Keşke Anne Olmasaydım ..

Ben de bazı kadınlar için resmen anne olmak için doğmuş diyorum.

aynen, canima tak etti artik.
cocugu olanlar olmayanlara vergi falan da versin oldu olacak...
Benim ablamin da olmadi ama hic boyle tavirlarini gormedim. ne yapayim, abim ve diger ablam evlenemedi. Simdi evli insanlardan acisini mi cikartsinlar.
Baydi artik...

ee ben de diyorum ki senin cocugunun eksikligi sana aci veriyorsa

Benim de anne babamin eksikligi bana veriyordur.

Bak dikkatini vererek oku. Tek tek yaziyorum

Anneler gununde sen cocugunun olmadigina uzulursun
Ben annemin yokluguna uzulurum.

ama burada annesi babasi sag olanlara ve onlardan sikayet edenlere, onlarla anlasamayip burada konu açanlara kalkip haline sukretmek zorundasin cunku senin annen var, benim yok, Allah'in adaleti bu mu gibi cumleler kurmam.

Anlamayacaksin ona eminim de, neyse, belki ne dedigimi anlayan baskalari olur

Yani aynı şekilde yıllarca okuyup bende şimdi evde çocuk büyütüyorum :) Sizi anlıyorum.
Hepimizin düşünce yapısı farklı elbette ve görüş ayrılıklarımızın olmasi çok normal.
İyi gunler
Sevgiyle kalın.

Sizi tebrik ederim, cogu kisi gibi kendinizi mutsuzluga terk etmediginiz icin. Ablamin da cocugu olmuyor ve sizin gibi pozitif bir insan o da. Gayet tatmin oldugu mutlu bir hayati var. Hayatini tek bir amaca adayip da olmayinca kendini mutsuzluga mahkum etmedi.

Onceden daha sabirli biriydim. Zaman gectikce o tahammul etme derecesi de dusuyor sanki. O yuzden genc yasta anne olmali olunca da. Belki de meslegim benim sabrimi tüketti.
maddi manevi ve psikolojik olarak hazir olmak lazim. Annelik, uykusuzluk, ozgurlugunun bir anda cok hizli sekilde.ve uzun sureligine kisitlanmasi, minicik ve derdini soyleyemeyen bir can'in sorumlulugu cok agir ve sabir ile saglam bir psikoloji gerektiriyor.

Lohusalik, depresyon bunlar kolay degil

Kimse şu dünyaya ya hayrıma bi çocuk getireyim de ülkemizin genç nüfusunu koruyalım diye yapmıyor degil mi?
Yada bi çocuk dogurayım da vatana millete hizmet etsin diye.

Herkes kendi nefsi için çocuk istemiyor mu?Yani hepimiz önce kendi nefisi için bu işe soyunuyor mu?.

Burada 3 çocuğum var sırtım yere gelmez diyeni de okuduk çevre baskısından bunaldım artık çocuğum olsun diyeni de .Hatta kocası ile arası düzelsin diye çocuk yapanlar bile varken annelik kelimesi içinde saklı olan nefisten cidden hiç mi haberiniz yok?

Yani 1 çocuğuma birşey olursa diğeri ile avunayım diye yapan hiç yok mudur garantilemek işin 2,3 doğuran?(Düşünsenize ne kadar acı sen yavrunu kaybettikten sonra diğeri ile avunsan ne ki?)Yada yaşlılıgını garanti altına almak isteyerek yapanlar vs vs.

O zaman şöyle diyeyim; tek çocuk yapın :)

kıyamam ya seni çok iyi anlıyorum. 2.5 yaşında oğlum var. geçen hafta rahatsızlandım. isal kusma çok kötüydüm ve oğlum aşırı mızmız yaramaz bir çocuk. ağladım dayanamıyordum hele hastayken. allahtan ablam kalktı geldi bursadan bir hafta baktı. şimdi de bir hafta yanına götürdü çünkü halim perişan birde çalışan anneyim. kendime geleyim diye. 2.5 senedir ne uyku gördüm ne bişey. arada ağlama krizlerine giriyorum. nezaman normale dönecek diye. yengem ve görümcem abarttığımı düşünürlerdi. bizde kaldıkları dönem hak verdiler. her çocuk bir olmuyor. bazıları bunu anlasalar. allah annelere yardım etsin gerçekten çocuk işi zor. rabbim onların eksikliğini göstermesin sağlık versin ama düzeltsinde onları tez zamanda.
eskiden iki çocuğum olsun derdim. şimdi asla bir çocuktan başka istemiyorum

Ben gayet iyi anlıyorum peki sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarak yazıyorum sizin anneniz ve babanız vefat etmiş ve çok üzülüyosunuz biri yazıyor ki keşke annem babam hiç olmasaydı diyor bu kelimeye içinizden sinirlenmez misiniz iyi ya da kötü keşke annem olsaydı demez miydiniz benimde rahatsız olduğum tek şey KEŞKE HİÇ DOĞURMASAYDIM cümlesiydi ve sadece buna kızıyorum yoksa insanın elbet bunaldığı sıkıldığı durumlar olur. Sizin de başınız sağ olsun Rabbim sabır versin.

Hiç doğurmasaydım demek sanki içinde çocuğa duyulan bireysel bi sevgisizlik barındırıyor gibi .

