Kayınvalide

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Elinizle konuştunuz mu alttan almayın bence eşiniz aile olduğunuzu ciddiyetinizi fark etsin

Benim ailemle gitmem demek bütün kapıları kapatmam demek. O yüzden bunu son çare olarak düşünüyorum. Şu an kalkıp gitsem asla geri dönmem. Bu bir gerçek. O yüzden yapabileceğim bir şey varsa deneyip gitmek istiyorum. Belki hata yapıyorum bilmiyorum ama blöf amaçlı gitmek bana göre değil. Gidersem ve dönüşü olursa her şey daha beter olur daha da saygı duymazlardı bana. Bu şekilde en azından konuşma şansımız var. Düzelir, düzelmez orasını bilemem ama bekleyip göreceğiz.
Sizin yasadiklarinizin neredeyse birebirini yasamis biri olarak gitmediginizin dogru karar oldugunu soyluyorum.gitmeyen kazaniyor giden kaybediyor.cunku goz gormeyince gonulde unutuyor.ama esiniz evde sizinle yasadikca evlilige adapte olacak bebegi icin yuvasini kucaklamayi ogrenecek.babalar cunku hemen idrak edemiyorlar zamanla alisiyorlar seviyorlar bebeklerini.
Benim kv de ayni seyleri dedi sezeryanlinin sutu gec gelir bilmiyor cahiller bize satasiyorlar.banada cocugu doyuramiyorsan bi caresine bakalim dedi.ama Allahdan cocugum hem doydu zamanla hemde kilosu baya fazla oldu hepsi kaldilar oyle.biz ayni evde yasadigimiz sorunlarimiz daha cok oldugu halde gitmedim direndim.kv yi gonderdim sukur sonunda.esim ilk zamanlar surat yapsada artik alisti ve dogrunun bu oldugunu anladi.kv ninde yalanci aglamalari bayilmalari birer hatira olarak kaldi :)

Lohusalıkta yasadugınız strese üzüldüm. Etrafınızdaki insanların lohusapsikolojisinden anlamadıkları kesin. Haklıdahaksız da olsanız eşiniz çok ayıp etmiş sizi ve stresinizi idare etmek yerine ailenizin yanında kavga etmekle. El üstünde tutulmuyorsunuz hadi bari bi saygı duyulur bu kadın yeni dogum yapmış ayıptır ya. Anneniz için üzüldüm bir de. Eşiniz aklı selim biriyse ve aranız suan normalse eger rica edin annenizi arayıp kusura bakmayın anne cocuk stresinden gerildik size de yansıttık şuan iyiyiz minvali bir gonul almaiç rahatlatma konusması yapabilir. Annenin içi başka türlü rahat etmez geri dönmeyecekseniz.

Bebeğim için diye başlayıp kocamı affettim diye devam eden ve yontulmamış öküzlerde o bebekleri aynı evde tutan kadınları alkışlıyorum gerçekten.o kaynana oldukça siz daha çok kovulacaksınız

Sizin yasadiklarinizin neredeyse birebirini yasamis biri olarak gitmediginizin dogru karar oldugunu soyluyorum.gitmeyen kazaniyor giden kaybediyor.cunku goz gormeyince gonulde unutuyor.ama esiniz evde sizinle yasadikca evlilige adapte olacak bebegi icin yuvasini kucaklamayi ogrenecek.babalar cunku hemen idrak edemiyorlar zamanla alisiyorlar seviyorlar bebeklerini.
Benim kv de ayni seyleri dedi sezeryanlinin sutu gec gelir bilmiyor cahiller bize satasiyorlar.banada cocugu doyuramiyorsan bi caresine bakalim dedi.ama Allahdan cocugum hem doydu zamanla hemde kilosu baya fazla oldu hepsi kaldilar oyle.biz ayni evde yasadigimiz sorunlarimiz daha cok oldugu halde gitmedim direndim.kv yi gonderdim sukur sonunda.esim ilk zamanlar surat yapsada artik alisti ve dogrunun bu oldugunu anladi.kv ninde yalanci aglamalari bayilmalari birer hatira olarak kaldi :)
Umarım benim eşim de bir aydınlanma yaşar. Çünkü durduğum yerde kuruyorum. Lohusalık çok değişik bir psikolojiymiş gerçekten. Resmen her geçen dakika kv ye daha çok bileniyorum. Kadın resmen yuva yıkmaya niyetlenmiş. Ben gitsem evimde kalırdı adım gibi eminim. Çünkü gidecek yeri yok diyebilirim. Daha önce de demiştim burada evi var ama beğenmediği den oturmuyor. Eşyalar kolili falan. Ablasına yaşıyor. Ablasının eşi de istemiyor haliyle ters davranıyor falan. Ben gitseydim resmen evime çöreklenirdi valla. Bide onunla uğraşırdım.

