Kaynanamdan bıktım artık

sukran603

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2017
4
3
33
Merhaba herkese.

Başlığı okudunuz. Beklentiniz, bir kaynananın gelinine ne gibi baskılar, ne gibi laflar ettiğini öğrenmekti. Belki yaşadıklarınıza benzer bir şeyler bulurum, yalnız olmadığımı hissederim, iyi gelir diye girdiniz bu başlığa.

Ama hayır, burada kaynanasından bıkmış, onu evinde görmek istemeyen bir gelinin derdini dinlemeyeceksiniz.

Sizden bu fotoğrafa bakmanızı istiyorum.

Bu tatlı iki yüz, sokakta bir şekilde iletişime geçseniz sizi tanımamasına rağmen "evladım" diyerek anne baba sıcaklığını yaşatacak bu yaşlı çift bu ayın başlarında, İzmir Çeşme'de bir otelde kalıyorlardı. Ve birgün, odalarına şu notu bıraktılar :

Ve birkaç gün sonra, ölü bedenleri bir sahilde bulundu. Birlikte ölüme yürümüşlerdi.. Geriye kalan 2 bin lirasını otel çalışanlarına, miraslarını hayır kurumlarına, bedenlerini ise kadavra olarak bir üniversite hastanesine bağışlanmasını dileyerek.

Kanser hastasıydılar. Yaşlıydılar. Sevgiye ihtiyaçları vardı. Ama binbir emekle, yüreklerindeki sevgiyle büyüttükleri çocukları artık yüzlerine dahi bakmıyordu. Bu durum belki de onlara kanserden daha çok acı veriyordu.

İntihardan önce yurt dışında yaşayan oğullarına şu mesajı attılar.

"Eşyalarımızı ve arabamızı sattık. Bankadaki paramızla birlikte ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Geride hiçbir anı bile kalmadı. Şimdi gidiyoruz. Hoşça kal"

Kanada'da yaşayan oğlu ise :

"Hastasınız siz, aynı anneannem gibi, canlınız yetmedi, kendinizi öldürerek de ağzıma sı.ın. Nefret ediyorum ikinizden"

Bu mesajı okumak, son saniyelerinde vücutlarını denize bırakmayı daha çok kolaylaştırdı. Ve onlar artık yoklar. Geride yalnızca oğullarına değil, insanlığa da bir mesaj bıraktılar.

Ve biz şu an, kadınlar kulübü forumunda yüzlerce, binlerce kaynana, kayınbaba sorunu okuyoruz. Bir derdim var forumunun en çok cevap alan konusu şu : "kv bizim yanımıza yerleşiyor" bu konuda eşini kaybetmiş bir kayınvalidenin yalnızlığı söz konusu ve oğlunun gelininin yanına gelmek istiyor. ve o konuya yaklaşık 3000 mesaj atılmış ve neredeyse hemen hemen hepsi "öyle şey mi olur", "kabul etme gerekirse eşini korkut ayrılmayla".

20-30 yıl boyunca canından can vermiş, her türlü emeği göstermiş, yapmadığı fedakarlık yapmamış anne ve babalarımıza bunu mu reva görüyoruz? Eğer burada yalnız kalan kayınvalideniz değil de sizin anneniz olsaydı, aynı şeyi söyler miydiniz?

Fedakarlık sırası size de gelecektir. Onlar sizin için 20-30 yıl fedakarlık ettiler, sizler de onlara bi 10-15 yıl fedakarlığı çok görmeyin. Hayatın döngüsü bu. Bizler de çocuklarımızın ilgisine ve sevgisine muhtaç kalacağız belki de. Bu hayatta en önemli şey empati kurmak. Eşinizin yaşlı annesi ve babasının yalnız kalmasını umursamıyorsunuz ama kendi yaşlı anneniz ve babanız yalnız kaldığında bunu sindirebilecek misiniz?

Eden bulur diye bir soz vardir bilirmisiniz kim ne ekerse onu bicer.
Gercekten iyilik karsisinda hayirsiz evlat varsada ki binde bir.

Akil verme konulari ve dikkat cekme konulari donem donem moda oluyor sizde bunlarda birisiniz.

Hikayedeki insanlari tanimadigim icin yorum yapamam.

Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin.
Ama bu olayda tarafların neler yaşadığını bilmiyoruz.
Benim annem de melek gibi bir kadındır dışarıdan bakıldığında,herkese sevgisini verir,kucağını açar.Tamam Allah acısını göstermesin başımdan eksik etmesin ama ablamla 20 yıldır konuşmuyor ,neden çünkü birbirlerini anlamadılar hiç.Özellikle de annenin anlamış olması gerekiyordu çünkü büyük olan o.vs vs
Ben de uzaksam iyiyim annemle ama bir araya geldiğimiz ilk dakikada kavgaya başlıyoruz .
Ayrıca bu çift yalnız değildi,adı üstünde çiftti.
İntihar edince çocukların suçlanması da ne kadar çirkin,Allah herkese akıl fikir vermiş.
Paraları pulları sağlıkları yerinde.
Allah rahmet eyler mi bilmem,intihar da büyük günah zira.

