Kayınvalidemin sinsiliği

Bu zamana kadar kayınvalidem ile mesafeli bir ilişkim vardı hiçbir şeyimize karışmadı her şeyi nişanlım ile yaptık. Ne maddi ne manevi hiç bir şeye elini sürmedi. Nişanlım ile en başından beri sadece kolay yoldan isteme aynı gün nişan ve sonrasına sadece nikah ile süreci tamamlamak istedik.
Daha aileler yeni tanıştığında bile aile arasında yüzük takılmasını herhangi bir merasim istemediğimizi söyledik.(erkek tarafında nişanlar takılı vs oluyormuş biz başka şehirdeyiz kendi misafirleri gelemeyeceği için ve bizim taraftan da takı gelmeyeceğini kvye söyledik. Çünkü onlar sanırım baya takı olayını alacak verecek meselesine getirmişler) , annesine çok istiyorsanız siz kendinize istediğiniz gibi eğlence yapın biz istemiyoruz dediği aynı gün nişan isteme gerçekleştirildk ama nişan sırasında benim akrabalardan birine bu ne biçim nişan hiç müzik yok demiş bir konuşma sırasında nişanlım bunu ağzından kaçırdı. inanın sallamadım çünkü biz mutluyduk. Bir de gerçekten kv etliye sütlüye karışmayan biri. Kadının bana başka bir kötülüğü olmadı ama bunu duymak beni çılgına çevirdi kadına aşırı kinlendim. Demek ki etliye sütlüye karışmasa bile neler neler diyor. Olay haline gelmesin diye kimseye de bu duyduğumu söylemedim nasıl davranmalıyım
Kayınvalidenizin dediğinde hiç bir şey yok, kadın görmemiş müziksiz eğlencesiz nişan haliyle yadırgamış siz kendinize dert arıyorsunuz.

Ya iyi de her evde konuşulur yorum yapılır, münazara edilir. Niye sinsilik olsun ki? Kadın fikrini paylaşmış. Ayrıca çok da haksız sayılmaz yani. Insanlar bu işlere başlarken belirli bir bütçe ile yola çıkıyorlar bu süreçte hem müdahil olmasınlar hem de maddi imkan sağlasınlar istiyorsunuz .Ancak o işler öyle olmuyor . Ya maddi kısmı tamamen halledip kimseyi bulaştırmayacaksınız ya da insanlara son dakika iş çıkartıp mağdure kafasına girmeyeceksiniz. Şunu da eklemek isterim ki madem nişan kız tarafının ve siz çoğunluk beğenmese de öyle uygun gördünüz; düğünde erkek tarafının ve yapmayı uygun görmüyorlar tüm olay bu.

Ben millete 50 bin veremem diyen nişanlınız ama suçlu olan kayınvalide. Adamlar elinizden kaçar diye onlara gıkınız çıkmıyor. O da anasının eline bakıyor anam verirse yaparızmış. Yapsın nişanlısının istediği düğünü evlenen o ya hani.
Kadın neden suçlu ve sinsi oluyor acaba. Sizin de bir dediğiniz birini tutmamiş. Madem çok istediniz çift olarak el ele verip kendiniz yapacaksınız ne yapıyorsanız. İnsanları darlamayın.

Düğününüzü yapın takılarla kapatın madem çok istiyorsanız. Nisan için aile masraf yapmadiysa kendi fikirleriniz önemliyse düğün için de kimseyi dinlemek zorunda değilsiniz tabi başkasından maddi destek beklentiniz olmadığı sürece. Karşı taraf düğün yapmayacağız dese nisanliniz da yapmak istemese, ama sizden nişan isteseler sizin aileniz de muhtemelen en az bu dozda yorumlar yapardı

Kadın konuşma hakkını kullanmış kendince tavrınızı olumsuz yönde eleştirmiş ne var ki bunda. Bence siz abartmışsınız. Bundan sonrası için kadının size karşı dikkatli olması gerekiyor gibi geldi bana.Sırf kayınvalide diye kadın ne derse büyüteceksiniz demekki.

Yazı gene değişti.Bu arkadaş napmaya çalışıyor anlamadım
Linç yedikçe bazı şeyler değişiyor konuda 😂 kaynana eleştirdi diye sinsi oluyor, kendi ne hikmetse tam da nikah alma günü düğün istediğini söylüyor adı da küçük bir rica oluyor, yersen… kaç bine patlayacağı belli olmayan rica. komik gerçekten.

