Kız kardeşim nişanlı bir adamla beraber.. Nolur yardım edin.. Ne yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kardeşinizin günlüğünü niye okuyorsunuz ? Bu çok yanlış ve ayıp . Nişanlı biriyle konuşması ona karşı bi şeyler hissetmesini onaylamıyorum ama onun özel hayatı sizi niye bu kadar ilgilendiriyor ? Bırakın yaşasın görsün . Nişanlı olan adam eğleniyor diyorsunuz siz ne derseniz deyin kardeşiniz kabul etmeyecek adam nişanlısıyla evlenince kardeşiniz anlar . Kendi haline bırakın .
Kardeşimin kendini bile bile ateşe atmasına göz yumamazdım bende.her ne kadar beni dinlemede de ablalığımı yapardım

• Muhteşem
Reactions: 000
günlüğünü okuyup ,özeline de kendisine de bir milim saygı duymayarak sizce ilişkinizi değiştirebilir misiniz pozitif anlamda ?
Hanımefendi, Allah korusun evlilik dışı hamile kalırsa önce kardeşim mahvolur. Sonra biz.
Acıdan biteriz. Ben kendimi affedemem müdahale etmezsem. Annem de kalp hastası çok etkilenir.
Evet özel alan ihlali. Ama iyi ki okumuşum.
Şu an bu duruma çözüm lazım.

Peki adama rica etsem, benim aradığımı söylemeyin bizim yaptığımız yanlış. burada bitirelim deyin . bakın sizinde kardeşleriniz var. vebal alıyorsunuz.Allah aşkına yapmayın diye iyice duygu sömürüsü yapsam ne olur?
Kardeşime bir şey demeden bitirir mi kendi istemiş gibi..
Nişanlısının aklına şüphe düşürürsen belki kız işkillenip biraz ipini çeker. O adam adam olsa ikisini idare etmezdi, siz konuştuğunuz an kardeşinize ablan beni tehdit etti diye haber uçurur

Ha ha aynısı ya son erkek arkadaşını ben de onayladım dedim süper çocuğun paylaştığı durumu gördüm sabahın köründe aradım çocuğu kardeşimi bile aramadım biliyorum kardeşimin huyunu çünkü AA niye ben karışmışım gel de sinir olma yine yapmış abuk subuk hareketler çocuk bitti diyor başka bişey demiyor nasıl üzüldüm kardeşim de üzüldü ama bitti işte karışmayım diyorum ama nolcak böyle bilmem 20 yaşında yaşının verdiği cahilliğe veriyorum şimdi bu topikte karışma ne hali varsa görsün diyorlar ama hasta oluyorlar daha önceki erkek arkadaşı ile tartışmasından sonra depresyon yaşadı nasıl karışmayım ki
Ama biraz da kendi kendine toparlanmayı öğrensin . Hayatta her zaman yanında siz olmayabilirsiniz . Şu an hayatı aşktan ibaret sanıyor ki yaşadıklarının aşk olmadığını da kabul etmiyor muhtemelen . Elbet ayağa kalkmayı öğrenecek üzülecek ama öğrenecek .

Günlükte buluşma detayları yazıyorsa seni filancayla filanca yerde gördüm diye ağzını yoklayın
Ben arkadaşı diye biliyorum zaten. Bize anlatmıştı. Biriyle sözlendi diye.
El ele gördüm desem olur mu.. ama günlükte hep mekanlarda elini tutmuş öpmüş.
nişanlı adam öpmüş kardeşimi..nasıl kahroldum.

