öyle dene

Damak zevki yok derken?
Sizin için damak zevki olan yöre hangisi mesela? Patlıcan, biber ve bulgur üçlüsünün karişimindan 7473810010q83477 yemek çıkartan doğu bölgesimi?
Gerçekten katılıyorum size
Kıymayı patlıcanın içine koyuyorlar karnıyarık içine koyup bohça yapiyorlar bilmem ne kebabi yan yana diziyorlar bilmem ne kebabi.Dışı kıyma içi bulgur bilmem ne köftesi dışı bulgur içi kıyma bilmem ne köftesi. Temelde hepsi de aynı yemek.

Karadeniz yemekleri güzel aslında. Sadece gerçekten karadeniz kadınlarının çoğu güzel yemek yapamıyor çünkü çok baştan savma yapıyor
Eşim doğulu simdiye kadar yediği bütün yöresel yemeklerimizi beğendi. Bir akrabası laz böreğine bayıldı sürekli dilindeydi. Bizim köyde kadinlar da güzel yapar gercekten

Bir de bütün yemekler yiyeceklerin birleşiminden oluşuyor. Deneyip yakistirmis yemisler nesiller boyu gelmiş
Makarnayi sekerle yiyoruz diye yadirgiyorlar. Gayette yakışıyor. Baklava da şekerli hamur makarna da şekerli hamur baklavaya yakışiyor da makarnaya neden yakismasin

Ben egeliyim eşim iç Anadolulu tahmin edersiniz ne kadar farklıyız
Ama alıştık o balığa sebzelere mezelere alıştı bende etli baharatlı yemeklere alıştım
İkisini de yapıyorum severek yiyoruz
Biraz zaman sonra alışması lazım yani ortak noktada bıluşabilmeniz lazıım
Ne yapayım diye sor sende ne ıstersın bugun de belkı kendı istedgı yemeklerı yesın sınır bozucu durum bazıları öyle cddn bana oyle yapsa yürü git ananın evınde yer derım😅mahdem oyle yemıon cok sukur oyle sorunumuz yokta bızdede patlıcan muhabettı var ben asla yemem o da cok sever gider dısarıda yer oyle gelır her gun yumurta kırsam laf etmez cok sukur ama ne bılım nasıl yemekleri seviyor ki senın yemeklerını sevmıyor acaba baharatı çok falan mı geliyor ya da daha mı acılı seviyor bence al karşına konuş ne da tarz yemekler yapayım sana diye

Gerçekten katılıyorum size
Kıymayı patlıcanın içine koyuyorlar karnıyarık içine koyup bohça yapiyorlar bilmem ne kebabi yan yana diziyorlar bilmem ne kebabi.Dışı kıyma içi bulgur bilmem ne köftesi dışı bulgur içi kıyma bilmem ne köftesi. Temelde hepsi de aynı yemek.

Karadeniz yemekleri güzel aslında. Sadece gerçekten karadeniz kadınlarının çoğu güzel yemek yapamıyor çünkü çok baştan savma yapıyor
Eşim doğulu simdiye kadar yediği bütün yöresel yemeklerimizi beğendi. Bir akrabası laz böreğine bayıldı sürekli dilindeydi. Bizim köyde kadinlar da güzel yapar gercekten

Bir de bütün yemekler yiyeceklerin birleşiminden oluşuyor. Deneyip yakistirmis yemisler nesiller boyu gelmiş
Makarnayi sekerle yiyoruz diye yadirgiyorlar. Gayette yakışıyor. Baklava da şekerli hamur makarna da şekerli hamur baklavaya yakışiyor da makarnaya neden yakismasin

Bende karadenizliyim ve yemeklerimizi seviyorum.
Sebze/ sulu yemeği nasil 30 sayfa boyunca gömdüler anlamadim.

Brazilyada mesela sütlaç şehriyeyle yapiliyor. Tatli makarna bazilarinin sandığı kadar absürt değil:)
Karadenizli yapinca tüh kaka oluyor.

Eşim italyan ve güya dünyanin en iyi mutfağı italyan mutfağı.
Hamur, domates ve peynir üclüsünden onlarda 74848274848 çeşit yemek çıkartmışlar.
Tosya pirincinden yapilan lapa pilav (Risotto) dünyaca ünlü mesela. Ben ağzıma sürmüyorum. Kalkip italyan mutfağı kötü demiyorum ama

Burda karadeniz yemeklerine laf edenler acaba evde ne pişiriyorlar.

