Kız kardeşim nişanlı bir adamla beraber.. Nolur yardım edin.. Ne yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
merhaba , sizce kim kimin günlüğünü okuyarak intihar etmesini engelleyebilir ?
intihar yasadıklarımızdan cok bazı beyinsel mineral enzim dengesizlikleri ile baglantılı ve günlük okumanın güven kırmaktan baska hiç bir katkısı olamaz . kız kardeşi istese söylerdi , zaten sana anlatamam güvenmiyorum demiş .
insanlar kardeşimiz diye , bizden küçük diye hayatlarında kontrole sahip olduğumuzu nasıl düşünebiliriz ?
ne hakla düşünebiliriz ?
herkes dönem dönem büyük küçük yanlışlar yapar , sevginin getirisi ona istediği sürece destek olabilmektir bence . hanımefendi esime bile anlatamam kardeşimin imajı bozulur diyor . sizin ablanız (ne yapmış olursanız olun ) arkanızdan bunu düşünse ne hissedersiniz ?
umarım hanımefendi bu işe karışmaz , aksi taktirde kardeşini kaybetmekten başka bi işlevi olacagına inanmıyorum
Küçük büyük yanlışlara evet okeyim. Benim küçüklükten bu yana hiç özel alan kavramina saygi duyulmadigi icin maalesef hic günlük tutamadım. Özel alana saygiyi en cok savunanlardan biriyimdir ben,sevgilimin telefonunu dahi ellemem karıştırmam demiyorum elllemem diyorum. Konunun uzmanı değilim ama intihar durumuna genelde yaşanılanlar gelinen noktalar sebebiyet veriyor kimse benim beynim sorunlu intihar edeyim demez. Ama konu sahibi ve ailesi gayet anlayisli insanlar gibi duruyor kız kardeş konuşmaya yaklaşmıyor ve uzun süreli ciddi tavır değişiklikleri oluyor. 15-16 yasinda olsa ergenliğe bağlanırdı. Ama koca kadın olmuş, 1-2 haftalık ya da 1-2 aylık tavır değişikliği değil ki bu. Öncesine dayanıyor. Bekarim cocugum ya da kiz kardesim de yok ama olsaydi acaba uyusturucu mu kullaniyor acaba hamile mi acaba intihara meyilli mi acaba benim yapabileceğim bir sey var mı diye endişelenirdim. Sorunu paylasmıyorsa anlamaya çalışırdım. Soruna yönelik psikolojik destek almasini sağlamaya çalışırdım.

merhaba , sizce kim kimin günlüğünü okuyarak intihar etmesini engelleyebilir ?
intihar yasadıklarımızdan cok bazı beyinsel mineral enzim dengesizlikleri ile baglantılı ve günlük okumanın güven kırmaktan baska hiç bir katkısı olamaz . kız kardeşi istese söylerdi , zaten sana anlatamam güvenmiyorum demiş .
insanlar kardeşimiz diye , bizden küçük diye hayatlarında kontrole sahip olduğumuzu nasıl düşünebiliriz ?
ne hakla düşünebiliriz ?
herkes dönem dönem büyük küçük yanlışlar yapar , sevginin getirisi ona istediği sürece destek olabilmektir bence . hanımefendi esime bile anlatamam kardeşimin imajı bozulur diyor . sizin ablanız (ne yapmış olursanız olun ) arkanızdan bunu düşünse ne hissedersiniz ?
umarım hanımefendi bu işe karışmaz , aksi taktirde kardeşini kaybetmekten başka bi işlevi olacagına inanmıyorum
Küçük yanlış mı?
Adam seninle sevişsek seninle olsam ya hamile kalsan ne olur demiş. Sen o çocuğu sırf benden diye aldırmazsın bile demiş.
Bunu diyen bir adam var. Bu küçük bir hata değil. Bizim aile geleneksel değil. Ama bu toplumda evlilik dışı çocuk onu bitirir. Bu hatayı yapması için nasıl seyirci kalabilirim?
Ben kalamam ondan konu açtım.

