kız isteme, ailemin abartı istekleri, tarafların anlaşamaması

Demek pintilikle zengin olmuşlar Allah korusun böylelerinden de...paragöz insanlar dan her zaman korkmuşumdur

Canım Mrb, önce sizi bi istesinler söz kesin. Sonra etraflıca yapılacaklar konuşulur. Şimdiden ben onu isterim bunu isterimlere girilirse işin ahlakı kaçar. Senin de dediğin gibi bir mal alıp verme olayına ticarete dönüşmüş gibi olur. Eğer sen damat adayıyla anlaşıyorsan mümkün olduğu kadar aileni frenle parasal istekler konusunda. Karşı taraf zaten varlıklıymış seni ortalıkta bırakacak değillerya. Bence takılacak altın konusunda kesinlikle bir pazarlığa girmeyin. Bırakın karşı taraf ne isterse taksın. Zaten gerdanlık ve 5-6 dal bilezik en gariban ailelerde bile sıradan bir takı oldu. Zaten bunları takarlar sana.

Eğer gerçekten damat adayıyla iyi anlaşıyorsanız bence ailenizi parasal konulardan bıraz uzak tutun. Burada bir gelin için hayat sigortası bir ev olmamalıdır. Aksine baba ocağı olmalıdır. Bir babanında bu durumdaki davrnışı şizi motive eden size destek veren bir duruşta olmalıdır. Yani size 'kızım sen nasıl istiyorsan öyle olsun, baktın olmadı kapımız her zaman sana açık, kendi düğünün istediğin gibi olsun' demeli...

Çoook fena ya aileniz. Ama ben sizin önce beyin maddi varlığına vurulduğunuzu düşünüyorum.
Yalnış hatırlamıyorsam sizin "hangi meslek grubu çok kazanıyor o gruptan bi eş seçmek istiyorum" ya da işte öyle bişey minvalinde bi konunuz vardı.
Neyse aileniz abartmış. Ev para altın garanti değildir. Siz kendinize güvenin. Bakınız zengin kocadan ayrılan birçok kadın bu yüzden afallıyor

Uygun olan erkek tarafının yapabileceğini sunmasıdır, zaten elinde varken senden sakınan bir aileden uzak dur bence ama ev isterim altın isterim gibi ütopik talepler de bana görgüsüzlük gibi geliyor. Şahsen erkek tarafı olsam ev vereceksem bile bu talep karşısında memlekette kız mı yok amma aç aile der vazgeçerdim..
Hayır işine bu kadar zorluk çıkarıp çomak sokmak da enteresan tabi..

Elim ayağım titredi resmen sana koyun muamelesi yapmışlar. Ne demek önce istek bu nasıl bir anlayış ne yaparsa şerefinedir karşı tarafın. Allah ım size sabır versin . Ama pes etmeyin bugün bu işiniz olmazsa ailen seni ilk zengin görücüye verir valla . Yaparlar . Aile gelsin sözü takılsın sonra isteğini söyle bu kadar. Ayrıca evlendikten sonra yapılan tüm mallar ortaktır . Ne demek garantiye almak daha evlenmeden boşanmanı planlıyor ailen. Pes pes pes

300 gr altın = 60 bin

Ben 2 gündür dolar euro altın odakli düşünüp yaşadığım için şok oldum.
Başlık parasi istemişler resmen.

Ev nereden baksan 300-400 bin.

Gerdanlik seti 10 binden aşağı olmaz.

E daha düğünü eşyası gelinliği derken baya 500.bine çıkar bu iş.

Valla çok özür.dilerim babaniz sagilacak inek muamelesi yapiyor karsi tarafa

Canım üç yıl önceki konun da zengin bir eş adayı aradığını yazmışssın ama senin de ailen den pek farklı düşünmediğin ortada yine de seni kınayamam belki şimdi ki fikirlerin farklı ama bu konuda sende zengin birini aradığını daha önce belirtmişsin hakkında hayırlısı nı diliyorum.bu hayatta herşey maddiyat değil .şu sözü bilir herkes ...güvenme güzelliğine bir sivilce yeter güvenme malına bir kıvılcım yeter....karşımızdaki insana menfaat için yaklaşmayın ne olur zaten iyi bir insansa elinden gelenin fazlasını yapacaktır insanları sömürmeyin varlıklı diye de evlenmeyin....

