Keşke Anne Olmasaydım ..

Muhalefet olması için yazmadım, bir karşıtlık değil düşünce yönü sundum.
Üzerine basa basa da "Üstünden almayın geniş düşünün" dedim. Siz, sizi çürümek için yazdığımı nasıl düşünebildiniz hayret doğrusu.

Neyse, zamanla anlarsınız diyelim, gereksiz incinmeden ve incitmeden umarım.

Benim çocuğumun biri 2,5 yasında biri 5,5 .Sizin bahsettiğiniz ergenlik dönemleri sanırım .Benim de annemle ilgili maalesef pek güzel anılarım yok ve bende xocukalrıma tam tersi davranmaya çalışıyorum .Mesela benim annem cevresini çok önemserdi şimdi oğlum birşey gıyecegin de anne ya gülerler bunu giymeyeyim dediğinde kendi isteklerinin daha önemli olduğunu etrafın önemsememesini öğretmeye çalışıyorum .Cocukalrımı özgür yetiştirmeye çalışıyorum .

Sizin benim müdahaleci olduğum kanısı verdiğm örneklerden mi geldi ?Verdiğim örnekler somut olarak hayal ettirmek adına verdim sunu vurgulamak için “Evlatın derdi ömür boyunca bitmiyor “.Boyle bi mesuliyet akıl karı değil .Evet suan evlatlarım var ve yaradan yoklukları ile sınamasın .En baştan bu iş bitti zaten çünkü artık varlar ..

Çocuklarınız zor çocuk olabilir
Ama genelde
Babalar anneye maddi ve manevi iyi destek olmadığı sürece maalesef annelerinde enerjisi tukeniyor. Evet sorsak yardımcılar bı çoğu ama karımın psikolojisi ne kadar iyiyse okadar mutlu ilgilenir çocuklarım da o kadar naif olur mutlu olur diyen yok.
Bir kısır döngüyü kastediyorum bir kişide başlayıp evin en küçüğüne kadar yansıyan etkileyen .
Allah hepimizin yardımcısı olsun

Siz de su acıdan bakın zaten bütün kadınlar kendi nefisleri için yaparlar çocuğu değil mi?

Zira sizin anneniz sizi dogurmadan önce sizi tanımıyordu yanı siz tanıyarak dünyaya getirmeye karar vermedi değil mi?Peki hal böyle iken evladın basına birşey gelince bi annenin kendi nefsi için de ağlaması normal değil midir ?

Çok düz tartışmaya çalışıyorsunuz ve yaptığım yorumu çok çabuk düşünüp geçtiğinizi söyleyebilirim. Bana karşı neyi savunuyorsunuz şu an mesela çok merak ettim. Hakikaten savunduğunuz şey nedir?

Bakın, insan en sevdiği şeyde en bencil hale gelmeye meyillidir.
Siz bence o bencillik lafına biraz bozuldunuz da oradan gitmeyin; "Ölçülü kadercilik"ten gidin.

Canim bence senin sorunun cocuklar degil cocuklarla birlikte eglenebilecegin cocuklari olan arkadaslarin Çevren olmamasi ya da yeterli imkaninin olmamasi bence bunlari genisletmeye calis bir kursa yazil cocuklari krese verebilirsen ver yarim gun gitsinler sende arkadas ortamini genislet

Ben de size soruyorum ?Yazdıklarınız ile neyi düşüneceğim ???Kendi nefsiniz için başlarına bisey gelmesinden endişe ediyorsunuz diyorsunuz ya zaten çocuğu da kadın kendi nefsi için yapar değil mi?Ben sizin yazdıklarınızdan ne düşünmem gerek ?

Siz de su acıdan bakın zaten bütün kadınlar kendi nefisleri için yaparlar çocuğu değil mi?

Zira sizin anneniz sizi dogurmadan önce sizi tanımıyordu yanı siz tanıyarak dünyaya getirmeye karar vermedi değil mi?Peki hal böyle iken evladın basına birşey gelince bi annenin kendi nefsi için de ağlaması normal değil midir ?