Lohusalıkta yasadugınız strese üzüldüm. Etrafınızdaki insanların lohusapsikolojisinden anlamadıkları kesin. Haklıdahaksız da olsanız eşiniz çok ayıp etmiş sizi ve stresinizi idare etmek yerine ailenizin yanında kavga etmekle. El üstünde tutulmuyorsunuz hadi bari bi saygı duyulur bu kadın yeni dogum yapmış ayıptır ya. Anneniz için üzüldüm bir de. Eşiniz aklı selim biriyse ve aranız suan normalse eger rica edin annenizi arayıp kusura bakmayın anne cocuk stresinden gerildik size de yansıttık şuan iyiyiz minvali bir gonul almaiç rahatlatma konusması yapabilir. Annenin içi başka türlü rahat etmez geri dönmeyecekseniz.
El üstünde tutulması falan geçtim bana karışmasalar yeterli. Kadın 3 günde bütün huzurunu bozdu. Çocuğa bile yansıdı. Çocuk sürekli huzursuz KV geldiğinden beri. Sütüm bile azaldı, kesilecek diye korkuyorum. Eşime her halükarda ailemi arattıracağım. Özür dilemek zorunda. Bu da koşullarından biri zaten. Çünkü benim ailem gerçekten hep destek oldu.

Diğer zamanlarda nasıl eşiniz. Anladığım kadarıyla pek sağlıklı bir evliliğiniz yokmuş.
Düzelecek gibiyse çabalayın. Değilse ailenize gidin

Bebeğim için diye başlayıp kocamı affettim diye devam eden ve yontulmamış öküzlerde o bebekleri aynı evde tutan kadınları alkışlıyorum gerçekten.o kaynana oldukça siz daha çok kovulacaksınız
Bebeğim içinden çok kendim için kalıyorum. Evliliğimin bitmesini şu aşamada kabullenemiyorum. Bunu daha önce de söyledim. 12 günlük bir bebeğim var. Evet gitmek çok kolay. Ailem sonuna kadar arkamda. Gidersem hem maddi olarak hem sosyokültürel olarak daha iyi koşullarda yaşayacağım vsvs. Ama eşimi de seviyorum ve annesi yüzünden biticekse bile gerçekten bunu konuşmadan bitirmek istemiyorum.

Yendioğan bir bebek ve taze annenin evinde olmaması gereken her şey olmuş . Kaynananız tam bir mikser ortalığı karıştırmak için her şeyi yapıyor . Bebeğinizi ve eşyalarınızı alıp ailenize gidin . Eşiniz denen davar belki akıllanır da kıymetinizi anlar .

Kızlar bu hem iç dökme hem de akıl alma olacak. O yüzden uzun olabilir. Okuyanlara teşekkür ederim.