Aile kavrami nedir bi arastirin veyahut o kardesinin basina bir sey gelse adam kullanip dügüne yakin atmak istese basindan bu da takintili birakmio öldurup atsa biryere kimin cigeri yanar böyle antin kuntin laflar boş kardes abla abi yanlis yapiyorsa ve mutlaka zarar görecekse birseyler yapilmaliki bir kötü sonuc olsa en azindan birazda olsa vijdani rahat olur yasamayan anlamaz
araştırmama gerek yok bir ailem ve kardeşim var . Türkiye de kim insanlara süperman olduğunu düşündürüyor bilmiyorum ama değiliz . kardeşimizde olsa hayatının kontrolu bizde değil , kapıyı üzerine kitleyip evden cıkarmasa yine yapmak istediğini yapar insanlar .
sevgi insanların hayatına karışmak bize göre olan doğruları onlara dayatmak değil . zaten olmadığının farkında olmadığımız için türkiyede her türlü ilişki bu kadar samimiyetsiz bu kadar zayıf .

Herkese iyi forumlar,
Benim çok ciddi bir derdim var.
Kız kardeşim bundan 2 ay önce sevgilisinden ayrıldı. Tabi hepimiz şok olduk. Sevgilisi evlenme teklif etmişti evleneceklerdi.
Kardeşimde garip davranışlar vardı, sürekli dışarı gitmeler, sürekli ağlamalar, sürekli hırçın haller. Bunu erkek arkadaşından ayrılmasına bağladık.
Sonra bugün bizimkilere uğradım, kardeşim dışarı çıkmıştı. Zaten iki haftadır günlüğünü okumak istiyordum. Ve bugün cesaret ettim..

Okumamla beraber şok oldum. Nişanlı olan bir arkadaşı ile görüşüyor. Onunla görüştüklerini hep yazmış. Ondan kopamadığını,adama(!) açıldığı halde adamın onu ciddiye almadığını, benim sorumluluklarım var dediğini hep anlatmış. Beynimden vurulmuşa döndüm. Hala kendimde değilim, kendi evime geldim. Şoktayım. Eşime ne diyeceğimi şaşırdım. Kimseyle paylaşamıyorum. Adam kısaca şu an hem kardeşime umut verirken hem de nişanlısıyla beraber. Hatta nişanlısı aradığında kardeşimle beraberken konuştuğu bile olmuş.
Aklım almıyor nasıl benim kardeşim bunu yapar. Nasıl nişanlı bir adamla görüşür. hatta adam beni sevdiğini biliyorum, eski erkek arkadaşını sevmediğini biliyordum demiş. Daha anlatamayacağım şeyler var. Elim ayağım titriyor.

Ben bu işin içinden nasıl çıkaracağım kardeşimi? Adam sorumluluklarım var ayağına kardeşimle gününü gün ederken hem benim kardeşimi hem o kıza yazık ediyor. Benim kardeşim neler yazmış. Kalbim onu seçti. Onsuz olamam vs...Benim kardeşim nasıl bu kul hakkına girer, bunu da aklım almıyor. Alamıyor..çok kötüyüm.

Bana akıl verin nolur. Ne yapmalıyım? Kardeşim bunu bana anlatmadı. Ben gizli öğrendim. Onunla konuşayım mı?
Yoksa telefonundan o adamın numarasını alıp onunla mı konuşayım? Benim kardeşimi rahat bırakmasını mı söyleyeyim?
Bu mesele ciddi bir durum nolur akıl verin..
Lütfen bana tavsiye verin. Çok çaresizim.

Bu arada konu fake değil. Sebebini @Mune biliyor. Ona detaylı açıkladım. İsterseniz sorabilirsiniz.

günlüğünü okuduğunu söyleme bence ama sıkıştır genel hali için. Anlatırsa güzelce konuşursun

Kardesin boslukta oldugu icin yapiyodur bunu.Ben olsam adama ulasirim ve ciddi tehdit ederim.Adam kendi birakir zaten.Sana gerek kalmaz.
Kardeşime söyler mi?
Kardeşimle ilişkim ciddi yara alır mı bilmiyorum.
Adam kürt kökenli. Bunu inanın ırkçılıkla ilgili demiyorum. Yemin ederim Kuran üstüne.
Sadece çok geleneksel biri. Kardeşleri var. Acaba kendi kardeşine yapılsa ne hissedersin diye mi girsem olaya?

