Kaynanamdan bıktım artık

Merhaba herkese.

Başlığı okudunuz. Beklentiniz, bir kaynananın gelinine ne gibi baskılar, ne gibi laflar ettiğini öğrenmekti. Belki yaşadıklarınıza benzer bir şeyler bulurum, yalnız olmadığımı hissederim, iyi gelir diye girdiniz bu başlığa.

Ama hayır, burada kaynanasından bıkmış, onu evinde görmek istemeyen bir gelinin derdini dinlemeyeceksiniz.

Sizden bu fotoğrafa bakmanızı istiyorum.

Eki Görüntüle 1958857

Bu tatlı iki yüz, sokakta bir şekilde iletişime geçseniz sizi tanımamasına rağmen "evladım" diyerek anne baba sıcaklığını yaşatacak bu yaşlı çift bu ayın başlarında, İzmir Çeşme'de bir otelde kalıyorlardı. Ve birgün, odalarına şu notu bıraktılar :

Eki Görüntüle 1958862

Ve birkaç gün sonra, ölü bedenleri bir sahilde bulundu. Birlikte ölüme yürümüşlerdi.. Geriye kalan 2 bin lirasını otel çalışanlarına, miraslarını hayır kurumlarına, bedenlerini ise kadavra olarak bir üniversite hastanesine bağışlanmasını dileyerek.

Kanser hastasıydılar. Yaşlıydılar. Sevgiye ihtiyaçları vardı. Ama binbir emekle, yüreklerindeki sevgiyle büyüttükleri çocukları artık yüzlerine dahi bakmıyordu. Bu durum belki de onlara kanserden daha çok acı veriyordu.

İntihardan önce yurt dışında yaşayan oğullarına şu mesajı attılar.

"Eşyalarımızı ve arabamızı sattık. Bankadaki paramızla birlikte ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Geride hiçbir anı bile kalmadı. Şimdi gidiyoruz. Hoşça kal"

Kanada'da yaşayan oğlu ise :

"Hastasınız siz, aynı anneannem gibi, canlınız yetmedi, kendinizi öldürerek de ağzıma sı.ın. Nefret ediyorum ikinizden"

Bu mesajı okumak, son saniyelerinde vücutlarını denize bırakmayı daha çok kolaylaştırdı. Ve onlar artık yoklar. Geride yalnızca oğullarına değil, insanlığa da bir mesaj bıraktılar.

Ve biz şu an, kadınlar kulübü forumunda yüzlerce, binlerce kaynana, kayınbaba sorunu okuyoruz. Bir derdim var forumunun en çok cevap alan konusu şu : "kv bizim yanımıza yerleşiyor" bu konuda eşini kaybetmiş bir kayınvalidenin yalnızlığı söz konusu ve oğlunun gelininin yanına gelmek istiyor. ve o konuya yaklaşık 3000 mesaj atılmış ve neredeyse hemen hemen hepsi "öyle şey mi olur", "kabul etme gerekirse eşini korkut ayrılmayla".

20-30 yıl boyunca canından can vermiş, her türlü emeği göstermiş, yapmadığı fedakarlık yapmamış anne ve babalarımıza bunu mu reva görüyoruz? Eğer burada yalnız kalan kayınvalideniz değil de sizin anneniz olsaydı, aynı şeyi söyler miydiniz?

Fedakarlık sırası size de gelecektir. Onlar sizin için 20-30 yıl fedakarlık ettiler, sizler de onlara bi 10-15 yıl fedakarlığı çok görmeyin. Hayatın döngüsü bu. Bizler de çocuklarımızın ilgisine ve sevgisine muhtaç kalacağız belki de. Bu hayatta en önemli şey empati kurmak. Eşinizin yaşlı annesi ve babasının yalnız kalmasını umursamıyorsunuz ama kendi yaşlı anneniz ve babanız yalnız kaldığında bunu sindirebilecek misiniz?
ben ananem ile babam evde yalnız kaldıkları için gayet mutluyum. kv de bende degil. kendine bakabilecek durumda gene mutluyum
bu ölen kişilerde cok acı cekmekten ve hastane kapılarında iyileşme için doktor agzı koklamak istememişler ve hayatlarına ( dogru veya yanılış tartışmıyorum ama anlamaya caba gösteriyorum) son vermişler. ki oılayın gercekligine inanmıyorum ama bunu tartışmak bile istemiyorum.
ajitasyon yaparak kimsenin vicdanını gereksiz yere sorgulatma psikosuna sokmayın.
herkes bu dunya da yalnız dogar ve yalnız ölür. net.

Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin.
Ama bu olayda tarafların neler yaşadığını bilmiyoruz.
Benim annem de melek gibi bir kadındır dışarıdan bakıldığında,herkese sevgisini verir,kucağını açar.Tamam Allah acısını göstermesin başımdan eksik etmesin ama ablamla 20 yıldır konuşmuyor ,neden çünkü birbirlerini anlamadılar hiç.Özellikle de annenin anlamış olması gerekiyordu çünkü büyük olan o.vs vs
Ben de uzaksam iyiyim annemle ama bir araya geldiğimiz ilk dakikada kavgaya başlıyoruz .
Ayrıca bu çift yalnız değildi,adı üstünde çiftti.
İntihar edince çocukların suçlanması da ne kadar çirkin,Allah herkese akıl fikir vermiş.
Paraları pulları sağlıkları yerinde.
Allah rahmet eyler mi bilmem,intihar da büyük günah zira.
diyelim olay gercek bunu secmişler. bu evlat kötü iyi mevzusu degil.
sacmalıkç. neyin vicdanını yapacgım. diyelim kv bakıma muhtaç tutarım bakıcısını 7/24 başında gitmek zorunda kalmam. herlşeyin yuolu var.
böyle acılı sözlerle bakınm bakın diyenlere ayrı uyuzum..

Bizi doguran ana baba degıl mı nıye bu acıtasyon hep eşin ana babasından yuruyor? Evet olay uzucu ama anne babaya sevgı veya saygı gostermek yanında oturmayla mı oluyor?
Benım anneme gel desemde gelmez. Tabi ki olmaz öyle sey dıyecegız. Napalım anne babalar yalnız kalmasın dıye koloni halinde çiftler eve anne babalarını mı alsın? Kaç tane damat kvsi ile oturuyor söyler misiniz? Neden hep kadın eşinin ailesiyle oturnak durumunda bırakılıyor?
Olayın duygusallığıyla hakaret edıyorsunuz. Her kaynana melek değil, her evlatta ayrı oturuyor dıye anasını babasını silmiş değil. Dip dibe oturup iyiyken kötü olunacagına ayrı oturmak daha iyi bile.

Bakın evlilik iki kişidir. Kadın ya da erkek kafasına göre karar alamaz. Anne babaya karşı sorumlu olan evladıdır. Gelin yada damat değil. Rahmetli anneannem 5 sene felçli yattı. Dayımın hanımını çok severdi. Yengem de rahmetliyi çok severdi. Kaç kere teklif etmesine rağmen anneanneme annem ve teyzem baktı. Dayımlar maddi destek oldular. Çünkü bu yengemin sorumluluğu değildi. Peki kız evladı olmayan ne yapacak? Ya da kızı uzakta olanlar? Yapılacak şey şu;yaşlının düzenini bozmadan hayatını kolaylaştırmak. Güvenilir bir bakıcı tutlulur. Gerekirse eve kamera konulur. Her gün ziyaret edilir. Özel günlerde bazı organizasyonlar yapılır. Sağlığı elveriyorsa güzel tatillere çıkılır başbaşa ama kimse kimseye bakmak için zor la an mazzzz. Evlendiğimde benim annem babam eşimin anne babası olmayacak çünkü onun üstünde bir emekleri yok. Eşimin anne babası da benim anne babam olmayacak çünkü benim üstümde bir emekleri yok. Kimse ama kimse insanın kendi anne babası gibi olamaz. Kaldı ki artık kadınların birçoğu çalışıyor. Sabah gidip akşam eve geliyor bir çoğu. Kv kp gelse yine yalnız olacak. Ben ileride yaşlanınca oğlumun yada kızımın evinde kalmak istemem. Büyük konuşmayayım ama kalmam da.
Yukarıda ki çifte gelince; tanımıyorum onları ama psikolojisi düzgün insan intihar etmek yerine çözüm yolu üretir. Çözüm yolu düşünür. Hangi ülkede yaşlı insanlar gelinin evine çöreklenmek istiyor? Onlar yaşlı değil mi? Onların hastalıkları olmuyor mu? Demek ki çözüm yolu var.
ay sorma benim erk. kardş hanımı da gösteriş midir nedir herkresin içinde mevzu oldu sgk nın bakım evleri var ücretsiz böyle iyileşmesi mumkun görülmeyen hastalar oraya nakil ediliyormuş filan.. ben dedim ki ne güzel. anne bak yırttım filan dedim. benim cocugum filan yok. bencede güzel dedi.
gelinde dedi ki : ben kv me bakarım dedi.
bende : biz varken sana bu düşmeş, bir sakin ol dedim :)
sonra babam annemi terk etti 40 yılın üzerine aramış babamı baba sen gel demiş.
duydum geline sana mı düştü adamı geri cagırmak karısı var isterse o geri cagırır dedim. gene küstü.

