Kayınvalidenin altın borcu istemesi+eşin tribi kim haksız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yeni evli çiftten sağlık gibi çok zaruri durumlar hariç borç alınmaz. Bunu yapan da ne koparsam kardır kafasıyla yapar. Bunun aksini hiç görmedim. Birikimi söylemeseniz bile sizde altınların durduğunu biliyorlardı. Bir de üstelik araba alıcaz demişsiniz. Gelen de eksik gelmiş. Eşin üste çıkmasın hiç. Gerçi yeni evlisiniz herkes ayağımı ne kadar uzatabilirim onu dener ilk zamanlar.

Dogru diyorsunuz.Bana da ders oldu bir daha paranı birikimini kimseye söylemeyecekmissin ve annem de hep derdi eşinin bilmedigi her kadının ayrı bir birikimi olmalı.Bundan sonra dikkat edecegim umarım eşimin haberi olmadan kenara köşeye atabilirim zira benim maasim onun maasi ve eve giren cikan hep belli.
Çok kolay, sizde durum hazır çünkü. Kendisi ailesine böyle yüklü miktarları çat diye atabiliyorsa siz de kendi ailenize atabilmelisiniz. Kullanın bu durumu. Hem yaptığını anlar belki, hem de gizli birikim için açık bir kapı olur.

Eşinizin anneci olmasını normal karşıladım yaşadıkları hayattan dolayı annesi bir başına binbir emekle çocuklarını büyütmüş. Bu tarz durumlarda erkek çocukta aşırı bir vefa hissi oluşabiliyor.
İşletin yürümeyeceğini bilemezlerdi.
Sizin sürekli bunu dillendirmeniz rahatsızlık vermiş anlıyorum.
Ama eşin de az değil manipüle edebiliyor konuyu :)
Valla bu konu nasıl toparlanır bilmiyorum.

Nereyi dinlesen haklı bir konu ( kayinvalide hariç) çok büyük sağlık sorunu olmadan o paranın istenmemesi lazımdı. Eşiniz ailesine karşı çok vefa hissediyor. Onu anlayabilirsiniz. Siz de haklısınız sonuna kadar çünkü araba almak istediğinizi söylemişsiniz. Ancak eşiniz baskı kurmuş size ödeme yaptırmış diğer parayı sonra vereceklerini söylemiş. Vermese eşiniz karşılardı bence tekrar dile getirmeniz hoş olmamış.

Eşi vefalı hissediyorsa ailesine kendi parasindan vermeliydi kadının altinlarini bunun için bozması çok saçma.
Kenarında olursa birikmisi verirsin.
Öyle lak diye istenmez de verilmez de.
Şimdi hangi adam karısının ailesi istedi diye o altınları bozdururdu?
Nadir bir kisim çıkar o da burnundan getirirdi.istisnalardan bahsetmiyorum.

Paranızı almışsınız. Evet baştan söylenmesi hoş değil. Ama 30 binin lafını yapmaya da ne gerek var! Huzurunuz 30 bin etmiyor mu? Ben eşiniz olsam sizle yola devam edemezdim ya. Çok çiğ, çok ucuz hareketler. Param da param diye tepinmeye ne gerek var. Bunu borcun tamamı için demiyorum. Bir yere kadar hep haklıymışsınız aive tebrik ederim paranızı almışsınız.

