Kızım ve kreş...

Kreş parasından sonra bana kalacak olan 20 bin tl bir para. Maaşım da başlangıç ücreti olarak o kadar. Sonra daha da artacakmış... ama inanın gözümde değil
Cevapladigini gec farkettim, sunun icin sordum eline kaydedeger bir rakam gecmeyecekse hic ise baslamazsin, diye dusunmustum.

Bende kaçırmayın derim vicdan yapılacak bir durum yok ki, zaten bebeğiniz için çalışacaksınız onun daha iyi bir hayatı olsun diye
Çevrem de çalışan annelerin çocukları 1,5 2 yaşta kreşe başlıyor zaten

Kreşe vermeden önce oğlumu bende aynı kaygıları taşıyordum. Ama emin olun iyi bi kreşe verdiğinizde ne kadar büyük gelişmeler gösterdiğine sizde şaşıracaksınız. Bende 2,5 yaşında verdim şu anda 3 yaşında. Kendi kendine yemek yemeyi, kendi üstünü vs giyip çıkarmayı öğrendi. Tuvaleti çok kolay öğrendi. İngilizce ve müzik dersleri var. Her gün etkinlik yapıyorlar. Evde ben asla yaptıramazdım. Arkadaşlarıyla okulun parkında vakit geçiriyorlar. Taneli bile yemek yiyemezdi öyle düşünün. Şu anda o da biz ne yersek onu yiyor. İştahıda açıldı. Okulda yoruluyor enerjisinide harcıyor. Konuşması baya gelişti. Çok çekingen oğlum şu anda herkesle iletişim kurabiliyor. Bu gibi faydaları oldu. Kreş seçimini iyi yaptığınız takdirde emin olun çocuğa çok şey katacak

Eğer elinize kreşe para verdikten sonra para kalmasa çalışmayın diyeceğim ama 20k iyi para. Ayrıca cumartesi eşiniz baksın babası işe zaman geçirsin bağ kursun. Ben yıllardır cumartesi çalışıyorum, eşim bakıyor çocuklara. Gayet eğleniyorlar. Bazen beni işten alıp direk yemeğe parka gidiyoruz. Hem eşinize de yazık adam bunalmıştır iki işte çalışıp para yetiştireceğim diye. Ayrıca en geç 4 yaşında kreşe başlatmak gerekiyor gelişim açısından. Siz kaçırmayın bu işi

3 yas küçük bir yas degil ki. gayet normal kres icin.
benim erkek arkadasim 6 aylikken başlamış krese. gayet halinden memnun, baglanma sorunu vs olmayan,kendi isini kendi yapan bir insan.
kendi de okul oncesi ogretmeni, bazen öğretmen hasta olunca falan bebiş grubuna bakiyordu. aglayan çocuklara gitar falan caliyordu. dedigine gore onun ülkesinde hamile kalan calisan kadin kres arastirirmis birkac aylikken birakmak icin.
simdi turkiyede calisiyor 2,5 yas grubuna bakiyor. çocukların neredeyse hicbiri catal bicak kullanmayi bilmiyor, tabagindakileri bitirmiyorlar, yerken yardim aliyorlar diye sasiriyor. eski kresinde cok daha kucuk yaslarda basladiklari icin 2,5 yasindaki cocuklar kendileri siraya girip kendi tabaklarini alip yemeklerden yiyecegi kadar doldurup yemegini yiyip sonra da catallari ayri tabaklari ayri masaya koyar bahceye çıkarlarmis
yani erken baslamanin pek cok yarari var aslinda çocuklara.
ki uc yas erken degil kesinlikle.
bence tam zamani

Öğretmenim 2 kızımda 2 buçuk yaşında kreşe verdim ve çok memnunum. Kendi yaşıtlarıyla vakit geçirmesi bile onlara çok yaradı kendini ifade etme becerileri vs baya gelişti, değiştiler adeta. Evde siz ilgilenseniz bile yetmez onlara o çocukların akranla vakit geçirmeye ihtiyacı var. Hem sizin de çalışmaya ve farklı bir ortam görmeye ihtiyacınız var, hayat annelikten ibaret değil.

