Kaynanam neden böyle?!....

Yakın sayılırız arabayla 10-15 dakika. Eşim bana hak versede annesi olunca bir söz söylemekten çekiniyor, annedir diye. Kendi tarafın olunca ne dese ona batmıyor çünkü.
Görümcemde kendi halinde gibi olsa da laf konusunda tıpatıp annesi... Hadsiz, kızımın ismini söyleyince öyle isimler hiç güzel değil şu isimler güzel diye isim empoze edeyim demişti. O kadar konuşkan ki (bir nevi boş boğaz) her lafta üste çıkmaya çabalar. Kendi kızının ismi anlamı kötü, ona laf edilince 'oysa isimin anlamında kötü olan şey ismi kötü yapmıyor' babında bir açıklama yapmıştı. Kendi kızının ismine bu kadar alınırken benim kızımın adına ne hakla laf söyleyebiliyorsa. İnsanlar da karşı tarafın tercihi zevkine laf etmemesi gerekir ama ben evlendikten sonra böyle bir şoka uğradım. Beğenmedikleri neyse pat diye söylüyorlar. Ha bir de o kadar sevilen biriymiş hep böyle kendini öven bir tip. Bu tavırlardaki insanlarla içten olmayı içim çekmiyor.

Ben insanlardan düşünce beklediğimi dile getiriyorum eşime anlatırken, insanların benim istediğim gibi olacaklarını bekleme, söylemek istediğini söyle diyor. Ama o andaki şaşkınlık mı saygılı olmak mı karakter mi diyelim lafı filtreden geçiriyorum ama o kadar gerek yokmuş ki bunu anladım artık.
Canımı sıkmadığını kendimde önemsememe mantığını kavrayıp kendimce içselleştirmem lazım. Umarım yapabilirim. Günümü böyle boş laflara şu cevabı hakediyordu diye geçirmekten , aklımdakini açıkça söyleyebilirim diyen kişiye dönüşmek istiyorum...
İlk evladımı kaybetmemin acısının yanında bir de acil ameliyat olmuştum kan kaybından sonra haftalar sonra. Bana ameliyat sonrası telefonda güya geçmiş olsun demesinin yanında "oğlumu korkutuyorsun sende ha" demişti. İrili ufaklı biriken bu düşüncesiz laflar yakın hissetmemi engelliyor. Sadece saygı gösteriyorum eşim için.
Çok güzel akıl vermişsiniz ayrıca teşekkür ederim.

Lafını sok geç içine atma...

Benim gelip gelmemesini önemsediğimden değil, sadece nabzı yoklamaktı. Tartıp biçen biri oluyorum sonra eşime göre. İsteyen gelsim istemeyen gelmesin diyor.
Bir araya gelince cevapları direkt vermeye odaklıyorum artık. Çünkü çevre bu şekilde hep. Bu tipler o kadar (bana göre) yorucu ki. Kişiliğim insanların söylediklerine saygılı davran zevki tercihi hoşuma gitmesede yorum yapmaya değmez o kişi öyle istiyor demekki yönündeydi. Bir evlendim böyle nasıl şaf ediyor bu insanlar baltalaya baltaya diye şaşırdım sonra idrak ettim öyle konuşana aynı tip cevap vermem gerektiğini.
Bazense o kadar içimden gelmiyor ki laf etmek karşılık vermek çok ters bir durum kişiliğime hissediyorum. Yoruldum.

Ay gerçekten lohusalıkta iki kat hassas oluyormuş insan.
Ah ah ağzı lafı söyleyip kulağı duymayan biri eşimin annesi. Ettiği lafı sorunca ben onu demedim diyor. Şeytan olsa bunu ben bile bu kadar inanarak diyemem der.
Sık gidip gelmek istemiyorum. Şimdi torun var diye hafta da bir görmek istiyorlar. Ben gitmek istemediğimi söyleyince eşim benim tarafa gitmiyorsak sizin tarafa da gitmeyiz diyor. Anne baba olduğu gibi kabul et geç diyor

Ya genel konuşucam benim bu kv-gelin konularında en anlamadığım şu; hem sevmiyorsunuz, haz etmiyorsunuz hem de gelmelerini, gitmelerini ya da davet etmelerini bekliyorsunuz. Sevmediğim birinin doğumumda olmaması ya da öncesinde/sonrasında etrafımda dolanmaması işime gelir. Siz gelmedi diye ayrı kızıyorsunuz, geldiğinde ayrı kızıyorsunuz. Eğer hoşlanmıyorsanız sizinle veya çocuğunuzla ilgilenmemesi, heyecan duymaması daha iyi emin olun.

Onun haricinde belli ki patavatsız bir kadın. Şu içinde kötülük yok hikayesinden de ikrah ettim. Kimse içim dışım bir ayağına saygısızlık edemez. Ben de yapım gereği büyüklerime laf edebilen bir insan değilim ya da yetiştirme tarzı bilmiyorum. Bu durumda eşinizi sizi daha çok dikkate alacağı şekilde uyarın o çözsün meleseyi

Siz nasıl başardınız takmamayı? Bu kadar saçma da konuşsa insanı gıcık ediyor yersiz laf

Torun diye hafta da bir görüşmek istiyorlar. Ya biz gidicez ya onlar gelecek. Gelen kişi de anlayış empati olsa yüreğime sığmayacak ama nerde.

Gelmesini önemsediğim için öyle bir laf etmedim. Nabzını yoklamak için söyledim ne diyecek diye.

