Kız kardeşim nişanlı bir adamla beraber.. Nolur yardım edin.. Ne yapmalıyım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkese iyi forumlar,
Benim çok ciddi bir derdim var.
Kız kardeşim bundan 2 ay önce sevgilisinden ayrıldı. Tabi hepimiz şok olduk. Sevgilisi evlenme teklif etmişti evleneceklerdi.
Kardeşimde garip davranışlar vardı, sürekli dışarı gitmeler, sürekli ağlamalar, sürekli hırçın haller. Bunu erkek arkadaşından ayrılmasına bağladık.
Sonra bugün bizimkilere uğradım, kardeşim dışarı çıkmıştı. Zaten iki haftadır günlüğünü okumak istiyordum. Ve bugün cesaret ettim..

Okumamla beraber şok oldum. Nişanlı olan bir arkadaşı ile görüşüyor. Onunla görüştüklerini hep yazmış. Ondan kopamadığını,adama(!) açıldığı halde adamın onu ciddiye almadığını, benim sorumluluklarım var dediğini hep anlatmış. Beynimden vurulmuşa döndüm. Hala kendimde değilim, kendi evime geldim. Şoktayım. Eşime ne diyeceğimi şaşırdım. Kimseyle paylaşamıyorum. Adam kısaca şu an hem kardeşime umut verirken hem de nişanlısıyla beraber. Hatta nişanlısı aradığında kardeşimle beraberken konuştuğu bile olmuş.
Aklım almıyor nasıl benim kardeşim bunu yapar. Nasıl nişanlı bir adamla görüşür. hatta adam beni sevdiğini biliyorum, eski erkek arkadaşını sevmediğini biliyordum demiş. Daha anlatamayacağım şeyler var. Elim ayağım titriyor.

Ben bu işin içinden nasıl çıkaracağım kardeşimi? Adam sorumluluklarım var ayağına kardeşimle gününü gün ederken hem benim kardeşimi hem o kıza yazık ediyor. Benim kardeşim neler yazmış. Kalbim onu seçti. Onsuz olamam vs...Benim kardeşim nasıl bu kul hakkına girer, bunu da aklım almıyor. Alamıyor..çok kötüyüm.

Bana akıl verin nolur. Ne yapmalıyım? Kardeşim bunu bana anlatmadı. Ben gizli öğrendim. Onunla konuşayım mı?
Yoksa telefonundan o adamın numarasını alıp onunla mı konuşayım? Benim kardeşimi rahat bırakmasını mı söyleyeyim?
Bu mesele ciddi bir durum nolur akıl verin..
Lütfen bana tavsiye verin. Çok çaresizim.

Bu arada konu fake değil. Sebebini @Mune biliyor. Ona detaylı açıkladım. İsterseniz sorabilirsiniz.
Tabiki baskasini arayarak ortaligi ayaga kaldirmayacaksin. Bunu yaparsan kardeşinle aran sonsuza dek açılabilir. Düşün ki nişanı atmasinin nedeni arayacağın kişi olabilir. O topa hic girme. Kardeşine daha ılımlı bir sekilde yaklaşarak nişanı atmasının gercek nedeninin ne olduğunu sorabilirsin. Biraz sıkıştırıp gerçeği ondan duyarsan bu sorunu çözebilirsin.

• Beğen
Reactions: 000
inanın adam hafta içi karıma hafta sonu sana mı geleyim? sen abartıyorsun demiş.
Kardeşim ben tabi yeterince güzel değilim demiş. kardeşimi bir de yetersizlik psikolojisine soktu. Benim eşim psikiyatrist. Ben beslenme uzmanıyım. Psikolojiden biraz anlarım. Ne yapacağımı ilk defa bilmiyorum ilk defa.
Eşime soramıyorum anında anlar. bu konularda çok dikkatlidir. İmajımız gider.
Kardeşime etiket yapıştırır. Buna neden olamam.
Kardeşim acaba aşık mı?
Neden her yaptığını kabul ediyor adamın ..inanamıyorum.
Kardesiniz olarak değil de bir danisaniniz bu durumdaymis gibi anlatsaniz?
Mesela kilo veremiyor biraz dikkat et kaçamak yapma dedim.kiz karsimda döküldü aglayarak seklinde.
Eşinizin uzmanlik alaniysa aslinda kardesinizi yargılamadan anlamasi gerektiğini bilir. Ne biliyim ben esiniz madem uzman, onun bilgi birikiminden ve desteğinden yararlanilabilir gibi geldi.
Bu arada anladigim kadariyla kardesiniz adama karşı bağımlı olmuş, sağlıklı bir ruh hali değil ya da bu ask da degil, saplanti. Bence elinizden geleni yapın.