Kimseyle konuşmuyor. Benimle de..
Ben adama ulaşmak istiyorum. Arasam olur mu?
Belki adam vazgeçer. Onunda kız kardeşleri varmış.
Geleneksel biri kürt kökenli. Onlarda kız kardeş çok değerlidir diye biliyorum.
Duygusallıktan girsem?
Adam kardeşinize söyler. Kendisi ahlaksız belli ki nişanlısını da düşünmemiş sizin dediğinizle vazgeçmez. Ha şöyle olabilir nişanlısına söylemekle tehdit edersiniz o zaman bırakır. Ama kardeşinizle aranız bozulur günlüğünü okuduğunuz ortaya çıkar. Yani bence kesinlikle karışmayın eğer anlatmıyorsa. Kardeşiniz hatasını görsün kendisi bıraksın nefret ederek. Sizin müdahale etmeniz onda daha çok takıntı haline gelmesine neden olur. Adam pislik demez de ablam bizi ayırdı der. Yapmayın. Kocanıza da sakın söylemeyin böyle bir şeyi iyi bir izlenim bırakmaz. Aile açığı verilmez bunu da ekleyim dedim nolur nolmaz diye 😊

Olay şu ki zaten kardeşler arası ilişkiler arada meydan savaşı da çıksa zedelenmeyecek şeyler olmalı. Benden 10 yaş küçük erkek kardeşim var. Yeri gelir canına okurum. Çünkü zaptedilemiyor. Saçmalamaz bu kadar diyorsun. Her seferinde seni şaşırtıyor. Ama güzel güzel sohbet ederken iyi ki benim ablamsın diyerek konuşmayı bitirir. Sizin hassas noktanız olabilir. Evet bence de yapılmaması gereken bir şey. Ve burdaki herkes de eminim bunu savunacaktır. Ama istisna diye bir şey var yeryüzünde. İşte bazen bazı şeyleri insan yapmak zorunda kalıyor daha sonra keşke dememek için.
ama bir seylerle ilgili acık kapı bırakılırsa herkes o kapıyı keyfine göre aralar .
maalesef hemfikir değiliz benim için bütün ilişkilerde saygı her seyden önce gelir daha doğrusu o temelle kurulur ve günlük okumanın saygı ile herhangi bir baglantısı olduğunu düşünmüyorum . ve yakın ilişki benim gözümde yargılamamaktır . benim kardeşim nişanlı biri ile beraber olsa onu yargılamazdım , ne istiyorsan onu yap her sekilde yanında olurum seni seviyorum derdim . benim yakın ilişki tanımım budur . dostta olsa , sevgili de , kardeşte .

ve son olarak hayatımda kimseyi aldatmadım , dürüstlük hayatta kendi davranışlarımda en önem verdiğim seydir . aldatmak vs doğru geldiği için değil bu tavrım .
iyi geceler diliyorum size

benim kardeşimin bana bunu anlatacagını düşünüyorum .
bu koşullar benim basıma gelseydi muhtemelen sorununu öğrenemezdim çünkü asla ve asla günlüğünü okumazdım . kardeşim benim evladım gibi , aramızda 9 yaş var. bu hayatta onun kadar kimseyi sevebilir miyim bilmiyorum , benim için her seyden çok fazla üst .
kötü psikolojisi beni mahvederdi günlerce uyuyamazdım muhtemelen . sık sık onu sevdiğimi ve ona güvendiğimi söylerdim . normaldede bunu cok sık yaparım . Ve endişelenmek yerine her ne olursa olsun, her ne yaparsa yapsın yanında olmayı seçerim .
yanlışlarını kendisi yasayıp kendisi öğrenecek ancak o zaman yasadığını hisseder ancak o zaman gercekten yasar bence .
zaten ölüp gideceğiz 100 yıl sonra bizi tanıyan bile olmayacak tamamen bomboş yasamıs oluyoruz aslında .
bu yüzden hatalar vs beni çokta fazla korkutmuyor acıkcası .
Tek bir şey soracağım.
Kız kardeşiniz var ve evlilik dışı hamile kaldı. Ne olur bu toplumda biliyor musunuz?
Bu dedikleriniz biraz fazla pozitif.

Evet bana anlatmadı evet ben belki güven vermeyen bir ablayım.
Sizdeki algım önemli değil. Burada çözüm lazım.
Burada karışma diyenler bir şey olursa mahvolmayacak biz mahvolacağız.
Bunu uzaktan çekirdek çitler gibi üzgünüm seyredemem.

