Keşke Anne Olmasaydım ..

Ben de benzer sebeplerden çocuk fikrine aşırı uzağım. Haklısınız bence. Ama bence en kötü dönemi atlatmak üzeresiniz. Birkaç sene içinde sakinleşecekler. Fiziksel enerjileri azalacak. Zamanını bekleyin.

Ben sanırım hiç düşünmedim öyle. 11 senedir bebek büyütüyorum hiç daha geç olsaydı demedim aksine daha da erken evlenmedim dedim ki 18 yaşında evlendim. Ama bende de anaçlık duygusu yoktu. Sonradan arttı arttı arttı ve artık bebek görünce sanki 10 yıldır bebek sahibi olmayı bekliyormuş gibi bebeğim olsun istiyorum. Hatta eşime de dedim sanırım yardıma ihtiyacım var bu durum hiç normal değil diye.

Ben sonunda sizi anladım. Tamamen kendi endiseleriniz yüzünden kendinize hayatı zindan ediyorsunuz bence. Yani 6 yaşındaki bir çocuğun evlenince sakat çocuğu olabileceği ihtimalini düşünerek kendini yıpratmak hiç normal değil. Kesinlikle bu konuda yardım almalısınız. Bu endiseleriniz çocuklarınızın sorumluluk almasını engelliyor ve size daha da bağımlı hale getiriyor bence. Genel tutumunuzu hep böyle endişeli çocukları zarar görmesin diye yerine herşeyi ben yapayım diyen birine benzettim. Ama ateşin sıcak olduğunu çocuğunuza istediğiniz kadar söyleyin na iyilik yapmazsınız. Elini hafiften ateşe yaklaştırır sıcak olduğunu hissettirmeniz lazım. BENCE :)

Teşekkür ederim :)O engelli çocuğu olabileceği anlamında değil sadece somut olarak örnek vermek istedim sadece .

Ahlakı da kötü olabilir veya vatan haini de bi katilde ..Vs vs ...Benim demek istediğim evlat sahibi olmak bi mesuliyet .Bebekliğinden kendi özbakımlarını görebilecek hale getirinceyedek ki dönem de fiziksel yıpranmakla kalmıyor bu iş yani evlat sahibi olmak bi omur mesulıyet bi ömür endişe demek .

Oysa çocuk sahibi olmayan bi insan sadece kendinden mesul hiç bir telaşı yok.Onlar en fazla anne baba kaybında bi buhran dönemi yasarlar o acı da emimin ki asla evladını kaybetmiş bi annenin yüreğinin acısı gibi değildir .

Anne olmaya hazır değilken hamile olduğumu öğrendim. 6 haftalıkken düşünce üzülmedim diye yorum yazdım.
Ne laflar yemiştim o zamanlar sevgili üyelerden.

Allah isteyen herkese nasip etsin. Anne olan herkese de sevgisini sabrını tahammülünü dayanma gücünü versin.

Ne kadar anlatırsan anlat karşındakinin anlayabildiği sınırı aşamayacaksın :)

Demek istediğinizi çok iyi anladım. Ama hayattaki olabilecek kötü şeylerin sonu yok. Bu yüzden Allah bize duayı vermiş bence. Yapabileceğimizin en iyisini yapıp geleceği dua edip Allah a bırakmak gerek sanırım. Ben de eskiden çok endişe ederdim. Ne zaman ki istemeyi beklentiyi bıraktım inanın ki huzuru buldum. Hayatımda olmadığım kadar mutluyum. Buna bekar hayatım da dahil kesinlikle. Benim sorumluluğum sadece elimden geleni yapmak. Bunu da kendimden vazgeçmeden yapmak. Çünkü sağlıklı anne sağlıklı çocuklar demek. Ben kendime vakit ayırmazsam huzursuz olurum bu da çocukları mutsuz eder.

