Kız kardeşim nişanlı bir adamla beraber.. Nolur yardım edin.. Ne yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendinizi kötü hissetmeyin gayet sorumluluk sahibi bir ablasınız... yok özel hayatmis saygısızlıkmış diyenler şunu düşünsün günlüğüne intihar etcegini yazsaydı ve ailesi bunu geç farketseydi de aynı seyi mi savuncaklardı... burada bir abla kardeşinde meydana gelen ruhsal değişikliklerden şüphelenip okuma gereği duymuş ve iyi de yapmış bu son derece yanlış iliskiyi yasamaya devam etse bunalıma girecek belki yanlış biseyler yapacaktı kendine ki bu noktada hep demiyo muyuz ailesi nasıl farketmedi bu durunu önlem alsalardı diye... sorunuza gelecek olursak soğuk kanli olmaya devam edin adam iyi niyetli degil adamla konuşmak çare olmayabilir ablan geldi konustu diyip kardesinizle olan bağınızı koparır.. sahte bir hesaptan adama yazın nisanlını aldatıyosun elimde kanıtlar var devam edersen nisanlına ulaştırıım diye boykelikle kız kardesinizle aranız bozulmayacak adam panikle iliskisini bitirecektir diye umuyorum, kolaylıklar diliyorum...
Cok ama cok dogru elinden geleni yapiyor Allah yardimcisi olsun su özel hayat gizliligi güven blabla yapanlar enteller iste ne anlarlar yasamadan

Ben kardeşime karışmıyorum düşüncemi söylüyorum o yine bildiğini okuyor . Hata yapıp üzülür yardım isterse yine yanındayım yardım ederim tabi . Ablalık işte biz de yaşayarak öğreniyoruz ☺
Ben de öyle olmak istiyorum ama karışmadan edemiyorum hatta son erkrk arkadaşı ile olan durumunda karıştığım için aramız bile bozuldu takmıyorum kafama ben onun iyiliği için düşünüyorum yaşı gereği cahillikler yapıyor karışmamam lazım ama duramıyorum ne yapıcam hiç bilmiyorum hep arkasını toplamaya çalışıyorum daha önce girdiği işlerde de hatalar yaptı istiyorum benim zamanımda yaptığım hataları o yapmasın ama yok karışmamak lazım e hali varsa görsün yine benden suçlusu yok

Nasıl kardeşimin gözünü açabilirim?
Ya adamla konuşsam ablası olarak kar etmez mi?
Onunda kız kardeşi varmış hatta kardeşim onunla tanışmış.
Adama acıtasyon yapsam?
Günlükten başka delil yoksa yalanlar . Düşünsene kardeşin kafasında kurmuş uydurmuş yazmış bana aşıktı der . Adamın evlenmesiyle sorun çözülür tabi evlendikten sonra da kardeşinize ya da başka kızlara salça olmaya devam etmezse . Bi süre daha gözlemleyin derim . Kardeşiniz sırılsıklam aşıksa gözü kolay açılmaz . Adamla konuşursanız belki engeller kardeşinizi ama yalanlama ihtimali de var . Zor bi durum Allah kolaylık versin

bu küçük hatadır demedim ben aslında ama dünyadaki hatalara bakılınca küçük olduğunu düşünüyorum . seyirci kalmak istemiyorsanız kardeşinizi sevin , endişelenmeyin . bakın size güvenmiyorum deyip anlatmamış bile ki ne kadar haklı olduğu sonra yaptıgınızdan belli maalesef .
belki böyle bi ilişkiniz olmasaydı daha farklı olabilirdi her sey .
belli ki güvendiği kimsesi yok . yasadığı durumdan mutlu olduğunu sanmıyorum
ama güven dolu bir abla kardeş ilişkiniz olsaydı bence her sey farklı olabilirdi . siz esinizle bile kardeşimin imajı mahvolur diye paylaşmıyorsunuz olayı . imaj resmen kardeişinizden daha degerli gibi .
su sartlar altında karısmanız sadece kardeşinizle geri dönülmez ilişki sorunlarına yol acar bence .
Şimdi ben psikolog veya sosyolog değilim.
Ama durum şu; kardeşim benim kardeşim. Benim kardeşimi algımla eşimin algısı asla bir olamaz.
İleride bu hatadan dönüp düzgün biriyle olmak isterse; fakat bu olay gün yüzüne çıkarsa linç yer. Terk edilir. Kötü etiketlenir.
Ben kardeşimi de korumak zorundayım. Şu an yanlışta. Bundan dönmesi lazım..
Keşke ilişkimiz daha iyi olsaydı evet, keşke.
Artık buna çalışacağım. Geçmişi değiştiremem ama gelecek için çalışabilirim.