Annemde 3 cocuk binbir zorlukla büyütdü. Ben ise baslayinca hep anneme yardim etdim. Evlenirkende esime dedim bu para yardimlarini hic bir zaman kesmiyecegim basdan söylüyeyim. Anlayisla karsiladi. Benden öncede onun aklina gelir annem, bize gelip gitdiginde annen giderken para ver der. Bende ayni sekil onun ailesine karsi davraniyorum. Iki tarafda ikimizin ailesi oldu artik cünkü.
Sizin hataniz borcu verir vermez sürekli dile getirmeniz olmus. Bakkal calistirip 3 cocuk büyüten kadin, borcunuda öderdi zaten.
Bir süre bekliye bilirdiniz. Benim esim birc vermege razi olup ardindan bunu sürekli dile getirse buz gibi sogurdum ve birdaha eskisi gibi olamazdim herhalde.
Esinizi karsiniza alip bu sorunu tatliya baglamaya calisin bence yoksa 30binden daha önemli birseyden olursunuz.
Gün gelir sizin ailenizinde bir ihtiyaci cika bilir. Esiniz sizin gibi sürekli dile getirse kendinizi nasil his edersiniz? Empati yapin biraz.

Selamlar forumdaşlar esim mi haksiz ben mi bilemedim fikirlerinize ihtiyacim var.Evlenirken ailelerden hiç yardım almadık herşeyi eşimle ikimiz yaptık.Benim kazancım eşimden iyi ortalama üstü.10aydır evliyiz severek evlendik son 2aya kadar eşimle aramızda hiçbir problem olmadı ta ki 2ay önce kayınvalidem düğün takılarından borç isteyene kadar.Olaylar şöyle gelişti bayramda ilk defa eşimin memleketine gitmiştim.Eşimin olmadıgı bir zamanda kayınvalidemle sohbet ederken 400bin evlenmeden önceden kalan kendi birikimim oldugunu 400bin de dügün takılarından oldugunu ve bunlarla bayram dönüşü araba alacagimizi söylemistim kayınvalidemde insallah kızım dedi konu kapandı.Kayınvalidem emekli ancak o aralar yeniden iş bakıyordu daha sonra görümcemin çalıştıgı yerde patronu kayınvalideme bir iş ayarlamış görüşmek için bizimle beraber kayınvalidemde İstanbula döndü.Dediklerine göre 60-80bin arası aylık kazanç vaat eden bir işmiş ancak bunun için araba lazımmış.Kayınvalidemde eşime sizin dügün takılarından 140bin borc verirmisin benim de biraz birikimim var üstüne ekleyip araba alacam bu işi kaçırmamam lazım sana öderim demiş.Eşim bana söyleyince ilk defa benden borç istendigi icin kabul ettim verdim tabi ama icten ice baya bozuldum.Çünkü araba alacagimizi söylemistim ve ona 140bin verince bizim araba işi ertelenmis oldu.Bu 2ay boyunca 2-3kez annenin bir ödeme planı var mı diye sordum ve yeni evliyiz araba olmadigi icin gezemiyoruz diye esime sitemde bulundum bunun uzerine esim sadece 2ay icinde 3-4kez konuyu açtın ödeyecekti kadın sana ne cimri çıktın diye beni suçladı ve aramız bozulmaya başladı.Yaklaşık 10gün öncede kayınvalidem işten ayrılmış çünkü kendisine vaat edilen ödemeyi yapmamıslar.Ben de işten ayrıldı bizim borç ne olacak diye bence hakli olarak tekrar sordugumda esim sinirlendi arabayi satacakti ama bekletmeyecem seni deyip annesine ablasina az bir miktar kredi cektirip 130bin olarak ödediler.Biz de araba aldık.Bu arada 140bin olarak verdigimiz altınlar 160bin oldu esim ailesine geri ödemesi az olsun diye az kredi cektirdigi icin 130geri odendi 30bin zararla kurtarmış oldum.Ama esim bana artik soguk davraniyor herseyin dekontunu atiyor sen simdi guvenmezsin vs diye eskisi kadar kibar degil en ufak seyde kızıyor bu olaylardan sonra.Ben de dusunuyorum ben mi haksizim?Bayram donusu araba alacagimizi soyledigim halde birikimleri duyunca kayinvalidenin borc istemesi ayip degil mi?Kendisi ya da kizlarina kredi cektirerekte arabasini alabilirdi bizden altin isteyerek faiz odememek istedi bence ama altinda yerinde durmuyor ki artiyor?Sizce kim haksiz esim mi ben mi?