• Muhteşem
Reactions: 000
Sizin karakterinizle ilgili birşey söylemem sizi tamıyorum ama kardeşinizin yanlışınızı açık yüreklilikle söyleyebildiğinize göre iyi niyetli olduğunuzı düşünüyorum. Ama sizin belkide kardeşinize olan sevginizden görmek istemediğiniz birşey var; bu olayları başlatan ve bu hale getiren kişi kardeşiniz, o adam değil ; kardeşiniz nişanlı adamın peşine düşüyor, adam pislik ama yalan söylememiş, umut vermemiş, senin için nişanlımı terk etmem ama gönlümü eğlerim senle takılırım hatta koynuma da alırdım ama hamile kalıp bunu kullanırsına kadar herşeyi söylemiş, kardeşinizi kimse kandırmıyor, kimse kullanmıyor, adamın özünde kardeşinize yaptığı bir yanlış da yok, adamın kumaşı belli, açık açıkta söylemiş, aksine kardeşiniz anladığım kadarı ile belki bir punduna getiririmde adamın nişanlısını bırakmasını sağlarım diye görüşmeye devam ediyor. ( hoş öyle birşey yapsa o nişanlı kıza bilmeden büyük iyilik eder, zira kardeşiniz adamın pislik olduğunu bile bile kabul etmiş ama diğerinin dünyadan haberi yok büyük ihtimal). Önce bunu bir kabullenin. Tamam ablasının canınız yanıyor, kardeşinizin kötü olduğunu kabul etmek zor geliyor, adamı suçlamak, kardeşinizede aşkından hata yapıyor diye yaptığını masumlaştırmak sizi rahatlatıyor ama bunlar sizin deridinizin dermanı olmaz. Bir kere o adam kardeşinizi bıraksa kendini bu kadar düşüren kardeşiniz emin olun ne rezilliği ne ailesini düşünür sırf adamı elinden kaçırmamak için rezalet çıkartır, zira anlattığınız kadar gözünü karartan kadın adam onu bırakınca öyle köşesine çekilmez, bu durumda hem aileniz hemde eşiniz hiç hoş olmayan bir şekilde öğrenir durumu. Evlenme çağına gelmiş, okumuş etmiş kızı kendisinden koruyamazsınız, kardeşiniz bir yola girmiş, sizide anne babasınıda gözü görmüyor anladığım kadarı ile , sizin tek başına yapacağınız ataklar olayları dahada çıkmaza sokar. Bazen kardeşiniz bile olsa kendi kararlarının sonuçlarına katlanmasını kabul etmeniz gerekiyor.
Evet kardeşim masum değil farkındayım ama gene de bir buhranda olduğunu düşünüyorum.
Müdahale etmeden duramam.Vicdanım rahat etmez. Ne yapmalıyım bilmiyorum.
Az bir zararla atlatılmalı..Ama Nasıl..
Evet bende o nişanlı kıza acıdım. O konuda evet bende ona üzüldüm..

