Kayınvalideler için hep kendi tarafları mı önemlidir ?

Kanarya yapman gereken çok belli, her şeyin arkasını arama, kadın bu, bir tek onun kök ailesi var, gerisi yok. Annenle de köprüyü geçene kadarmış, annen de bunu kabullenirse her şey yoluna girer. Görgüsüze bu yaştan sonra görgü öğretmek kimsenin işi değil. Sen de onun akrabalarından samimi olmadıkların aradığında ya da mesaj attığında aynı şekilde yap, bunun lafı yapılırsa da "görmemişim, iş telaşında unutmuşum" de geç. Hiç sallama, kadın sen ne dersen de üste çıkmanın yolunu bulacak taş attığına değmez. Annen de bir daha şikayetlenirse "ben sana söylenecek olanı söyledim, yapıp yapıp bana anlatma" de.

Bak kendi hayatımızı yönetmek bizim meselemiz ama koca yetişkin hatta bize akıl verecek yaştaki insanların ilişkilerini düzeleyip bunları yönlendirmeye çalışmak bizim işimiz değil. Herkesin derdiyle dertlenme. Oldukları gibi kabul et. 2 yıldır kvyi tanıdın böyle şeyleri düşünüp takılma, kocasının akrabalarını insandan saymayan senin anneni saysa garip olurdu zaten. Kafanı yorma bunlarla, annen iyi yürekli olabilir ama kendi aklını kullanmayı da bilsin bir zahmet

O sizsiniz siz öyle yaparsınız
Kv deniz sizinle aynı davranışları göstermek aynı şeyleri önemsemesi gerekmiyor.
Bende sevdiğim insanların msjlarına geri dönerim, geri ararım. Ama sevmiyorsam önemsemem. Kibarlık olsun diyede dönmem, biri kırılır biri üzülür diye düşünmem.
Bu durumda anneniz zaten takılmıyor, yoksa okadar onu önemsenmeyen birini ısrarla aramaz, yazmaz.
Siz herşeye her fırsatda bana saygı duycaklar ben bireyim istediğim gibi davranırım diyorsunuz. Kv denizde bir birey, oda istediği gibi davranır. Size saygısızlık veya hakaret etmediği sürece davranışları sizi ilgilndirmez, kaldiki direk size yapmış olduğu birşey yok.

Bence annenizin yaptığı daha yanlış. Kayinvalide görüşmek istemiyor ne yazarsa yazsin cebap vermiyor belki de sevmiyor konusmak istemiyor. Zorla neden annemle konusmuyosun aramiyosun mu diyeceksiniz. Sizin konusmaniz gereken kisi anneniz kimse kimseyle konuşmak zorunda değil, keşke böyle olmasaymis ama demekki kayinvalidenizin yapisi bu. Annenizin surekli yazip sonrada bu duruma düşmesine izin vermeyin neden küçük düşsün yazik degil mi. Benim annemde olsa arar sizin anneniz gibi, ama dogru olan bu degil. Bazi seyler karsiliklidir sana deger verene vereceksin. Kayinvalideniz ile annenizin konusma zorunlulugu yok ama sizin esinizden kaynakli bir yerde sorumluluğunuz var. Araniz daha da acilmadan annenizi aradan cikarin bir daha ne arasin ne sorsun kv de ne hali varsa görsün bosverin simdi gidip neden annemle konusmuyosun deseniz suclu siz olursunuz ve havalanir ne gerek var. Kendini bisey sanmasın

Eşine söyledin mi hiç ?
Annemesaj atmış aramış bayrda dogum gününde annen hiç dönmüyor ayıp ediyor , annem üzülüyor diye

