Kocama yemek beğendiremiyorum

Baharat dokunuyor da olabilir, alışık olmayan için ağır gelir yağlı, baharatlı yiyecekler

beterin beteri var. benim sevgilim pizzaya brokoli koyuyor
hatta bir cizgifilm vardi, kiz kabusunda brokolili pizza görüyordu. kaydedip ona atmistim
Ay brokoli pizzaya cok yakisiyor ya. Biz ailecek cok seviyoruz brokoliyi. 5 yasindaki oglumun en sevdigi sey buharda pismis brokoli yemek. Cocuklar brokoli sevmez diyenlere sasiyorum. Gerci benim oglum genel olarak sebzeci. Et yemiyor - ki annesi de babasi da sulalesi de etci. (Adana). Bir gun eve kebap soyleyince buzdolabinda 3 gundur duran taze fasulyeyi yemek icin aglamisti.

Öff karadeniz yemeklerini karalama konusu mu yoksa bu beyefendiye linc konusu mu anlamadim…

Ben karadenizliyim, karadenizin herrr turlu yemegini bayila bayila yerim. Pancar corbasi (siz kara lahana dersiniz) kirmizi cizgimizdir. Neyseee konumuz bu degil…
Evet esiniz zikkim yesin
madem begenmiyorsun yeme deyin. Yani tamam bazi ufak tefek degisiklikler yapabilirsiniz belki aciyi az koyarak veya baharati az koyarak ama surekli surekli yaptigim yemeklere burun kivirsa esim, mutfaga girmem. Ne istiyosa yapsin yesin hiiic umrumda olmaz. Bunun karadenizli olmakla bi alakasi yok ben cok severim sizin yemekleri. Tamamen esinizin simarikligi yani. Bence mutfak grevine baslayin

Kara lahana corbasi bildigimiz kara lahanadan yapilmiyor mu yahu? Pancar miymis o da? Hani su toprak kokan patates rengi kabugu olupta ici kirmizi olan pancar?

Google'ladim dogru mu yorumluyorum emin degilim, pancar kokune, kara lahana da yapraklarina mi deniyor?

O kocanızın problemi. Ben de Karadenizliyim, gayet de lezzetli yemeklerimiz var. siz sadece lahana çorbası içtiğimizi düşünüyor olabilirsiniz. Ben de Doğu'nun, Güneydoğu'nun sürekli et kokan yemeklerini, sabah sabah yedikleri ciğeri vs. sevmem. Eşim İç Anadolulu. Orta yolunu bulduk, yemek konusunda pek sorun yaşamıyoruz. Sabah adamcağıza yapsaydın bol tereyağlı bir kuymak bak nasıl yerdi... Hiç de yemeklerimizi aşağılatmam yani...

Yok kara lahanaya mancar diyorlar. Adı öyle.
Muşmulaya da töngel diyorlar. Eriğe damaşlan.
İzmirliler gibi yöresel isimleri de çok

O reçeli turta, kek veya kurabiye üzerine koyarak kullanabilirsiniz. Reçelli kurabiye için yoğunluk ve kıvamı uygundur muhtemelen.

Kuzenim de hep yağlı, bol tuzlu, baharatlı yemeklere o kadar alışmış ki kıza ne yapsam burun kıvırıyordu. Zaten etsiz geçirdikleri tek bir gün yok. Ben haftada bir yesem de yetiyor.. Böyle bol yağlı olacak Ben de tuz, yağ kullanırım elbet ama kararında. Tarhanayı seviyor Allah'tan bi onu içirebildim. O kadar leziz yemeklerime nasıl karşı çıkabildi şaşkınım zira yemek konusunda çok iyiyimdir mütevazı olamıyorum