Eşimle 6 senedir tanışıyoruz, 2 senelik evliyiz.12 günlük bir bebeğim var. KV ile başlangıçta harika bir ilişkimiz vardı. Ne zaman nişanlandık, çeyizler vs almaya başladık kv ile sorunlar da başladı. Ona bir şey demesemde zaman içerisinde doldukça eşime patlamalar vs oldu. Ama dün büyük bir kaos yaşadık.
Doğum için aileler geldi, bizde kalıyorlar.Normal doğum yapacaktım, acil sezaryene döndü. Psikolojik olarak bitik bir şekilde doğuma girdim. Sonra KV geldi ve sorunlar başladı. Biz eltimle görüşmüyoruz. Daha doğrusu eltim ve kayınbiraderim kimse ile görüşmüyor. Eltimin ailesi falan da düşman bu tarafa karşı. Biz de eşimle arada kaynadık bize de küstüler falan. Eltim de benden kısa zaman önce doğum yaptı. KV hamilelik sürecinden tutun, doğum yaptığım gün hastaneye kadar sürekli olarak onun yaptıklarından bahsetti. O bu marka beze iyi diyo sende al, o emzirme danışmanı tuttu sende tut, o bu babynesti aldı sende bu renk al, o bu doktora iyi diyo sende git vs vs bütün hamileliğim böyle geçti. Doğum yaptığım gün de yedi sülalesini ve konuşmadığım eltiyi arayıp sütü gelmiyo diye duyurunca ki yeni doğum yapmışım hiç de gelmeyebilirdi ben delirmeye başladım. Haliyle suratım asıldı. Eşim o ara yoktu. Mesajda bu konu yüzünden başlayıp ağır bir tartışma yaşadık. Annesi ben surat astım diye küstü eltime gitti 1 hafta kadar orda kaldı 3 gün önce eltimin ailesi gelecek diye mecburen bana geldi
Geldiğinden beri annemi de beni de her lafı her hareketiyle aşağılamaya çalışıyor. Biz duymazdan geliyoruz. Emzirme ile ilgili aşırı bir baskı var 15-20 dj da bir emzireyim diye baskı yapıyor, bebeği alıyor memeye dayıyor mememi sıkıyor falan. Sürekli aç bu çocuk, doymuyor, memeyi tutamıyor vs diye konuşuyor. Ben de darlandım haliyle.En son ben bebeğinde belli bir kapasitesi var obez mi olsun diye cevap verince eşime şikayet etmiş beni. Zaten tahmin etmiştim. Bu süreçte eşimle aramız da berbat durumda. Her an ayrılabilecek vaziyetteyiz. Aileler haberdar. Benim ailem beni götürmek için bekliyor falan. Şikayetini eşim bana söyledi, ben durumu açıkladım, konu bizim aramızda sertleşti. İstediğin zaman git annenlerle falan dedi. Sinir anıyla kovmuşluğu da çoktur. Ciddiye almıyorum. Bu sefer ağladım, annem gördü. Dayanamadım herkesin yanına gittim. Biz bebekle gidiyoruz minvalinde bir konuşma başlattım. Başta konu uzamasın diye kv falan karıştırmadım. Eşim resmen ısrar etti esas konu bunlar değil diye. Başladım kv ye anlatmaya elti mevzusu dan ne kadar rahatsız olduğumu. Sonra bi an herkes bağırıyordu. Kp bana sen zaten devam etmek istemiyorsun diyordu. Eşim net bir şekilde bitti falan diyordu. Benim babam şoklar içinde. Beni zaten dinleyen yok falan. İnanılmaz bir kaos vardı. Akşamın sonunda bir şekilde bebek için şuanlık benim dönmememe, ayrılmaya karar verdik belirli koşullarla. Bugün tüm aileler dönecek evlerine. Daha bebeğimi yıkamadık bile.
Benim yardım istediğim konular şunlar. Kendi aileme çok ayıp oldu. Çünkü konulara dahil de değiller, alakaları da yok ama eşim tam bir misilleme insanı. Ailem maddi manevi her zaman her türlü desteği old. Kayınailem manevi olarak sürekli yıprattı. Maddi olarak da evlerine gidince yediğim içtiğim dışında ne düğünde ne doğumda 1 liraları geçmedi. Hatta onlara verilen altınları falan saklıyorlar benden. Ben gönüllerini nasıl alıcam anne babamın? Evet bana kırılmadılar, kızmadılar. Ama üzüldüler biliyorum.
Eşime şans vererek hata mı ettim? 12 günlük bebeğinize verdim aslında ben bu şansı. Ama sanki annemlerle gitsem daha mı iyi olacaktı? Eşim çabuk gaza gelen biri. Sinirli de bir yapısı var. O yüzden kavgalarının şiddetli oluyor genelde. Bu sefer ailelere de yansıyınca iş iyice büyüdü.
Ayrıca özellikler kv yı hayatımdan uzak tutmam lazım. Ne yapmalıyım?
Doğruyu susmakla buldum ben. Konusmak karsi tarafa firsat vermek cok sinir bozucu geliyor. Karsi tarafin fikri var mi yani esimin annesinin konusur konusur tepki alamaz onceden sinir olurdu onu kaile almamama simdi ağlıyor kendince falan ama inanin umrumda degil. Esimde annesiyle alakali nasihatlerde bulunurdu ona da ayni karsi susarim. Sonucta annesi benim annemle alakali biseyde olsa onu uyaririm o da hakli kendince annesini atmamali... susun ne konusurlarsa konussunlar sadece sessiz kalin. Bu onu onemsemediginizi gosterir bence bundan daha aci bisey yok. Ailenizle de iyiki gitmemissiniz bebeginiz cok kucuk hicbir aile dört dörtlük degil baskalari yuzunden kendi ailemizi dagitmamaliyiz. Esinizi kendi tarafınıza cekin ona hissettirmeden

