Kayınvalidenin altın borcu istemesi+eşin tribi kim haksız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tüm bu yaşananlara baya üzülüyorum.Bugün İstanbula dönüyorum bakalım eşimle aramızı düzeltebilecez mi? Evliligimiz şu an yara aldı o beni paragöz,ailesine güvenmeyen biri olarak görüyor bense kendimi meslekli maaşlı oldugum için ailesi tarafından hatta o ailesine verditmedigi 20bini benden istemesiyle birlikte maalesef onun tarafından da kullanılmış hissediyorum.Bunun egosunu hiçbir zaman yapmadım konusunu yapmadım dedigim gibi yeter ki borclarini kapa diyerek kirayi da komple ustume aldım.Tatile gidilecekse vs komple ben veriyorum.Ama esimle aramizda 2kata yakin maas farki var ve kadinin erkekten fazla kazandigi iliskileri yurutmek daha zor oluyormus yeni anlamaya basladim.Cunku boyle iliskilerde kadin hep verici olmak zorunda ve bu da aslinda hem kadinin hem erkegin dogasina ters.Yine de bu dusunceleri beynimden uzaklastirip esimle arami duzeltmek istiyorum severek evlendik kayinvalide borc isteyene kadar 8aydir aramizda tek tartisma olmamisti.Umarim buradan toparlayabiliriz.

O olayda şöyle oldu geçen hafta perşembe eşimle aramız baya kötüyken annemin arabayı satmasını beklemeyecem kredi çektirip senin arabanı alacam bu muhabbet bitsin istiyorum dedi arabayı satmasını beklerim dedim ama yok yok ben bir an önce senin arabanı alayım da bitsin bu konu diye trip attı.Cumartesi günü de yıllık izin almıştım memlekete gidecegim belliydi 1hafta İstanbulda olmayacaktım sabah otogara bırakırken sen yokken uygun araç bulursam alayım mı dedi ben de hayır beni bekle araba benim üstüme olacak diyemedim.Zaten aramız kötü böyle desem iyice onlara güvenmiyormusum gibi olacak evliligim daha fazla yara almasın diye bulursan al dedim.Pazar günü galericiye gitmis kapalı diye mesaj atmış bana ben de dedim ki bu kadar acele etmene gerek yok ben döndügümde de bakabiliriz.Yok yok bitsin bu iş dedi.Ertesi gün pazartesi sabahı beni aradı aracı buldum 450gönderir misin diye ben bu kadar hızlı olmasını beklemiyordum.Otogarda iken beni bekle dönüşte beraber alalım desem üstüme olsun diye beklettigim anlaşılacaktı araba işlerinden o anlıyor çünkü zaten tek gezecekti galerileri.Aslında arabanın 4te 3ünü ben ödedim benim üstüme olsun istiyordum ama daha fazla yara almayalim diye diyemedim.Bir de evlilikte edinilen mallar ortak olası bir boşanma durumunda araba zaten yarıya bölünecek diye üstünde durmadım.Ancak sonradan birkaç konu okudum da boşanmadan önce arabayı satmalar başkasının üzerine devretmeler umarım böyle bir kabus yaşamam parayı eft yapıp araç alımı diye yazdım zaten kanıtım da var.
Yani sizi beklememesi de anormal . Sonuçta arabayı ikiniz kullanacaksınız. Çok manipülatif bir adam. Sürekli üzülüyorum deyip durmayın Allah aşkına neyine uzuluyorsunuz adam ömür boyu size böyle yaparak sürekli maddi manevi zarara uğratacak

Yani sizi beklememesi de anormal . Sonuçta arabayı ikiniz kullanacaksınız. Çok manipülatif bir adam. Sürekli üzülüyorum deyip durmayın Allah aşkına neyine uzuluyorsunuz adam ömür boyu size böyle yaparak sürekli maddi manevi zarara uğratacak
Persembe aksamı aileme kredi çektirecem arabayı alırız hemen dedikten sonra telefonundan sürekli araba bakmaya başladı.Kısa zamanda bitirelim bu işi dedi.Cumartesi sabahta bana sordu sen bu 1haftada yokken uygun araç bulursam alayım mı diye ben de aramız daha da kötüleşmesin diye bulursan al dedim yani yetkiyi ben verdigim icin çokta suçlayamıyorum açıkçası bekle desem beklerdi ama yine ona güvenmedigimi hissedip kırılabilirdi.
Bir de arabadan anlamadıgımı biliyor bu yüzden b segment kucuk-orta arac otomatik vites al da gerisi sen de diyerek araba secimini ona bırakmistim ben İstanbulda olsam da tek gezecekti galerileri sadece üstüne alma aşamasında ben devreye girecektim(üstüne alma kısmı tatli dille aramız kötü olmasaydı...)

