Popüler Konu Karatay Diyeti Deneyimlerimiz - Canan Karatay

allahtan dur diyebildim kendime reyhancım
sen de biry de çok haklısınız kızlar.bi süre 3 öğün yapıcam:106::106::106:

mesela ben 6 aydır aynı kg dayım arada yaptıgım kacamaklar kg vermemı engellıyor gul de bırkac aydır aynı kg da dıkkatımı cekmıstı....

beklıyoruz yazını mıhtarım:))

mesela ben 6 aydır aynı kg dayım arada yaptıgım kacamaklar kg vermemı engellıyor gul de bırkac aydır aynı kg da dıkkatımı cekmıstı....

beklıyoruz yazını mıhtarım:))

Ya valla bugün buranın mıhtar emmisi oldum resmen
Şimdi arkadaşlar yazımı yollucam.Tamamen kendimle ilgili olarak yazdım.Sürç-ü lisanım varsa affola.

geçmiş olsun ...........

Sağol elifcim

Ay canım yazık ellerine , kullan eldiven , ben eldivensiz yapamam o işleri, ama ne kadar korusamda bulur beni

Amin canım. Teşekkürler.

Geçmiş olsun ficans. Ben de papadiyaya katılıyorum. Birkaç doktora gitmek bana da doğru geliyor.

