Kayınvalidenin altın borcu istemesi+eşin tribi kim haksız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ablana 50bin degil 75bin kredi cektirseydin dedim yine kavga cikti istemiyorum senden para dedi
evliliğin temeline elbirliğiyle dinamiti koymuşsunuz ,sizin iş artık yürümez
siz neden söylüyorsunuz paranızı,beş lira için adam kesiyorlar hem de akrabalar
en başta vermeyecektiniz
verdikten sonra sürekli lafını ederek tamamen haksız duruma düşmüşsünüz
tek başına üç çocuk büyütüp iş sahibi yapan bi kadına 150 bin de verilir bence
ben olsam unutmazdım bunları

en başta vermeyecektiniz
Evet en baştan vermemem gerekiyormus belki ama ilk defa istenince hayır diyemedim.Paramı söylemem de tamamen saflık iyi niyetten sohbet esnasında agzimdan cikti ben nereden bileyim söyler söylemez benden para istenecegini.O aralar esimle tüm gündemimiz arabaydi ben de kayinvalideme söylemis oldum araba bakiyoruz bayram donusu alacaz diye.Bunu dedikten hemen sonra istenmesi hosuma gitmedi zaten kredi niye cekmiyorlar diye.Verdikten sonra da şu kadar ayda ödeyecem vs diye bir plan çizilmedi bana.Sadece esim annem borcunu öder merak etme diyordu.Tek basina 3cocuk buyutmesi takdire şayan olabilir ama ben de evlenmeden önce o paraları bir arabamiz olsun diye gece nöbetlerde uykusuz kalarak biriktirdim.Ayrica kredi de cekebilirdi altin olarak alinan borcu altin olarak geri odemek krediye faiz odemekten daha mi karli sanki bu dusunceler yuzunden ofkelendim icinde bulundugum duruma.

Selamlar forumdaşlar esim mi haksiz ben mi bilemedim fikirlerinize ihtiyacim var.Evlenirken ailelerden hiç yardım almadık herşeyi eşimle ikimiz yaptık.Benim kazancım eşimden iyi ortalama üstü.10aydır evliyiz severek evlendik son 2aya kadar eşimle aramızda hiçbir problem olmadı ta ki 2ay önce kayınvalidem düğün takılarından borç isteyene kadar.Olaylar şöyle gelişti bayramda ilk defa eşimin memleketine gitmiştim.Eşimin olmadıgı bir zamanda kayınvalidemle sohbet ederken 400bin evlenmeden önceden kalan kendi birikimim oldugunu 400bin de dügün takılarından oldugunu ve bunlarla bayram dönüşü araba alacagimizi söylemistim kayınvalidemde insallah kızım dedi konu kapandı.Kayınvalidem emekli ancak o aralar yeniden iş bakıyordu daha sonra görümcemin çalıştıgı yerde patronu kayınvalideme bir iş ayarlamış görüşmek için bizimle beraber kayınvalidemde İstanbula döndü.Dediklerine göre 60-80bin arası aylık kazanç vaat eden bir işmiş ancak bunun için araba lazımmış.Kayınvalidemde eşime sizin dügün takılarından 140bin borc verirmisin benim de biraz birikimim var üstüne ekleyip araba alacam bu işi kaçırmamam lazım sana öderim demiş.Eşim bana söyleyince ilk defa benden borç istendigi icin kabul ettim verdim tabi ama icten ice baya bozuldum.Çünkü araba alacagimizi söylemistim ve ona 140bin verince bizim araba işi ertelenmis oldu.Bu 2ay boyunca 2-3kez annenin bir ödeme planı var mı diye sordum ve yeni evliyiz araba olmadigi icin gezemiyoruz diye esime sitemde bulundum bunun uzerine esim sadece 2ay icinde 3-4kez konuyu açtın ödeyecekti kadın sana ne cimri çıktın diye beni suçladı ve aramız bozulmaya başladı.Yaklaşık 10gün öncede kayınvalidem işten ayrılmış çünkü kendisine vaat edilen ödemeyi yapmamıslar.Ben de işten ayrıldı bizim borç ne olacak diye bence hakli olarak tekrar sordugumda esim sinirlendi arabayi satacakti ama bekletmeyecem seni deyip annesine ablasina az bir miktar kredi cektirip 130bin olarak ödediler.Biz de araba aldık.Bu arada 140bin olarak verdigimiz altınlar 160bin oldu esim ailesine geri ödemesi az olsun diye az kredi cektirdigi icin 130geri odendi 30bin zararla kurtarmış oldum.Ama esim bana artik soguk davraniyor herseyin dekontunu atiyor sen simdi guvenmezsin vs diye eskisi kadar kibar degil en ufak seyde kızıyor bu olaylardan sonra.Ben de dusunuyorum ben mi haksizim?Bayram donusu araba alacagimizi soyledigim halde birikimleri duyunca kayinvalidenin borc istemesi ayip degil mi?Kendisi ya da kizlarina kredi cektirerekte arabasini alabilirdi bizden altin isteyerek faiz odememek istedi bence ama altinda yerinde durmuyor ki artiyor?Sizce kim haksiz esim mi ben mi?