Bu cevabım mı sizinle “düpedüz tartışmaya çalışmak” ?Rica ederim tartışma içeriği hissettiren cümleyi/kelimeyi söyler misiniz?

:) Evet bencil lafıma bozulmuşsunuz, çünkü tahmin ettiğim gibi aşırı fedakarsınız.
Çocuğunuz için her basamakta ölümüne endişelenmek, acısıyla bir acı haline bürünmekten çekinmek, onları her şartta dizginlemeye çalışmak, doğru adımlar için zorlama ortamlar oluşturmak vb. zorunda hissetmeyin kendinizi diyorum. Bu korkularınız sadece size ait, çocuklarınıza ait korkular değil; sıkıştırdıkça, düzene koymaya çalıştıkça kendinizin ve çocuklarınızın basıncını yükseltip birbirinizi hayattan bezdirmeyin; endişelerinizi makul düzeyde tutun ve gerektiği noktada teslimiyetçi olun; bağımlı değil, bağlı olun; anneliği ömür boyu taşıyacağınız endişe ve felaket senaryolarıyla dolu bir görev olmaktan çıkarıp, kendinizi ölçülü kadere teslim edin ve en güzelini düşünün. Pişmanlığınız, zamanla iyi ki lere dönecek ve en özgür zamanlarınızı çocuklarınızın özgürlüğüyle birlikte yaşayacaksınız. Sizin iddia ettiğinizin aksine hatta ben sizin anaç değilim demenize de inanmadım, siz anaçsınız, ama anneliği kendiniz için berbat hale getiriyorsunuz.

Anaç bir anne çocukları için endişelidir ve kendini sorgular; ancak aşırı anaç anne için kendisi de tehlikenin büyüğüdür çünkü bencilliğini "En" hale getirmiştir. Ve bu "En" yüzünden, çocuğuna verdiği zararı göremez hale gelir. Siz müdahil olmuyorum dediğiniz noktalardan da çocuk o yüzünüzden, ses tonunuzdan alır. Kendinizi düşünün; annenizin hangi cümlesi ve davranışının ne manalar taşıdığını anlardınız değil mi? İşte çocuklar da anlar.

Onlar dökecek kıracak, siz bir yandan aheste aheste saçlarınızı tarayabilmelisiniz anlatabildim mi?
Tuvalete neden insan gibi giremediniz mesela? Muhtemelen dayanamadınız çocuklarınızın ağlamalarına. Anladınız mı?
Çocuğum az ağlasın diye yarım yamalak çıktınız o tuvaletten belki de; buna gerek yoktu.
Çocuğuma hiç emzik vermedim dediniz, buna gerek yoktu, dinlenmek için emziği verirdiniz ama olası etkilerini düşünürken kendinizi yediniz ve şimdi bu düzen içinde kendinizi alıştığınız şeyde daha bitkin hale geliyor, geldikçe öfkenizi dalgalandırıyorsunuz. Özgürlüğünüzün çoğu sizin kafanızın içinde bitti.

Daha anlaşılır oldu mu?

Konu güzel bir noktaya taşınmışken bu mesajınıza hiç anlam veremedim.

Konunun sadece ilk ve son sayfasını okudum. İki çocuk sahibi bir anne olarak başlık içimden geceni söylüyordu. Eski özgür rahat günlerimi özlüyorum. Belki mutlu değildim ama o günlerde daha mutluymuşum gibi düşünüyorum ve ben de kendimi konu sahibi gibi anaç biri olarak görmüyorum. Aklımda hep büyüdüklerinde rahatlayacagim fikri var oysa herkes büyüdükçe dertleri de büyüyor diyor. Bazen düşünüyorum her şeyi bırakıp gidebilirim ama çocuklarımı asla. Onların yokluğuna katlanamam Rabbim göstermesin ama çok çok daralıyorum. Sadece kendimi hazırlayıp arabama atlayıp gece yarılarına kadar gezdiğim sorumsuz günlerimi çok özlüyorum.

Bu yoruma bayıldım ne kadar güzel yazmışsınız terapi gibi...

Wc ye girince biri ışığını kapatıyor öbürü kapıyı var gücüyle yumrukluyor .Bu bizim rütinimiz.İnsan gibi girip çıkamıyorum çünkü artık çin işkencesine döndü.