Nasıl kardeşimin gözünü açabilirim?
Ya adamla konuşsam ablası olarak kar etmez mi?
Onunda kız kardeşi varmış hatta kardeşim onunla tanışmış.
Adama acıtasyon yapsam?
Adam diyemicem ama o karaktersize acitasyon falan yapmayin zayif tarafinizi göstermeyin kizkardesiniz zor bir durumda oncelikle onu bir psikologa götürün ve ilaclar almasini saglayin sürekli onla bir aktiviteler bulun butun gun oyaliyacak piknikti ay hastayim gel yanimda kal falan gezme tozma asla yargilamayin ve ikinci plani devreye sokun o it en kisa sürede aile erkekleri ve büyükleri tarafindan tehtit edilmeli bir ayar cekilmeli bu arada siz sadece kardesinize konsantre olun

Küçük büyük yanlışlara evet okeyim. Benim küçüklükten bu yana hiç özel alan kavramina saygi duyulmadigi icin maalesef hic günlük tutamadım. Özel alana saygiyi en cok savunanlardan biriyimdir ben,sevgilimin telefonunu dahi ellemem karıştırmam demiyorum elllemem diyorum. Konunun uzmanı değilim ama intihar durumuna genelde yaşanılanlar gelinen noktalar sebebiyet veriyor kimse benim beynim sorunlu intihar edeyim demez. Ama konu sahibi ve ailesi gayet anlayisli insanlar gibi duruyor kız kardeş konuşmaya yaklaşmıyor ve uzun süreli ciddi tavır değişiklikleri oluyor. 15-16 yasinda olsa ergenliğe bağlanırdı. Ama koca kadın olmuş, 1-2 haftalık ya da 1-2 aylık tavır değişikliği değil ki bu. Öncesine dayanıyor. Bekarim cocugum ya da kiz kardesim de yok ama olsaydi acaba uyusturucu mu kullaniyor acaba hamile mi acaba intihara meyilli mi acaba benim yapabileceğim bir sey var mı diye endişelenirdim. Sorunu paylasmıyorsa anlamaya çalışırdım. Soruna yönelik psikolojik destek almasini sağlamaya çalışırdım.
maalesef intihar dediğiniz sekilde işlemiyor . hayatlarında hiç bir sorunu olmayan insanlarda bir gün kendini major depresyonun içinde bulup bir süre sonra intihar edebiliyor .
bu tabiki bu konunun sorunu değil . ama intihar eşittir sorunlar demek kesinlikle yanlış diyebilirim . depresyon içinde aynı sekilde .
konuya gelecek olursak siz günlüğünüzü okuyan birine sizi her neden kurtarmış olursa olsun bir daha güvenir miydiniz ?
ve yetişkin bir insanın hayatını sizce ne kadar etkileyebiliriz onun rızası olmadan ?

Kardeşime söyler mi?
Adam kürt kökenli. Bunu inanın ırkçılıkla ilgili demiyorum. Yemin ederim Kuran üstüne.
Sadece çok geleneksel biri. Kardeşleri var. Acaba kendi kardeşine yapılsa ne hissedersin diye mi girsem olaya?
Abin yokmu ve aile büyükleri sen bence onla muhattap olma ay cok zor bilirim bilirim sanki gözleri kör olmustu kizkardesimin oglan bastan assaga belaydi ama bizimki ask sacmaligi altinda siddet bile gordu sakladi bizden ahhh bütün aile bir araya geldi ve kavga kiyamet bitirdiler bizimkide kürt kökenliydi ailesi iyiydi ama oglan tam belaydi

Ben ona dedim istersen eniştenle sorunlarının kökenine in dedim. Eşim psikiyatrist. Ben sanıyordum ki ayrılık acısı. Sizinle konuşamam zaten aile içi terapi olmaz dedi. Bunu da öğrenmiş.Elim kolum bağlandı. Eşimi devreye alamıyorum. kapısını evde kapatıp saatlerce odasında kalıyormuş. biriyle konuşuyormuş. bence bu adamla konuşuyor. bir de buluşuyor.
adam bunun yanında nişanlısıyla konuşuyor.. bunu nasıl sineye çekiyor kardeşim aklım durdu..
Destek var ama veremiyoruz. ne yapmalıyım..