Hanımefendi, Allah korusun evlilik dışı hamile kalırsa önce kardeşim mahvolur. Sonra biz.
Acıdan biteriz. Ben kendimi affedemem müdahale etmezsem. Annem de kalp hastası çok etkilenir.
Evet özel alan ihlali. Ama iyi ki okumuşum.
Şu an bu duruma çözüm lazım.
nerden biliyorsunuz ?
yani her gün değişen bir dünyada nasıl bu kadar kesin yargılarınız olabiliyor ? ben evlilik dısı hamile kalsın demiyorum ama hayat bu kadar net senaryolar yazılacak bir yer değil bence .
ayrıca gercekten kardeşlerimizin cinsel hayatı bizi ilgilendirmez , gercekten . kardeşiniz bunu yapacak kadar gözünü karartmıs ise gercekten bunu engelleyebileceğinizi size ne düşündürüyor ?
her neyse ; sonuç olarak
umarım iyi bir çözüm bulursunuz , iyi geceler

Nişanlı adamla görüşen evlenince ne olacak da vazgeçecek bu mantığı anlamadım ? Adamın hayatında legal olarak birinin olması kız kardeşe engel olacak olsa , şuanda da legal olarak biri var zaten. Kardeşinizin günlüğünü okumanız hoş değil , buna katılıyorum. Kardeşimde tuhaflıklar sezsem ve iyiliğinden şüphe duysam belki bende yapardım bilemiyorum,çaresiz hissedince neler yapardım kestiremiyorum. Olan olmuş öğrenmişsiniz bu saatten sonra karışmamak olmaz, çünkü belliki fena tutulmuş adam evlenince de görüşecek. O adamla konuşmanızın bir şeyi değiştireceğini sanmıyorum, zaten utanan biri olsa yapmaz. Kardeşinizle konuşmanız da adama yaklaştırır. Ben yerinizde olsam ilk sayfadaki arkadaşın yaptığı gibi adama ve kardeşinize fake mesaj atardım. Sizi gördüm ve devam ederseniz bu duruma nişanlınıza söyleyeceğim gibi . Kız kardeşe de seni rezil ederim , nişanlı adamdan uzak dur gibi. Korkuyla uzak durmalarını sağlamak da doğru değil, ama hikaye zaten baştan doğru değil. O adam nişanlısı duyacak diye geri duracak kardeşinizden. Ben nişanlıya üzüldüm, adam ileride yine kendine birini bulur çünkü , keşke nişanlıyı öğrenip sonrasında da onu haberdar edebilseniz . Mağdur çünkü o kız. Kardeşiniz korkudan uzak durur , mesele en derinden çözülmese de zarardan dönülmüş olur kısacası ben böyle yapardım

• Beğen
Ama biraz da kendi kendine toparlanmayı öğrensin . Hayatta her zaman yanında siz olmayabilirsiniz . Şu an hayatı aşktan ibaret sanıyor ki yaşadıklarının aşk olmadığını da kabul etmiyor muhtemelen . Elbet ayağa kalkmayı öğrenecek üzülecek ama öğrenecek .
Evet sanırım öyle karışmadan durmayı becermem lazım sürekli fırça yiyorum çünkü 😁

Nişanlısının aklına şüphe düşürürsen belki kız işkillenip biraz ipini çeker. O adam adam olsa ikisini idare etmezdi, siz konuştuğunuz an kardeşinize ablan beni tehdit etti diye haber uçurur
Nişanlısına nasıl ulaşacağım bilmiyorum?
O adamın hiçbir bilgisini bilmiyorum..
Evet adam tam bir karaktersiz.

Tek bir şey soracağım.
Kız kardeşiniz var ve evlilik dışı hamile kaldı. Ne olur bu toplumda biliyor musunuz?
Bu dedikleriniz biraz fazla pozitif.