Bu zamana kadar kayınvalidem ile mesafeli bir ilişkim vardı hiçbir şeyimize karışmadı her şeyi nişanlım ile yaptık. Ne maddi ne manevi hiç bir şeye elini sürmedi. Nişanlım ile en başından beri sadece kolay yoldan isteme aynı gün nişan ve sonrasına sadece nikah ile süreci tamamlamak istedik. Ne biz bir şey istedik ne başka bir şey takıları bile gücünüz yettiği gibi yaparsınız dedi bizimkiler.
Daha isteme olmadan önce ailelerimiz ile aile arasında yüzük takılmasını herhangi bir merasim istemediğimizi söyledik.(erkek tarafında nişanlar takılı vs oluyormuş biz başka şehirdeyiz kendi misafirleri gelemeyeceği için ve bizim taraftan da takı gelmeyeceğini kvye söyledik. Çünkü onlar sanırım baya takı olayını alacak verecek meselesine getirmişler) ,Halaysız olmaz vs deseler de nişanlım da annesine çok istiyorsanız siz kendinize istediğiniz gibi eğlence yapın biz istemiyoruz dedi böylece tuttuğumuz bir kafede aile içinde aynı gün nişan isteme gerçekleştirildi. Nişan günü benim akrabalarıma bu ne biçim nişan müzik bile yok deyip ağız bükmüş kulağıma sonradan geldi ama inanın sallamadım çünkü biz mutluyduk. Bir de gerçekten kv etliye sütlüye karışmayan biri. O yüzden ciddiye de almadım. Sıra nikah için gün alacağımız sırada ben biraz düğüne heveslendim küçük çaplı bir şey yapsak mı dedim nişanlım ilk yanaşmadı şimdi nerden çıktı diyerek karşı çıktı sonra benim istediğimi görünce annem maddi olarak biraz yardım ederse yapbliiriiz dedi aradan birkaç saat geçince nişanlımın kafasına yatmadı nikah diye yola çıktık düğün nereden çıktı 50bin millete veremem ben dedi. Başka şeyler de olunca ben bunca zaman hiçbir şey istemedim bir ricamı da olay haline getirip çok düğün isteyip biz yapmıyoruz diye başımıza kakan kaynanam da şimdi düğün nereden çıktı deyince benim asfalyalar attı 2 3 gün bir nişan atma süreci oldu. Nişanlım ile geri barıştık falan bende son dakika nikahtan caydım diye kendimi suçlu hissettim. aradan 5 6 ay geçti 2 3 gün önceki nişanlımla olan konuşmada nişanlım bir an için boş bulunup bana söylemiş bulundu meğerse o zamanlar bir konuşmada kv nişanlıma demiş ki onlar doğru düzgün bir nişan bile yapmadı bizden nasıl düğün isterler. Duyunca şok oldum ne demek doğru düzgün nişan bile yapmadılar ya biz nişanlım ile böyle istedik ve böyle yaptık. Kadının bana başka bir kötülüğü olmadı ama bunu duymak beni çılgına çevirdi kadına aşırı kinlendim. Demek ki etliye sütlüye karışmasa bile neler neler diyor. Arada halimi hatırımı sorar benimle güzel konuşur. Bugün kandil için konuştuk bana güzel kızım falan diyor sinirlerim kalkıyor. Olay haline gelmesin diye kimseye de bu duyduğumu söylemedim nasıl davranmalıyım
Benim kayinvalide gibi anlasilan sen baskalarinin yaninda iyi davran basbasayken de baska birinin olayini anlatir gibi boyle boyle demis bI arkimin kvsi terbiyesizlige bak de o mesaji alir

Yigenimin nisanlisi da aynı sizin gibi yaptı onlarca insanı küçücük eve tıkıp ben evde nişan yapicam bilmem ne dedi sonra da kendileri dugun istedi kusura bakmayın aynı cumleleri biz de kurduk kendilerine düşen işi yapmadılar sıra bize gelince düğün isterim salon isterim diye tutturdular