Eşine söyledin mi hiç ?
Annemesaj atmış aramış bayrda dogum gününde annen hiç dönmüyor ayıp ediyor , annem üzülüyor diye
hayır söylemedim aslında söylememe sebebim MorAnka gibi düşünmem. Annemin ısrar ettiğini düşünmüyorum müsait oldukça bayramlaşmak enerji tutmasa da doğum günü kutlamak bana göre normal. Aynı ortamdayken bazen laf olsun diye bile nasılsın selam söyle ailene denir arada bir kavga olmadıysa ki olmadı.
Lakin ben buna karışamam müdahale edemem yine de kafamı karıştırdı. Anneme zaten kadın istemiyor demekki aramicaksın yazmayacaksın dedim bunun farkındayım takıldığım nokta bana uygun bi davranış değil. Olmak zorunda mı hayır ama bunun konusu açıldığında da söylemeden geçemeyeceğim.
Olurda eserse ve ailemi sorarsa kendin sorsan daha sağlıklı olur anne çünkü annem senden cevap ve dönüş alamasada öyle yapıyor demeyi düşünüyorum. Elbette ki kayınvalidem de birey ve istediğini yapabilir ama benim ailem ince düşünüyorsa ben bu durumu biraz farklı algılıyorum. Yani ayda yılda gelen ailem kızım onlarda eşinin ailesi çağır diyorlarsa ki babam rahat edemez aynı hassasiyeti kayınvalidemden de bekliyorum. Görümcemin babam için “annemde akıllanmıyor ısrarla sizinkileri yemeğe davet ediyor “ diye laf sokmuştu ilk evlendiğimizde. Bunu diyen görümcem de bin kat huysuz babamdan sabahın 8 inde abisine yazıyor beni çağırcaksın diye. Aldığımız şeyi beğenmiyor emirler veriyor hesap soruyor. Ee demekki biz seni çekiyoruz biraz saygı diye düşünüyorum açıkcası yoksa bende görümcemi görmemizlikten gelebilirim gitmem çağırmam aramam dönmem ki tatsızlıklar olduğu halde. Annemin doğum günü kutlama mesajını da görüldü atıcak kadar da gaddar olamaz bi insan bence.
Gelen yorumlar doğrusunda susma kararı aldım karışmayacağım. Şunu biliyorum ki 2 gün kaynanamı aramadım diye ortalığı ayağa kaldırmışrtı sormadın etmedin yazmadın numaram varmıydı diye laflar sokmuştu demekki insanların bireyselliğine saygısı yokki emirler veriyor. Kendisine gelinde istediğimi yaparım ama gelinim diğerleri yapamaz. Ben bunu doğru bulmuyorum.

Bence eşinizle durumu paylaşın annen ayıp ediyor benim annem bişey mi yaptı ,1 görmedi 2 görmedi hep mi unutiyor diyin ve sonrasında mesafe alın.susunca biraz ezilmiş bişey diyememis gibi oluyorsunuz en azindan sen niye aramiyosum dediklerinde cevabınız olur

Benimki de yaptı kasıtlı , bende annem mesaj atmış görmedin galiba anne gel beraber cevap verelim falan dedim . Bir keresinde istemediği eltisini evine çağırdım diye gelmem ben dedi , bende tehdit ettim bende bundan sonra senin misafirlerine gelmem diye bi baktım kapıda . Dürüstçe kavga etmeden sorun konuşun bence ayı değil ya anlar heralde . Yengenizin aradığını da ima edin hatta topluluk içinde söyleyin tatlı dille , böyle kv ler kendi akrabalarının yanında böyle şeylerin dile gelmesinden imaj sarsılmasından korkar. Bunu kullanın

Hemde ne korkma aklı çıkar kötü görüncem. Dilime geliyor da yapamıyorum. Geçen akrabası kızım annen baban nasıllar diye sordu o an valla kaynanam sormuyor sen soruyorsun sağol dicektmde tuttum kendimi. Değişik triplerdeler anlamıyorum.

Kayınvalide nasıl bilmem ama anneniz normal değil. Bu kadar ısrarla reddedildiği halde defalarca yazmak aramak gitmeye çalışmak..

Kayınvalide nasıl bilmem ama anneniz normal değil. Bu kadar ısrarla reddedildiği halde defalarca yazmak aramak gitmeye çalışmak..
Annem ısrar etmediğini sadece bayramda seyranda yazdığını söylüyor. Bu da görüldü yapılıp dönmemezlik yapılmaz diye düşünüyorum.

Aklına takılmasın canım bu sorunun cevabı net. EVET.
İşlerine geldiği şekilde görüşürler. Bizde aile büyükleri aranır mesela. Babaannem ailemizin en büyüğü 80 yaşında kadın. Bayramda aramıyor kayınvalidem. Görüştürmüyorum zaten, gelme gitme yok cünkü ben bile mesafe koymaya çalışıyorum. Ama en azından ararsın bir bayram kutlarsın dimi? Bunu kayınvalideme söylediğimde kem küm etti. Dedim arar herhalde yine bildiğini okudu. Diğer taraftanda annemin arayıp sormadıgından şikayet eder. Annem çalışıyor geç döner bazen dönemez. Aradım bakmadı der mesela. Babaanneme gereken açıklamayı yaptım, kayınvalideme de annem çalışıyor bakamıyor sürekli dedim bitti. Uğraşmayın. Uzak tutun. Görüşmemeleri daha iyi. Ben bizimkileri uzak tuttum diye cok sitem etti kayınvalidemler görüsemiyoruz diye. Sen elin bilmem neyinin görümcesinin halasının kızını arayıp benim babaannemi aramazsan böyle uzak tutarım işte. Konu bu kadar basit. Annenizi frenleyin.