Son düzenleme:
Tüm bu yaşananlara baya üzülüyorum.Bugün İstanbula dönüyorum bakalım eşimle aramızı düzeltebilecez mi? Evliligimiz şu an yara aldı o beni paragöz,ailesine güvenmeyen biri olarak görüyor bense kendimi meslekli maaşlı oldugum için ailesi tarafından hatta o ailesine verditmedigi 20bini benden istemesiyle birlikte maalesef onun tarafından da kullanılmış hissediyorum.Bunun egosunu hiçbir zaman yapmadım konusunu yapmadım dedigim gibi yeter ki borclarini kapa diyerek kirayi da komple ustume aldım.Tatile gidilecekse vs komple ben veriyorum.Ama esimle aramizda 2kata yakin maas farki var ve kadinin erkekten fazla kazandigi iliskileri yurutmek daha zor oluyormus yeni anlamaya basladim.Cunku boyle iliskilerde kadin hep verici olmak zorunda ve bu da aslinda hem kadinin hem erkegin dogasina ters.Yine de bu dusunceleri beynimden uzaklastirip esimle arami duzeltmek istiyorum severek evlendik kayinvalide borc isteyene kadar 8aydir aramizda tek tartisma olmamisti.Umarim buradan toparlayabiliriz.
Eve gittiğinde bütün bunlar hiç olmamış gibi davran, o açmazsa konuyu açma. Onlar alması gereken dersi aldı bence. Bundan sonra böyle bir konu açılacağını sanmıyorum.

3 kat maaş çok büyük farkmış. Keşke gönül hoş bulduğuna değil de dengine kaysa. Sen şimdiye kadar evin ve adamın bütün yükünü üstlenmişsin, o yüzden pervasızlaşmış. Adam borcunu kapatsın diye evin giderlerini karşılıyorsunuz, gerektiğinde para gönderiyorsunuz. Suistimal edildiğinizi hissetmek de sizi savunmaya geçirmiş olabilir. Bundan sonra adımlarınızı daha dikkatli atın, mümkünse onun bilmediği ve boşanma durumunda paylaşıma girmeyecek gizli bir birikiminiz olsun.

Şu anki durumu aşarsınız diye düşünüyorum ama siz tekrar güvenene kadar birikiminizi güvende tutun. Son zamanlarda açılan ilk birikim konusu değil bu, kızlarımızın evlenmeden önce yaptığı birikimleri miras gibi düşünüyor adamlar. Yağmalamak için fırsat kolluyor.

Eve gittiğinde bütün bunlar hiç olmamış gibi davran, o açmazsa konuyu açma. Onlar alması gereken dersi aldı bence. Bundan sonra böyle bir konu açılacağını sanmıyorum.

3 kat maaş çok büyük farkmış. Keşke gönül hoş bulduğuna değil de dengine kaysa. Sen şimdiye kadar evin ve adamın bütün yükünü üstlenmişsin, o yüzden pervasızlaşmış. Adam borcunu kapatsın diye evin giderlerini karşılıyorsunuz, gerektiğinde para gönderiyorsunuz. Suistimal edildiğinizi hissetmek de sizi savunmaya geçirmiş olabilir. Bundan sonra adımlarınızı daha dikkatli atın, mümkünse onun bilmediği ve boşanma durumunda paylaşıma girmeyecek gizli bir birikiminiz olsun.

Şu anki durumu aşarsınız diye düşünüyorum ama siz tekrar güvenene kadar birikiminizi güvende tutun. Son zamanlarda açılan ilk birikim konusu değil bu, kızlarımızın evlenmeden önce yaptığı birikimleri miras gibi düşünüyor adamlar. Yağmalamak için fırsat kolluyor.
3kat degil ama 2kata yakın fark var.Evlenmeden önce emin misin diyenler çok oluyordu çevremdekiler de hep doktor ama umursamadım.Sevginin mutlu olmanın daha önemli oldugunu düşündüm.Hala da öyle düşünüyorum ama maddi denkligin de sandıgımdan daha önemli birsey oldugunu anlamaya basladım.Dediginiz gibi bundan sonra maas birikim vs konusunda bu kadar seffaf olmayacam maddi olarak ayrı bir dünyam olacak kimse de bilmeyecek.