Tabiki evlatlar anne- babalarına bakmakla yükümlü , onların boyun borcu bu , bi yerde görev gelin veya damatlara da düşüyor haberdeki çifte çok üzüldüm onlar senelerini verip evlatlarını yabancı ülkelerde yaşayacak kadar yetiştirmiş onları bu hale düşüren evlatları utansın. Bizde yaşlı olacağız bizde evlat yetiştiriyoruz ama şöyle bişey de var. Gelinini köle gibi gören , her fırsatta oğlu ve gelininin arasını açmaya çalışan senelerce gelininin evliliğini ızdıraba çeviren kayınvalideler kayınbabalar muhterem anneler ve babalarla bir tutulmamalı. Kendi evladının canı yansa kıyameti koparacak kv gelini olunca canı cehenneme derse elden ayaktan düşünce de gelini aynı muameleyi ona yapar. (Yapsın demiyorum tabiki ) hayat zor imtihan dünyası ne yaşatırsa insan onu Yaşar. İyilik iyilik getirir kötülük kırık kalıpleri yılların hıncını kırgınlığını getirir . Allah merhamet versin hepimizin içine ve merhametli insanlarla karşılaştırsın

Ben de bunu anlamıyorum işte illa dio dibe aynı evde olup ömürden ömür yemek gerekmiyor. Başka insani çözümler var.
Benim anneannem 88 yaşında öldü. Yalnız yaşadı kendi evinde. Oğluna da kızına da yürüme mesafesindeydi evi. Sabah çıkar gelir akşam yemekten sonra giderdi. Bazen biz ona gider akşam dönerdik çay içer. Bazen üşenir gitmeye bizde uyurdu. Ama asla istemedi evini kapamayı. Her zaman kendi kapımın olduğunu bilmek iyi geliyor bana sığıntı gibi yaşayamam demişti rahmetli. Ve gelini de damadı da adı geçince gözü dolar hala hatırla anarlar hiç yük olmadığı için.
Annem dul ve tek çocuğum yalnız kalıyor. Asla da düşünmüyor benle yaşamayı. Allah korusun daha da yaşlanır hastalanırsa hemşire tutulur her gün gidilir tatlı sohbetler edilir.
Kimse kimseye yük olmamalı bu hayatta. Ne eşim annemle yaşasın ne ben kayınvalidemle bu hayırsız evlatlık değil.

Ayrıca insanların aile içinde nasıl bir ilişkileri olduğunu bilemezsiniz.Benim kv dışardan bakıldığında mükemmel bir insandır. Herkes oyoe bir kvsi olsun ister hatta o derece. Ama gel görki kendi evlatlarına hayatı zindan eden bencil ve kıskanç ruhlu bir kadındır..görüşmüyoruz artık bizde..
Şimdi böyle bir not bırakıp intihar etse bilmeyenler aynı sizin gibi düşünür. Ayyyy vefasız oğulları ve gelinleri bakmadı ne fena..şeklinde..
Kamu spotunuzu kendinize saklayın zira bu bir işe yaramaz..

Şunu da eklemesem olmaz. Bu mantıkla bizim uzaktan akrabamızın kocası öldü evi satıldı, kadın altı çocuk arasında ikişer ay kaldı. Elinde bavul şehir şehir gezdi rahmetli
O derdi bazı sabahlar uyanıyor tavana bakıyorum kimin evindeyim hangi şehirdeyim diye. Çok zor derdi. Çok mutsuz öldü çok.
Bence o kadın elinde bavul gezmeyi hak etmemişti mesela. Saygı duyulan bir nine olarak ayrı evinde çocuklarını bayramda beklemeyi onları ağırlamayı hak etmişti.

Bakın evlilik iki kişidir. Kadın ya da erkek kafasına göre karar alamaz. Anne babaya karşı sorumlu olan evladıdır. Gelin yada damat değil. Rahmetli anneannem 5 sene felçli yattı. Dayımın hanımını çok severdi. Yengem de rahmetliyi çok severdi. Kaç kere teklif etmesine rağmen anneanneme annem ve teyzem baktı. Dayımlar maddi destek oldular. Çünkü bu yengemin sorumluluğu değildi. Peki kız evladı olmayan ne yapacak? Ya da kızı uzakta olanlar? Yapılacak şey şu;yaşlının düzenini bozmadan hayatını kolaylaştırmak. Güvenilir bir bakıcı tutlulur. Gerekirse eve kamera konulur. Her gün ziyaret edilir. Özel günlerde bazı organizasyonlar yapılır. Sağlığı elveriyorsa güzel tatillere çıkılır başbaşa ama kimse kimseye bakmak için zor la an mazzzz. Evlendiğimde benim annem babam eşimin anne babası olmayacak çünkü onun üstünde bir emekleri yok. Eşimin anne babası da benim anne babam olmayacak çünkü benim üstümde bir emekleri yok. Kimse ama kimse insanın kendi anne babası gibi olamaz. Kaldı ki artık kadınların birçoğu çalışıyor. Sabah gidip akşam eve geliyor bir çoğu. Kv kp gelse yine yalnız olacak. Ben ileride yaşlanınca oğlumun yada kızımın evinde kalmak istemem. Büyük konuşmayayım ama kalmam da.
Yukarıda ki çifte gelince; tanımıyorum onları ama psikolojisi düzgün insan intihar etmek yerine çözüm yolu üretir. Çözüm yolu düşünür. Hangi ülkede yaşlı insanlar gelinin evine çöreklenmek istiyor? Onlar yaşlı değil mi? Onların hastalıkları olmuyor mu? Demek ki çözüm yolu var.

