Kocama yemek beğendiremiyorum

Çiğini ben de pek tercih etmem ama pişmişinin pek bir sakıncası yok koku yönünden. Bol etli, soğan sarımsaklı fırın yemeği yapıyor diye yeni evliliğine bile laf edildi konu sahibinin ajskkdld
Yeni evli yemeği varmış evet. :KK70:
Adını Feriha Koydum Gülsüm'ün Koray'ın evinde yaptığı yemek aklıma geldi şimdi. Koray eve gelip soğan kokuyor demişti. Arkadaşları da köfteli bir çorbaya kaşık sallayıp ıyy falan yapıyorlardı. :)

Karadenizde yemek kültürünün pek gelismis olmamasini dogru bulmakla birlikte turşu kavurmasi,kaldirik kavurmasi fasulye diblesini seven biri olarak bir miktar kırıldım sebze yemeklerini etli düsünemiyorum sogan salca sebze koyup buharda pisirmektir benim mantigim. 🤣 Beni linclemeyin ama doguda da yemek kültürü firina bir tepsi yollamaktan ibaret cogu zaman egri oturup dogru konusalim patlican kebabini normal firinda yaparsak o patlican kebabi olmaz kebap demek icin firina yollanmasi lazim cogu yemek de tepsi de oluyor firina yolluyorlar.Kaldirigimi kiraz turşumu kimselere ezdirmem valla 😃 Belki eşin de zamanla alisacaktir.Yöresel degil de daha ortak yemekler yapin kuru pilav gibi sehriye corbasi gibi.Illa etli yapacaksaniz izmir köfte pilav gibi.Farkliliklar illa ki olacak biz esimle ayni ilcedeniz sadece mahalle farkli o yerli manav ben göçmenim bizim bile yemeklerimiz farkli uyum saglayacaksiniz birbirinize zamanla

Son düzenleme:
Yeni evli yemeği varmış evet. :KK70:
Adını Feriha Koydum Gülsüm'ün Koray'ın evinde yaptığı yemek aklıma geldi şimdi. Koray eve gelip soğan kokuyor demişti. Arkadaşları da köfteli bir çorbaya kaşık sallayıp ıyy falan yapıyorlardı. :)
O sahne dün gibi aklımda. Ah hala kızı Gülsüm… 🤣

Koray'ın Gülsüm'e okula gidebilmek için evlendin ama evlendiğimizden beri okula gitmedin demesi peki? :KK53:
Koray iyi çocuktu ya. :)
İnternette çok muhabbeti dönüyor, eksik kalmayayım diye izleyeyim dedim. O cringeliği yüreğim kaldırmadı. Koray’a yaranmak için ıslak kek pardon brownie yapıyor, sarı kıza benzemek için saçını boyatıyor falan off dayanamadım bıraktım resmen.

Kimse bozulmasın ama karadenizlilerde hiç yemek kültürü yoktur
Ben bir Karadenizli olarak katılıyorum 🥴😀 malesef yok bizim oralarda bayanlar dışarda çok çalışır bide eskiden köylerde hep yokluk varmış ondan mı bilmem ama ben çocukken yazin köye gittiğimde hep mısır çorbası taze fasülye pancar olur pilav makarna yapıldı mı bayram ederdik☺️

Ben de Karadeniz yemeklerini sevmiyorum ama eşiniz siz Karadeniz yemeği yemiyorsunuz diye aynılarını sizin için söylese ne düşünürsünüz? Kaldı ki adamcağız yemeye de çalışıyormuş. Damak tadı başka bir olay bu kadar diretmenin anlamı yok. Siz de ona çorba pilav vs yapabilirsiniz. Zaten zamanla ortak noktada bulusursunuz bir anda çok yüklenmeyin bence . Ama eşinize de kızmayın çünkü size kabalık etmemiş
Aynen arkadaşa hak veriyorum benim eşimde çok yemek seçer sebze hiç yemez çorbada yemez hamur işi pilav makarna et tavuk o kadar. Ama ben herşeyi yerim 15 senedir evliyiz yemem dediği şeyi yemez ya yumurta kırar yer yada aç yatar. Ben kendime çocuklara ayrı yemek yapıyorum ona ayrı.Sizin eşiniz en azından yemeye çalışıyor kızmayın bencede ona sorun ne yemeği yapalım diye.

Ya Karadeniz mutfagını ne kadar gömmüşsünüz. Yarı karadenizli yarı da iç anadolu olarak iç anadolu mutfagını bilmem hiç babaannem o yörelerde yemek yapmadıgı için bir tek yarma çorbasını biliyorum 😁😁 karadenizin neredeyse tüm ot yemeklerini yemişimdir tabi tek ot yemekleri yok mutfakta o kadar fakir bir mutfak değil öncelikle benimde damak zevkine uymayan ot yemekleri var 😅 eski erkek arkadasım Akdenizlıydı o kayganayı beğenmişti. Eşimde egeli pancar corbasına bayıldı kara lahana sarması ve su böreğini yiyor. Tüm yemeklerimi tereyağlı yaptıgım için bizde baya catıstık yemek konusunda o sureklı et yemek ıstıyor yoresınde hamur ısı agırlıklı bende açıkçası çok sızladıgı zaman anasına gonderıyorum söylene söylene yemek yapıyor kaynana 🤣🤣🤣

Az önce de Malatyalı bir arkadaş bizde de var dedi. Nevşehir'de de varmış sanırım. :KK53: Anladığım kadarıyla deniz görmeyen memleketlerde yapılıyor. Gerçi bir Karadenizli üye bizde de var dedi ama 24 sayfadır kuyruk yağını sevmeyiz biz diyorlar. Benim dediğimin içine kuyruk konuyor. :KK53:
Ben çocukken daha açıktım ekstrem tatlara. Kayseri'nin pastırmanın dışına sürülen "çamanı" vardır. Çemen diyorsunuz siz ama Kayseri'de çaman deriz biz. Abooo bir kokar bu, yersin ağzın kokar terin kokar, her şeyin kokar. Çocukken hiç yadırgamazdım mesela. Bayağı kaseyle sofraya gelirdi, ekmeğe sürüp yenirdi önceden. :KK51:
Ben orduluyum biz kuyruk yağı bilmeyiz ama eltim Rizeli onlar kara lahana çorbasına ic yağ katarlar ve ben yiyemedim ağır geldi.Şehir şehir fark ediyor yani.

Eki Görüntüle 3489168
Hiç iştah açıcı durmuyor 🥴
Yanina karasimsek hele hic uymaz
En azindan makarna yapilabilir siz bunu yersiniz adam da azcik bunun etinden yer yanina da makarna yer 🥲
Bu yemeği nasıl kötü denebilir anlamadım ben bu yemeği eve yapsam benim eşim bayıla bayıla yer biz adanalıyız biraz doğu mutfağına uygun yemekleri daha çok seviyoruz ama ben her yada
açığım

X