Zor bir durum.Ben ne yapardim diye düşündüm de bence acil olarak kardesinizle bu konuyu açık açık konusmaniz gerekiyor.Bildiginizi bilmeli yani.Tabi bu konusma onu yargilayan , tehdit eden bir konusma degil de yol gosteren ,bu iliskinin yanlis oldugunu anlatan bir nevi telkin gibi sabirla yapilacak bir iletisim seklinde olan bir konusma olmali.Belki sizinle bu konuyu özgürce konusabilirse onu zamanla o adamdan uzaklastirabilirsiniz.Kendisiyle de yuzlestirebilirsiniz.Gunlugune bu derece de detayli yazan birinin kendisini yargilamadan konusabilecegi biri ile icinden cikamadigi bu durumu hem konusacagini hem de asabilecegini düşünüyorum.Bu arada gunlugu okudugunuzu da bilmemeli.Guven duygusu zedelenir.Baska bir sekilde ogrenmis olmalisiniz ki size açılabilsin.Kordonda bulusmuslar demissiniz.Sizi gördüm diyebilir misiniz veya yaninda gördugum kimdi diye sorabilir misiniz yada baska bir yol.varsa ordan giris yapabilir misiniz..Acikcasi ben boyle yapardım.Aklima da baska bir yol gelmedi.insallah tez zamanda çözülür sıkıntınız.Gönül isleri zordur...
Adamı tanıyoruz yani gıyaben, arkadaş çevresinden ondan dolayı gördük desek de görün arkadaşımder.
Evet günlüğü okuduğumu bilmemeli, aramız belki tamamen biter.
Kardeşimi yargılamak yerine yol göstereceğim.Biz insanız hata yapabiliriz. Bunu ona anlatacağım.
Ama şu adamı devreden çıkarabilir miyim..keşke çıkarabilsem

Evet kardeşim masum değil farkındayım ama gene de bir buhranda olduğunu düşünüyorum.
Müdahale etmeden duramam.Vicdanım rahat etmez. Ne yapmalıyım bilmiyorum.
Az bir zararla atlatılmalı..Ama Nasıl..
Evet bende o nişanlı kıza acıdım. O konuda evet bende ona üzüldüm..
O zaman ok yaydan çıkacak kardeşinizi alıp karşınıza konuşacaksınız, kardeşinize nişanlı bir adama ilanı aşk etmenin, peşinden koşmanın, adamın kendisini kullanma amaçlı görüştüğünü açık seçik beyan etmesine rağmen, görüşmeye devam etmenin karşılığı olarak toplumun ve çevresinin kardeşinize yükleyeceği sıfatların neler olduğunu , bu durumun daha sonraki yaşantısına etkisini kardeşinize açıkça anlatacaksınız. Baktınız laftan anlamıyor ( %90 anlamayacak) ailenize anlatacaksınız ve iş sizden çıkacak. Zira öncede dediğim gibi kardeşinizin korunacak bir durumu yok o ne yapıyorsa ve yaşıyorsa bile isteye yaşıyor, ve emin olun bir sonraki yapacağı şeyde o nişanlıya durumu duyurmak olacak, böyle bir durumda bu yaşananların ailenize karşı tarafça hoş olmayan bir şekilde duyrulmasındansa sizden duyulması daha sağlıklı olur. Benim burada birinci önceliğim kız kardeşimden ziyade anne babam olurdu.

Tabiki baskasini arayarak ortaligi ayaga kaldirmayacaksin. Bunu yaparsan kardeşinle aran sonsuza dek açılabilir. Düşün ki nişanı atmasinin nedeni arayacağın kişi olabilir. O topa hic girme. Kardeşine daha ılımlı bir sekilde yaklaşarak nişanı atmasının gercek nedeninin ne olduğunu sorabilirsin. Biraz sıkıştırıp gerçeği ondan duyarsan bu sorunu çözebilirsin.
Kardeşim nişan atmadı. Sevgilisi evlenme teklif etmişti, kabul etmedi ayrıldı. Kendisi ayrıldı.
Meğer bu adamı seviyormuş. Yoksa erkek arkadaşı çok iyi biriydi. Anlam verememiştik.
Altından bu olay çıktı..Günlüğü okurken herhalde başlarda şaka diye düşündüm ama çok ayrıntılı yazmış.
Bana anlatmıyor ve anlatmayacak ne yapabilirim..