Kaç gündür aklımda bu konunun sahibi.
Gerçekten çok üzüldüm senin için.
Ben evliyim ve çocuk istemiyorum.
Ama toplum dayatması var ya bizde.
Yap yap yap.
Kim bakacak diyorum.
Herkes bakıyor sen de kendi çocuğuna bakacaksın diyorlar.
E ben bakmak istemiyorum ama
Çocuk sevmiyorum .
Istemiyorum.
Tek kaldım benim gibi düşünen yok çevremde..

Bu kadar sayfa illa söylenmiştir okumadım. Ama söylendiyse bi de ben söyleyivereyim.

Her çocuk bir değil bunu bilir bunu söylerim. Her yol her yöntem her çocuğa sökmez, kiminin bi akıl zamanı vardır ondan sonra tamam olur, işler yoluna girer.
Bu süreçte çocuğuna göre, sabrına göre, çabasına göre, o yükü ne kadar endişe içinde taşıması ile çoğu anne de isyan-delirme sınırında gezer. Öbürüne uyan diğerine uymaz, ona oldurulan şuna oldurulmaz. Her an aynı imkanda da olunmaz, aynı şartlarda da. Sadece diyebileceğim en genel şey "Anne-çocuk arası o enerji geçiyor"

Böylesi konuları hiçbir zaman genelleyemem. Çünkü oğlum dünyamı tersten gösteriverdi ilk bir buçuk sene. Gün aşırı "Neden" dediğim aynı yerde buluyordum kendimi. Öyle zamanlar geçti ki (Çoğunuz yaşadınız belki) çaresizlikten bir köşeye çöküp ağlıyordum "Bir çocukla baş edemiyorum" diye. Ne zaman ki gerçek manada kendimle baş edebildim (mükemmel anne olmaya çalışmayıverdim) o zaman bir şeyler yavaş yavaş kolaylaşmaya başladı. Evet hala bazı açılardan çocuğum zor, ama eskisi kadar umurumda değil. İlla zamanı gelecek akıllanacak. 5 kere desem tesiri yok, 20 kere desem göstersem tesiri yok. Napalım, bir iki kez söylerim, beni görür benden örnek alır gerisini zaten. Biraz bırakıverin. Yürümek mi gerek, düşmekten çekinmeyin o zaman.

En azından sadece dayatma var sizde olmuyor felan demiyorlar :))

Ben çocuk istemediğim dönem de arkamdan “Kızcağız istemiyorum diyecek tabi olmuyor diyecek hali yok ya “diyorlarmış :)
Cidden o saçma zihniyet ve aslı olsun olmasın gıybete bayılan toplumu zerre umursamıyorum .

Sizi tebrik etmeye geldim bizim toplumda tabular vardır çocuk sevmemek çocuğunu şikayet etmek annenden babandan dert yanmak bunlar öyle konulardır ki şikayet edemezsin edersen olmayanları düşün diye cevap yapistirip kimse derdine derman olmaz bi de elestirir anne baba kutsaldır onlar sorgulanamaz her dedikleri doğrudur karşı gelemezsinhiç bencillik yapmaz hep senin iyiligini düşünürler yaşlılar hep tonton yaslidir (geçen sokakta birbirini elleyen iki yaşlı amcanın videosunu gördüm midem bulandi) konuşalım bunları kimse sevgi kelebeği değil çözüm bulalım kadın çocukları kapının önüne koyuyorum dememiş yoruldum demiş nasıl kocamizdan ailesinden şikayet edebiliyosak bunlar da normal

Annem böyle düşünerek en büyük zararı verdi bana biliyor musunuz?
Onun gereksiz fedakarlıkları, hakkımdaki endişeleri, sürekli koruma çabası ve set gibi önüme durmaya çalışmaları, sessiz dalışları, müdahale edemediği zamanki o buhranlı hali ile ezilir ve onu üzmemek için çabalarken kendi hayatımdan ödün verirdim, kendi hayatımdan ödün verdikçe ben bittim. Kendi kendini de bunalttığından bazen öyle anları gelirdi ki kaçma ihtiyacı hissederdi. 14-15 yaşımdan sonra resmen rolleri değiştik.