Mesafe gerçekten güzel. Şimdi toruncu olup gelip gitme peşindeler.

Doğru, gelmemesi işime gelir. Ben gelmesini umduğum için öyle bir laf etmedim. Kendisini bir sorgulasın diye yaptım.
Zamanında kaynana ve kayın boyunduruğunda yaşamış, o fasıl bitince söz sahibi olmuş. Çok çekti annem diye her lafı söyleme özgürlüğüne sahip değil ama.

Kıstas yapabilmesi için senin annenin de damadına laf sokması gerekiyor. Kocan mı doğurmuş. Doğum yapınca erkeklerin lohusa gibi hareketleri beni ayar ediyor. Anan da benim annem gibi olsun de madem öyle kıyas istiyor.
Ya da giderim ama şunu şunu yap diyeceksin.
İşte üç beş ay için bilezik.sonra sıkılınca bir tatil lüksünden her şeyin bir bedeli olmalı

ya duymayacaksınız ya da yapıştıracaksınız cevabı yoksa haklarından gelemezsiniz

Beterinden korusun mu desem bilemedim. Sizinki neler yaptı?
Anlatsam roman olur da..
Kına gecesinden sonra başladı her şey. Saçma bir kuruyemiş muhabbeti yüzünden. 500 km uzağa evlendim annem ve o dönem on yaşındaki kardeşimle geldiğimizde gecenin bir yarısı bizi bildiğin dışarıda bıraktı. Gecenin bir yarısı evlendikten sonra yerleşeceğimiz evde koltukların üzerindeki muşambaları söküp yatmak zorunda kaldık. Düğün günü kuaförünü değiştirdi yüzüme bakmadı. Beni taktığı beşi bir yerdeyi değiştirmekle suçladı. Düğümün ertesi günü balayına gideceğimiz için altınları götürdüğümüzde altınlarımı peçeteye sarıp altına imzamı attırdı. Hamileyken bir gün merdivenlerden düştüm aynı sokakta oturuyoruz geldi geçmiş olsun dedi ocakta yemeğim vardı oğlum arayınca geldim dedi iyiyim merak etme dedim iyi o zaman ben gideyim evime dedi eşimi arayıp kendisini evden kovaladığımı söyledi, doğuma kadar benimle konuşmadı, doğum yaptım yanımda kaldı ama yapmadığını da bırakmadı, oğlanı büyütürken her şeyime laf etti öyle ki çocuk hasta demeye bile korkar olduk çocuğun hasta olduğunu saklıyorduk, en son beni kendi babasının mirasının peşine düşmekle suçladı öyle bir şey elbette ki yoktu aile ortamında öyle saçma sapan konuşunca ben de açtım ağzımı yumdum gözümü beş sene önce ve dört sene kendisiyle aynı sokakta olmama rağmen görüşmedim. Görüşmediğimiz süreçte sokakta sandalye kurup gelen geçen komşuya benim onu dövdüğümü yerde sürüklediğimi anlattı elbette yine öyle bir şey yoktu. Kayınpederimle boşanma davaları oldu beni tanık olarak yazmışlar tanık olarak dinlenirken hakime de aynı şeyleri söyledi ki ben avukattım o adliyede beni rezil etti yapmadığım şeylerle itham etti. Şubat depreminden sonra ramazan ayında aracı oldum eşimle annesini barıştırdım bir iki ay iyi gibiydi ki 8 yaşındaki oğluma beni kötülerken duyunca yine kavga ettik. 3 ay önce ikinci kez anne oldum. Aynı sokakta olmamıza rağmen hayırlısı olsun bile demedi bir sabah oğlum ve kangurudaki bebeğimle ekmek almaya çıkmıştık gördü geçmiş olsun dedi bakayım nasıl bir şey doğurmuşsun dedi ve aynı küfür eder gibi bu sana benzemiş deyip üstüm kirlidir almayayım kucağıma dedi ( zaten verme niyetim Yoktu) kızıma hamileyken eski doktor komşuma çocuğun karnımda vefat ettiğini
Söylemiş halbuki ki öyle bir şey yoktu doktor komşum da merak edip takip eden doktorumu aramış ve doktorumun da beni iki gün önce görüştük ne oldu bebeğe diye aramasıyla saçma sapan konuşmalar yaptığını öğrendim öyle yani hangi birini anlatayım ki ikinci hamileliğimde hastanede kaldım eşim söylemesine rağmen eşime bile geçmiş olsun demeyen bir insan

Rabbim yarına bıraksın ama asla yanına bırakmasın inşallah
Allah’a havale ediyorum böylelerini

Bir tek bana mı çok boş şeylere takılıyormuşsunuz gibi geldi?

Arkadaşlar tamam bir çoğunun evlilik hayatını zindana çeviren bi kaynana kesimi var. Ama sadece adı kaynana diye ağzından ne çıkacak diye tetikte bekleyen gelin kesimi var bence.

Ne var yani kız halaya benzer dediyse ? Evet doğru Anadolu da kullanılan bi tabir. Aldığı hediyelerin etiketini koparmamış , koparmasın ne eksildi pardon senden ?

Herkesin kültürü eğitimi yaşam şekli yaşı bir olmaz nerde ne konuşacağını gayet iyi bilen arkadan yılan gibi uğraşan birisi olsa daha mı iyiydi.

Kadının peşini bırakın. Kimse her anlamıyla sizin istediğiniz gibi davranmak , konuşmak zorunda değil.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…