Kardesiniz olarak değil de bir danisaniniz bu durumdaymis gibi anlatsaniz?
Mesela kilo veremiyor biraz dikkat et kaçamak yapma dedim.kiz karsimda döküldü aglayarak seklinde.
Eşinizin uzmanlik alaniysa aslinda kardesinizi yargılamadan anlamasi gerektiğini bilir. Ne biliyim ben esiniz madem uzman, onun bilgi birikiminden ve desteğinden yararlanilabilir gibi geldi.
Bu arada anladigim kadariyla kardesiniz adama karşı bağımlı olmuş, sağlıklı bir ruh hali değil ya da bu ask da degil, saplanti. Bence elinizden geleni yapın.
Evet bu aşk değil başka bir durum.
Aşk diye de herşey sorgusuz sualsiz kabul edilemez.
Belki kendi iş hayatımdan örnek verebilirim evet.
Eşime anlatmayı şu an düşünmüyorum. Kafasında farklı bir yargı oluştursun istemiyorum.
Eşimin ailesi Mersinli. Bu konularda biraz gelenekseller. Kardeşimi kategorize etsinler istemiyorum.
Sonra o algıyı silemeyiz.
Kardeşim çok hırcındı, sürekli savunma durumundaydı meğer bu yüzdenmiş. Şimdi anlıyorum.

Sizin bakis aciniz da benim gibi dusununler icin cok ilginc
Her insan ayni olmadigi gibi olaylara da farkli bakip farkli sekilde yasiyor
Mesela ben kardesimin günlüğünü asla ve asla okumam ya da baska birinin , emin olun benim gibi milyarlarca insan var
Ve bize de gunluk okuyanlar cok saygisiz ve ilginc geliyor

Ben bütün günlükler okunmalı gibi birşey mi demişim de bu yorumu yaptınız? Bu his'se nereden kapıldınız anlayamadım.😏

Şükür ki hayatımda kimsenin özelini merak etmedim, okumadım o tür bir huyum yok.
Sonuçta konu sahibi okumuş mu okumuş. Bu saatten sonra buna denilecek birşey mi var?

Ve benim oradaki yorumum günlük konusunda değil, aile ile alakalı bir sorunda sen karışma, sana ne gibi şeylerin denmesi. Okuduktan sonra böylesine yanlış birşeyi okumamış gibi yapacak hali yok herhalde değil mi? İşte benim yorumum da tamda bununla alakalıydı.
İyi geceler.

Son düzenleme:
Günlügünü okudugunu söylememelisin. Saglikli düsünemedigi belli. Kardesine ayrildin cok seyler yasadin. Gel profesyonel bir destek alalim diyin. Dertlesebilecegi bir ortam saglayin. Nekadar üzülsenizde ani ve fevri hareketiniz kardesinizin hayatini etkiler. Sizi Sorumlu tutamadan hayatina müdahale ediyormus izlenimi vermeden yapin. Maalesef caniniz kaninizda olsa cok karisamiyorsunuz. Yaptiklarinin tecrübesini kendisi edinmeliki dogru yolu bulabilirsin.

Kardeşim bana bu kişiyi anlattı. Adam 28 yaşında. Kürt kökenli. Onlarda köyden evlenilirmiş. Onların adetleri böyle dedi. O yüzden kızın yaşı küçük. Görücü usulü beğendim aldım demiş. Adam tam bir çağ dışı zihniyet.
Ben kızı sevdiğini düşünmüyorum. Yani kıza ulaşabilir miyim bilmiyorum ama adama ulaşabilirim.
Çok mu ters teper konuşsam?
Dediğiniz gibiyse kıza söyleseniz de durumu kabullenebilir yada adam kızı ikna edip öyle bir şey yok diye konuyu kapatabilir o zaman. Kızın yaşı küçükse her denilene inanabilir .Çok sinir bozucu bir durum gerçekten. Üzüldüm arada kalmış olmanıza. Adamla konuştuğunuzda işe yarayabilir aslında. Yani kardeşinizle ayrılabilir ama içimdeki ses kardeşinize sizinle konuştuğunu söyler gibime geliyor. Kardeşiniz öğrenince sizi affetmez adamla da görüşmeye devam ederse kardeşinizle aranızın bozulduğuyla kalacaksınız.Birde bu adam sizle konuşunca kardeşinizle ayrılsa ve kardeşiniz adama karşı bu kadar takıntı yaptıysa kendine bir şey yapmaya kalkar mı yada sizi sorumlu tutar mı sevdiğinden ayrılmasının sorumlusu olarak? Çok fazla parametre var konuda. Her adımınız başka bir şeye sebep olabilir. O yüzden fikir verirken sonuçlarını tahmin etmeye çalışıyorum.Esinize söylememe kararınız çok doğru, kardeşinizle ilerde siz iyi olsanız da dediğiniz gibi eşinizin zihninde farklı bir imaj kalır silinmez.