Evet bana anlatmadı evet ben belki güven vermeyen bir ablayım.
Sizdeki algım önemli değil. Burada çözüm lazım.
Burada karışma diyenler bir şey olursa mahvolmayacak biz mahvolacağız.
Bunu uzaktan çekirdek çitler gibi üzgünüm seyredemem.
maddi durumu iyi bir işte çalışıyorum böyle bir durumda yardımımı isterse onu isteğine göre ya kürtaj yaptırrım ya da rahat edecegi bir sehirde yasaması için maddi manevi destek olurum .
benim çözümüm budur .
sizin çözümünüz hayatına müdahake etmek ise edin , umarım sonu iyi olur

ama bir seylerle ilgili acık kapı bırakılırsa herkes o kapıyı keyfine göre aralar .
maalesef hemfikir değiliz benim için bütün ilişkilerde saygı her seyden önce gelir daha doğrusu o temelle kurulur ve günlük okumanın saygı ile herhangi bir baglantısı olduğunu düşünmüyorum . ve yakın ilişki benim gözümde yargılamamaktır . benim kardeşim nişanlı biri ile beraber olsa onu yargılamazdım , ne istiyorsan onu yap her sekilde yanında olurum seni seviyorum derdim . benim yakın ilişki tanımım budur . dostta olsa , sevgili de , kardeşte .

ve son olarak hayatımda kimseyi aldatmadım , dürüstlük hayatta kendi davranışlarımda en önem verdiğim seydir . aldatmak vs doğru geldiği için değil bu tavrım .
iyi geceler diliyorum size
Yaşınızın küçük olduğunu ve yeterince hayat tecrübeniz olmadığını düşündürüyor bu kişisel gelişim kitaplarından alıntı gibi kurduğunuz cümleler.
Bir de forum kurallarına göre açılan konuyla ilgili cevabınız varsa yazarsınız. Yoksa aa beni ilgilendiren bir şey yok dersiniz çıkarsınız. Siz her mesajda kendi doğrularınızdan. Değer yargılarınızdan bahsetmişssiniz. Yanlış yapmışsın diye ısrarcı olarak konu sahibini de darlamışsınız. Sizin ne düşündüğünüzü, günlük okumanın yanlışlığını, hatta sizin için ekstra sakıncalı bir şey olduğunu kavradık tamamdır. Teşekkürler.

Sevgili @Gamora_90 siz çok iyi bir abla ve çok hanımefendi bir kişiliksiniz. Öyle kibarsınız ki. Konuya yazdığım gibi baştan sona okudum da. Çözüm ararken koruduğunuz sakinliğiniz ve konu dışı mesajlara verdiğiniz tepkileri hayranlıkla takip ettim. Ben yapmanız gereken en doğru şeyi bulacağınız konusunda size güveniyorum. Umarım öyle olur🙏

Kardeşim tam masum değil ama böyle biri değildi.
Vebal almaktan korkardı. Biz düzgün insanlarız.
Adama nişan için küçük yaşta birini bulmuşlar evleniyormuş sevmiyormuş ama bu yapılan yanlışı değiştirmez.
Gururum kalmadı diyor günlükte, bir daha sevemem diyor.
Bir sürü tavsiye verebilirim ama bana açmadı konuyu işte.
Sizin karakterinizle ilgili birşey söylemem sizi tamıyorum ama kardeşinizin yanlışınızı açık yüreklilikle söyleyebildiğinize göre iyi niyetli olduğunuzı düşünüyorum. Ama sizin belkide kardeşinize olan sevginizden görmek istemediğiniz birşey var; bu olayları başlatan ve bu hale getiren kişi kardeşiniz, o adam değil ; kardeşiniz nişanlı adamın peşine düşüyor, adam pislik ama yalan söylememiş, umut vermemiş, senin için nişanlımı terk etmem ama gönlümü eğlerim senle takılırım hatta koynuma da alırdım ama hamile kalıp bunu kullanırsına kadar herşeyi söylemiş, kardeşinizi kimse kandırmıyor, kimse kullanmıyor, adamın özünde kardeşinize yaptığı bir yanlış da yok, adamın kumaşı belli, açık açıkta söylemiş, aksine kardeşiniz anladığım kadarı ile belki bir punduna getiririmde adamın nişanlısını bırakmasını sağlarım diye görüşmeye devam ediyor. ( hoş öyle birşey yapsa o nişanlı kıza bilmeden büyük iyilik eder, zira kardeşiniz adamın pislik olduğunu bile bile kabul etmiş ama diğerinin dünyadan haberi yok büyük ihtimal). Önce bunu bir kabullenin. Tamam ablasının canınız yanıyor, kardeşinizin kötü olduğunu kabul etmek zor geliyor, adamı suçlamak, kardeşinizede aşkından hata yapıyor diye yaptığını masumlaştırmak sizi rahatlatıyor ama bunlar sizin deridinizin dermanı olmaz. Bir kere o adam kardeşinizi bıraksa kendini bu kadar düşüren kardeşiniz emin olun ne rezilliği ne ailesini düşünür sırf adamı elinden kaçırmamak için rezalet çıkartır, zira anlattığınız kadar gözünü karartan kadın adam onu bırakınca öyle köşesine çekilmez, bu durumda hem aileniz hemde eşiniz hiç hoş olmayan bir şekilde öğrenir durumu. Evlenme çağına gelmiş, okumuş etmiş kızı kendisinden koruyamazsınız, kardeşiniz bir yola girmiş, sizide anne babasınıda gözü görmüyor anladığım kadarı ile , sizin tek başına yapacağınız ataklar olayları dahada çıkmaza sokar. Bazen kardeşiniz bile olsa kendi kararlarının sonuçlarına katlanmasını kabul etmeniz gerekiyor.