Sağol oyacım, bencede

Canlarım , bu konuyla ilgili bir yazı yazdım.Tamamen kendimle ilgili ve kendi tecrübelerimden yola çıkarak.Sürç-ü lisan ettiysem affola...
------------------------------
Canlarım menülerime gösterdiğiniz yoğun ilgiden ötürü çok teşekkür ederim.Genel olarak , “oha o kadar şeyi nerene sığdırdın” minvalinde gelen yorumlara bir açıklık getirmek adına bu yazıyı yazma gereği hissettim.Canlarım ben bu yeme içme işlerine çok meraklı bi insanım.Hem pişirmeyi hem de yemeyi çok severim.Merakım aynı zamanda araştırma yönünde de geçerli.Yani ben hemen her gıdayla ilgili araştırma yaparım , “uleyn bunu yiyorum ama acaba bu neymiş , besin değerleri nelermiş” diye hep araştırırım.Yani teknik olarak ne yediğimi bilirim , ne kadar yemem geretiğini de bilirim.Bazan inisiyatif alıp yemem gerekenin üzerinde de yerim o ayrı tabe.Bunun yanısıra biliyosunuz spor işlerine de meraklıyım.Uzun zamandır üzerimde türlü türlü diyet ve spor işlerini de denemişliğim vardır.Hep yazıyorum ya , lanet olsun benim “ikizler burcu merakıma”...Hayatım hep “ acaba bunu yaparsam n’olur deyip deneme yapmakla geçti.Ağzımın yandığı da oldu vayy be ne akıllıyım dedğim de oldu.Tabe can çıkmadan huy çıkmaz , bu iş bööle gider.Şimdi ben size biraz kendimle ilgili bilgi veriiim de mevzu açıklığa kavuşsun.
Canlarım ben öööle sizlerin düşündüğünüz gibi sıska-çırpı bacaklı bi kız diilim.Zaten biliyosunuz boyum toplasan 1.5 m. Hani “yuvarlak hatlı” derler ya benim vücut ööle.O yüzden de hiçbi zaman sıska görüntüm olmadı.Ayrıca da ben bööle zayıflık meraklısı da diilim.Yani zayıfla zayıfla nereye kadar.Benim için iyi vücut demek sağlam , sağlıklı , kuvvetli , sıkı , atletik vücut demektir.Şimdi benim vücut da daha tam istediğim kıvama gelmemekle beraber bu tarz bi vücut sayılır.Kaslarımı geliştirmeye çalışıyorum çünkü “DİKKAT” , kasların çalışması için vücut çok fazla enerji tüketir.Yani ne kadar kas , o kadar hızlı metabolizma ve doğal olarak o kadar çok yemek yeme hakkı.Ben çok kas yapmak istiyorum çünkü hayatımın sonuna kadar sevdiğim şeylerden yiyebilmek istiyorum.Bu arada ben yeryüzündeki hemen herşeyi severim.Çok azdır sevmediğim şeyler.Yani keçiboynuzunu da , pizzayı da , bamyayı da aynı iştahla yerim , enteresan....Bu arada sporla ilgili şöyle bir deneyimimi de belirtmek isterim ; sürekli aynı süre-aynı sporu yapmak bir zaman sonra vücudu kanıksatıyor.Yani sözgelimi hergün 30 dakika , 4 km koşmak önceleri vücuda fazla enerji yaktırırken sonraları vücut bunu günlük faaliyetlerinden biri olarak algılamaya başlıyor ve aynı işi artık daha az enerjiyle yapıyor.Bu bakımdan ben sporumu farklı farklı yapmaya çalışıyorum.
Şimdi gelelim yeme-içme işlerine.Öncelikli olarak ben hiç kilolu olmadım.En kilolu halim 46-47 dir sanırım.Ancak şöyle bir alışkanlığım var ; baktım ki kilo almaya başladım , derhal dengelerim.Çünkü 2 kiloyu vermek 20 kiloyu vermekten daha kolaydır.Bu felsefeyle de hiçbir zaman çok kilo almadım.Eskiden dünyaları yerdim hiç gram kilo almazdım.30 yaşımdan sonra baktım ki metabolizma yavaşladı artık kilo alabiliyorum hemen yeme alışkanlıklarımı düzenledim.Yani bu okumuş olduğunuz menüler benim kontrollü menülerim aslında.Bir de ben şöyle düşünüyorum ; “Neyi çok yediğin için kilo aldıysan onu yemeyerek kilo ver.” Şimdi siz bazan havuçun-nohutun hesabını yapıyorsunuz ya , ben şaşırıyorum.Çünkü ben hayatım boyunca hiç fazla havuç ya da nohut yediği için kilo alan kimseyi görmedim.Alamazsınız da , çünkü ne kadar havuç yiceksiniz yani? Kendim de dahil olmak üzere kilo alma sebepleri : Çok hamurişi-çok abur-cubur - çok tatlı gibi faktörler.Yani sözgelimi yiyebiliyorsanız 5 tabak ıspanak yiyin. Hiçbişi olmaz.Kimse de o kadar ıspanak yiyemez zaten.
Bunun yanısıra okuduğunuz menüler tabi Karatay kapsamında hazırlanmış şeyler değil ama biz yıllardır bu şekilde yiyoruz.Ben çok uzun zamandır Omega3 içiyorum.Karatayın bana tek katkısı gece kahvaltısını bırakmam oldu.Çünkü bi de gece 10.00 gibi kahvaltı edip öyle yatıyodum.Tabi Karatayı ilk uygulama aşamasında “yani acaba n’olucak aşamasında” kurallara hemen hemen tamamen uydum.Bulgur pilavı bile yemedim ki sonucu göriiim.Sonuçta 600 gr verdim , çoğu da yağdan gitti.Bunu gördüm benim için yeterli oldu.Devam etmedim.Karatayı bıraktım , sizi bırakamadım kızlar...Bu arada ben çok da iradeli bi kızımdır.Yani faraza ben bundan sonra hiç ekmek yemicem desem ölene kadar yemem (sigara konusunda n’olucek hiç bilemiyorum) ama ben yiyeceğim 1 dilim ekmeğin , kahvenin yanındaki 1 dilim kekin ya da ne biliiim üç-beş tane kuruyemişin hesabını yaparak yaşamak istemiyorum.Yani demek istediğim gün içinde yediğim herşeyi istediğim için yiyorum , “dayanamadım-yedim” gibi bi durumum yok.Yedikten sonra da pişmanlık duymuyorum.Yaptığım şey bi sonraki öğün ya da gün ya bişeyleri daha az yemek ya da spora iyice abanmak.Böylece herşey dengeleniyor.
Yemeklerim gördüğünüz gibi çok çeşitli çünkü kocam da ben de çok çeşit yemeyi seviyoruz.Ama öğünlerimizde genel olarak bi mantık var ; sabahları mümkün mertebe yumurta ve peynir , diğer şeyler opsiyonel. Öğlenleri mümkün mertebe sebze-baklagil-çorba , akşamları mümkün mertebe et/tavuk/balık grubundan biri , yanında bulgur/pirinç pilavı (ben bazan yiyorum bazan pas geçiyorum) , z.yağlı bişiler , bol bol salata (salata negatif kaloridir.Yani eğer yağını çok fazla koymazsak , vücudun salatayı hazmetmek için harcayacağı kalori salatanın kalorisinden çok daha fazladır) ve genellikle en önden çorba. Ben çorbanın yanında çok salata yerim ve midemi şişiririm , böylece etin yanındaki pilava yer kalmaz ve pilavı atlamış olurum.(bu da benim taktik) ama bazan canım ister hepsinden yerim , kendime işkence yapmayı sevmem. Böylece yemekte kafadan 200-300 kalori kar ederim.Şimdi benim menüler çok kalabalık ama miktarlara dikkat ettiniz mi? Yani 1 dilim somonun yanında yediğim 2-3 yaprak sarma-1-2 kaşık pilaki , 1 parça helva gibi şeyler.Yani benim bütün yediklerim toplamda 1 tabak aslında.Düz bir yemek tabağı düşünün.Sofraya oturunca önce protein grubunu koyuıyorum , sonra kalanlardan (sebze ve baklagillerden daha çok , pilav vs gibi şeylerden az ) koyuyorum ve hayvani miktarda da salata ...Böylece toplamda 1 tabak yemek yiyorum ama 5-6 çeşitten oluşuyor.İşte olay bu ; hem gözüm hem karnım doyuyor.
Yani mucizevi bi durum yok , sadece vücudumu çok iyi tanıdığım için küçük ayarlamalar yapıyorum o kadar.
Canlarım , açıklamayı unuttuğum noktalar varsa ısrarla sorunuz .
Hepinize sevgiler...