Nerden tutsan elinde ķalır bu durum.
Kardeşinle konuşsan anlamaz,karışsan karıştırmaz,kızsan ters teper.
Kardeşin bulunduğu durumdan gayet memnun çünkü buna adapte olmuş. Şimdi ona sorsan o adamdan daha iyisi yoktur, başka kimseyi sevemez kör kütük aşıktır ve çok iyi bir insandır. Dürüstlüğünü seviyorum bile der.
Günlük okumak yanlış (keyfi olarak yanlış) diye söylemiş bayanlar ancak empati kurmayı ya unutmuşlar yada gerçekten hayatta değer verdikleri kimse yok.Çünkü gözünün önünde hal hareketleri değişen kardeş,içini açmayan, ne yaptığını bilmeyen kardeşin derdini öğrenmek için kılı kırk yarardım.iyi yapmışsın çünkü başka türlü öğrenemezdin. Eminim ilerde kardeşin pişman olacak çünkü şuan ruhsal sorunlar yaşıyor .
Çoğu mesajı okudum.
•Adamın nişanlısına ulaşman pek sonuç getirmez gibi. Aksine adamı seviyorsa adamda inkar ederse ki öyle olur inanmamak için seni bile suçlu duruma düşürebilir. Belkide ortalığı iyice karıştırır çünkü yerinde olsam üzerini örtecek bir konu değil ortalığı ayağa kaldırırdım ki kardeşin daha çok etkilenir.
•Adamın ablası var demişsin.Ablasıyla konuşman biraz daha mantıklı ama kardeşi onuda kandırır gibime geliyor.Belki ablası ciddiye bile almaz. Bilemedim. Aile kültürleri nasıl onu bilmek lazım.
• İzmir çokta büyük biryer değil. Özellikle kordonda buluşuluyorsa. Görüp size söyleme ihtimalleri çok çok yüksek burdan yola çıkabilirsin.
•Bence en net çözüm adamı biri aramalı.Sizi kardeşimle birkaç kere görmüşler baktım nişanlısın.Ve açık açık biz kızımızı nişanlı bİriyle görüşsün diye büyütmedik. Şuan psikolojisi hıç düzgün değil önüne geçemiyoruz. Ya kestirip atarsın birden durumu yada sizde bizde rezil oluruz ortalığa dökerim herşeyi diye içine işlersin.Eminim rezillikten korkar. Bu güne kadar kardeşin hep gizli aşk yaşamış adam bu rutine alışmış. Duyulmasından korkar hele ailesi geleneksel kültüre sahipse. Ama diğer türlü önüne geçmezsen çok kötü yerlere gider. Evlendikten sonra da devam eder daha sonra da. Allah korusun birde beraberlik yaşarsa kardeşinle uzun yıllar metres hayati yaşatır hayatta neler oluyor seven insanı kandırması kolay hemde çok kolay.

Ya cok zor bir durum. Gunlugu okuma konusuna girmek istemiyorum. Artik olan olmuş.. Bundan sonra ne yapilabilir onu iyice dusunup planlamak gerek.

Nisanlisina soylersen ayrilabilirler. Bu durumda da bu adam kardesinle birlikte olur. Herif resmen tam bir pislik. Tamamen uzaklastiracak birsey yapman gerek..

Bence kardesinle aranin bozulmasini istemiyorsan adami sen arama. Bir erkege aratip yaptiginin karaktersizlik oldugunu, eger kardesinle gorusmeyi kesmezse ve bu konusmadan kardesine soz ederse elindeki delilleri hic tereddut etmeden nisanlisina gonderecegini soyletsen nasil olur?