Zor bir durum.Ben ne yapardim diye düşündüm de bence acil olarak kardesinizle bu konuyu açık açık konusmaniz gerekiyor.Bildiginizi bilmeli yani.Tabi bu konusma onu yargilayan , tehdit eden bir konusma degil de yol gosteren ,bu iliskinin yanlis oldugunu anlatan bir nevi telkin gibi sabirla yapilacak bir iletisim seklinde olan bir konusma olmali.Belki sizinle bu konuyu özgürce konusabilirse onu zamanla o adamdan uzaklastirabilirsiniz.Kendisiyle de yuzlestirebilirsiniz.Gunlugune bu derece de detayli yazan birinin kendisini yargilamadan konusabilecegi biri ile icinden cikamadigi bu durumu hem konusacagini hem de asabilecegini düşünüyorum.Bu arada gunlugu okudugunuzu da bilmemeli.Guven duygusu zedelenir.Baska bir sekilde ogrenmis olmalisiniz ki size açılabilsin.Kordonda bulusmuslar demissiniz.Sizi gördüm diyebilir misiniz veya yaninda gördugum kimdi diye sorabilir misiniz yada baska bir yol.varsa ordan giris yapabilir misiniz..Acikcasi ben boyle yapardım.Aklima da baska bir yol gelmedi.insallah tez zamanda çözülür sıkıntınız.Gönül isleri zordur...

• Beğen
Adam kardeşinize söyler. Kendisi ahlaksız belli ki nişanlısını da düşünmemiş sizin dediğinizle vazgeçmez. Ha şöyle olabilir nişanlısına söylemekle tehdit edersiniz o zaman bırakır. Ama kardeşinizle aranız bozulur günlüğünü okuduğunuz ortaya çıkar. Yani bence kesinlikle karışmayın eğer anlatmıyorsa. Kardeşiniz hatasını görsün kendisi bıraksın nefret ederek. Sizin müdahale etmeniz onda daha çok takıntı haline gelmesine neden olur. Adam pislik demez de ablam bizi ayırdı der. Yapmayın. Kocanıza da sakın söylemeyin böyle bir şeyi iyi bir izlenim bırakmaz. Aile açığı verilmez bunu da ekleyim dedim nolur nolmaz diye 😊
Adamla yıllardır tanışık. Hatta adama duygularını açmış adam kabul etmemiş. Bekarken açtım gene olmadı demiş kardeşim. Kaç kere konuşmuş. Adam sadece seni istiyorum demiş buna öpmüş.Ne yardan ne serden durumu..
Adamın aramasını bekliyor gidiyor buluşuyor adam evlenecek.. Ne yapıyor kardeşim..
yok eşime söyleyemem. Benim bile kardeşimle ilgili hayalkırıklığım oldu.
Onun hepten olur..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X