"Ne zaman ödeyecekler?" diye sürekli sorulması hoş değil ama, size de söylenmemiş ki şu zaman şöyle öderiz diye. Sorunuza tatmin edici cevap verselerdi, tekrar tekrar sorulacak bir durum olmazdı.

Bir de, sizin kenarda birikiminizin olması kimseye para isteme hakkını da vermiyor.

Anladığım kadarı ile çoğu masrafı da siz karşılıyormuşsunuz ve kenarda da birikmiş paranız varmış. Bu durumda eşinizin gelip sizden annesi için para istemesi, insanı rahatsız edebilir.

Evliliğiniz düzelmez çünkü eşiniz sizi haksız görüyor ve o parayı ailesine HİBE ETMEDİĞİNİZ için size kızıyor. Sizin çok kazanıyor olmanız onun için önemli çünkü sizin paranız her şeyi karşılayacak güce sahip. Üzgünüm ama kendinizi kullandırmamanız adamın işine gelmemiş. Keşke baştan vermeyip kötü olsaydınız. Böyle daha beter olmuş ama iki durumda da adam sizi haksız görecekti zaten. Bütün suç kaynana ve pısırık kocada.

Bu mesele her fırsatta önünüze gelecek bu arada.

27 bini bir daha sormayın konusunu açmayın. O parayı aslında kendinize harcamış gibi oldunuz. Çok önemli bir tecrübe satın aldınız. Pahalıya geldi ama size çok şey kattı. Nerede ve kiminle ne konuşacağınızı ne konuşmamanız gerektiğini öğrendiniz. Onun bedeli oldu o para. Hoş bize sorsaydınız o dersi bedava verirdik ama canınız sağolsun. Kocanızın triplerini görmezden duymazdan gelin, kendi kendine ağlasın söylensin. Eşim, paramız var araba alacağız der demez hemen altın istedin diye annesine çemkirmiş mi?

Bundan sonra birikimlerinizi nasıl ayri yapacaksınız
Her türlü kazancınız ondan fazla
Hep sizden beklenecek ihtiyaç olunca.
Yada iki ev arkadaşı gibi mi takilacaksiniz

Evliliğiniz düzelmez çünkü eşiniz sizi haksız görüyor ve o parayı ailesine HİBE ETMEDİĞİNİZ için size kızıyor. Sizin çok kazanıyor olmanız onun için önemli çünkü sizin paranız her şeyi karşılayacak güce sahip. Üzgünüm ama kendinizi kullandırmamanız adamın işine gelmemiş. Keşke baştan vermeyip kötü olsaydınız. Böyle daha beter olmuş ama iki durumda da adam sizi haksız görecekti zaten. Bütün suç kaynana ve pısırık kocada.

Bu mesele her fırsatta önünüze gelecek bu arada.
Hibe etmek kadar o kadar büyük birsey beklemezlerdi bence ama 140bin olarak alınan altınları yine 140bin olarak aylar belki de yıllar sonra ödemeyi düşünmüs olmaları yüksek ihtimal.Bankadan faiz çok diye kredi çekmeyen altın borcunu da aylar sonra altın olarak geri ödemek istemez heralde diye düşünüyorum.

Dediginiz gibi keske bastan vermeseydim ama eşime söyledim bundan sonra kimse benden borç istemesin diye o da aman aman asla dedi zaten benim de isime gelir açıkçası.

27 bini bir daha sormayın konusunu açmayın. O parayı aslında kendinize harcamış gibi oldunuz. Çok önemli bir tecrübe satın aldınız. Pahalıya geldi ama size çok şey kattı. Nerede ve kiminle ne konuşacağınızı ne konuşmamanız gerektiğini öğrendiniz. Onun bedeli oldu o para. Hoş bize sorsaydınız o dersi bedava verirdik ama canınız sağolsun. Kocanızın triplerini görmezden duymazdan gelin, kendi kendine ağlasın söylensin. Eşim, paramız var araba alacağız der demez hemen altın istedin diye annesine çemkirmiş mi?
27bini istemiyorum dedim esime sen onun da lafini yaparsın annemin eline para gecince verecek dedi ama ben yine de son noktada istemedigimi helal ettigimi belirttim.Kendi eksiye düşüp benden 20bin isteyince o zaman ailenden isteseydin demistim sinirle ama bir daha konusunu açmam.
Eşim de araba alma konusunda hevesliydi bayramdan döner dönmez annesi borç isteyince benim tahminim annesine hicbirsey diyemedi.Tamam anne deyip dikrekt bana gelip borç istedi.Bu arada eşim borç alınmasından da istemekten de nefret eder kendi arkadaşlarına 1000lira bile borç vermiyor istemiyor da herkes hesabını bilsin diye kızıyor.Ama söz konusu annesi olunca anneye büyük vefa var iste hayır diyemiyor.

