kanser ve çevrenin tepkileri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çok geçmiş olsun canım. Sağlığını ihmal etme. İnsanların ne söylediğini ve düşündüğünü takmamayı öğreniyor insan zamanla.

Çok ilginç. Ben de kanser atlattım. Ben en çok, ortada çok ciddi bir durum varken, biz eşimle üzülüp çok büyük bir korku içinde doktorların ve peşinde tedavi arayışında koşarken milletin:
- aman takma kafana
- bu hastalığın çaresi moral
- bu kadar abartmaya da gerek yok (tedavi arayışımız için)
- aman bunca sene bir şey olmamış bu kanserden bundan sonra da olmaz, iyi görünüyorsun tedaviye bile gerek yok
- önemli olan kader (ölürsen de ölürsün allah yazmışsa yapacak bir şey yok imalı)
- kaderde varsa yapacak bir şey yok (boşuna uğraşmayın tedavi medavi salın gitsin imalı)
- sen iyi bir insansın ben iyileşeceğine eminim (ne alakası varsa... iyilikle alakalı ise madem neden başta kanser oldum)
- benim içime doğuyor kesin iyileşeceksin kafaya takma
- ben çok dua ediyorum, bu sayede iyileşeceksin

Gibi laflarına sinir olmuştum. Bir sürü insanı sildim bu laflar yüzünden. Zorunlu olarak silemediklerime şu an her saniye içimden ya sabır çekerek katlanıyorum.
Ortada ciddi bir durum varken üzülüp üzüldüklerini göstermeleri bana normal geldi.

Kanser önce aileye metastaz yapar. (Yayılır)
Derler, doğrudur :)
Çok geçmiş olsun demeye geldim.
Her karakter farklı oluyor.
Siz ağlamasınlar istiyorsunuz.
Kimisi de ben kanser olmuşum onlar işin eğlencesinde diyor :) ve sonuç olarak karşınızdakiler sizin istediğiniz gibi degil, kendi içlerinden geldiği gibi davranıyor. :)
Uzaklaşmak iyidir sizin durumunuzda, en azından istediğiniz şartları sağlayacak imkanlarınız var :)

ortada ciddi bir durum varsa da ben bunu böyle içselleştirip hasta psikolojisine girmek istemiyorum. daha önce de büyük rahatsızlıklar atlattım ve hiçbirini bu kadar gözümde büyütmedim bir şekilde geldi geçti. kemoterapi alacak olsam belki ben de kötü olurdum ama kendimi kötü hissedeceğim bir durumda değilim veya sanırım hala durumun ciddiyetinde değilim.

sizin sanırım moraliniz bozukmuş ve insanların böyle konuşması sizi kötü hissettirmiş bende de tam tersi ben iyi hissederken insanların kötü hissedip üzülmesini ve beni de üzmelerini de istemiyorum. silecek durumda değilim hepsi akrabam ve zaten arkadaşlarımdan hiç böyle tepki almıyorum.

çünkü herkesin motive şekli farklı.

çok geçmiş olsun kuzu. valla ne desem bilemedim. durma evde hergün çık kimseyi görmemeye çalış okul açılana kadar.

Çok geçmiş olsun Sassy, sizi konularınızdan tanıyorum bilinçli ve sorumluluk sahibi kariyer hedefleri yüksek bir kadınsınız. Bu günleri de atlatacaksınız inşallah moralinizi hiç bozmayın siz çok güçlüsünüz. Ben de bu yıl bilgisayar mühendisliğine başlıyorum umarım ben de sizin gibi başarılı olabilirim benim için bir örneksiniz

C
Canım benim de annem olmuştu biz duyurmamıştık dediğin gibi insanlar düşünemiyor

sinüs kontrollerimde ve basit soğuk algınlığı durumlarında kullanıyordum, tekrar araştırayım. çok teşekkür ederim.
Kür şeklinde yapıldığında hastalıktan eser kalmayan binlerce kişi var. Facebook’ta şifa olsun diye bir grup vardı önceden. Hala var mı bilmiyorum. Onlarınki güvenilirdi. Safını bulabilmeniz dileğiyle..

çünkü herkesin motive şekli farklı.

çok geçmiş olsun kuzu. valla ne desem bilemedim. durma evde hergün çık kimseyi görmemeye çalış okul açılana kadar.

çok teşekkür ederim abla. dışarı çok çıkamıyorum maalesef ama zaten kendi evimdeyim artık arayınca da 3 kez ararlarsa anca 1 ini açacağım sanırım telefonlarını. arkadaşlarımla takılıyoruz bol bol, iyi hissediyorum.

heyy teşekkür ederim. :)

bölümle ilgili sorun olursa yolla gelsin. :)

ınsan herşeyı yaşayarak oğrenıyor acı çekiyor aglıyor ısyan edıyor hayata tutunuyor umutsuzlanıyor ama ne yaşarsak yaşayalım oğrenerek ve zamanı gelince yaşıyoruz..

Herkes farklı tepki veriyor demek ki. Aileler de herhalde hastanın tepkisi ne ise aksini gösterme eğiliminde oluyorlar.
Akrabalar silinebilir bence. En azından bir süreliğine. Görüşmemek telefona çıkmamak gibi.

Geçmiş olsun Allah şifa versin.

Neslihan cantay’ı bilirsin. Kız hayat enerjisiyle, moralini yüksek tutarak yenmeye çalışıyor en ağırını, ona bile hala çemkirenler var hiç tanımadan ağlamıyor sızlamıyor gülüyor diye.

Demem o ki, sen şimdi bi cinnet geçir o akrabalara kafan rahat eder. Zaten görüşmüyorsun üç beş seneye unuturlar :)

Öncelikle geçmiş olsun babam 2 kez kanseri yendi ikisinde de biz hariç bütün akrabalar toplaşıp ağlaştılar ama biz hep moralini yüksek tutmaya sevdiği şeyleri yapmaya çalıştık. Elimizden geldiği kadar kimseyle görüştürmemeye çalışıyoruz diyeceğim o ki görüşmeyin bir araya gelmeyin. İyileşeceğinize inanın. Yaşınız genç çabucak atlatırsınız. Rabbim acil şifalar versin.

Ne zaman dönüyorsunuz? Bir an önce uzaklaşıp rutininize dönmeye bakın derim. Allah şifa versin

Canım benim , sen ne yapman gerektiğini gayet iyi bilen birisin . Ya sen söyle ‘bana böyle yaparak destek değil köstek oluyorsunuz’ diye ya da baban... bırak kırarsa kırsın onu düşünme .
En önemli şu anda sensin ve senin sağlığın .
Benim hiç bir şüphem Yok , bu hastalığı yenmen konusunda . Ama insanların ‚sezercik’ olarak gezmelerine de müsade etme . Yakında kendi evindesin, yapman gerekenleri düşün :*

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…