Güncelleme=

Bazı sorular gelmiş kayınvalide ne iş yapacaktı vs diye topluca cevap niyetine bir güncelleme yapayım.Kayınvalidem 54yaşınca ama çok dinç hareketli gözübaşı açık bir kadın.33yaşında dul kalıp 3çocugu tek başına pazarcılık+bakkal dükkanıyla büyütmüş erkek gibi biraz.Çalışacagı işte bir bankanın istanbuldaki şubelerine 1i camcı olmak üzere 3er kisilik temizlik ekipleri oluşturup bazen de bu ekipler kendisine hazir verilip belli saatlerde arabayla götürüp geri bırakmak onları is esnasinda denetlemek vs ben de çok net anlamamakla beraber böyle anladım.İşi de yine aynı bankada çalisan görümcemin patronu ayarlamisti öyle olunca güvendiler sanirim ama ay sonunda benzin parasi vs de isin icine girince hicte oyle kendisine 60bin kalmasinin mumkun olmadigini gordu ve işten ayrildi 1ayda.
Diger noktaya gelince evet birikimimi söylemem büyük toylukmuş maalesef bana da büyük ders oldu.Aramizda o zamana dek saygili iyi bir iliski var diye sohbet esnasinda agzimdan cikiverdi.
Eşim de bana kızma sebebini şöyle açıklıyor kadın işe girer girmez daha isi kurup rayina oturtmasina izin vermeden 2ayda 3kez nasil bir odeme plani olacak diye sordun isi birakir birakmaz da nasil odeyecek diye 4.kez sordun ayip falan dedi.Kayinvalidemin isi biraktigi gunun ertesi gunu de annem beni aradi arabayi satıp bizim borcu ödeyecekmis dedi tamam dedim sonra ben en bastan kredi cekseydi keske deyince yine tartisma cikti ve senin lafini cekemem arabani hemen alacaz dedi ve ablasina 50bin kredi cektirdi annesi ablasina ödeyecekmis, annesinin de birikmis 56bini varmis 26bin de annesi kredi kartindan cekmis 132bin olarak ödendi.Verdigimiz altın borcu 2ay önce 144bindi şu an 159bin olmuş 132bini geri ödendi.Eşim ablasina 50binden fazla kredi cektirmemis fazla faiz binmesin odemekte zorlanirlar diye kendi söyledi.Ayrica kalan 27binlik farki zamanla sana annem odeyecek bana soyledi dedi yine 159bin almis olacaksin dedi.
Halbuki şu an 50yerine 75cektirse bizim borc şu an altin olarak tam olarak kapanacakti.Onlara 25bin fazla kredi cektirmek yerine arabamizi alirken 22bini kendi kredi kartindan cekip vermis.Bu sabahta mesaj atmis kredi kartim eksi bakiyeye indi 20bin atar misin bana diye ben de o zaman ablana 50bin degil 75bin kredi cektirseydin dedim yine kavga cikti istemiyorum senden para dedi.Yine ben sivridilli oldum.
Dügün zamanına gelince de bizden istediginiz birsey var mı diye sormuslardı ama durumları orta halli oldugu icin biz hallederiz deyip aileleri kendi istegimizle karıştırmayıp herseyi kendimiz yaptıydık.Bugün de eşim o dugunde takılanların yarısı benim sanki sadece senin paranmısta borç vermissin gibi tribe girme falan dedi.Dügünde takılanlar gelinin degil miydi ya karar mi degisti ne oldu bilemiyorum ama aramizdaki iliski yara aldi uzuluyorum.
hiç bir yorumu okumadan yorumluyorum;

kv ne birikiminden bahsetmen hiç hoş olmamış, kadına resmen pas vermişsin o da vurmuş golü.
eşinin sana sormadan vermesi de doğru değil, sonuçta birikim ikinizin birikimi hatta 400 bini senin kendi birikimin.. çok ayıp etmiş..
hadi olan oldu parayı verdiniz diyelim senin sürekli hatırlatman ayıp olmuş, kadın daha yeni girmiş işe, hele bi dur işini oturtsun..
işten ayrılmış kadın zaten bi hayal kırıklığı var hemen borcum nerde demişsin...

keşke parayı alacağınıza arabayı alsaydınız.. kvnin size olan borcunu düşüp, kalanı ona ödeseydiniz. boşu boşuna kimse faiz ödememiş olurdu.