Ne yani bile bile yanlisimi yapsaydi örnek misal benim kardesim ayirdik cokta iyi yaptik ne hakaretler ne siddetler görmus ama soylememis korkmus ayiririz diye evlat kolaymi büyütüluor annem 30 yas yaslandi bir haftada oglan la ufak tefek sorunlar olsa neyse oglan belaydi tipki konu sahibinin anlatigi gibi hatta daha fazlasi ayrildiktan sonra yüzugu attik bu hala resimleri sakliyordu ama simdi 26 yasinda ve nisanli erkek hemsireyle nasil mutlu kiymet goruyor sevilmenin kiskanilmak olmadigini anladi sevilmenin sahip cikilmak oldugunu anladi siz nabardiniz bilmem ama ben kardesimin bir itin elinde metres olmasina seyirci kalamazdim
benim kardeşimin bana bunu anlatacagını düşünüyorum .
bu koşullar benim basıma gelseydi muhtemelen sorununu öğrenemezdim çünkü asla ve asla günlüğünü okumazdım . kardeşim benim evladım gibi , aramızda 9 yaş var. bu hayatta onun kadar kimseyi sevebilir miyim bilmiyorum , benim için her seyden çok fazla üst .
kötü psikolojisi beni mahvederdi günlerce uyuyamazdım muhtemelen . sık sık onu sevdiğimi ve ona güvendiğimi söylerdim . normaldede bunu cok sık yaparım . Ve endişelenmek yerine her ne olursa olsun, her ne yaparsa yapsın yanında olmayı seçerim .
yanlışlarını kendisi yasayıp kendisi öğrenecek ancak o zaman yasadığını hisseder ancak o zaman gercekten yasar bence .
zaten ölüp gideceğiz 100 yıl sonra bizi tanıyan bile olmayacak tamamen bomboş yasamıs oluyoruz aslında .
bu yüzden hatalar vs beni çokta fazla korkutmuyor acıkcası .

Ben de öyle olmak istiyorum ama karışmadan edemiyorum hatta son erkrk arkadaşı ile olan durumunda karıştığım için aramız bile bozuldu takmıyorum kafama ben onun iyiliği için düşünüyorum yaşı gereği cahillikler yapıyor karışmamam lazım ama duramıyorum ne yapıcam hiç bilmiyorum hep arkasını toplamaya çalışıyorum daha önce girdiği işlerde de hatalar yaptı istiyorum benim zamanımda yaptığım hataları o yapmasın ama yok karışmamak lazım e hali varsa görsün yine benden suçlusu yok
Bence bir yere kadar karışmalisiniz. Sizin yaptığınız da hoş değil. İnsanlar yaşayarak öğrenmeli. Benim yaptigim hatalari yapmasin denmez. Ortada şiddet,aldatma,hor görülme,tek tarafli cinsellik beklentisi gibi durumlar varsa ancak karışılmalı. En fazla fikrini sorarsa tavsiye verilir. Kız kardesiniz aglayacak mı ağlasın hangimiz ergenlikte sümsüğün teki icin ağlamadik simdi hatirlayinca gülüyoruz :)

Senin dediğin lafa gelir ama yine de abla sen haklıymışsın demez . Kardeşler böyle hele en küçükler yok mu 😂 Erkek kardeşimin de aşk hayatı çalkantılıydı bi ara yalanlarına beni de katıyordu sevgilisi beni arıyordu üzülüyordum Kıza laftan da anlamaz asla sonra kendiliğinden düzeldi olgunlaştı belki de .