Ya haklısınız bu noktada. Deneye deneye bulacağım galiba ama sonuçta ilk etapta ben de elimden geleni yapıyorum. O da ekstra seçici. Bu konuda orta yolu bulmak zaman alacak
Eminim ki yemekleriniz cok güzeldir. Fakat bize biraz agır geliyor. Artı Karadenizde ne cabuksa o iyi kültürü vardır. Oyle alısılagelmiş, sevilmiş. Zorlayıcı cografyada kimse durup saatlerini yemek yapmaya harcayamazdı, yap yut işini tut mantıgı.Bir cogunu 5 10 dk da sofraya koyarsın,aşina oldugun tat olunca güzel gelir sorgulamazsın. Bastan farkları biliyorsundur, hiç araştırmadın mı, epey zorluk cekeceksın, çunkı cok zıt yemek kültürleri bence de..

trabzonda yeniyor ama bence köylerde kalan birşey artık.
yazıldı mı bilmiyorum sütlacı tuzlu yaparlar.
sanırım hayatımda daha iğrenç birşey yemedim🤦‍♀️
Tuzlu sütlaç nasıl oluyor? 😬Eskiden annelerimiz pirinçli süt çorbası yaparlardı öyle bir şey mi?

Brazilyada mesela sütlaç şehriyeyle yapiliyor. Tatli makarna bazilarinin sandığı kadar absürt değil:)

Hamur, domates ve peynir üclüsünden onlarda 74848274848 çeşit yemek çıkartmışlar.
Tosya pirincinden yapilan lapa pilav (Risotto) dünyaca ünlü mesela. Ben ağzıma sürmüyorum. Kalkip italyan mutfağı kötü demiyorum ama

Karadeniz mutfağının nesini gömmüşler anlamadım
Elli lezzetli olandan yememişlerdir sanırım
etli yada kıymalı karalahana sarması, pidesi, su böreği, laz böreği, kuymağı, melemeni, nokulu, diblesi tiriti, hamsiköy sütlacı gibi gibi envai çeşit yemekleri var, ben hiç salçalı suda yüzen yemek yemedim karadenizde, ki 15 sene yaşadım hemen hemen her yerini gezdim. Hele karalahana çorbasını yanında mısır ekmeğini ustasından yesinler bence, tadına doyum olmuyor.
Banada ege mutfağı çok lezzetsiz geliyor örneğin, herşey zeytinyağ içinde yüzüyor, tat yok tuz yok çoğunda. Ege tatilinden sonra eti çok aramayan ben kendimi kendin pişir kendin ye ocakbaşında bulmuştum 😅

Biz yemeye devam:super:

Sabah sabah sinirlerim çok bozuk çünkü binbir emekle yaptığım yemekleri eşim istemeye istemeye yiyor. Ben doğuluyum iç anadoluda büyüdüm o da Karadenizli. Tatsız tuzsuz suyun içinde yüzen yemeklere alışmış ya benim yaptığım mis gibi yemekleri yemiyor şaka gibi. Eskiden çalıştığı ofiste bi abla vardı yemekleri tatsız böyle çorbaları su gibi kıvamsız yemekler yapardı onları seve seve yiyordu. Benim yemeklerime burun kıvırıyor. Mesela gidip saçma sapan bir yerden lapa gibi pilav üstüne sade haşlanmış tavuk yiyor. Asla bir tadı tuzu yok, ya da zurna dürüm yiyor. Yağı baharatı sevmese o dürümü nasıl yesin iştahla? ama benim yaptığım mis gibi yemekleri burun kıvıra kıvıra yiyor ya çok üzülüyorum. Bu sabah da dünden kalan yemeği ısıt kahvaltı hazırlama bir daha dedi ısıttım önüne verdim, ilk yaptığımda da adam akıllı yememişti, baktım oturmuş çatalla didikliyor sağını solunu, genzini tuta tuta yutmaya çalışıyor. Tavaları alıp kafasına atmakla sakin kalmak arasında gidip geldim😃 Yemiyorsan kalk git daha da yapmiycam sana yemek dedim. Ya bir de alışverişlere çıkıyorum listeler yapıyorum ona yemekler sofralar hazırlamak için ama çoğunlukla istemeye istemeye yiyor. Bu da benim kalbimi kırıyor. Sabah sabah sinir patlaması yaşadım
Bende doguluyum doğu yemeklerine bayılırım neyse yani o zaman bı zahmet totosunu kaldırsın kendi yapsın tavayı hak etmiş bence sen ona bir zurnayla giriş yap zurna dürümmus beyfendiye bak ay ben sinirlendim valla Allah sabır versin gerçekten haklısın bir kere en başta emek veriyorsun millet yemek bulamıyor eşin ağız burun egiyor

X