Bundan sonra birikimlerinizi nasıl ayri yapacaksınız
Her türlü kazancınız ondan fazla
Hep sizden beklenecek ihtiyaç olunca.
Yada iki ev arkadaşı gibi mi takilacaksiniz
Bu konu hakkında benim de net bir fikrim yok.Kadının erkekten fazla kazandıgı ilk evlilik ben degilim diger çiftler nasıl hallediyordu acaba görüşlere açıgım.
Şimdilik kira+ev içi ortak ihtiyaçlar haricinde kalan parayla elden birikim yapmayı düşünüyorum.Bana bu ay ne kadarın arttı vs diye soran biri degil.Biriktirebilirim.Ama maasimdan arta kalan oldugunu bilecek ona yapacak birsey yok.

Selamlar forumdaşlar esim mi haksiz ben mi bilemedim fikirlerinize ihtiyacim var.Evlenirken ailelerden hiç yardım almadık herşeyi eşimle ikimiz yaptık.Benim kazancım eşimden iyi ortalama üstü.10aydır evliyiz severek evlendik son 2aya kadar eşimle aramızda hiçbir problem olmadı ta ki 2ay önce kayınvalidem düğün takılarından borç isteyene kadar.Olaylar şöyle gelişti bayramda ilk defa eşimin memleketine gitmiştim.Eşimin olmadıgı bir zamanda kayınvalidemle sohbet ederken 400bin evlenmeden önceden kalan kendi birikimim oldugunu 400bin de dügün takılarından oldugunu ve bunlarla bayram dönüşü araba alacagimizi söylemistim kayınvalidemde insallah kızım dedi konu kapandı.Kayınvalidem emekli ancak o aralar yeniden iş bakıyordu daha sonra görümcemin çalıştıgı yerde patronu kayınvalideme bir iş ayarlamış görüşmek için bizimle beraber kayınvalidemde İstanbula döndü.Dediklerine göre 60-80bin arası aylık kazanç vaat eden bir işmiş ancak bunun için araba lazımmış.Kayınvalidemde eşime sizin dügün takılarından 140bin borc verirmisin benim de biraz birikimim var üstüne ekleyip araba alacam bu işi kaçırmamam lazım sana öderim demiş.Eşim bana söyleyince ilk defa benden borç istendigi icin kabul ettim verdim tabi ama icten ice baya bozuldum.Çünkü araba alacagimizi söylemistim ve ona 140bin verince bizim araba işi ertelenmis oldu.Bu 2ay boyunca 2-3kez annenin bir ödeme planı var mı diye sordum ve yeni evliyiz araba olmadigi icin gezemiyoruz diye esime sitemde bulundum bunun uzerine esim sadece 2ay icinde 3-4kez konuyu açtın ödeyecekti kadın sana ne cimri çıktın diye beni suçladı ve aramız bozulmaya başladı.Yaklaşık 10gün öncede kayınvalidem işten ayrılmış çünkü kendisine vaat edilen ödemeyi yapmamıslar.Ben de işten ayrıldı bizim borç ne olacak diye bence hakli olarak tekrar sordugumda esim sinirlendi arabayi satacakti ama bekletmeyecem seni deyip annesine ablasina az bir miktar kredi cektirip 130bin olarak ödediler.Biz de araba aldık.Bu arada 140bin olarak verdigimiz altınlar 160bin oldu esim ailesine geri ödemesi az olsun diye az kredi cektirdigi icin 130geri odendi 30bin zararla kurtarmış oldum.Ama esim bana artik soguk davraniyor herseyin dekontunu atiyor sen simdi guvenmezsin vs diye eskisi kadar kibar degil en ufak seyde kızıyor bu olaylardan sonra.Ben de dusunuyorum ben mi haksizim?Bayram donusu araba alacagimizi soyledigim halde birikimleri duyunca kayinvalidenin borc istemesi ayip degil mi?Kendisi ya da kizlarina kredi cektirerekte arabasini alabilirdi bizden altin isteyerek faiz odememek istedi bence ama altinda yerinde durmuyor ki artiyor?Sizce kim haksiz esim mi ben mi?