Babanız ne buyuk hata yapıyor belkı sız cok mutlu olacaksınız ama altın konusundan bu ıs bozulur hadsızlık olarak anlamayın ama ne bu müzayededen tarıhı eser satmıyo kızını evlendırecek ayy kesınlıkle boyle bıseye musaade etmeyın zaten karsı taraf gerekenı yapar yoksa bu ıs bozulur gıbome gelıyo ne bu 300gr altın yok gerdanlık yok ustune ev. Babanız karsı tarafa yapamayacagı hıcbırseyı onlardan ıstemeye hakkı yok

Baban bence haklı bu seyler sözden önce konuşulur . 20 kata katlayacaklarsa alırlar . Benim eşim mühendis olduğu halde 300 gr altın aldı üstüne sertifikalı pırlanta seti ki o da iyi bir meblağdı

Ailenin ilk basta boyle konulara girmesi cok yanlis olmus ..bir anne baba olarak evladinin rahatini dusunmeleri .damadin isi gucu yerinde mi demeleri normal.ancak bu sekilde degil tabiki..mal mulk hic onemli degiĺ..onemli olan huzur..para huzur getirmeye bilirde.o yuzden siz iki genc konusun birbirinizle..kararlari siz verin..ailelerde uysun..ama kacmak yok tabiki...

Valla babanızın uçak bileti fiyatlarında haberi yok heralde insanlara ne diye gereksiz masraf yaptırıyor anlamadım. Tamam her evlat kendi anne babası için değerlidir de sizin babanız fazla abartmış.Geldikleri gün hem söz kesilsin hemde ne istenecekse konuşulsun abartılacak bi durum yok sonuçta

Bence bir evladı garantiye almak anne babanin görevidir ama biz de bir tek erkek evlat garantiye alinir,yarin öbür gün anlaşamazsaniz boş dönme hesabi bu,buna benzer şeyler ben de yaşadım herkesten tiksindim,tirnaklarimla kurdum yuvami kapattim kapilari..

Karşı taraftan ne koparsak kardır kafası bu başka bişey değil

Valla işin çok zor. Etrafımda böyle örnekler gördüm ama genelde çocuğun evi olsun mutlaka şeklindeydi. Böyle durumlarda bile ayrılan birçok çift oldu. Aileler ne kadar iyi niyetli de olsa bozulan ilişkilerden sonra kızlarının yaşı geçip mutluluğu yakalıyamadıjlarını gördüklerinde pişman olmuşlardır. Tabi senin ailenin bunu deneyimlemesini hiç istemem. Mümkünse erken fark edilse bu durum iyi olur. Önerim şu babanla adam akıllı konuş tam olarak ne istiyor netleştir. Sonra yüzünü kızartarak sevgiline durumu anlat ve aileni asla paragöz olarak tanımlama.. ülke dışına gidip evlenen tanıdıklardan ve boşanıp çocuklarıyla dönen ve maddi olarak boşandığı eşini desteklemeyen ve çocuklarına bakmayan erkeklerden babanın olumsuz etkilendiğini söyle. taşım küçük olduğu için aslında beni hemenevlendirmek ve uzaklara yollamak istemiyor. Böyle kötü örnekleri görüncede iyice panikliyor ve kaygısını azaltmak için biraz fazla gelebilir istekleri de. Senden ricam bunlara evet deme ama hayır da deme. Sorun değil bir orta yol buluruz de. Mesela evi evlendikten sonra alıcaz ve kızınızın üstüne yapıcam desin siz evlendikten sonra yapmasa kim neyin hesabını soracak. Ama altın meselesinde eksiksiz yapmalarını rica et. Bunun yarısını evlenince istersen sana geri hediye edeceğim de. Ama bu süreçte ailemi incitme onlarla kırgın olmak böyle evlenmek istemiyorum.onlara kızmanı kırılmanı da istemiyorum özünde kötü değiller kızları için kaygılılar olurda hayırsız çıkarsa damat sıkıntı çeksin istemiyorlar de. Bak benden abla tavsiyesi ailen gerçekte böyle olmasa bile asla ailen için kötü konuşma yine döner o laflar seni bulur. Eşinle alakasız bir konuda kavga ederken senin ailen böyleydi diye ağzından çıkıverir. incinir üzülürsün. aile konularından yıpranan hatta ayrılan çok çift gördüm. Senin için naçizane önerim budur. Allah mutlu mesut etsin.