Cok ama cok dogru elinden geleni yapiyor Allah yardimcisi olsun su özel hayat gizliligi güven blabla yapanlar enteller iste ne anlarlar yasamadan
Aynen katılıyorum burada yardımcı olmak gerek...konuyu saptırmanın anlamı yok yani rahatsız olduysan yorum yazmadan geç niye hep bir olumsuzluk pesindeler anlam veremiyorum 🤷🏻‍♀️

Bu günlük okuma konusuna niye takıldınız bu kadar anlayamıyorum. Bazen insanlar yapmak istemedikleri şeylere mecbur kalırlar. Konu sahibi kesinlikle mecbur kalmış. Burda kocalarının telefonuna takip programı filan kuran üyeler var. Dilerseniz onları bulup bunun yanlış olduğunu da anlatmaya çalışabilirsiniz.
Ben de böyle bir durumdan şüphelensem kardeşimin özeline müdahale ederim saçmalamasındansa benim ayıbım olsun.
ayıptan ziyade bence ilişkiyi zedelemekten baska hiç bir işlevi olmayan bir olay .
benim ablam benim özelime bu kadar saygı duymuyorsa zaten hayata bambaşka yerlerden bakıyoruzdur yardımıda ona kalabilir acıkcası

Bekleyeyim mi sadece?
O işler daha farklı olursa?
Neler yazmış çok aşık ve çok aşık insan her şeyi yapabilir.
Korkuyorum onun için.
Anlıyorum ama sizin müdahale etmeniz daha kötü şeylerin yaşanmasına sebep olabilir. Hem kardeşiniz vazgeçmez iyice takıntı haline getirir hem sizin onunla aranız bozulur. Bırakın yaşasın kendisi yaptığının yanlış olduğunu farkedip bıraksın. Yapacağınız en iyi şey kardeşinizle ilgilenip sizinle konuşmasını sağlamak. Bunu yaptığında anlayışlı davranıp caydırmaya çalışın. Hem neler yaşandığını da yakından takip etmiş olursunuz

Günlükten başka delil yoksa yalanlar . Düşünsene kardeşin kafasında kurmuş uydurmuş yazmış bana aşıktı der . Adamın evlenmesiyle sorun çözülür tabi evlendikten sonra da kardeşinize ya da başka kızlara salça olmaya devam etmezse . Bi süre daha gözlemleyin derim . Kardeşiniz sırılsıklam aşıksa gözü kolay açılmaz . Adamla konuşursanız belki engeller kardeşinizi ama yalanlama ihtimali de var . Zor bi durum Allah kolaylık versin
Peki adama rica etsem, benim aradığımı söylemeyin bizim yaptığımız yanlış. burada bitirelim deyin . bakın sizinde kardeşleriniz var. vebal alıyorsunuz.Allah aşkına yapmayın diye iyice duygu sömürüsü yapsam ne olur?
Kardeşime bir şey demeden bitirir mi kendi istemiş gibi..

Şimdi ben psikolog veya sosyolog değilim.
Ama durum şu; kardeşim benim kardeşim. Benim kardeşimi algımla eşimin algısı asla bir olamaz.
İleride bu hatadan dönüp düzgün biriyle olmak isterse; fakat bu olay gün yüzüne çıkarsa linç yer. Terk edilir. Kötü etiketlenir.
Ben kardeşimi de korumak zorundayım. Şu an yanlışta. Bundan dönmesi lazım..
Keşke ilişkimiz daha iyi olsaydı evet, keşke.
Artık buna çalışacağım. Geçmişi değiştiremem ama gelecek için çalışabilirim.
günlüğünü okuyup ,özeline de kendisine de bir milim saygı duymayarak sizce ilişkinizi değiştirebilir misiniz pozitif anlamda ?

Peki adama rica etsem, benim aradığımı söylemeyin bizim yaptığımız yanlış. burada bitirelim deyin . bakın sizinde kardeşleriniz var. vebal alıyorsunuz.Allah aşkına yapmayın diye iyice duygu sömürüsü yapsam ne olur?
Kesimlikle olmaz. Adam sizi ciddiye bile almaz. Olay çıkaracaksiniz bunun abisi falan vardir illaki onu bulup fotoğraflar atacaksiniz. Ama sizin olduğunuzu bilmeyecek mesela diyeceksiniz ki kardeşiniz iki kadımla birden görüşüyor. Adam en fazla bunu kardesinizin yaptigini düşünüp görüşmeyi bırakır. Adam yüz vermezse kardesiniz bir ağlar iki ağlar