şu an sen kötü bi gelinsin onların gözünde, eşinin de gözünden düşmüşsün, geçmiş olsun.

olay örgüsünde tek hatalı yok, hepiniz ayrı ayrı hatalısınız bence.

en başta vermeyecektiniz
Neler neler unutuluyor, bunlar da unutulur zamanla (uzun bir zaman) ama eskisi gibi olmaz hiçbir şey.

Can alıcı soruyu soruyorum. Evlilik birliği içinde alınmış elbette ama yine de... Araba kimin üzerine?
Araba eşimin üstüne.Ben yıllık izindeyken uygun araç bulmuş bana da danışarak aldı.Evlilikte alınan mallar nasıl olsa ortak diye üstünde durmadım.Bir de araba illa benim üstüme olacak deseydim iyice paracı konumuna düşmek istemedim açıkçası.Bir sorun mu oluyor eşimin üstüne olunca entrikalardan hiç anlamıyorum açıkçası düz bir insanım😐

Son düzenleme:
hiç bir yorumu okumadan yorumluyorum;

kv ne birikiminden bahsetmen hiç hoş olmamış, kadına resmen pas vermişsin o da vurmuş golü.
eşinin sana sormadan vermesi de doğru değil, sonuçta birikim ikinizin birikimi hatta 400 bini senin kendi birikimin.. çok ayıp etmiş..
hadi olan oldu parayı verdiniz diyelim senin sürekli hatırlatman ayıp olmuş, kadın daha yeni girmiş işe, hele bi dur işini oturtsun..
işten ayrılmış kadın zaten bi hayal kırıklığı var hemen borcum nerde demişsin...

keşke parayı alacağınıza arabayı alsaydınız.. kvnin size olan borcunu düşüp, kalanı ona ödeseydiniz. boşu boşuna kimse faiz ödememiş olurdu.

şu an sen kötü bi gelinsin onların gözünde, eşinin de gözünden düşmüşsün, geçmiş olsun.

olay örgüsünde tek hatalı yok, hepiniz ayrı ayrı hatalısınız bence.
Eşim bana sordu aslında bayramdan döner dönmez annem 70bin borç istiyor dedi ben de tamam dedim 3gün sonra biz arabayı aldık 140bin verir misin dedi 70i sormustu ama 140ı sormamıştı.Aile hekimiyim.

Araba eşimin üstüne.Ben yıllık izindeyken uygun araç bulmuş bana da danışarak aldı.Evlilikte alınan mallar nasıl olsa ortak diye üstünde durmadım.Bir de araba illa benim üstüme olacak deseydim iyice paracı konumuna düşmek istemedim açıkçası.Bir sorun mu oluyor eşimin üstüne olunca entrikalardan hiç anlamıyorum açıkçası düz bir insanım😐
Senin rızan olmadan istediği zaman satabilir. Tek mesele bu, yoksa evlilikte edinilmiş mal olduğu gerçeği değişmez. Ev alacağınız zaman mutlaka aile konutu şerhi koydur, kimin üzerine olursa olsun. O zaman iki tarafın da rızası olmadan satılamıyor

Senin rızan olmadan istediği zaman satabilir. Tek mesele bu, yoksa evlilikte edinilmiş mal olduğu gerçeği değişmez. Ev alacağınız zaman mutlaka aile konutu şerhi koydur, kimin üzerine olursa olsun. O zaman iki tarafın da rızası olmadan satılamıyor
Benim rızam olmadan satmaya kalkarsa büyük bir kaos çıkacagını bildigi için böyle bir şeye kalkışamayacagına inanıyorum açıkçası bir de araba benim üstüme olsun deseydim aramız iyice gerilecekti sanki diye ses etmedim.

Benim rızam olmadan satmaya kalkarsa büyük bir kaos çıkacagını bildigi için böyle bir şeye kalkışamayacagına inanıyorum açıkçası bir de araba benim üstüme olsun deseydim aramız iyice gerilecekti sanki diye ses etmedim.
Bu konuda haklısın ama paranın çoğu senin, senin üzerine alalım demesi gerekirdi. Yok ya bu adam milleti kendi ailesine yağdırıp karısının parasını kendi malı yapmaya bayılıyor. Alışamadı bu ülke çalışan kadına.

Keşke senin üstüne olsaydı üstüne beş kuruş koymadan mal sahibi olmuş kocan. Paracı denmesinden korkma esas sana paracı diyenler paracı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X