Başka insanların parasından kendine pay çıkaran insanları oldum olası itici bulmuşumdur. Arkadaşım insanlar zenginse kendine zengin. Çalışırken birlikte mi çalıştınız da milletten maddiyat bekliyorsunuz? Değil ev, altın, o insanlar size bir iğne bile vermek zorunda değil. Beklentilere girmeyin. Kaldı ki o insanlar sizin 20 misliniz zenginse, emin olun sizin tanıdığınızın 20 misli de insan tanımışlardır. Senin baban gibisini çok görmüştür yani. Size kendilerini yoldurmazlar. Adam zaten siz bilirsiniz o zaman falan diye tavrını koymuş, takdir ettim. Çalışıp emeğiyle zengin olmuş insanlar pek öyle elaleme para saçmaz. Böyle zengin olmak da akıl mantık gerektirir çünkü, aileniz gibilerine para yedirmek akıllara ters. Hiç bir şey beklemeden evlenecekseniz evlenin. Yoksa insanları oyalayıp durmayın. Sizi çok düşünen aileniz evinizi kendi alsın, okulunuzu kendileri okutsun. Ne münasebet bunları hayatınızda 1 kere gördüğünüz insanlardan bekliyorsunuz. Ayıp yahu.

Ev için nasıl haklılar ??

Altini hicbir zaman guvence olarak gormedim sıkışırsın satarsin yenisini alır yine zor gününde satarsın bu boyle devam eder. Ama ev öyle degil.

Diyelim ki evlendim. Ev eşimin uzerine veya baskasinin.. ya da kirada oturuyorum çocugum oldu ve esimle asiri anlaşmazliklar yasadim..

Beni kovsa evden ne olcak ? Bir guvencesi varmi ?

Hadi simdi sistem degisti ? Ya onceden ?

Ev benim uzerime de olsa %50 hissesi evet eşimin. Ama bir kavga aninda bosanma karari durumunda rahatca sen git benim duzenimi bozamazsin diyebilirsin.

Bu benim düsuncem herkes farkli dusunuyor olabilir.. Uzerine konma falan durumlarindan asla bahsetmiyorum benim bahsettigim konu manevi...

Babanız ev istemiş ancak;
Gideceğiniz ülkenin yasalarına göre henüz oturum izni olmayan bir yabancı mülk edinebiliyor mu o ülkeden? Gerçi ev isteyen bunu da araştırmıştır

Ev ve altın isteği gerçekten çok abes, bence bu işin bozulması için diretiyor babanız. esmermavigoz

Son düzenleme:
Ailen görgüsüz net. Baban neden zengin damadı olmasını istemiyor neden bozmak için yapıyor peki bunları? Sırf uzağa gitme diye mi, insan çocuğunun mutluluğunu düşünmeli bi yerden sonra.

Benim şu yaşta anlayamadığım şey nasıl gramajlı altın, bilezik, set vs.istiyorsunuz bunu eleştirmek için sormuyorum sadece ben evlenirken karşı taraf ne istersiniz derse ailem cevap veremez utanırlar isteyemezler kesinlikle. Ben de ağzımı açamam. Nasıl isteniyor acaba (sorum herkese genel)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…