Güncelleme=

Bazı sorular gelmiş kayınvalide ne iş yapacaktı vs diye topluca cevap niyetine bir güncelleme yapayım.Kayınvalidem 54yaşınca ama çok dinç hareketli gözübaşı açık bir kadın.33yaşında dul kalıp 3çocugu tek başına pazarcılık+bakkal dükkanıyla büyütmüş erkek gibi biraz.Çalışacagı işte bir bankanın istanbuldaki şubelerine 1i camcı olmak üzere 3er kisilik temizlik ekipleri oluşturup bazen de bu ekipler kendisine hazir verilip belli saatlerde arabayla götürüp geri bırakmak onları is esnasinda denetlemek vs ben de çok net anlamamakla beraber böyle anladım.İşi de yine aynı bankada çalisan görümcemin patronu ayarlamisti öyle olunca güvendiler sanirim ama ay sonunda benzin parasi vs de isin icine girince hicte oyle kendisine 60bin kalmasinin mumkun olmadigini gordu ve işten ayrildi 1ayda.
Diger noktaya gelince evet birikimimi söylemem büyük toylukmuş maalesef bana da büyük ders oldu.Aramizda o zamana dek saygili iyi bir iliski var diye sohbet esnasinda agzimdan cikiverdi.
Eşim de bana kızma sebebini şöyle açıklıyor kadın işe girer girmez daha isi kurup rayina oturtmasina izin vermeden 2ayda 3kez nasil bir odeme plani olacak diye sordun isi birakir birakmaz da nasil odeyecek diye 4.kez sordun ayip falan dedi.Kayinvalidemin isi biraktigi gunun ertesi gunu de annem beni aradi arabayi satıp bizim borcu ödeyecekmis dedi tamam dedim sonra ben en bastan kredi cekseydi keske deyince yine tartisma cikti ve senin lafini cekemem arabani hemen alacaz dedi ve ablasina 50bin kredi cektirdi annesi ablasina ödeyecekmis, annesinin de birikmis 56bini varmis 26bin de annesi kredi kartindan cekmis 132bin olarak ödendi.Verdigimiz altın borcu 2ay önce 144bindi şu an 159bin olmuş 132bini geri ödendi.Eşim ablasina 50binden fazla kredi cektirmemis fazla faiz binmesin odemekte zorlanirlar diye kendi söyledi.Ayrica kalan 27binlik farki zamanla sana annem odeyecek bana soyledi dedi yine 159bin almis olacaksin dedi.
Halbuki şu an 50yerine 75cektirse bizim borc şu an altin olarak tam olarak kapanacakti.Onlara 25bin fazla kredi cektirmek yerine arabamizi alirken 22bini kendi kredi kartindan cekip vermis.Bu sabahta mesaj atmis kredi kartim eksi bakiyeye indi 20bin atar misin bana diye ben de o zaman ablana 50bin degil 75bin kredi cektirseydin dedim yine kavga cikti istemiyorum senden para dedi.Yine ben sivridilli oldum.
Dügün zamanına gelince de bizden istediginiz birsey var mı diye sormuslardı ama durumları orta halli oldugu icin biz hallederiz deyip aileleri kendi istegimizle karıştırmayıp herseyi kendimiz yaptıydık.Bugün de eşim o dugunde takılanların yarısı benim sanki sadece senin paranmısta borç vermissin gibi tribe girme falan dedi.Dügünde takılanlar gelinin degil miydi ya karar mi degisti ne oldu bilemiyorum ama aramizdaki iliski yara aldi uzuluyorum.
Sizin evlilik fazla yürümez.hemen çoçuk yapmayın. Bu kv degilde kendi annen olsaydıda kısa sürede 4 kez söylemiydin.keşke hiç vermeseydiniz ama her şerdede bir hayır vardır eşini tanıdın .

Bu konu hakkında benim de net bir fikrim yok.Kadının erkekten fazla kazandıgı ilk evlilik ben degilim diger çiftler nasıl hallediyordu acaba görüşlere açıgım.
Şimdilik kira+ev içi ortak ihtiyaçlar haricinde kalan parayla elden birikim yapmayı düşünüyorum.Bana bu ay ne kadarın arttı vs diye soran biri degil.Biriktirebilirim.Ama maasimdan arta kalan oldugunu bilecek ona yapacak birsey yok.
Borsadan kağıt alın.. birikim değin.. nasıl olsa sizin adınıza kalacak..

Her türlü bir sıkışıklık anında başvurulacak banka hesabı olarak goruleceksiniz maalesef.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X