Bak canım kv terörünü ciddi şekilde yaşamış biri olarak alttan alma diyorum. Seninki çok terbiyesiz ve sınırları yok anladığım kadarıyla meme sıkmak fln nedir. Eşin de klasik türk erkeği hem anam iyi olsun hem eşim şikayet etmesin oh ne ala. Sinir oldim. Şimdi susarsan tepene binerler sen üstüne git kizistir ortalığı sessiz olma kavga çıkarsa da çıksın ayrıca eşim beni evden kovsa bir saniue durmazdim kaldı ki lohusasin sen bu yapılanlar vicdansizlik

hamilelikte ya da lohusalıkta biraz olsun hoş görmek bu kadar mı zor, ben çok kötü bir şekilde postpartum depresyon yaşadım o yüzden yeni doğum yapan anne biraz hoş görülse, iyi davranılsa çok mu zor olur?
yaşadıklarınız gerçekten kötü özellikle de bunu daha 12 günlük bebekle yaşamak ve boşanmayı düşünmek, gerçekten çözüm önerisi sunamadım Allah yardımcınız olsun

bir kvyi eve almayın

ailenizle o saygısız aileyi biraraya getirmeyin

benim eski kocamda anneme saygısızlık yapmıştı

evlilik bu devrin insanına ters

kv, eş kişileri birlik kurup bizi ailemizle kopmamızı istiyorlar

dizilerden öğrendikleri bütün canavarlıkları yapıyorlar

evlilik istemiyorum sırf kv derdini istemediğim için

Bence de boşanmayın o son noktadır o evden bi kere çıkarsınız ve biter

Gittim geri döndum sonra gittim eşim geldi aldilarla dolu burası

Eşiniz hatasını anlar kafasına dank eder anlar kaybetme korkusu ile anlar ama anlar yani

Kv bu evlilikten uzakta olursa bu evlilik yürür yoksa zor

Ki inşallah da uzakta olur da 3 kişilik mutlu bir aile olursunuz

Yahu ne kadar gereksiz büyümüş olay. Arkadaşım, sevgili yeni anne sen neden gidiyorsun annenin evine yahu :) haneden gitmesi gereken erkektir kadın değil. Yeni doğum yapmış bir kadın, kendi düzenini neden terk etsin? Çocuk sadece sana ait değil ki alıp gidiyorsun. Bilakis "çocuk ikimizin ortak çocuğu, yeni doğum yapmış halimle gitmesi gereken ben değilim. Ayrılık kararı aldık madem, ben toparlanana kadar biri gidecek ise o sensin" diyeceksiniz. Bi bitmedi çocuğu alıp baba evine dönme saçmalığı. Ne münasebet yahu. O mu lohusa? O niye evde duruyor da siz gidiyorsunuz? O hane hala nikah varsa ortak hanedir ve ortada bir doğum söz konusu ise erkek gitmelidir. Gitsin çok sevdiği anasına. Siz düzeninizi bozmayın en azından toparlanana kadar. O kadarcık da insan olsun bir zahmet.