Anne olunca anlarsın derdi bana, anne olduktan sonra ise "Anne seni anladım, sana sadece yarı yarıya hak verdim! Sen kendi endişelerin için benim hayatımı da mahvettin" dedim. :)
"Onun canı yanacak benim de canım yanacak" üzerinden gidiyorsunuz ya. Bu aslında anneliğin en ama en bencil kısmı. Bunu düşünün bi. Üzerinden değil, geniş geniş bir süre düşünün... Gerçekten kimin canının en çok yanmasından korktuğunuzu. Lütfen yanlış anlamayın, ama düşünün. Çünkü gözümün önünde annem olmasaydı, aynı noktaya ben de haddinden fazla kaptırırdım, göremezdim. İnsan sevdiğinin ölümünde kendine ağlar. Özlemine, hasretine, kaybına, sabretmesi gerekeceğine, nasıl dayanacağına ağlar en çok.

Bir tutam teslimiyet, ölçülü bir kadercilik... Çünkü böyle hayat yaşanmaz be kuzum, yaşanmaz yani.

Son düzenleme:
Cidden mümkün değil :)
Süper zekasın demek ki :)

Ben de hatırlıyorum.
Size iki yaşında havuza nasıl düştüğümü -imkansız- denilesi ayrıntıları ile anlatabilirim. Mesela anneannemin başındaki beyaz tülbenti çıkarıp beni otobüsün en arka koltuğuna sarıp oturtmasını, otururken saçımdan ağzıma inen suyun o klorlu kokusu ve acımtrak tadı.

Süper(!) zekalar iki oldu, nesi mümkün değil?

Çocuk 4 yaşına kadar hatırlamaz diye keskin bir çizgisi yok bu işin.
Çocuklar hatırlar; en kuvvetli hafıza duygularla tutulur ve çocuklar da duyguları en safiyane haliyle taşır.
Aslında doğan her çocuk bizim şu anki halimizden daha zeki. Çünkü sınırsızlar.

Unutmaları şartlara, yaşayışa vs vs göre zamanla değişir.
Zeka faktörü de var elbette ama en öncelikli faktör değil :)

Benim gözlemlerim, okuduklarımdan çıkardıklarım buna yakın şeyler.

Katılıyorum,hele şimdiki çocuklar 1 yaşlarını hatırlarlarsa hiç şaşmam:))
Psikoloji derslerinde lisede bile gördük,uyaran ne kadar fazla olursa.gelişim o ölçüde kapsamlı oluyor.
Küçük kız yeğenim 6 aylıkken annesinin onunla konuşmasına öyle tepkiler veriyordu ki adeta konuşmayı biliyormuş ta o anlık engellenmiş gibi eliyle koluyla yüz ifadesiyle hararetle sohbet ediyordu maşallah.

Cidden şaşılası bir durum. süper süper diyoruz biz onlara,
kıskandım ..zira bir ay öncemi hatırlamıyorum

40 küsur sayfayı okudum kendime ders çıkardığım noktalar oldu. Bu mesaj da farklı bür bakış açısı, çok iyi geldi okumak.

Su konuda yazilmis en alkislanasi mesajdi
Keske begenden de ote bir sekil olaydi
Onun yerine galp gondeeiyorum sana baby

Bana muhalefet olarak açtığınız konu aslında konumun destekleyicisi.

E zaten ben de farklısını iddia etmiyorum ki:)Evet özbakımlarını bitirinceydek koskoca yıllarımı harcadım ve annelik bununla bitmiyor evladın tattığı her acı yine gelip beni bulacak diyorum .

Her insan zaten ölen için onu kaybettiği için ondan yoksun olduğu için ağlar farklısın hiç duymadım .

Sizin bu yazınız “Keşke anne olmasaydım “ adlı konumu çürütecek bi yazı mı sizce ?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…