Oysa benim konum apayrı .Keşke hiç anne olmasaydım hangi çocuk olursa olsun bu vasfı hiç almasaydım.Ben annelik vazifesi altında ezildim yoruldum.Hala kendime yük ediniyorum ve küçüğü kreşe veremiyorum oysa 2,5 yaş bi çocuk kreşe gidebilir ama ben kıyamıyorum .

Ben cocuklarım ellerine tel tablet vermem abur cubur vermem ben hiç kolaya kaçmadım kaçmış olsaydım belki bu kadar ağır gelmezdi .

Sizin okuduğunuz ile benim yazdıklarım apayrı seyler .Cocuklarını sevmeyen istemeyen bi anne yok ortada merak etmeyin .

canım teşekkür ederimm .zaman zaman daraldığım dönemler oldu ama baktım kendim mutluyum..daralmam sırf etraf yüzünden ve bana kendimi yetersiz hissetirmeye çalıştırdıklarından..bu baskı da bir tek bizim toplumda var ..doğurmazsan eksik sayılıyorsun halbuki çok saçma..ömür dediğin şey o kadar kısa ki yapılcak o kadar çok şey var ki hayatın tek amacı da çocuk değil sanki..çocuk sahibi olanların da bize göre kaçırdıkları şeyler var..bizler de evlat sevgisini kaçırıyoruzdur belki..evet bekliyorum Allah nasip eder de çocuğum olursa sorumluluklarım endişelerim de çoğalacak eminim ki yine bunalacağım bu bir kısır döngü hiç bir şey güllük gülistanlık değil ..şu an evlat sahibi olacakmıyız meçhul..olduktan sonra onu nasıl yetiştireceğiz bu kötü dünyada nasıl koruyacağız dertler bitmiyor ki

Bi akrabamızın da iki erkek çocuğu var yaşları birbirine yakın. Onlar sizin anlattıklarınızdan daha beter yaramazdı. Sonra çocuk psikiyatrına gittiler anne işten ücretsiz izin aldı tamamen çocuklarla ilgilendi. Büyük çocuğun hiç yaramazlığı kalmadı küçüğü de olgunlaşma sürecinde.
Ama onlar telefon ve tabletle de sürekli oyalanıyorlar. Olmasa ne olur bilmiyorum. Siz bence tablet vermemekle en doğrusunu yapıyorsunuz. Biraz daha sabır sonra bu yaramazlıkları kalmayacak.

hiç doğum yapmamış olmayı veya yıllar sonra çocuk düşünmeyi mi dilerdiniz mesela..şu an eşinizle iki kişilik nerde akşam orda sabah şeklinde bir hayatınız olsa sizi mutlu edermiydi..baya az sorumlulkla

Herkese teşekkür ederim herkesin duygularına saygım sonsuz yani bu lafta değil her görüşü düşünceyi okumak istiyorum kendimi ifade etmek yerine .

Çünkü bazı üyelerden davranış konusunda bazı telkinler aldım bunlar hoşuma gitti ve uygulayacağım örneğin cocuklarıma çok müdahale edip mükemmeliyetçi davranmam yanlışlığında ki farkındalıgı oluşturmaları gibi .

Evet belki benim de çocuğum olmuyor olsaydı ben de bugün böyle bi konu açmış anneyi hayretle okuyabilirdim .

Çocuk sahibi olmak dünyanın en ağır işçiliği hem bedenen hem yürekte ki ağırlığı ben hep böyle hissettim ve sanmıyorum ki bu değişecek .

aksamlari uyuduklarinda biraz seyret öp kokla ozaman bütün yorgunlugun gecer icin huzur dolar. kendini yargilamaktan vaz gec oldugu yere kadar.

krese veremiyorum demissin. istersen bir dene. 18 aylik oglumu su bi aydir alistirmaya calisiyorum her gün aglamaktan pert oluyoruz ikimizde. ama onun gelecegi icin diye diye kendimi sakinlestirmeye calisiyorum. bi ayda hemen neler ögrendi. oglun da orda biraz desarj olur sende kendini toplarsin

Konu sahibi de keske hiç doğmasaydılar demiyor zaten, keske anne olmasaydim diyor, çünkü kendini çocuklarına karşı çaresiz ve yetersiz hissediyor. Çocuklarını suçlamıyor yani. Bütün yük üzerinde bunalmış. Siz de bu durumu anlamıyorsunuz.

gerçekten hakkıyla annelik yapmak çok zor. İnanın etrafımdaki çogu insan üst komşumun köpeğine vermiş olduğu değeri ne yazık ki vermiyor çocuklarına . Doğurmakla iş bitmiyor.

Ben cocuklarım ellerine tel tablet vermem abur cubur vermem ben hiç kolaya kaçmadım kaçmış olsaydım belki bu kadar ağır gelmezdi .

Bu da gözardı ediliyor toplumda.
Kriz anlarını eline telefon vererek atlatırsanız elbette bunalmazsınız böyle.
Ama siz keyif çatmıyor, yapılması gerekeni yapıyorsunuz.
Ve annelik hakkında en çok konuşanlar, aman şikayet etme diyenler bebesi gece mışıl mışıl uyuyanlar, biraz mızıldansa telefonla susturanlar oluyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…