Ahlaksızlık diyorsunuz ama bunun adı nezaketsizlik, yani kayınvalideniz annenize selam vermeyince ahlaksız olmuyor nezaketsiz oluyor. Aileniz size gelince babanızın git kayınpederini çağır demesi nezaketsizlik değil mi, işi gücü planı var mı yok mu diye sormadan ben geldim o da gelsin çok mu doğru davranış?

Annenizin durması için ne gerekiyor, dünürse dünür baktın bir iki aramana mesajına cevap vermiyor yazma arama bir daha. Sana cevap bile vermeyen insanları iftar yemeğine çağırma "mış" gibi yapma. Kadının doğum gününe kadar takip edip kutlama. Selam gelirse sen de yolla selam gelmezse arama sorma. Elli tane bahane, yok selamlaşmayalım mı yok biz dünürüz yok seni bize göndermezler... Resmen takıntı yapmış kadını. Yani bir iki kez tamam da daha sonrasına ben de olsam cevap vermezdim.

Nasıl bir zihniyet bu seni göndermezler olayı, kendisinin de gelini var, siz göndermiyor musunuz gelini böyle durumlarda? Kendiniz yazdınız tuvalete de mi gelicen bizle diye, demek ki anneniz fazla yapışıyor. Nişanlıyken o evden çıkmıyordum annemin peşinden ayrılmıyorlardı olayı da sizin hatanız, mesafe her zaman iyidir. Arada bir, o da davetli planlı gitseydiniz kendinizi de ailenizi de saydırırdınız.

Sizin kayınvalideniz abinizi ve yengenizi 400 km öteden çağırıyor ve davettir deyip gidiyorlar. Bu normal mi sizce? Sizin aile ilişkileri de fazla samimi. Görümcenizin çocuğuna devamlı hediyeler almak, evine hediye alıp gitmek istemek... dediğim gibi biri annenizi durdursun.

Bir samimiyet görmüyorsan iftara çağırmazsın kimseye açıklama falan da yapmak zorunda değilsin. Kusura bakmayın ama anneniz resmen darlıyor milleti. Karşı tarafta inat olmuş belli ki. Kayınvalidenin sizinle tek bağı eşiniz, size ne çevresinden ilişkilerinden? Sizin konuşmanızla veya söylemenizle gösterilecek yapay saygı kimsenin işine yaramaz yama tutmaz. Yapılacak en doğru şey iki aileyi kaynaştırmaya çalışmaktan vazgeçmek. Eş ailesine seviyeli mesafeli şekilde davranın gidin gelin, kendi ailenize layık oldukları saygıyı sevgiyi siz gösterin başkasını mecbur etmeye çalışmayın.

Çok söyledim cümbüş anneme. Kızım sonuçta onlarda iyi geçinmen lazım selam sabahıda mı keselim diyor. Dedim gerekirse kesiceksin. Bakın benim kayınvalidem de çalışıyor anlarım arayamamasını yazamaması gelip gidememesini ama her akşam kendi akrabalarıyla konuşuyor. Bi akrabasına gidemesin geceleri uyuyamıyor. Ya uzak akrabası bile beni gördüğünde ailemi soruyor kayınpederimde sorar Allah razı olsun ama kaynanamı anlamıyorum. Gidip oğluyla resmini başa tutturuyor eşimle resmini paylaşıp evladımın yanında huzurluyum yazıyor girdiği tripleri asla anlamıyorum.
Ona göre sadece kendi doğruları var. Başkası düzenlerini kabul etmeyince gerizekalı oluyor.
Ben zaten görüştürmüyorum etmiyorum ama bi gün bunu da söyleyeceğim. Ben akrabalarını nasıl sayıyorsam en azından ailemi saymalılar.