Enişte Türk anneleri ile tanıştıkca şoktan şoka girmeye devam edicektir bizim ülkede bu eğitimi verecek beceri kazandıracak kreşler ateş pahası, yine erken verip ortalama mahalle kreşlerinde bunlar sağlanmıyor, yurtdışında kreş içeriklerinde uçurum yok sanırım devlet özel diye

onlarda vergi dilimine goreymiş. cok kazanan cok para ödüyor az kazanan az , hic durumu olmayan hic. herkesin cocugu aynı krese gidiyor.
zaten şoktan şoka giriyor ama henuz ailelerle ilgili saskinligi yok. en cok çocukların biraz sonra boya dokulme, camur olma ihtimali olmasina rağmen keten şık elbiselerle gelmesine şaşkın:)

Bizim ülkemizde bu seviyeye gelebilse keşke, burada çocuğunu yağmurda karda dışarı çıkmaması için tembihleyen veliler var kreş kombinleride çocuk için değil “bak bak felancanın çocuğu marka giyiniyor annesi ne güzel giydiriyor” demek için

Aa seninki hangi eyaletten? Bizim burda öyle değil mesela ama bazı yerlerde gelire göreymiş ücretler. Hatta berlinde çok küçük bir katki payi hariç ucretsizmis sanırım devlet kresleri.

Ya keske erkekler uyelik alabilseydi, senin erkek arkadasin biraz nezaketini falan dagitirdi buralara, belki disardan okuyan erkeklere de feyz olurdu :) belli ki guzel bi adam, Allah mutlulugunuzu daim etsin

Yani gerçekten öyle bir duruma gelmişiz ki evet ben de 20 bin tl için "eh idare eder" diyebiliyorum çünkü o da kiraya gidecek... Ben zaten hastanede çalışacağım için yanımda hastaneye götürüp muayene ettirip yanımda tutabilirim belki. Onun dışında bırakacak kimsemiz yok

Bu arada ben de ptesi 3 yasindaki kizimi baslatiyorum krese benzer kaygilar guduyorum ama alışmak zorunda diye de kendimi avutuyorum bi yandan. Bence guzel olacak Lupetta uzulme hic, ayrica 20 bin ekstra para cok iyi bana kalirsa :)

Bu arada ben de ptesi 3 yasindaki kizimi baslatiyorum krese benzer kaygilar guduyorum ama alışmak zorunda diye de kendimi avutuyorum bi yandan. Bence guzel olacak Lupetta uzulme hic, ayrica 20 bin ekstra para cok iyi bana kalirsa :)
İnşallah çok mutlu alırız onları ordan ve süreci çok iyi geçiririz ❤ Kesinlikle yaşıtlarını istiyorlar artık. Bize de iyi gelecek ❤

Ben de birkaç ay sonra ücretsiz iznim bitip işe başlayacağım benim de kızım yaklaşık 2,5 yaşlarında olacak ve sizinle aynı hisleri hissediyorum şimdiden. Benim kızım bana bağımlı bir çocuk o yüzden kreşe gitmesini de istiyorum bir yandan açılsın sosyalleşsin yabancı korkusunu yensin vs ama bir yandan da içim buruk. Umarım kolay atlaatırız süreçleri.

Umarım güzelve kolay bir şekilde geçiririz. Benimki pek bağımlı değil bize. Yani durur biz olmasak da. Öyle bir yapısı var

Cevapladigini gec farkettim, sunun icin sordum eline kaydedeger bir rakam gecmeyecekse hic ise baslamazsin, diye dusunmustum.
Ama bir de ise basladiginda sigortasinin da yattigini dusunun. Ileride iki emekli maasi ile kalmak var bir de tek emekli maasi ile gecinmek var. Kadinlar bu durumu gozden cok rahat kaciriyorlar, cocuk isin icine girdiginde. Bence sigortanin yatmasi bile basli basina cok buyuk bir kar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…