Kardeşim tam masum değil ama böyle biri değildi.
Vebal almaktan korkardı. Biz düzgün insanlarız.
Adama nişan için küçük yaşta birini bulmuşlar evleniyormuş sevmiyormuş ama bu yapılan yanlışı değiştirmez.
Gururum kalmadı diyor günlükte, bir daha sevemem diyor.
Bir sürü tavsiye verebilirim ama bana açmadı konuyu işte.
Eşlerini aldatan tüm erkekler aynı yalanı söylüyor ne hikmetse.
Sevmiyor zorla evlendiriliyorlar koca koca adamlar, inanmak isteyen inanıyor sadece bu aptal yalanlara.
Adam ahlaksız amenna ama kardeşinize ipe sapa gelmez şeyler söylemiş, kardeşiniz de hala bu adamın peşindeyse, sizin düşündüğünüz kadar iyi bir insan değilmiş demek ki.

Duygu sömürüsü yapmadan konuşun Nişanlın duymasın sizin için de iyi olmaz gibilerinden kendini iyice bi şey sanmasın . Bilemedim adamın gönlü var mı acaba kardeşinizde kesin gönül mü eğlendiriyor ? Gerçi olsa da değişmez adam sağlam papuç değil ki böylesine güven olmaz

Senin dediğin lafa gelir ama yine de abla sen haklıymışsın demez . Kardeşler böyle hele en küçükler yok mu 😂 Erkek kardeşimin de aşk hayatı çalkantılıydı bi ara yalanlarına beni de katıyordu sevgilisi beni arıyordu üzülüyordum Kıza laftan da anlamaz asla sonra kendiliğinden düzeldi olgunlaştı belki de .
Ha ha aynısı ya son erkek arkadaşını ben de onayladım dedim süper çocuğun paylaştığı durumu gördüm sabahın köründe aradım çocuğu kardeşimi bile aramadım biliyorum kardeşimin huyunu çünkü AA niye ben karışmışım gel de sinir olma yine yapmış abuk subuk hareketler çocuk bitti diyor başka bişey demiyor nasıl üzüldüm kardeşim de üzüldü ama bitti işte karışmayım diyorum ama nolcak böyle bilmem 20 yaşında yaşının verdiği cahilliğe veriyorum şimdi bu topikte karışma ne hali varsa görsün diyorlar ama hasta oluyorlar daha önceki erkek arkadaşı ile tartışmasından sonra depresyon yaşadı nasıl karışmayım ki

Anlıyorum ama sizin müdahale etmeniz daha kötü şeylerin yaşanmasına sebep olabilir. Hem kardeşiniz vazgeçmez iyice takıntı haline getirir hem sizin onunla aranız bozulur. Bırakın yaşasın kendisi yaptığının yanlış olduğunu farkedip bıraksın. Yapacağınız en iyi şey kardeşinizle ilgilenip sizinle konuşmasını sağlamak. Bunu yaptığında anlayışlı davranıp caydırmaya çalışın. Hem neler yaşandığını da yakından takip etmiş olursunuz
Kimseyle konuşmuyor. Benimle de..
Ben adama ulaşmak istiyorum. Arasam olur mu?
Belki adam vazgeçer. Onunda kız kardeşleri varmış.
Geleneksel biri kürt kökenli. Onlarda kız kardeş çok değerlidir diye biliyorum.
Duygusallıktan girsem?

ayıptan ziyade bence ilişkiyi zedelemekten baska hiç bir işlevi olmayan bir olay .
benim ablam benim özelime bu kadar saygı duymuyorsa zaten hayata bambaşka yerlerden bakıyoruzdur yardımıda ona kalabilir acıkcası
Olay şu ki zaten kardeşler arası ilişkiler arada meydan savaşı da çıksa zedelenmeyecek şeyler olmalı. Benden 10 yaş küçük erkek kardeşim var. Yeri gelir canına okurum. Çünkü zaptedilemiyor. Saçmalamaz bu kadar diyorsun. Her seferinde seni şaşırtıyor. Ama güzel güzel sohbet ederken iyi ki benim ablamsın diyerek konuşmayı bitirir. Sizin hassas noktanız olabilir. Evet bence de yapılmaması gereken bir şey. Ve burdaki herkes de eminim bunu savunacaktır. Ama istisna diye bir şey var yeryüzünde. İşte bazen bazı şeyleri insan yapmak zorunda kalıyor daha sonra keşke dememek için.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X