Yanlış anlaşılmasın. Babam kayınpederime emri vaki yapmıyor. Adam tekti aynı apartmandayız işten geliyordu kızım çağır tek kalmasın de gidicek kimsesi yok kızı da yoktu. Meraklı değilim kayınpederimi çağırmaya ama eşimin babasıdır saygım var.
Annem doğumgünü takip etmiyor durum paylaşınca nice hayırlı seneleri olsun torununun yazmış hepsi bu ben bunda kötü birşey göremiyorum. Bayramda bayraşlaşmak için aramasıda normal kayınpederimde arar babamı o zaman bayramlaşmaya doğumgünü kutlamaya yazan herkes sıkıntılı ?
Bizim samimi aile ilişkilerimiz yoktu eşimin ailesi bu şekilde. Sürekli hediyeler birlikte hareket etmeler 30 40 kişilik misafirler daha anlatsam sayfa yetmez. Çok davet etti köye abimleri abimin gidesi yoktu ama davettir icabet etmek gerekir tatilde bi değişiklik olur yaşlıların gönülleri olsun diye gittiler. O zamanlar ben yeni gelinim kaynanam parmağında oynatıyor beni cahilim aileme bilenmemiş aramalar yazmalar annemi çağırmalar.
Sonra birden kesti bıçak gibi. Kesebilir amennna ama görüldü atıp dönmemek nezaketsizlik bence de.
Bakın abisinin gelini var. Büyükşehirdeler. Abisi köye yerleşmek istiyormuş. “Gelin istemiyor lafa bak sizin aile kalabalık bağlı birbirine gelip gitme çok ben kaldıramam demiş gerizekalı işte” dedi yengesine. Yenge de demiyor ismiyle hitap ediyor. Sırf aile düzenlerine uymadığı için. Köyde ki abisinin geline de ölür. Yengem yengem diye. Ya kadın zaten köyde büyümüş orda evlenmiş orda yaşayabilir neden diğer gelin 10 saat uzaktaki köye yerleşsin? Canım benim anlamıyorlar. Mesela samimiyet değil.

Dediğim gibi bu kadınla tek bağlantınız eşiniz. Gereken zamanlarda ve durumlarda gidin gelin o kadar. Çok saçma ve karmakarışık ilişkiler, ben siz olsam hepsinden uzak dururum. O onu dedi bu bunu dedi...
Eşimin anne babasıdır tamam yine saygımı esirgemem ama aramazlarsa aramam gelip gitmezlerse gelip gitmem. Kayınvalide elinize mis gibi koz vermiş kullanın. Eşinize söyleyin ve mesafe koyun, annemi sevmek zorunda değil ama saygı göstermeli, bundan sonra kim ne ekerse onu biçer deyin.

Ben annemin bu duruma düşmesini kabul etmem ama kimseye de niye annemin aramalarına mesajlarına dönmüyorsun diye sitem etmem. Annenizi bir şekilde ikna etmeniz lazım, tutsun kendini yazmasın aramasın artık. Belli ki karşı taraf bıkmış inada bindirmiş işi.

Sizin gibi yaptım:) annemin bu duruma düşmesine üzüldüm ama kimseye de sitem etmedim hesap sormadım. İlk mesafemi annem eşimle beni yemeğe davet ettiğinde kayınvalidemi de çağırmıştı nezaketen. Kayınvalidem de arayıp “çocuklar bizde yiyordu kızımıda çağırmıştı gelemeyiz” demişti :) o günden sonra koymaya başladım mesafemi. Çağırırsa giderim önemli durum olmadıkça aramam. Evime de aynı şekilde yeri gelirse davet ederim. Önceden çok sıktı hoşuma giderdi kayınvalidemin şimdi gitmiyor tabi hırsından yapıyor :)

Umrumda değil ki bafelix. Anneme üzüldüm sadece. İnanmicaksın ama durduk yere akrabalarının yanında anneme de laf sokuyor. Neymiş ben şehirdışında okusaymışım ne yaparmış kriz geçirirmiş. Annem ilk işe başladığında molalarımda arardı ondan dolayı kadına laf sokuyor. Küçüktüm tanımadığı yerdi ne var aradıysa insan içinde laf ediyorsun ? Saygımı bozmayıp mesafe koydum. Görümceme de öyle. Yoklar gibi benim için. Geçende benim kilomla dalga geçti :) kız ben bu kaynanaları ne yapayım.

Belki de senin onların akrabalarını saymaman gerekir? Gördüğün yerde merhaba nasılsınız iyiyim bende sağolun deyip işim var vs diye ortamdan kaçsanız, arayıp sormasanız, ortak alanlarını azaltsanız daha iyi olur. Sitem eden kayınvalidene etsin uzak duruyor vs diye. Saysın, arasın , bilsin diye yormak yerine sende onun yaptığını onun sevdiklerine yapabilirsin. Malesef bazı insanlar bu muameleyi hakediyor.

Aynısını yaşıyorum nasıl uzaklaştı ailesinden eşiniz? Bende saygısızlıklarından sorunlarından bıktım mesafe koymak istiyorum olmuyor onlara göre hep haklılar elimden bir şey gelmiyor. İnsanlara hiç bir şey söyleyemem hiçbir şey yokmuş gibi davranmak zorunda kalıyorum ben üzülüyorum sadece

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…