Adam gorusmeyi keserse kardesinin tepkisi ne olur kestirebiliyor musun? Kendine birsey yapmaz di mi? 🙄

Bir erkek kişisi o ikiyüzlü herifi arayıp neler yaptığını biliyorum diyip tehditler savursun korkutsun o pisliginm nişanlısının sülalesinden biri gibi konuşsun ama hiç renk vermeyin sizin yaptiginizla ilgili. Kız kardesiniz size açılırsa da yeni öğrenmiş gibi davranın.
Katılıyorum

Kız kardeşim yok öyle bi durumla karşılaşmadım yaşamadan bilemem . Ama günlük bi insanın özelidir . Kız kardeşi sırılsıklam aşıkmış konuşsa ne değişecek vazgeç dedikçe daha kötü olur . Yaşayarak öğrenecek konu sahibinin etkisi olmaz daha da direnir .
Bellemişsiniz yaşayarak öğrenecek yaşayarak öğrenecek kız kardeşiniz olmadığı çok belli zaten. İki elim kanda da olsa kardeşimi bu iğrenç durumdan çeker alırım gerekirse adamı tehdit ederim kardeşime psikolojik tedavi aldırtırım ama ee yaşayarak öğrenecek deyip yayıp oturamam.

Bence şahane bir plan
Konu sahibesi kardeşinin önüne kendini ağlayarak atacak bunlar doğruysa hakkımı helal etmem anneme babama iner dicek 2 göz 2 çeşme ağlayacak. Hayatını mahvedersen ben de yaşayamam dicek. Kızkardeş duygusal bir insan ablanın ağlamasına kayıtsız kalamaz bence
Yooo düşman olurlar abla kardes

bu küçük hatadır demedim ben aslında ama dünyadaki hatalara bakılınca küçük olduğunu düşünüyorum . seyirci kalmak istemiyorsanız kardeşinizi sevin , endişelenmeyin . bakın size güvenmiyorum deyip anlatmamış bile ki ne kadar haklı olduğu sonra yaptıgınızdan belli maalesef .
belki böyle bi ilişkiniz olmasaydı daha farklı olabilirdi her sey .
belli ki güvendiği kimsesi yok . yasadığı durumdan mutlu olduğunu sanmıyorum
ama güven dolu bir abla kardeş ilişkiniz olsaydı bence her sey farklı olabilirdi . siz esinizle bile kardeşimin imajı mahvolur diye paylaşmıyorsunuz olayı . imaj resmen kardeişinizden daha degerli gibi .
su sartlar altında karısmanız sadece kardeşinizle geri dönülmez ilişki sorunlarına yol acar bence .
Siz küçük hata dersiniz yarın sevişip bekareti gidince büyük hata olur .bilmiyorsanız dinimiz İslam ülkemiz turkiye

Peki adama rica etsem, benim aradığımı söylemeyin bizim yaptığımız yanlış. burada bitirelim deyin . bakın sizinde kardeşleriniz var. vebal alıyorsunuz.Allah aşkına yapmayın diye iyice duygu sömürüsü yapsam ne olur?
Kardeşime bir şey demeden bitirir mi kendi istemiş gibi..
Hayır anlamaz bitirmez...

Adamın ablası yada kardesinizle değil adamın nişanlısını harekete geçirip sonra fakeden ve tek kullanımlık hat alarak adamı tehdit ederek bu iş cozulur

Bence kardeşinizle konuşmadan önce sakın adama gidip bir şey demeyin.Mantıklı biri olsa zaten o kişi kardeşinizle birlikte olmazdı.Önce kardeşinizle konuşun,şuan günlüğü okumanız onun yaptığının yanında hiçbir şey her ne kadar doğru olmasa da.Kardeşiniz,inatlaşacaktır.Hatta adam evlenelim dese evlenir bile öyle düşünüyorum.Güzellikle konuşun,ama ilk seferde anlayacak vazgececek gibi gelmedi bana.Simdi aranızda halledin ters tepmesin.Ailenize bir sey demeyin derim.Ilımlı oldugunuz muddetce size yakınlasıp bosluktan kurtulup hatasını anlayacaktır.Umarım bir an önce bu yanlıstan donulur
Kardeşiyle kötü olurlar düşman olurlar yıllarca düzelmez.......

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X