Kiracı evden çıkmıyor, çok bunaldım

Kiracılı ev alarak hata yapmışsınız. Mecbur bekleyeceksiniz artık ne zaman çıkarsa ya da mahkemeyle uğraşacaksınız
En son ihtimal satmak zorunda kalacağız. Hiç mahkeme dava işleriyle uğraşmak istemiyoruz. Ama çok üzülüyorum. Ev içime o kadar sinmişti ki, çok uyguna da almıştık

Noterden ihtarname çekin. Evi siz kiraya vermediniz. Gitsin dava açsın asla kazanamaz. Siz de kiracısınız ve evinizde oturmak en doğal hakkınız. Ya da kiracıya diyin ki kardeş benim ev kiram 20 bin ya bana 20 bin verir oturmaya devam edersin ya da evimden çıkın. Emlaköıya da güvenmeyin. Dürzü kiracı ile iş birliği içinde gibi geldi. Siz kendi oturduğunuz evin kirasını kiracıdan isteyin. Ama hemen ihtar name çekin. Baktınız çıkmıyor ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ yanlış hatırlamıyorsam dilekçe verin evimden çıkmıyor mağduruz diye.

Siz evi alınca ihtar çekicektiniz 6 ayda çıkmak zorundalar çünkü ev satılmış. İhtar çekmediğiniz için artık işiniz zor. Gidip size o aklı veren emlakçının ensesine çökün ve bir avukatla görüşün

Başka evleri yoksa bu zaman kaybı olur ihtarı hemen çekip ihbar süresini başlatmaları lazım

Evi siz kiraya vermiş olsaydınız ve oturdunuz il ilçe neyse orda başka evinizde olsaydı evet uyardı süreç ama şu an siz avantajlı konumdasınız. Hatta ona şu teklifide suna bilirsiniz sizin çıktınız eve o kiracı olarak gelsin nihayetinde bir ev arıyordu yani değişik tokuş olacak bu teklifi de sunun. Ha ev sahibi bizi evden çıkarıyor çık evimizden diye zırlayada bilirsiniz.

Zamanı var mı ihtarın bilmiyordum bunu. Ama yok geçen bizim abi çekti. İçindeki hemen boşalttı evi gerçi ikiside devlet memuruydu belki ondandır. Bilemedim

Hiç öyle olmuyor maalesef. Aynısını bir yakınım yaşadı ihtarname çekmemiş o da güvenip 2 sene oldu evden çıkaramıyor mahkeme süreci devam ediyor. Kadın ev aldım diye ölçü aldırıp dolap vs yaptırdı kiracı çıkınca taktıracaktı 2 senedir ortalıkta sürünmekten mahvoldu eşyaları. İşin kötüsü onu da ev sahibi çıkarmak istiyor onun ev sahibi de mağdur oldu. 1 senelik kirasını ve nakliye masrafı ödemeyi teklif etti yine de çıkaramadı.

Aynı bizim iki sene önce yaşadıklarımız. Tatili beklediler sonra ev bulamıyoruz dediler, ben buldum attım onlara e ben oralarda oturmam dedi. Aynı muhitte baktım çok pahalı dedi, aynı zamanda ne kira ne aidat odemediler söz verdikleri tarihten 6ay geçti çok darladik biz çıkın artik evimize gecicez diye. En son kirayı şunu bunu bize takip çıktılar. Bizde hukuki yönünü bilmediğimiz için ihtarname falan, cikmayacak diye çok korktuk ama çok şükür çıktılar.

O işler dediğiniz gibi olmuyor. Kiracı hiç bir dava açmak zorunda değil. Yeni ev sahibi olarak ihtiyaç bedeni ile tahliye ihtarı süresini kaçırdılar. Öyle deyin , ödesin versin demekle olmuyor. İstanbul’un bazı adliyelerinde 1 yıl sonrasına ilk duruşma günü veriliyor. Ayrıca asliye hukuk değil , sulh hukukda açılacak dava. Konu sahibi olmadık insanlara güvenip hareket etmiş zaten. Bundan sonra avukattan yardım alsın.

En son ihtimal satmak zorunda kalacağız. Hiç mahkeme dava işleriyle uğraşmak istemiyoruz. Ama çok üzülüyorum. Ev içime o kadar sinmişti ki, çok uyguna da almıştık
Çok uyguna almanızın nedeni zaten kiracı olması. Artık kimse kiracılı ev almak istemiyor. Siz de satarken kiracı olması sorun olacak.

Hıh şimdi belli oldu hiç şüphelenmediniz mi neden ucuza alıyorum diye muhtemelen sizden önce satan ev sahibi de bu yüzden sattı

Merhaba. Aynı durumu yaşadık biz de. Aslında evi aldığınız ilk ay 30 gün içerisinde ihtar çekmeniz gerekiyordu. Sonrasında çıkmak için 6 ay süresi oluyordu kiracının.
Her neyse. Biz de ev aldık. Kışa girmek üzereydik, hem kar kış taşınma olmasın hem de kiracı çocuğu sınava gireceği için ek süre istediğinden yaza kadar bekleyelim dedik. Yaklaşık 8 ay bekledik. Haziranda çıkacaklardı , mayıs sonu gibi 1-2 kez aradım ve durum nedir diye sordum arıyoruz bulamıyoruz vs dediler tamam dedik. Ama bu süre zarfında zaman geçiyordu ve biz de kiracıydık. Aldığımız kira ödediğimiz kiranın yarısıydı ve hem ev kredisi ödemek hem de kirayı ödemek bizi çok zorluyordu. En son konuşmamızda ev bulamıyoruz napalım sokakta mı kalalım ne biçim insansınız istediğin yere başvur vs vs diyince işler çirkinleşti kavga ettik telefonda. Sanki ben evi alır almaz zorla çıkarmışım gibi davrandı. 8 ay bekledim. Neyse. Sonra avukatlara danışarak gidip ihtarname çektim ve taşınmaları için 50 gün süre verdim. Bunun hukuksal bir yaptırımı var mı bilmiyorum ama dava açabilmem için ihtar çekme gerektiğini söylemişlerdi o zamanlar. Neyse ki uğraştırmadılar ve verdiğim süre içinde çıkıp gittiler. Evi aldıktan sonra 8 ay bekledim ve bir de üstüne bu şekilde muamele gördüm. Yani diyeceğim o ki işiniz zor. Bir an önce bir avukatla görüşün ve dava açılacaksa nasıl süreç izlenecek öğrenin. Adli tatil bir de şu sıralar.

Ayrıca kiracımız çok cüzi bir miktara kalıyor. 2000 3000₺ gibi komik bir fiyat. Bizim kiramızın yarısından az.
Belli bir süreden sonra ihtar oluyormu bilmiyorum ama oluyorsa çek, bir avukatla çalış.
Ya çıkarsınız yada kirayı yükseltirim de. Siz değil avukat konuşsun bence yüz göz olmayın eşinizi oyalayan sizide oyalar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…