Güncelleme=

Bazı sorular gelmiş kayınvalide ne iş yapacaktı vs diye topluca cevap niyetine bir güncelleme yapayım.Kayınvalidem 54yaşınca ama çok dinç hareketli gözübaşı açık bir kadın.33yaşında dul kalıp 3çocugu tek başına pazarcılık+bakkal dükkanıyla büyütmüş erkek gibi biraz.Çalışacagı işte bir bankanın istanbuldaki şubelerine 1i camcı olmak üzere 3er kisilik temizlik ekipleri oluşturup bazen de bu ekipler kendisine hazir verilip belli saatlerde arabayla götürüp geri bırakmak onları is esnasinda denetlemek vs ben de çok net anlamamakla beraber böyle anladım.İşi de yine aynı bankada çalisan görümcemin patronu ayarlamisti öyle olunca güvendiler sanirim ama ay sonunda benzin parasi vs de isin icine girince hicte oyle kendisine 60bin kalmasinin mumkun olmadigini gordu ve işten ayrildi 1ayda.
Diger noktaya gelince evet birikimimi söylemem büyük toylukmuş maalesef bana da büyük ders oldu.Aramizda o zamana dek saygili iyi bir iliski var diye sohbet esnasinda agzimdan cikiverdi.
Eşim de bana kızma sebebini şöyle açıklıyor kadın işe girer girmez daha isi kurup rayina oturtmasina izin vermeden 2ayda 3kez nasil bir odeme plani olacak diye sordun isi birakir birakmaz da nasil odeyecek diye 4.kez sordun ayip falan dedi.Kayinvalidemin isi biraktigi gunun ertesi gunu de annem beni aradi arabayi satıp bizim borcu ödeyecekmis dedi tamam dedim sonra ben en bastan kredi cekseydi keske deyince yine tartisma cikti ve senin lafini cekemem arabani hemen alacaz dedi ve ablasina 50bin kredi cektirdi annesi ablasina ödeyecekmis, annesinin de birikmis 56bini varmis 26bin de annesi kredi kartindan cekmis 132bin olarak ödendi.Verdigimiz altın borcu 2ay önce 144bindi şu an 159bin olmuş 132bini geri ödendi.Eşim ablasina 50binden fazla kredi cektirmemis fazla faiz binmesin odemekte zorlanirlar diye kendi söyledi.Ayrica kalan 27binlik farki zamanla sana annem odeyecek bana soyledi dedi yine 159bin almis olacaksin dedi.
Halbuki şu an 50yerine 75cektirse bizim borc şu an altin olarak tam olarak kapanacakti.Onlara 25bin fazla kredi cektirmek yerine arabamizi alirken 22bini kendi kredi kartindan cekip vermis.Bu sabahta mesaj atmis kredi kartim eksi bakiyeye indi 20bin atar misin bana diye ben de o zaman ablana 50bin degil 75bin kredi cektirseydin dedim yine kavga cikti istemiyorum senden para dedi.Yine ben sivridilli oldum.
Dügün zamanına gelince de bizden istediginiz birsey var mı diye sormuslardı ama durumları orta halli oldugu icin biz hallederiz deyip aileleri kendi istegimizle karıştırmayıp herseyi kendimiz yaptıydık.Bugün de eşim o dugunde takılanların yarısı benim sanki sadece senin paranmısta borç vermissin gibi tribe girme falan dedi.Dügünde takılanlar gelinin degil miydi ya karar mi degisti ne oldu bilemiyorum ama aramizdaki iliski yara aldi uzuluyorum.
Patavatsizsin bintane malın olsada söylememen lazım kendi ailene bile,ayrıca eşin bı yerde haklı az sabırlı olmalıydı haklı olarak sinirlenmiş

Herkes suçlu bu hikayede. Kayınvalideniz cingöz, kocanız ağır manipülatör. Yalnız siz de param da param diye tutturup itici bir duruma düşürmüşsünüz kendinizi.
Baştan hata yapılmış ama sonuçta parayı vermişsiniz. Biraz bekleyebilirdiniz. Kadın zaten bir ayda işten çıkmış, paranın çoğunluğunu da geri ödemiş. 30 bini de öderdi siz o parayı onda koymazdınız çok belli. Biraz daha zaman tanıyabilirdiniz. Kötü bir duruma düşmüşsünüz eşinizin gözünde.