Wc ye girince biri ışığını kapatıyor öbürü kapıyı var gücüyle yumrukluyor .Bu bizim rütinimiz.İnsan gibi girip çıkamıyorum çünkü artık çin işkencesine döndü.
Hadi 2bucuk yasindaki neyse de 6 yasindaki çocuğun bunlari yapmasi tuhaf bence.Biraz şımartmis olabilir misiniz acaba.

Konuya yorum yapmıycam iki erkek cocugum var Allah bagıslarsa ama siz ve yorumlarınız muazzam. Kendimı ifade bicimimı begenırım, etrafımda begenır. Ama sizin her cumlenız baska bir boyut demeye geldim. Okadar sıkıldım ki duz mantık insanların yorumlarına bu sebeple problemlerimı en yakınlarıma bile anlatamaz oldum,o yuzden bakıs acınıza bayıldım der ve giderim. Sevgiyle kalın.

Hadi 2bucuk yasindaki neyse de 6 yasindaki çocuğun bunlari yapmasi tuhaf bence.Biraz şımartmis olabilir misiniz acaba.
Evet size katılıyorum .Kardeşi doganadek çok fazla hayırla büyütmedim .Kardeşini daha kurallı yetiştirdiğim için küçük daha akli selim davranışlar sergiliyor ancak abisini rol model aldığı için çok fazla sonuç alamıyorum .

Est. teşekkür ederim.

İlk mesajı dün okudum ancak yazamadım
Dünden beri de aklımdasınız.
Diğer mesajları hiç okuyamadım.
Biraz daha sabredin büyüyecekler ve gidecekler.çocuk istememiş olabilirsiniz vakti zamanında çok taviz verdiğiniz için şımarmış olabilirler ama nacizane tavsiye o yaşta çocuklar annelerine düşkün oluyor. Ççizgi film izlemesinlerde beraber vakit geçirin kitap okuyun konuşun zamanla aşırılıkları gidecektir. Benimde 3 yaşında oğlum var onların bize ihtiyacı var anne olmak demek tabikide eskiyi unutucaz demek değil onlar uyuduğunda kendi başınıza vakit geçirin ruhunuzu dinlendirin. İyi gelecektir.
çocukları çok fazla uyarana maruz bırakmayın. 2 tane fazla çizgi film izleseler koltuktan koltuğa atlıyorlar
Sakin kalmaya çalışın bir gün gelecek gidecekler özlem duyucaz onlara

Mükemmelliyetçi anneliğin sonuçları olduğunu düşünüyorum bu duyguların. Emzik vermemişsiniz mesela. Neden? Dişleri yamuk çıkabilir diye olabilir, konuşması etkilenir diye olabilir ama bunların bir kesinliği yok. Bebekler emme refleksi ile rahatlar fakat siz olası kötü sonuçları düşünerek rahatlamalarına izin vermediniz belkide.

Tablet vermemişsiniz. Teknoloji çağında ebeveyn gözetiminde yarım saat tabletle oynamanın bir zararı olduğunu sanmıyorum.

Bebekler ağlarsa ölmez mesela ama biz mükemmel anneler ağlatmamalıyız yavrularımızı. Oysa ağlamak onların iletişim biçimi.

Liste uzar gider. Önce siz kafaniza taktıklarınızı unutacaksınız sonra onlar mutlu olacak.

Misal kardeş kavgasını önleyebilen anne var mıdır dünyada. Ne yaparsak yapalım kardeşler kavga eder. Yeter ki birbirlerine büyük zararlar vermesinler. Bi köşeden izleyin 5 dakika sonra bal börek olurlar.

Araları 15 ay olan iki bebe büyüttüm. Benim de bunları anlamam biraz zamanımı aldı ama sonunda başardım.

Yokuspokus terapi gibi okudum, okudum donup bi daha okudum.
Sen nasil guzel ifade etmissin boyle bayildim.
Kitap yaz okuyalim, imza gunune gelelim, forumdan arkadasimiz diyip havamiz olsun be Gangsta..tebriklerrr

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…