birdycim çok çok güzel yazmışsın,çok güzel tesbitlerde bulunmuşsunyemek konusunda da spor konusunda da....
peki sana bişey sorucam.bunu yazında da belirtmişsin...ben 1,5 yıldır haftanın 5-6 günü 45 dk yürüyorum ve bana ilk zamanlardaki verdiği faydayı artık vermediğini düşünüyodum zaten ne zamandır..peki sence ben ne yapmalıyım?2 güne bir mi yürümeliyim yoksa arada başka egzersizler mi denemeliyim?

Canımcım çok teşekkür ederim
Ben tabi profesyonel diilim , tecrübelerim tamamen kendi üzerimden ama benim sana tavsiye edebileceğim şey ağırlık çalışması.Önce ağırlık çalışması ve hemen ardından yürüyüş.Ağırlık çalışması karbonhidrat yakıyor kardiyo da yağ.Yani vücuttaki glikozu yakıp hemen üstüne de yürüyüşle yağ yakarsan faydasını görürsün diye düşünüyorum.Bu arada ağırlık çalışması tüm kas ve iskelet sistemini kuvvetlendiriyo.İleriye yönelik büyük yatırım oluyo.Bi de genelde hepimiz ağırlık kaldırınca bodyci adamlar gibi devasa kaslara sahip olucaz diye korkuyoruz ama korkulacak bi durum yok.Bizim kaldıracağımız 1-2-3 kg ağırlıklar.Bunlarla öyle bi kas yapabilmemiz istesek de mümkün diil.Su petlerini de kullanabilirsin hayatım.Masraf etmene de gerek yok.Bir de şınav çekmek çok faydalı.Zor geliyo baştan.1 ya da 2 taneyle başla.Hergün yaparsan 1 hafta sonra 5-6 taneye çıkarsın.Ben de böyle böyle geliştirdim.
Benim takıldığım Jillian Michaels var , bulabilirsen onun da egzersizi çok çok faydalı hayatım.

sağol canım cevabın için

ağırlık çalışabilirim evet,eşim de çalıştığı için evde boy boy dambıllarımız var zaten
1 er kg lıklarla başlarım bende.ağırlıktan sonra da yürüyüşümü yaparım.
zaten karar aldım,artık daha erken kalkıp kahvaltıdan önce sporumu yapmayı planlıyorum.bir de aerobik videosu bulup arada değişiklik yapmayı düşünüyorum

çok yardımcı oldun canım çok sağol

afiyet şeker olsun sersumcum

Afiyet&sağlık olsun canım

ohh afiyet olsun.akşam menünde gözüm kaldı ciğer yemeyeli çok zaman oldu.
sağol canımbizim evde birtek ben severim arnavut ciğerini eşim bazen 1-2 çatal alır.bugün onu da almadı..yani yarısı kaldı canım yollayayım sana

ooohhh taktikler alınıyor metotlar değiştiriliyor..tebriks diyorumm

mesaj tekrarı........

Eklentiler

• $530922_548480328525467_647717221_n.jpg
    58,8 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…