maalesef intihar dediğiniz sekilde işlemiyor . hayatlarında hiç bir sorunu olmayan insanlarda bir gün kendini major depresyonun içinde bulup bir süre sonra intihar edebiliyor .
bu tabiki bu konunun sorunu değil . ama intihar eşittir sorunlar demek kesinlikle yanlış diyebilirim . depresyon içinde aynı sekilde .
konuya gelecek olursak siz günlüğünüzü okuyan birine sizi her neden kurtarmış olursa olsun bir daha güvenir miydiniz ?
ve yetişkin bir insanın hayatını sizce ne kadar etkileyebiliriz onun rızası olmadan ?
Bilmeyecek ki okuduğunu en azindan bu konuda. Tek seferlik bir seyse başta kızsam da sonradan anlayıp güvenebilirdim. Sonucta ortada aa merak ettim günlüğünü okuyayım durumu yok. Eğr direk yetiskin bireye dokunmak isterseniz mümkün değil ama çevreden baslayarak değiştirmek mümkün.

Küçük yanlış mı?
Adam seninle sevişsek seninle olsam ya hamile kalsan ne olur demiş. Sen o çocuğu sırf benden diye aldırmazsın bile demiş.
Bunu diyen bir adam var. Bu küçük bir hata değil. Bizim aile geleneksel değil. Ama bu toplumda evlilik dışı çocuk onu bitirir. Bu hatayı yapması için nasıl seyirci kalabilirim?
Ben kalamam ondan konu açtım.
bu küçük hatadır demedim ben aslında ama dünyadaki hatalara bakılınca küçük olduğunu düşünüyorum . seyirci kalmak istemiyorsanız kardeşinizi sevin , endişelenmeyin . bakın size güvenmiyorum deyip anlatmamış bile ki ne kadar haklı olduğu sonra yaptıgınızdan belli maalesef .
belki böyle bi ilişkiniz olmasaydı daha farklı olabilirdi her sey .
belli ki güvendiği kimsesi yok . yasadığı durumdan mutlu olduğunu sanmıyorum
ama güven dolu bir abla kardeş ilişkiniz olsaydı bence her sey farklı olabilirdi . siz esinizle bile kardeşimin imajı mahvolur diye paylaşmıyorsunuz olayı . imaj resmen kardeişinizden daha degerli gibi .
su sartlar altında karısmanız sadece kardeşinizle geri dönülmez ilişki sorunlarına yol acar bence .

Kardeşime söyler mi?
Irkcilikla alakasi yok.Bazi yoreler gelenekcidir.Demek istediginizi anladim.Sen degilde baska biri konussun.Kizin akarabasiyim diye.Nisanlina ailene soylerim desin mesela.Sizin hic haberiniz yokmus gibi.Korkmayin.Insan isin icindeyken korkuyo ama disardan bi gozle bakildiginda o adami mahvedecek guc var elinizde emin olun.Fake bi hesapla da ulasabilirsiniz.

Bilmeyecek ki okuduğunu en azindan bu konuda. Tek seferlik bir seyse başta kızsam da sonradan anlayıp güvenebilirdim. Sonucta ortada aa merak ettim günlüğünü okuyayım durumu yok. Eğr direk yetiskin bireye dokunmak isterseniz mümkün değil ama çevreden baslayarak değiştirmek mümkün.
hemfikir değiliz , iyi geceler diliyorum size .

Ben böyle çarpık bir ilişkinin aşk diye masumlaştırılmasına karşıyım. Bu resmen saplantı ve ahlak zaafiyeti. Burada tamam adam kataktersiz ama konu sahibinin kardeşinininde pek karakterli olduğunu söyleyemeyeceğim. Nişanlımı bırakmam ama seninle takılırım seninle sevişirdim ama benden hamile kalırsın başıma bela olursun diyen adamla kendi isteği ile konuşuyor. İkinci olmaya dünden hevesli, kadın küçük değil,yetişkin kadın. Adamın konu sahibinin kardeşine yaptığı bir yanlış yok ki kandırmammış, aldatmamış, karakterindeki pisliği pişkince sergilemiş; o nişanlısına asıl yanlışı yapıyor. Şimdi burada kötü kalpli adam konu sahibinin masum kardeşini kandırıyor demek bana saçma geliyor. Asıl konu sahibinin kardeşi adamı nişanlısından ayırmak için kılıçları çekmiş, adamda ahlaksız olduğu için bunun nimetlerinden yararlanma peşinde, ama kandırma kullanma demek saçma.
Kardeşim tam masum değil ama böyle biri değildi.
Vebal almaktan korkardı. Biz düzgün insanlarız.
Adama nişan için küçük yaşta birini bulmuşlar evleniyormuş sevmiyormuş ama bu yapılan yanlışı değiştirmez.
Gururum kalmadı diyor günlükte, bir daha sevemem diyor.
Bir sürü tavsiye verebilirim ama bana açmadı konuyu işte.