Paranızı almışsınız. Evet baştan söylenmesi hoş değil. Ama 30 binin lafını yapmaya da ne gerek var! Huzurunuz 30 bin etmiyor mu? Ben eşiniz olsam sizle yola devam edemezdim ya. Çok çiğ, çok ucuz hareketler. Param da param diye tepinmeye ne gerek var. Bunu borcun tamamı için demiyorum. Bir yere kadar hep haklıymışsınız aive tebrik ederim paranızı almışsınız.
Eşim annesine size 50binden fazla kredi çektirmem fazla faiz binmesin diyor şak kendi kredi kartından 22bini veriyor.Bunu arabanın alındıgı ilk gun söylediginde tepki vermedim ailesi icin kendi fedakarlık yapmayı seçmiş dedim olabilir.Ama ertesi gün bana mesaj atıp eksi bakiyeye indim deyip ailesinden istemedigi 20bini benden istemesi hoş mu sizce? Benden tekrar para istenince ben tepki verdim.Ki 50 bin krediyle borcun ana paranın kendisi bile ödenmemis oldu 2ay önce borç alınan altınlar 140bindi bunun 132bini ödenmis oldu altın 159 oldu kalan 27bin önemli degil dedim esime zaten arabanin alindigi ilk gun.Ama ertesi gun ailesine eksik ödettigi borcu yine benden istemesi tekrar sinirlendirdi beni.Eşime baskı yapmasaydım kayınvalidem arabasını satacakta(?) bize borcunu ödeyecekte belki aylar geçecekti altın her gecen ay yukseliyor cok sukur ki cok bir fark acilmadan kurtardim onlar icin de iyi oldu benim icin de.

Annemde 3 cocuk binbir zorlukla büyütdü. Ben ise baslayinca hep anneme yardim etdim. Evlenirkende esime dedim bu para yardimlarini hic bir zaman kesmiyecegim basdan söylüyeyim. Anlayisla karsiladi. Benden öncede onun aklina gelir annem, bize gelip gitdiginde annen giderken para ver der. Bende ayni sekil onun ailesine karsi davraniyorum. Iki tarafda ikimizin ailesi oldu artik cünkü.
Sizin hataniz borcu verir vermez sürekli dile getirmeniz olmus. Bakkal calistirip 3 cocuk büyüten kadin, borcunuda öderdi zaten.
Bir süre bekliye bilirdiniz. Benim esim birc vermege razi olup ardindan bunu sürekli dile getirse buz gibi sogurdum ve birdaha eskisi gibi olamazdim herhalde.
Esinizi karsiniza alip bu sorunu tatliya baglamaya calisin bence yoksa 30binden daha önemli birseyden olursunuz.
Gün gelir sizin ailenizinde bir ihtiyaci cika bilir. Esiniz sizin gibi sürekli dile getirse kendinizi nasil his edersiniz? Empati yapin biraz.
2ay içinde 2-3kez sordum çünkü eşim annesinin işinin nasıl gittiginden bize kaç ayda ödeneceginden altin alindi altin olarak mi geri ödenecek vs hiç bahsetmiyordu şeffaflık yoktu para istendi ve konu kapandi birden ben de sabirsiz davrandim evet bu noktada hatali olabilirim bu basligi da o yuzden actim zaten kim haksız diye esime empati yapmak acisindan.Ama eger ciddi bir saglik problemi olsaydi karsiliksiz para verirdim bunu esime de söyledim.Sadece para istenen konu bana keyfi geldi zaten emekli köyde ve İstanbulda evi var daha fazla para kazanmak icin calismak istiyor tamam olabilir ama o zaman kredi cek yani araba almayi düşündügünü söyleyen gelinden niye 140bin istiyorsun?Borcu verdim ama bu düşünceler de beni huzursuz etti en bastan hayır demeliydim onu da yapamadım yeni gelinim ilk kez borc istenmis o zamana kadar aramiz iyi ayıp olur diye.Eşime söylenmis oldum sonradan😐