Yazmadan gecemıcemm. Bu ciftin çözümü çok yanlış hele evlatlarına yaptıkları büyük acımasızlık. Benim annem babam 80 ve 70 yalındalarbirbirlerine bakıyorlar hatta yetmeyıp hala geldıklerınde banada bakıyorlar evımın eksıgını goruyorlar. Insan kımseye yuk olmasın ınsan etı agırdır bızde olmayalım. Ikı kısı bırbırlerıneyuva olamamıslar co yazık. O evlat kombılır ne duygu sömürüleri yaşadı neyse bence o çift hatalı.

Bu ardaa yeri gelmişken şunu da ekleyeyim. Bu ülkede huzur evi ve bakım evi kültürünü bir şekilde oturtmamız gerek. Huzurevleri öcü değil, lütfen haberlerde gördüğünüz milyonda bir kötü örneğe bakarak yorumlamayın. Aksine yaşını başını almış insanların eve kapanmak yerine yaşıtlarıyla sosyalleşebildikleri, temiz, düzenli ve güvende oldukları yerler çoğu. Hiç bir yaşlı huzurevine yerleşince terkedilmiyor ya da terkedilmiş hissetmiyor. Başında bir hemşire ile bir eve tıkmaktansa huzurevleri, yaşlı bakım evleri, yaşlı kreşleri göz önünde bulundurulmalı artık.

Yaşlı kreşini ben de yeni öğrendim. Gayet makul bir uygulama bence.

Aile icinde ne yasadiklarini nereden biliyoruz?
Benim kayinvalide de herkese kizim oglum diye yaklasir goren herkes melek zanneder ama alakasi yok.

Ayrica yalniz anne veya yalniz baba degillermis. Beraber intihar etmek ne mana?
Esiyle gayet birbirlerine bakabilirlermis ama kolay yolu secmisler.
Ornek teskil etmiyor bana gore.

bu haberi okuduğumda bende cok üzülmüştüm.ve Allah herseyin hayirlisini versin demistim.evladinda ,anneninde ,babaninda herseyin..
ben her zaman empati taraftarıyım zaten ama diyorum ki: Allah kimseyi kimsenin eline birakmasin.kalana da zor bakana da zor.evet bizde evlatlarimizi ne zorluklarla buyutuyoruz.ama onlari hayata bize baksin diye getirmiyoruz degil mi?onlarin tercihi degil bizim evladimiz olmak biz istiyoruz.
evet gönül ister ki herkes anne babasinin kıymetini bilsin ama kimseyi mecbur kilamayız.kendi evladimizi bile..

Biri 70 biri 71 yaşındaymış. Çokta yaşlı değiller bence. Millet o yaşta hala çalışıyor. Adam kansermiş sanırım.

İki tarafın da ne yaşadığını bilmeden bu kadar kesin konuşmalar absürt geliyor bana. Hiçbir çocuk anne babasına durduk yere "Canlınız yetmedi şimdi de kendinizi öldürün" demez. Bu mesajın ne kadar acı çekilerek yazıldığını ben bile buradan hissettim. Anne baba diye hatası olamaz mı bu insanların? Ben bencil bir anne baba olduklarını düşündüm arkalarından konuşmak gibi olmasın ama. Bencil demesek bile en azından çocuklarının yanında yeterince yer almadıklarını. Belki yalnız kalmaya mecbur bırakılmamışlardır, çocuklarını yalnız bırakmışlardır. Benim düşüncem de bu yönde mesela.

Tanıdığınız birileriydiler herhalde, bu kadar dert ederek konu açtığınıza göre bir de bu açıdan bakın derim.

İnsanları kandırmak ne kadar kolay değil mı??
Aynı sizin yaptığınız gibi!!

Başlık başka, içerik başka...

Eminim dikkat çekmek için böyle yaptınız

Herkesle canım cicim samimi olmaktansa evlatlarıyla olan problemlerini çözselermiş daha iyi olurmuş

Cenazelerinde bile kimse yoktu
İzledik haberlerde

Hadi oğlu kötü evlat
Peki ya ""evladım evladım"" dedikleri neredeydi??

O kadar birikimlerini bağışlamışlar ama pekala kendi başlarına yaşayabilirlerdi

Ölümü seçmek kolay
Bence ölmek yerine yaşamayı seçebikirlerdi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…