Son düzenleme:
Ülkede bulunmadığım bölge kalmadığından her yöre ve kültürün yemeklerine az çok hakimiz.
Annem karadenizli fakat göçmenler bu sebeple karadeniz mutfağından ziyade göçmen yemeklerine düşkünler.
Hayatımızda hiç kara lahana çorbası içmedik ama dolmasını bol bol yedik yahut fasulye kavurması yerine yumurtalısına bayılırız.
Balıklı hiçbir şeye aşina değiliz ama mısır unu hayatın merkezi.
Sebzeli bulamaçlar yerine kavurma ya da mısır unlu kekleri almışız kendimize.
Doğunun eti kebabı malum bir kaz yemedim Kars doğumlu olmama rağmen onu bilemiyorum, egeden her türlü zeytinyağlı ot mot bizde.
İç anadolunun hamuru da mevcut bünyede.
Kısaca iyi yemek yoktur lezzetli vardır.
Bölgelere tutunmak yerine oralara ait size hitap eden lezzetleri buluşturmalısınız.
Misal kabak çiçeği dolmasına bayılırım ama egenin dolma içini sevmem, onu kuru dolma içiyle etsiz bir yapacaksın acılı ekşili ovvv
Bahsettiğiniz kara şimşeğin yemeğini
iç anadoluda şahane yaparlar, kıymalı ve eriştesiz.
Çorbasından ziyade bu daha damaklara hitap ediyor.
Eşiniz zıkkım yesin o ayrı ama lezzet bir kültürdür, iyi olanı alışkın değilim diye öğürene rast gelmedim daha.

Ay ıyı hatırlattın yarın kara lahana saracaktım ben, unuttum ve ne yapsam yarına dıye dusunuyordum.

Sararırdı artık yapraklar.

Ay ıyı hatırlattın yarın kara lahana saracaktım ben, unuttum ve ne yapsam yarına dıye dusunuyordum.

Sararırdı artık yapraklar.
Ben hayatımda sarma zorda kalmazsam yapmam herhalde.
Dün aldım lahana, kapuska yaptım bol baharat domates salçalı falan. Bildiğin dolma içi baharatlı.
E yanına pilav, tabakta karıştı al sana dolma

Ben hayatımda sarma zorda kalmazsam yapmam herhalde.
Dün aldım lahana, kapuska yaptım bol baharat domates salçalı falan. Bildiğin dolma içi baharatlı.
E yanına pilav, tabakta karıştı al sana dolma
Ya basıma iş açan benım zaten
Kayınvalıdeme nişanlanırken karalahana yı Cok severım dedım
Haydaaa kadıncagız benım ıcın ekmiş mi hemen. Büyüdükçe veriyo
Kaçsam kaçamıyorum atsam atamıyorum
Bı yolladığında sarıyorum oteki yolladığında atıyorum. Vicdanen dengeliyorum kendımce

Eşim ve yedi sülalesi lazlar, o yüzden benim konuşma hakkım var. Gerçekten A-dan Z-ye kadar haklısınız. Biz 5. Senemize girdik evlilikte, eşim aynı sizin eşiniz gibiydi ilk birkaç ay,
Hep sulı yemeğe alışmışlar ve kv asla tuz baharat kullanmıyor
Ben Erzurumluyum, bizde tereyağıdır baharattır hamurişidir şerbetli tatlısıdır; varda vardır yani
Benim kv’nin en ennnn baba kurduğu sofra hamsi pişirdiği gündür (hamsi ve salata)
Diğer zamanlarda gerçekten fotoğraf atabilirsem eklerim o derece anlattığınızla örtüşüyor yemekleri.
Asla burun kıvırmıyorum ama çok fark var

Ben mecbur bırakarak eşimi bu huyunu yendim
Şu an içliköfte, kıymalı pide, kete ve tepsi böreğim favorisi
Evde muhakkak sulu yemek olur kızımda var çünkü
Ama eşim o gün ben ne pişirirsem yer
Çünkü annesi gerçekten kendi ağzıyla söylüyor benim kadar iyi yemek yapamıyor
Kıvamınıda tutturamıyor yemeklerin.
Bilmiyorum bu belki sadece benim gelin geldiğim sülaleye özgüde olabilir
Hep lazlardan kız alıp kız vermişler bütün akrabaları böyle

Tavsiyem ısrarcı olun
O yemeği mecbur yesin
Alışacak
Denendi onaylandı

Not: kesinlikle millet ayırmıyorum bu benim kendi aileme özgüde olabilir.

Bunları eskiler yerdi yokluktan. Ağızları tatlansın diye. Annanelerimiz dedelerimiz. Doğma büyüme trabzonluyum bu zamana kadar yiyeni görmedim ama anlatırlardı duydum
Doğrudur..

Eskiden yokluktan insanlar değişik değişik yemekler üretirlermiş. Bulgur, un,mısır, mercimek, çeşitli otlar vs.. Hep yokluk zamnları yemeklere hem lezzet verirmiş hemde yiyenleri tok tutmaya yararmış

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…