Bu zamana kadar kayınvalidem ile mesafeli bir ilişkim vardı hiçbir şeyimize karışmadı her şeyi nişanlım ile yaptık. Ne maddi ne manevi hiç bir şeye elini sürmedi. Nişanlım ile en başından beri sadece kolay yoldan isteme aynı gün nişan ve sonrasına sadece nikah ile süreci tamamlamak istedik. Ne biz bir şey istedik ne başka bir şey takıları bile gücünüz yettiği gibi yaparsınız dedi bizimkiler.
Daha isteme olmadan önce ailelerimiz ile aile arasında yüzük takılmasını herhangi bir merasim istemediğimizi söyledik.(erkek tarafında nişanlar takılı vs oluyormuş biz başka şehirdeyiz kendi misafirleri gelemeyeceği için ve bizim taraftan da takı gelmeyeceğini kvye söyledik. Çünkü onlar sanırım baya takı olayını alacak verecek meselesine getirmişler) ,Halaysız olmaz vs deseler de nişanlım da annesine çok istiyorsanız siz kendinize istediğiniz gibi eğlence yapın biz istemiyoruz dedi böylece tuttuğumuz bir kafede aile içinde aynı gün nişan isteme gerçekleştirildi. Nişan günü benim akrabalarıma bu ne biçim nişan müzik bile yok deyip ağız bükmüş kulağıma sonradan geldi ama inanın sallamadım çünkü biz mutluyduk. Bir de gerçekten kv etliye sütlüye karışmayan biri. O yüzden ciddiye de almadım. Sıra nikah için gün alacağımız sırada ben biraz düğüne heveslendim küçük çaplı bir şey yapsak mı dedim nişanlım ilk yanaşmadı şimdi nerden çıktı diyerek karşı çıktı sonra benim istediğimi görünce annem maddi olarak biraz yardım ederse yapbliiriiz dedi aradan birkaç saat geçince nişanlımın kafasına yatmadı nikah diye yola çıktık düğün nereden çıktı 50bin millete veremem ben dedi. Başka şeyler de olunca ben bunca zaman hiçbir şey istemedim bir ricamı da olay haline getirip çok düğün isteyip biz yapmıyoruz diye başımıza kakan kaynanam da şimdi düğün nereden çıktı deyince benim asfalyalar attı 2 3 gün bir nişan atma süreci oldu. Nişanlım ile geri barıştık falan bende son dakika nikahtan caydım diye kendimi suçlu hissettim. aradan 5 6 ay geçti 2 3 gün önceki nişanlımla olan konuşmada nişanlım bir an için boş bulunup bana söylemiş bulundu meğerse o zamanlar bir konuşmada kv nişanlıma demiş ki onlar doğru düzgün bir nişan bile yapmadı bizden nasıl düğün isterler. Duyunca şok oldum ne demek doğru düzgün nişan bile yapmadılar ya biz nişanlım ile böyle istedik ve böyle yaptık. Kadının bana başka bir kötülüğü olmadı ama bunu duymak beni çılgına çevirdi kadına aşırı kinlendim. Demek ki etliye sütlüye karışmasa bile neler neler diyor. Arada halimi hatırımı sorar benimle güzel konuşur. Bugün kandil için konuştuk bana güzel kızım falan diyor sinirlerim kalkıyor. Olay haline gelmesin diye kimseye de bu duyduğumu söylemedim nasıl davranmalıyım
Sen İzmirlisin
Sizin bu erkek tarafının kız tarafıyla eşit düğün yapma olayına deli oluyorum.Ya nisan dediğin küçük olur.Evde 20 kişi ile bile yapılır.Ama düğün unutulmaz.Evlenecek olan sizsiniz.İleride pişman olabilirsiniz.Biz düğüne anlaştık beni sadece nikah ile gelin yapmaya kalktilar.
Sana tavsiyem gerekirse nisan sürecini uzat.Kaynana dan para almayın.Oranin kadınları bir verip on ister.Kendi paranızla düğün yapın.Kv muhtaç kalmayın.

Yigenimin nisanlisi da aynı sizin gibi yaptı onlarca insanı küçücük eve tıkıp ben evde nişan yapicam bilmem ne dedi sonra da kendileri dugun istedi kusura bakmayın aynı cumleleri biz de kurduk kendilerine düşen işi yapmadılar sıra bize gelince düğün isterim salon isterim diye tutturdular
Küçük bir düğün isteyebilir.Her insanın hakkı adı üstünde yegeniniz sizin karisma hakkiniz yok.

Uff her şeyi de dert edinmeyin ya.
Kadın sadece söylemiş.
Etrafında öyle görmüş çünkü .
Öyle demeyin.Bu benim sinirimi tepeme çıkarıyor.Ben 650 km öteye çeyiz götürdüm.Erkek tarafı teyze ortalığı bulandirdi.Bunlar masraf yaptı siz getirin dedi.Kv yalanladı.Ex getirirsen kullanırım yoksa buradan alırız yaptı.Goturduk ne yaptılar biliyormusun paspasin yok masan yok şunun yok.Utanmazlar.Once insan kendine düşeni yapacak.Ben sinir oluyorum.Benim kuzenlerim evlendi de.Gelin aldı teyzem bir tencere almamışlar.Kizlarina ya.

Küçük bir düğün isteyebilir.Her insanın hakkı adı üstünde yegeniniz sizin karisma hakkiniz yok.
Hayır Nuranka isteyemez. Baştan ne konuşulduysa ne bütçe ayrıldıysa ona göre yapılmalı her şey. Maddi durum olmadığı için yapmayalım deyip sonra da düğün diye tutturursa kayınvalide de konuşur o zaman. İsteme söz nişan hepsi bir arada olsun, damadın çekirdek ailesi eve sadece 1 kere gelsin masraf çıkmasın ama ben sonradan fikir değiştireyim düğün yapsınlar olmaz. Düğün kararı verilince sen gel sen gelme mi denecek akrabalara? Kime göre neye göre küçük düğün? Kız tarafı gelmesin o halde küçük düğüne deseler mesela?

Ha yapılmaz mı yapılır; ya biz söz-nişan-kına istemedik ama düğün yapalım, masrafı iki taraf ortak karşılayalım ya da sizin bütçeniz yeterli değilse biz karşılayalım denmesi gerek. Aksi türlü uyanıklık ve adaletsizlik olur.

X