Patavatsizsin bintane malın olsada söylememen lazım kendi ailene bile,ayrıca eşin bı yerde haklı az sabırlı olmalıydı haklı olarak sinirlenmiş
Patavatsız demeyelim de saf diyelim.Bu zamana kadar hep ders çalıştım insan ilişkileri entrikalar insanlar ne kadar cingöz olabilir bir fikrim yok.Bayram esnasında eşimle ikimizin kendi aramızda tüm gündemimiz arabaydı ne alalım diye.Eşim de o esnada sürekli bana bu model mi şu mu foto atıyor.Ben de nerden bileyim soyler soylemez hemen borç istenecegini herseyin konusuldugu sohbet esnasinda biz de araba bakıyoruz iste anne su kadar birikimimiz var su kadarlik araba bakiyoruz diye.Bana buyuk ders oldu bir daha tek kurusumu söylememem gerektigini acı bir sekilde ögrendim.Birikimi söylemesem de gelin doktor fazla kazanıyor nasıl olsa algısı devam edecek ama bu saatten sonra borç kimse istemez zaten diye düşünüyorum.

Araba da evlenmeden edindigin 450 bin TL üstüne bileziklerin var ama araba eşinin adina bil bakalım malda mulkte kimin gözü var. Siz bu kafayla giderseniz çok yazık olur size
O olayda şöyle oldu geçen hafta perşembe eşimle aramız baya kötüyken annemin arabayı satmasını beklemeyecem kredi çektirip senin arabanı alacam bu muhabbet bitsin istiyorum dedi arabayı satmasını beklerim dedim ama yok yok ben bir an önce senin arabanı alayım da bitsin bu konu diye trip attı.Cumartesi günü de yıllık izin almıştım memlekete gidecegim belliydi 1hafta İstanbulda olmayacaktım sabah otogara bırakırken sen yokken uygun araç bulursam alayım mı dedi ben de hayır beni bekle araba benim üstüme olacak diyemedim.Zaten aramız kötü böyle desem iyice onlara güvenmiyormusum gibi olacak evliligim daha fazla yara almasın diye bulursan al dedim.Pazar günü galericiye gitmis kapalı diye mesaj atmış bana ben de dedim ki bu kadar acele etmene gerek yok ben döndügümde de bakabiliriz.Yok yok bitsin bu iş dedi.Ertesi gün pazartesi sabahı beni aradı aracı buldum 450gönderir misin diye ben bu kadar hızlı olmasını beklemiyordum.Otogarda iken beni bekle dönüşte beraber alalım desem üstüme olsun diye beklettigim anlaşılacaktı araba işlerinden o anlıyor çünkü zaten tek gezecekti galerileri.Aslında arabanın 4te 3ünü ben ödedim benim üstüme olsun istiyordum ama daha fazla yara almayalim diye diyemedim.Bir de evlilikte edinilen mallar ortak olası bir boşanma durumunda araba zaten yarıya bölünecek diye üstünde durmadım.Ancak sonradan birkaç konu okudum da boşanmadan önce arabayı satmalar başkasının üzerine devretmeler umarım böyle bir kabus yaşamam parayı eft yapıp araç alımı diye yazdım zaten kanıtım da var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X