Bir diğer konu, her doğum yapan kadın istisnasız kaynanasından "aç bu çocuk" "senin sütün yok" cümlelerini duyar. 33 yıllık kadınım istisna görmedim bu konuda. Ben de duydum. Evet o anlarda insan hassas oluyor, sinirleniyor vs. Anlıyorum ben de çok sinirlendim. Ancak yalnız olmadığınızı bilmek sakinleştirir belki sizi.

Mesela şu anki aklımla doğursam "yav he he aç bu çocuk heee. Ben zevk alıyorum aç bırakmak istiyorum manyağım ben" der geçerim. Ne dert edicem. Ama o tecrübesizlik ile geriliyor insan tabi. Mesela şu an 5 yaşında eşek kadar oğlum için de benzer cümleler kullanıyor. Zayıf, aç, yazık gibi ahahsjsj. Sosyal hizmetlere haber verin, bu konu bizi aşar ana diyorum susuyor. Çok takılma yahu, hepsi aynı cins.

Şu an yapmanız gereken önce sakinleşin. Önce iyileşin, bebeğinize odaklanın. Evden de bir yere ayrılmayın. O ev sizin eviniz. Herkese, kendi aileniz dahil "hassas bir dönemdeyim. Tatsızlıklar için kusura bakmayın şu an bu konuyu kapatalım" deyin. Fiziksel ve ruhsal olarak iyileştiğiniz anda kararınızı verin. Koca insanını da saksı bitkisi gibi düşünün. Tek kelime ederse "şu an bunları düşünecek halim yok bebeğime bakıyorum" deyip öteleyin. Öncelik iyileşmeniz. Sonra karar verirsiniz.

Tabi ki evinizi terk etmeyeceksiniz.

Kayınvalideyi duymayacaksınız

Kendi ailenizi de eşinizin ailesini de evlerine yollayacaksınız.

Eşinizle, bebeğinizle başbaşa kalın

Eşinizle konuşun, kendi çekirdek ailenize çeki düzen verin.

Eşiniz de artık kendine gelsin..

Ve lütfen bebeğinize odaklanın..Onun size ve ( ne kadar kazmanot olsa da)babasına ihtiyacı var.

Sinirle evden kovmuşluğu vardır, çabuk gaza gelen biridir diye bana istersen annenlerle git diyen annesinin gazına gelip bana kötü davranan bir eşe neden şans vereyim? Çocuk için mi? Böyle bi ailede büyümesi daha yaralayıcı olabilir. Çünkü çocuk umrunda değil onun belli ki. Ilerde çocukla sizi kovsa çocuğunuzu düşünüp kaldığınıza pişman olursunuz
Siz onu kabullenmişsiniz sinirliyken böyle falan diye ama hayır efendim ben sinirden yapıyorum adı altında karşımdakini bu denli de incitmemeliyim.
Kayınvalide eltinin tecrübesini paylaşıyordu belki yardımcı olmak için ama memeyi sıkmak nedir ya orada bi durun yani.
Çok iyi düşünün hanımefendi bir kere kaos yaşamak mı evlilik boyu kaos yaşamak mı

KV ye eltiye kızıp niye kocaya düşman olunur kocayı yağla balla ağla karşısında sal KV nin üzerine maşa varken niye elinle ateşi tutuyorsun bırak kendi oğlu yaksin yiksin ortalığı benim canımı üzmeye kalkişanin canını acıttırırım hemde oğluna

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X