ay sorma benim erk. kardş hanımı da gösteriş midir nedir herkresin içinde mevzu oldu sgk nın bakım evleri var ücretsiz böyle iyileşmesi mumkun görülmeyen hastalar oraya nakil ediliyormuş filan.. ben dedim ki ne güzel. anne bak yırttım filan dedim. benim cocugum filan yok. bencede güzel dedi.
gelinde dedi ki : ben kv me bakarım dedi.
bende : biz varken sana bu düşmeş, bir sakin ol dedim :)
sonra babam annemi terk etti 40 yılın üzerine aramış babamı baba sen gel demiş.
duydum geline sana mı düştü adamı geri cagırmak karısı var isterse o geri cagırır dedim. gene küstü.
o_OUpps böyle bir gelin modeliyle ilk defa karşılaştım. 404 not found:oha:

diyelim olay gercek bunu secmişler. bu evlat kötü iyi mevzusu degil.
sacmalıkç. neyin vicdanını yapacgım. diyelim kv bakıma muhtaç tutarım bakıcısını 7/24 başında gitmek zorunda kalmam. herlşeyin yuolu var.
böyle acılı sözlerle bakınm bakın diyenlere ayrı uyuzum..
Olay gerçek.Çeşme'de oldu haberlerde çıktı.
Aynen her şeyin yolu yordamı var.Ajitasyona çok uyuzum ben de.

Kaynananın bana yaptiklarini ben gelinlerime damatlarima yaparsam benle hiç gorusmesinler, hayatlarını mahvedeceklerine önlerine baksinlar. Oğlu da doğru yazmis, karı koca intiharı dusunebilen bir çift normal olamaz. Kim bilir daha neler yaptılar da biktirdilar.

Konu bdvlik değildi taşıdım ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim şahsen ben ölen bu karı kocanın içerik yapılıp onlar üzerinden tartışılmasına karşıyım, herkes yaşadığını bilir, ana babalarda, evlatlarda, gelinlerde.
Hayatlarının içinde olmadığımız insanları iki sözle anlatımla yargılamak doğru gelmiyor bana, bu hanımefendi ve beyefendi onca yıllık yaşamlarında neler yaşadılar bilmiyoruz, keza evlatları da, öldüklerinde haber olmak istiyorlar mıydı, bizler onlar hakkında tartışalım istiyorlar mıydı acaba?

Bırakalım da mezarlarında rahat etsinler değil mi?

Bu dünyanın ne denli kirlendiğini şimdi daha iyi anlayabiliyorum.

Açtığım bu konu ile, vicdandan, merhametten en önemlisi sevgiden yoksun, sadece kendisini ve özel zevklerini düşünen bencil varlıklarla bir kez daha karşılaşmış oldum.

Midemi bulandırdınız adeta.

Çoğunuzu biliyorum, sevgisiz evlilikler kurdunuz. Sırf evlenebilmek, bu statüye ulaşabilmek için. Hayatı yapmacıkla dolu bireylere ben sevgiden, merhametten, vicdandan bahsediyorum. Görmüş olduğum şu tepkiler beni aslında şaşırtmamalıydı.

Çoğunuzu biliyorum, sevgisiz evlilikler kurdunuz. Sırf evlenebilmek, bu statüye ulaşabilmek için. Hayatı yapmacıkla dolu bireylere ben sevgiden, merhametten, vicdandan bahsediyorum. Görmüş olduğum şu tepkiler beni aslında şaşırtmamalıydı.
Pardon da nerden biliyosun mutsuz evlilik yaptigimizi, kv ile aramizin kotu oldugunu. Sanki sana dedikki biz hergub kvyi evden kovuOruz hergub dovuyoruz tobe est:işsiz: Sozlerini onaylamadik diye mi miden bulandi !

Aksine çocuk yapmayı sigorta olarak görmeyen sevgi dolu bir insanım. Bana da çocuğu yaşlılık teminatı olarak yapmak vicdansızlık geliyor.
Bu anlayış da benim midemi bulandırıyor.

başkasını bilmem ama ben iki acı yüklü söze vicdan sevgi veya merhamet dymam.
bana gercek lazım. doga dunya insan akıl fikir lazım. bakarım degerlendiririm karar veriririm
+dunyaya dogaya insana hayvana ve daha pek cok seye karşı saygısı bircoklarından daha cok olan biriyim.
daha birşey yazmıcam.
herkes derdini kendi bilir. kv kp veya başka kimseleri yanımıza almıyorsak istemiyorsak bir sebebi vardır.
sizin acınızı anladıgımız kadar sizde hem o yaşlıların tercihini hemde bizleri anlamanız olmuyorsa bile anlamaya calışmanmız gerekmektedir.
iyi günler...

Her seferinde mutsuz evlilik yaptığım, sevgiye muhtaç olduğum, sırf evlenmek için evlendiğim yeni üyeler tarafından yüzüme vuruluyor. Çok üzülüyorum :cry:

X