Kardeşime söyler mi?
Ha bide konuya ana bacidan girmeyin.Bacina yapilsa filan diye.O zaman yalvarir duruma dusersiniz.Net olun.Korkmayin.Korkmayi acizlik zanneder o tipler ama kendileri odlektir aslinda.

Ben ona dedim istersen eniştenle sorunlarının kökenine in dedim. Eşim psikiyatrist. Ben sanıyordum ki ayrılık acısı. Sizinle konuşamam zaten aile içi terapi olmaz dedi. Bunu da öğrenmiş.Elim kolum bağlandı. Eşimi devreye alamıyorum. kapısını evde kapatıp saatlerce odasında kalıyormuş. biriyle konuşuyormuş. bence bu adamla konuşuyor. bir de buluşuyor.
adam bunun yanında nişanlısıyla konuşuyor.. bunu nasıl sineye çekiyor kardeşim aklım durdu..
Destek var ama veremiyoruz. ne yapmalıyım..
Tek çare adamın nişanlısına ulaşmak adam yakalanip kiz kardesinizi inkâr ederse kız kardesinize o pesimde diye iftira atarsa ancak öyle. Ya da adam kürt dediniz ailesinden birine haber uçursaniz bir şekilde ucu kardesinize dokunur mu ?

araştırmama gerek yok bir ailem ve kardeşim var . Türkiye de kim insanlara süperman olduğunu düşündürüyor bilmiyorum ama değiliz . kardeşimizde olsa hayatının kontrolu bizde değil , kapıyı üzerine kitleyip evden cıkarmasa yine yapmak istediğini yapar insanlar .
sevgi insanların hayatına karışmak bize göre olan doğruları onlara dayatmak değil . zaten olmadığının farkında olmadığımız için türkiyede her türlü ilişki bu kadar samimiyetsiz bu kadar zayıf .
Ne yani bile bile yanlisimi yapsaydi örnek misal benim kardesim ayirdik cokta iyi yaptik ne hakaretler ne siddetler görmus ama soylememis korkmus ayiririz diye evlat kolaymi büyütüluor annem 30 yas yaslandi bir haftada oglan la ufak tefek sorunlar olsa neyse oglan belaydi tipki konu sahibinin anlatigi gibi hatta daha fazlasi ayrildiktan sonra yüzugu attik bu hala resimleri sakliyordu ama simdi 26 yasinda ve nisanli erkek hemsireyle nasil mutlu kiymet goruyor sevilmenin kiskanilmak olmadigini anladi sevilmenin sahip cikilmak oldugunu anladi siz nabardiniz bilmem ama ben kardesimin bir itin elinde metres olmasina seyirci kalamazdim

Ben de kızsam da kardeşlerimin hayatına müdahil olmadan duramıyorum bırakıp yaşayarak öğrensinler ama ablalık işte ya yanlış şeyler yapıyorlarsa diye hep kontrol altında tutmak ister gibiyim çünkü bazen abuk subuk şeyler yapıyorlar hatta bunu kardeşm mi yaptı diye düşünmeden edemiyorum bu konuda sanırım terapistimle konuşmam gerekecek
Ben kardeşime karışmıyorum düşüncemi söylüyorum o yine bildiğini okuyor . Hata yapıp üzülür yardım isterse yine yanındayım yardım ederim tabi . Ablalık işte biz de yaşayarak öğreniyoruz ☺️

Bu günlük okuma konusuna niye takıldınız bu kadar anlayamıyorum. Bazen insanlar yapmak istemedikleri şeylere mecbur kalırlar. Konu sahibi kesinlikle mecbur kalmış. Burda kocalarının telefonuna takip programı filan kuran üyeler var. Dilerseniz onları bulup bunun yanlış olduğunu da anlatmaya çalışabilirsiniz.
Ben de böyle bir durumdan şüphelensem kardeşimin özeline müdahale ederim saçmalamasındansa benim ayıbım olsun.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X